ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר

ד"ר רועי ענבר אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' במרכז הרפואי בכפר סבא, ומרכז את תחום הטיפול בהשמנת יתר בקבוצה לכירורגיה מתקדמת. לד"ר ענבר נסיון עשיר בטיפול כירורגי בהשמנת יתר, והוא התמחה באחד המרכזים המובילים בתחום זה בעולם. המרכז נמצא בבלגיה ומנתח כ 1000 ניתוחי השמנה בשנה.

ד"ר רועי ענבר הוא חבר במרכז הישראלי לרפואה בכירה, ד"ר ענבר מנהל את אתר המרכז ועונה לשאלות של גולשים המתעניינים בביצוע ניתוח קיצור קיבה. באתר ניתן להכיר טוב יותר את הניתוחים השונים והשלכותיהם, ללמוד על ההכנות לכל ניתוח, ועל המשך הטיפול לאחריו, כמו כן ניתן להפנות שאלות אישיות לד"ר ענבר שצבר שנים של ניסיון בתחום טיפול זה.

השמנת יתר הוגדרה על-ידי ארגון הבריאות העולמי כמגיפה של המאה ה- 21 ,עם מספר גדל והולך של חולים ברחבי העולם וגם בארץ. מחלת ההשמנה גורמת לירידה באיכות החיים בטווח המיידי, ומה שחשוב יותר קיצור תוחלת החיים בטווח הארוך, עקב התפתחות של מחלות כגון סוכרת, יתר לחץ דם, יתר שומנים בדם מחלות לב, מחלות ממאירות ועוד.
מחקרים הוכיחו כי הדרך היחידה לירידה משמעותית במשקל ושמירה עליו לאורך זמן היא על ידי ניתוח, וכל זאת בחולים העומדים בקריטריונים לכך.
הקריטריונים לניתוח מתבססים בעיקר על מדד ה- BMI ,שהוא מספר המבטא את המשקל חלקי הגובה במטרים בריבוע.
הקריטריונים לניתוח המקובלים כיום על-ידי משרד הבריאות,ולכן ממומנים על ידי הביטוחים השונים, הם:

1.BMI מעל 40
2.BMI בין 35 ל- 40 עם מחלה הנלוית להשמנה כגון סוכרת, יתר לחץ דם,יתר שומנים בדם, בעיות מפרקים, כבד שומני, דום נשימה בשינה, בעיות פוריות ועוד.
3.BMI בין 30 ל- 35 עם סוכרת לא מאוזנת תחת טיפול תרופתי מיטבי.

הניתוחים מבוצעים בשיטה לפרוסקופית, ללא פתיחת הבטן למעט מקרים חריגים.
שני הניתוחים העיקריים המתבצעים הם שרוול קיבה ומעקף קיבה.

שרוול קיבה- כריתה של כ- 70 אחוז מנפח הקיבה בשיטה לפרוסקופית. הניתוח מוביל לירידה ממוצעת של 60% מעודף המשקל. הניתוח קיים מספר שנים והוכיח עד כה תוצאות טובות בטווח זה. מנגנון הפעולה של הניתוח הוא הגבלה בכמות המזון וכן ירידה משמעותית בהפרשת גרלין, הורמון הרעב.

מעקף קיבה- יצירת כיס קטן של קיבה של כ- 30 מ"ל אליו מחובר המעי הדק ישירות כאשר מיצי העיכול מהקיבה והתריסריון מתערבבים עם המזון בחיבור נוסף בהמשך המעי הדק, מנגנון המגביל את נפח המזון בנוסף גם את ספיגתו מהמעי. בניתוח זה משיגים ירידה ממוצעת של 70% מעודף המשקל, והתוצאות טובות לאורך שנים רבות – הניתוח מתבצע כבר עשרות שנים.

משך האשפוז לאחר הניתוח הוא 3 ימים. למחרת הניתוח שותים לגימות קטנות בלבד. למחרת שותים באופן חופשי, והיום השלישי מתחילים כלכלה נוזלית איתה משתחררים,ומגיעים לביקורת שבוע לאחר מכן, בה מתחילים מזון טחון למשל שבועיים ולאחר חודש ניתן לאכול הכל, כמובן בכמויות קטנות.

חשוב לציין שהניתוח אינו תרופת פלא, ויש צורך בשיתוף פעולה של המנותח עם צוות רב- תחומי שכולל כירורג, דיאטנית פסיכולוגית ועוד, על מנת להגיע לתוצאה מיטבית. המעקב נעשה לאורך שנים על-ידי ביקורות מרפאה.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 5 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

5 שאלות גולשים בהמשך העמוד

מרץ 26 יום שישי , 2021 12:55 pm

ממצא בקיבה 8 שנים לאחר שרוול

בגסטרוסקופיה שבצעתי אתמול נצפתה מוקוזה לבנה באחד מאזורי השרוול ( נותחתי לפני 8 שנים). כמובן שנלקחה ביופסיה.
מהי יכולה להיות המשמעות של ממצא זה ?

ספטמבר 8 יום חמישי , 2016 12:35 am

שלוב בקע טבורי וקיצור קיבה

בת 46. עם עודף משקל רב ובקע טבורי ( שנגרם כנראה מניתוח הוצאת כיס מרה לפרוסקופי מלפני 25 שנים)

האם אפשר לשלב ניתוח לקיצור קיבה יחד עם תיקון הבקע הטבורי. חשוב לציין שהבקע בטבור מפריע אסתטית אבל לא גורם לכאבים.

מאי 30 יום שני , 2016 11:39 am

מלרוטציה

שלום רב, בתי בת 25 לפני קיצור קיבה וגילו לה בצילום בריום מלרוטציה מעי הדק. האם היא תהיה חייבת בניתוח לפני ניתוח קיצור קיבה?

פברואר 17 יום שלישי , 2015 8:46 am

כאבים בכתף ימין לאחר ניתוח שרוול

שלום
אני חודשיים לאחר ניתוח שרוול ומאז סובלת מכאבים בכתף ימין
האם יש קשר?
תודה

מאי 25 יום ראשון , 2014 7:17 pm

בקע סרעפתי

האם ניתן לעבור ניתוח הרזיה כשאובחן לאחר צילום בריום ושט וקיבה בקע סרעפתי דרגה בינוני

שאלות נוספות בנושא: ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה