גרד בפי הטבעת


מהו גרד בפי הטבעת וכיצד הוא נגרם?

גרד באזור פי הטבעת הינה תלונה נפוצה. במרבית המקרים הפנייה לרופא נדחית עקב מבוכת המתלונן, אשר בפרק זמן זה מנסה טיפולים שונים. הגרד מחולק לשתי קבוצות עיקריות: גרד ראשוני – כאשר אין סיבה המסבירה את הגדר, וגרד משני – הנובע מסיבה שניתן לאבחן ולטפל בה.
מקור הגרד הוא בעור שמסביב לפי הטבעת ולכן חיפוש המקור לגרד מתרכז באזור זה. העור המגרד חשוף לגורמים רבים שיכולים לגרום לגירוי. לחות שמקורה בזיעה, ריר, מרכיבים בצואה כגון מלחי מרה וחומצות שונות. חוסר שמירה על היגיינה מצד אחד וניקוי יתר מהצד שני כולם יכולים לגרום לגירוי וגרד באזור.

כיצד מאבחנים את הגרד?

על מנת לטפל בגרד יש לקבל אינפורמציה מלאה מהמטופל, תכיפות ואופי היציאות, הפרשות מפי הטבעת, לחות שמורגשת באזור, תחושת חוסר התרוקנות, היסטוריה של נסיעות לחו"ל, תרופות ומחלות פרזיטיות אצל בני המשפחה. הבדיקה הגופנית כוללת הסתכלות על איזור פי הטבעת, בדיקה רקטלית ואנוסקופיה.

מהם המצבים הגורמים לגרד?

  • הפרעה בתפקוד שרירי הסוגר: במצב זה אין סגירה הרמטית של פי הטבעת עם זליגה של ריר ורטיבות.
  • מחלות פרינאליות: טחורים, פיסורה, פיסטולה, מחלות ויראליות ועוד – יכולים להיות אחראיים לגרד.
  • פטרייה או פרזיטים במעי: בחלק מהחולים ניתן לתרבת זנים של פטרייה מסוג קנדידה מהאזור המגרד או מציאת פרזיטים בתרבית או במשטח ישיר מהצואה. טיפול אנטי פטרייתי או אנטי פרזיטי במקרים כאלו יגרום לשיפור.
  • מחלות עור: פסוריאזיס או מחלות עור אחרות נמצאו כסיבה לגרד בחלק מהמטופלים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 484 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

שיטות הטיפול בגרד

המטרה בטיפול היא להשיג עור נקי, יבש, ללא פצעים באזור פי הטבעת. תוספת של סיבים תזונתיים עוזרת בהפחתת ריר או הפרשות מקומיות. בנוסף שימוש במשחות המגנות על העור, ובמקרים מיוחדים תוספת של סטרואידים מקומיים להפחתת הגירוי יכולים לגרום לשיפור המצב.

  • שינוי תזונתי: קפאין ביתר, שוקולד, חוצץ, מיץ עגבניות, בירה – כולם דווחו כמגבירים את תחושת הגרד. לעיתים יש צורך לפנות לייעוץ תזונתי על מנת לנסות לברר את הקשר אם קיים בין סוג המזון לתחושת הגרד.

טיפולים בגרד בלתי נשלט

  • משחת Capsaicin: חומר המופק מפלפל חריף. פוגע במעבר העצבי של תחושת הגרד מהעור.
  • הזרקת מתילן כחול: מגנון הפעולה אינו ברור עד הסוף, אך נמצא כי הזרקות תת עוריות גרמו להפסקת הגרד בלמעלה מ- 80% מהחולים.
  • הזרקת סטרואידים מקומית נמצאה אף היא כגורמת לשיפור בגרד.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 484 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

484 שאלות גולשים בהמשך העמוד

דצמבר 7 יום שני , 2020 12:30 am

גרד וכאבים בפי הטבעת

שלום לכם
מזה כחודשיים סובל מגרד עקצוץ ואי נעימות וכאבים פנימיים בפי הטבעת…(בעיקר לאחר יציאה)
לא מסוגל אפילו ללכת בשל הכאבים והגירודים
מה ניתן לעשות?

נובמבר 16 יום שישי , 2018 6:29 pm

גרד חזק בפי הטבעת

שלום, במשך כחודשיים אני סובלת מגרד חזק בפי הטעבת. המצב מחמיר מיום ליום. אני כבר לא ישנה כמה לילות. ניסיתי הרבה משחות בהמלצת רופא עור – לא עוזר וגורם ליותר גרד. אני מחפשת רופא שיוכל לבדוק אותי ולטפל בצורה מתודית. האם ניתן להירשם למרפאה שלכם? למי ומה הטלפון לקביעת התור? האם ניתן לקבוע תור דחוף? תודה

אוקטובר 2 יום שלישי , 2018 8:37 am

גרד בפי הטבעת לאחר ריצה

שלום
לאחר שאני רץ מרחק גדול אני סובל מגירוד בפי הטבעת וכאבים בעכוז .
כמובן שאם אני לוקח הפסקה באימונים הכאב נעלם .
האם מדובר בכאבים בשריר או שמדובר בפטריה כתוצאה מהזיעה .
תודה

אוגוסט 20 יום שני , 2018 11:18 pm

פי הטבעת

היי שלום אני בן 19 ובשנתיים האחרונות יש לי גרד ופי הטבעת וגם שורף מאוד מציק ומגרד לי בכל פעולה של הגוף רופא המשפחה איבחן כטחורים ונתן לי משחה
המשחה עוזרת לגירוד והכאב אך לא פוטרת לי את הבעייה בזמן האחרון יצאו אחד אחריי השני גושיי עור נפוחים כאלו
מה נמתן לעשות ומה יכולה להיות הבעייה ?

אוגוסט 20 יום שני , 2018 9:13 pm

צריבה בפי הטבעת שום מדחה לא עוזרת

סובלת מצריבה בעור של פי הטבעת אף רופא לא עוזר ר.עור לא עוזרפרוקטולוג לא עוזר ר.נשים לא עוזר מה אעשה יש לי דכאון מהסבל וחרדה יש לי דיספפסיה פונקציונלית מעי רגיז סותריי חומצה לא עוזרים כולי בחומציות. מה לעשות חיי בלתי אפשריים כל היום הסבל למי לפנות אחרי כל אכילה צורב יותר העור יבש מת

שאלות נוספות בנושא: גרד בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה