פיסורה – סדק בפי הטבעת


מהי הפיסורה

הפיסורה היא סדק או קרע ברירית המצפה את התעלה האנאלית. התסמינים הקלאסיים הינם כאבים בזמן יציאה, היכולים להמשך דקות עד שעות. דימום של דם אדום בהיר גם הוא אופייני. ישנן פיסורות חריפות – שהן לרוב שטחיות ופיסורות כרוניות – אשר יכולות להיות מלוות בשינויים אנטומים כמו כפל עור בולט, סיבי שריר חשופים, בצקת מקומית וצלקת.

בתמונה ניתן לראות פיסורה הממוקמת במקום אופיני – אזור הכניסה לתעלה האנלית בקיר האחורי.

 

anal_fissure.jpg

הגורמים לפיסורה

הפיסורה נגרמת כתוצאה מטראומה מקומית לתעלה האנאלית. לרוב על ידי יציאה קשה. אולם גם יציאות מרובות, יציאות רכות ושלשולים יכולים להיות אחראיים להיווצרות של פיסורה. הפיסורה אינה נרפאת בקלות עקב חוסר באספקת דם לרירית הקרועה. מרבית הטיפולים שהוכחו כמוצלחים – מתבססים על הגברת אספקת הדם לאזור.

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 845 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

שיטות הטיפול בפיסורה

  • הטיפול הבסיסי: מטרתו של הטיפול הינה לגרום ליציאות רכות סדירות, רכות, שלא יגרמו להמשך הטראומה המקומית. הטיפול מבוסס על צריכה מוגברת של מים וסיבים בדיאטה, אמבטיות ישיבה, מרככי יציאה. התחלת הטיפול לרוב מפחיתה את עוצמת הכאב ומפסיקה את הדימום. אחוזי הצלחה בשיטה זו – 50%.
  • משחות מקומיות: משחת הנפדיפין הינה המשחה הנפוצה ביותר לטיפול בפיסורה. השיפור לרוב מתרחש מייד לאחר התחלת הטיפול. את המשחה יש להוסיף לטיפול הבסיסי למרוח בתדירות של ארבע פעמים ביום. בטיפול נכון סיכויי ההצלחה המדווחים הם כ-65%. תופעות הלוואי מהטיפול הינן כאבי ראש, אודם ונפילת לחץ דם.
    משחת ניטרוגליצרין – אף היא מקובלת כטיפול בפיסורה וגם לה סיכויי הצלחה בריפוי של 65% אופן טיפול דומה למשחת הנפדיפין והמשחה גורמת לתופעות לוואי של כאבי ראש.
    קיימות משחות נוספות המבוססות על מינון גבוה יותר של נפדיפין ושילוב בין המשחות אך שילובים אלו לא הוכיחו יעילות מעבר לטיפול המקורי.
  • הזרקת בוטוליניום טוקסין – בוטוקס: הבוטוקס הינו רעלן הגורם לשיתוק שרירים. בטיפול בפיסורה הרעלן מוזרק לסיבי הסוגר הפנימי וגורם להרפיה כימית של הסוגר. סיכויי ההצלחה המדווחים בהזרקה אחת הינם כ-80%. התרופה מורידה את הלחץ בסוגר לתקופה שבין חודשיים לשלושה. השימוש בתכשיר אינו יכול לגרום לאי שליטה על הסוגרים. תופעות הלוואי שדווחו הינן חולשה דמוית שפעת, שטפי דם וכאב במקום ההזרקה. אין להשתמש בתרופה לנשים בהריון או מניקות.

ניתוחים לפיסורה

  • חיתוך צידי של הסוגר: זהו ניתוח הבחירה לסובלים מפיסורה עם אחוזי הצלחה שנעים עד 95% ריפוי בעקבות הניתוח. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או ספינלית אולם ניתן לבצעו בבטחה גם בהרדמה מקומית. לרוב יש צורך בהשגחה קצרה לאחר הניתוח. ההחלמה מהירה עם ירידה דרמטית בכאב ביום שלאחר הניתוח וחזרה ממוצעת לשגרה בתוך מספר ימים. דווחו מקרים של פגיעה בסוגר עם אי שליטה על גזים ויציאות לאחר הניתוח – אולם שכיחות של סיבוך זה נמוכה יחסית ולרוב מדובר בתופעה חולפת.
  • הרחבה אנאלית: הרחבה ידנית או פנאומטית – מדובר בהליך לרוב בלתי מבוקר ואינו מומלץ כיום לטיפול בפיסורה.
  • קידום מתלה אנאלי: מדובר בהליך בו נלקחת רירית מאזור פי הטבעת מנותקת ממקומה ומקודמת כך שתכסה את איזור הפיסורה. מדובר בהליך מורכב, אשר מיועד בעיקר למקרים בהם יש טונוס מוחלש בסוגר.

ישנם מצבים מיוחדים הדורשים התייחסות נפרדת – ובינם פיסורה בחולים עם מחלת מעי דלקתית ובמיוחד מחלת קרון, הטיפול בפיסורה חוזרת, הטיפול בפיסורה בחולה עם בעיית שליטה על סוגרים ועוד.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 845 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

845 שאלות גולשים בהמשך העמוד

אוגוסט 12 יום חמישי , 2021 10:30 pm

שריטה חוזרת בפי הטבעת

כבר יותר משנה שאני מדי פעם נשרט בפי הטבעת כל פעם שיש צואה שהיא מעט קשה. לפעמים פצע קטן ולפעמים פצע גדול שמדמם הרבה (כבר עשיתי קולונוסקופיה ויצאתי תקין). הלכתי לכירורג שאמר שהמקור זה פציעה בצואה. יש הסבר למה פתאום באמצע החיים האזור נהיה כל כך רגיש ומדמם בכזו קלות? פעם היה לי מדי פעם צואה קצת קשה אבל לא נפצעתי בכזו קלות. יש דרך לטפל בזה שהמקום לא ישרט בכזו קלות? אולי זה קשור ללחות או לרירית שנפגעה?

יולי 16 יום שישי , 2021 6:48 pm

ניתוח פיסורה

היי,
אני סובל מפיסורה במשך שנה. ניסיתי משחות, בוטוקס ללא הצלחה הפיסורה תמיד חזרה לאחר זמן מה. לפני חודשיים וחצי עשיתי ניתוח פיסורה והכאבים חלפו אך עדיין אני מרגיש שיש לי משהו תקוע בפי הטבעת. אני מרגיש שאחרי כל יציאה יש לי צורך ללכת שוב ולרוב התחושה שאני לא מתרוקן טוב. רוב היציאות שלי לא דורשות מאמץ מיוחד אלא בקטנה. יש לי גם צלקת שהייתה לי באזור הפיסורה. האם האי נוחות יכול להיגרם מהצלקת אם כן האם היא תחלוף או מבעיה שקשורה למערכת העיכול?

מאי 9 יום ראשון , 2021 11:36 am

שמן פרפין

אני מטפל בפיסורה כרונית באופן שמרני ע"י שתייה מרובה של מים, 2 כפות של שמן פרפין ואכילה מרובה של סיבים תזונתיים כולל בנפייבר. הטיפול מקל וניראה שעובד אבל גילתי שיש לי רגישות לשמן פרפין שגורם לי לגירודים – האם יש תחליף לשמן פרפין שיסכך ויקל ביציאות?

מאי 1 יום שבת , 2021 11:08 pm

פיסורה כאבי תופת לאחרי יציאה

לפני כחמישה שבועות אובחנה אצלי פיסורה אחורית (שעה 6).
הרופא (פרוקטולוג) המליץ על טיפול לריכוך יציאות ותזונה עתירת סיבים תזונתיים וכן משה אנטרולין בתוספת שטיפות.
מאחר ולא חל שינוי משמעותי, פניתי לרופא המשפחה. הוא רשם לי משחה אחרת ״רקטוג׳סיק״. המשחה הקלה במעט על הכאבים (ולא אכפת לי שגם גרמה לכאבי ראש…) לאחר כשבועיים של שימוש מתמיד במשחה והקפדה על תזונה ושטחפות, לא חל שינוי…ישנם כאבי תופת בלתי נסבלים לאחרי כל יציאה, לעיתים 3 או 4 שעות של סבל בלתי יתואר, התכווצויות כואבות ביותר ברקטום…
מא חר והכאב היה בלתי נסבל, פניתי לחדר מיון.
הכירורג ערך בדיקה פנימית (אצבע) תוך כדי, יצאה הפרשה מוגלתית קלה ביותר. לדבריו, אין אבצס וגם לא זיהה שום ממצא חריג מלבד סימני צלקת של ריפוי הפיסורה. בבדיקת דם מתברר שיש תהליך דלקתי בגוף. הרופא הסביר שככל הנראה יש דלקת זיהומית מהפיסורה והיא מקור הכאב. שוחררתי לבית עם אנטיביוטיקה אוגמנטין 875 מ״ג, פעמיים ביום למשך 5 ימים. אני נוטל את התרופה כבר יומיים וטרם חל שינוי. כאבים חזקים לאחר יציאה…
אשמח לשמוע איך מתפטרים מהכאבים הנוראיים הללו… תודה!!!

מרץ 19 יום שישי , 2021 7:56 am

פיסורה

אני כשלושה שבועות אחרי ניתוח פיסורה הטבה משמעותית מלפנייאך עדיין כאב כחצי שעה לאחר יציאה.
הייתי בביקורת שנאמר שנראה בסדר מבדיקה ללא בדיקה פנימית פולשנית ישנו קפל קצת בצקתי שאמור לעבור לאט לדברי המומחה…..היום הייתה לי יציאה כואבת שבמהלכה ניצפו כמה טיפות דם וכאב לא נעים בכלל האם יש מצב שהפיסורה לא החלימה?….כמו כן מיד אחרי הופיעה עוד יציאה כואבת ללא דם….האם לחזור למרוח משחות? מודאגת

שאלות נוספות בנושא: פיסורה – סדק בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה