דיברטיקוליטיס

19 שאלות גולשים בנושא » דיברטיקוליטיס


יולי 27 יום שישי , 2007 5:31 pm

בת 46 אובחנתי כחולה בדיברטיקוליטיס, קיבלתי טיפול אנטיביוטי דרך הוריד וקיבלתי הנחיות לתזונה דלה בסיבים למשך חודש ולאחר מכן תזונה עשירה בסיבים.
רציתי לקבל הסבר למהלך הטיפול התזונתי וכן לקבל פירוט ממה עוד להימנע בחודש הראשון מעבר לפירות וירקות.

admin
שלום רחלה,
את יכולה לאכול הכך ומחודש לאחר הארוע מומלץ לאכול הרבה סיבים. מעבר לכך אין הנחיות מיחדות.

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו,
דר אביטל ודר גרינברג.
יוני 3 יום רביעי , 2009 12:00 pm

שלום רב,
בבדיקות קולונוסקופיה ו-CT שבוצעו בעקבות יציאות גזים וצואה בזמן השתנה נמצאה פיסטולה בין המעי הגס לשלפוחית השתן. בדיקות הביופסיה לא העידו על סרטן. הסיבה היא דיברטיקוליטיס בשליש העליון של החלק היורד של המעי הגס באזור הסיגמואיד. האם ניתן לרפא אותה בעזרת דיאטת נוזלים? ואם לא, האם הניתוח הינו מסובך? אפשר לבצעו בלפרוסקופיה?

admin
שלום א. ו.,

לרוב לא ניתן לטפל באמצעות דיאטת נוזלים כי התהליך הדלקתי גרם לחיבור בין המעי לשלפוחית
זה מסכן בהיווצרות של דלקות חוזרות בדרכי השתן
בניתוח יש לנתק בין המעי לשלפוחית - מכיוון שהמחלה היא בדופן המעי = יש להסיר את הקטע החולה
השלפוחית היא בריאה ולכן היא תתרפא מאליה ואין צורך לגעת בה
לגבי הניתוח - ניתן לבצע את הניתוח בגישה לפרוסקופית. זהו אחד מהתחומים בו אנו מתמחים.

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר גרינברג.
אפריל 19 יום שני , 2010 7:28 pm

שלום,
אני בן 54 ,לפני כשבועיים סיימתי טיפול אנטיביוטי שנמשך כ 12 יום , מהם 3 ימים דרך הוריד בבית חולים,עקב מחלת דיברטיקוליטיס שאובחנה אצלי.
התחלתי בדיאטה סיבים של דגנים מחיטה מלאה, פירות וירקות. שאלתי, האם ישנם מגבלות בסוגי מזון המכילים סיבים , שהסיבים שבהם יכולים להוות סיכון להתפס בסעיפים ולגרום לדלקת מחדש?
כמו פירות הדר , אפרסמון או קטניות?
תודה!

admin
שלום יוסי,
הסיבים לא נתפסים בסעיפים וגורמים לדלקת - אין חשש בעינין הזה
הסיבים גורמים לכך שיהיה יותר תוכן במעי ואז מורידים את לחץ הכיווץ של הדופן
אינך מוגבל באופן עקרוני.

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר גרינברג.
אפריל 22 יום חמישי , 2010 8:19 pm

שלום,

לאחר סיום הטיפול בדיברטיקוליטיס הומלץ לי לעבור לדיאטת סיבים.
נאמר לי כי ישנם סוגי אוכל המכילים סיבים המהוים סיכון לחולה דיברטיקוליטיס, כמו הקרום
שעוטף את פלחי פרי הדר, כמו קטניות לסוגיהן, אפרסמון. האם אכן זה כך והאם ישנם עוד סוגי
מאכל המכילים סיבים שעלי להמנע מהם?

תודה רבה!

admin
שלום יוסי,

באופן מסורתי ההמלצות הן להימנע מאכילת מאכלים המכילים גורמים קטנים שאינן מעוכלים מחשש שיתקעו בכניסה לסעיפים ויגרמו דלקות. עם זאת הדבר לא הוכח אף פעם. מאמרים משנים האחרונות אף הראו שלדיאטה כזו או אחרת אין השפעה על הסיכוי להתקפים באנשים עם סעיפים במעי הגס. לכן ההמלצה למזון סיבי היא נכונה ולדעתי ללא הימנעות ממאכלים כאלה או אחרים.
נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל.
יולי 31 יום שבת , 2010 2:59 pm

אני בת 74 סובלת שנים משלשולים בבקרים כ-שלוש פעמים במשך שעתיים עד שלוש. ללא כאבים.
עשיתי בדיקות לפרוסקופיה וקולוסקופיה התברר שיש לי הידבקויות ודיברטיקוליטיס כמו כן היה לי את החיידק אליקובקטור וקבלתי טיפול אנטיביותיקה לאחר מכן היתה לי תקופה ללא שלשולים וחשבתי שהנה הבראתי והכל חזר. אין לי רגישות למוצרי חלב
לפני כחודשיים הייתי אצל נטרופתית והיא המליצי על דיקור עשיתי 10 טיפולים. למחרת אחרי טיפול לא היו שלולים ויום לאחר מכן הכל חזר לקדמותו.בהמלצת הנטרופטית לקחתי toxi של טבע שופס לניקוי רעליפ למשך חודש וחצי וכן קפסולות פרוביוטייפ .ועל דעתי סיבים תזונתיים למעי רגיז של אן.ג'י פייבר לאחר כשבויים הפסקתי עם הסיבים כי הרגשתי בחילות והשלשולים המשיכו. בעוד שבוע אני נוסעת לחו"ל ואני עובדת עצות . מחכה לתשובתך המהירה תודה זיוה

admin
שלום פליבצקי זיוה,
קשה לדעת מה הבעיה. יתכן מעי רגיז. אם אינך סובלת כאבים ושאר היון הןא תקין נראה לי שלא צריך לדאוג יותר מידי.

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל
אוקטובר 24 יום ראשון , 2010 6:26 pm

שלום
אני לפני ניתוח לכריתת סיגמה עקב דיברטיקוליטיס ברצוני לדעת אם יש תופעות לואי אחרי הניתוח ומה הם הניתוח יהיה עם חיבור חזרה של המעי

admin
שלום רועי לוי,
אינני יודע איזה ניתוח מתוכנן לך האם כריתה בלבד ללא חיבור של המעי או כריתה וחיבור בבת אחת - אתה צריך להתייעץ עם המנתח שלך.
בכול מקרה אם מדובר בניתוח מתוכנן קרוב לוודא שתבוצע כריתה והשקה מיידית - זה נעשה ברוב המקרים כך.
לאחר הניתוח אין תופעות לוואי משמעותיות - יש כאבי בטן באיזור הניתוח, לוקח מספר ימים עד שהמעי מתחיל לפעול, ומספר שבועות עד שהמעי חוזר לפעילות סינכרונית.
התוצאה לאחר זמן צריכה להיות החלמה מלאה ללא שינוי באיכות החיים.
כיום ניתן להקל על הניתוח ולבצע אותו בגישה לפרוסקופית ללא פתיחת בטן - בוודאי שמדובר בממצא שפיר - כדאי להתעניין בגישה זו שמקלה על הכאבים ומקצרת את תהליך ההחלמה.

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר גרינברג.
ינואר 18 יום שלישי , 2011 1:45 am

לאחר תלונה על כאבי בטן נשלחתי ל- ct והובחנו "דיברטיקולים מרובים בסיגמה עם הסננה בולטת סביבה ועיבוי פאסיות אגניות משמאל כולל סביב כיס השתן עם רושם לעיבוי ריאקטיבי של דופנו- מתאים לדיברטיקוליטיס חריפה. מסביר את סיבת הכאבים. כמות קטנה של נוזל באגן הקטן".הופניתי למיון ולאחר בדיקה מעמיקה נשלחתי הביתה עם טיפול באנטיביוטיקה הוגמנטין 875 מ"ג פעמיים ביום ל- 10 ימים..
שאלתי היא מהי חומרת המצב? האם זה מסוכן?מה יכול לקרות במצב גרוע חלילה. עלי לציין כי עכשו אין לי כאבים ואני מרגישה טוב. אני מאד מודאגת. אנא עזרו לי. תודה

admin
שלום ורדה,
אם את מרגישה טוב - כמובן שהמצב אינו חמור.
סעיפים על פני המעי הם דבר יחסית נפוץ - וגם דלקת בסעיפים אינה נדירה.
מה שחשוב בשלב הראשון זה שהגבת יפה לטיפול באנטיביוטיקה - והמצב השתפר.
כעת יש לבצע בירור שכולל קולונסקופיה (אם לא עשית בשנים האחרונות) ולשקול גם הדמיה כגון חוקן בריום על מנת לראות את פיזור הסעיפים במעי.
אם מדובר בארוע חד פעמי - אין צורך בטיפול מעבר לכך, אולם אם מדובר על אירועים חוזרים, או שהמצב לא משתפר עד הסוף או שישנן תופעות לוואי כתוצאה מהדלת יש לשקול טיפול כגון הסרת מקטע המעי עם הסעיפים.

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר גרינברג.
אפריל 20 יום רביעי , 2011 6:36 pm

לפני חודשיים (בת 45) לאחר כאבים בצד ימין של הבטן אושפזתי בביח' לאחר שבסי טי אובחן דיברטיקוליטיס, כמובן שקיבלתי אנטיביוטיקה דרך הוריד עשיתי דיאטה דלת סיבים כנתבקש ואחכ' עשירת סיבים. עלי לציין שמיזה 4-5 שנים הריני סובלת מכאבים בשתי הצדדים בבטן התחתונה למטה כאבים שיום לפניכ' מגיעים עם גזים והכאבים כמו צירי לידה (עיוותים)היום זה היום השלישי בו אני סובלת מהכאבים וזה גם מחליש אותי. לפני שבוע וחצי עשיתי קולונוסקופייה הרופא אמר לי שהכל תקין אך במכתב כתוב דיברטיקולוסיס.
האם מה שאני חווה מיזה מס' שנים שייך לדיבר……. הרופא המליץ לי על קולוטאל או ספסמלגין. היום לקחתי לראשונה ספסמלגין, מה עדיף הרופא אמר לי לשים לב מה אני אוכלת כשזה קורה לי? הייתי רוצה חוות דעתך כי כשהכאבים הללו תוקפים פשוט קשה לי לתפקד מה בנוסף לקחת נגד כאבים?תודה וחג שמח

admin
שלום אירית,
הכאבים שאת מתארת אינם בהכרח קשורים לסעיפים.
כדאי לנסות קולוטל או ספסמלגין (לא משנה איזה מהם). ניתן לנסות אחד מהם ובמידה ולא עוזר ניתן לנסות את השני.
במידה ולא תחול הקלה ממליץ להיבדק ע"י כירורג.

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל .
מאי 14 יום שבת , 2011 9:37 am

אני אחרי התקפה ראשונה של דיברטיקוליטיס שוחררתי לפני יומיים .האם אפשר למנוע את ההתקפה הבאה וכך אולי לא אצטרך לעבור ניתוח ?

admin
שלום מיכאלי טלילה,
ראשית - בוודאי עשו לך CT ואת יודעת היכן ממקומים הסעיפים, האם יש היצרות באיזור, ועוד פרטים אנטומיים חשובים.
באופן עקרוני - אין הרבה דברים שניתן לעשות על מנת למנוע את ההתקף הבא.
אחד הדברים שמדברים עליהם הרבה - הוא כלכלה עם הרבה סיבים. כמובן שבשלב החריף את בוודאי לא משתמשת בהרבה סיבים - אבל לאחר שתחלימי עלייה בכמות הסיבים יכולה להועיל.
הסיבים מעלים את נפח הצואה, ומורידים את הלחץ במעי ויתכן כי הם מועילים בהפחתת ההתקף הבא.
יש מחקרים חדשים שמראים - שהתרוקנות קלה יותר - באנשים שיש להם בעיית התרוקנות גם היא יכולה להוריד את ההתקפים הבאים - אז אם סובלת מהפרעת התרוקנות כל שהיא - כדאי היה לנסות לטפל גם בזה.

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר גרינברג.
אוקטובר 2 יום ראשון , 2011 10:24 am

בת 49, לפני שנתיים וחצי אושפזתי לשבועיים עקב דיברטיקוליטיס. לפני כ 4 ימים החלו כאבי בטן וגזים. שלשום ביליתי במיון ואובחנתי עם דיברטיקוליטיס חוזר אבל קל יחסית שאינו דורש אישפוז אלא אוגמנטין 875 פעמיים ביום למשך 10 ימים ותזונה דלת שארית למשך חודש. ביום כיפור הקרוב עדיין אהיה תחת טיפול אנטיביוטי. האם מותר לי לצום?

admin
שלום רונית,
כעיקרון אם את חשה בטוב ללא חום מותר לך לצום אבל כדאי להמשיך את האוגמנטין
בברכה, דר אביטל
אוקטובר 17 יום שני , 2011 10:26 pm

בעלי בן 37 בחור בריא בד"כ יצא לפני 3 ימים מבי"ח לאחר איבחון של דיברטיקוליטיס (עם סעיפים באזור הסיגמא). מטופל כרגע באנטיביוטיקה ועתיד לעבור קולונוסקופיה בעוד כחודש וחצי.
1.האם הבדיקה מסוכנת בגלל הסעיפים?
2.האם נתן לברר אם הסעיפים/כיסים הם מולדים או שנוצרו עם הזמן ואם כן האם יש דרכי טיפול שונים אם כן מהו.
3.מהי התזונה המומלצת כרגע ובעתיד, כדי להפחית את הסיכוי לחזרתה של המחלה (אשר, כפי שהבנתי,סיכוי ההחלמה נמוכים ללא ניתוח).
4. האם לשינוי מהותי בתזונה יש משקל משמעותי בהישנות המחלה.
תודה
מיכל

admin
שלום מיכל,
1. בשלב זה שישנה דלקת פעילה - הבדיקה אכן מסוכנת -כי המעי פריך. זו הסיבה שמחכים מספר שבועות על מנת לבצע את הבדיקה כאשר נעלמים סימני הדלקת.
2. הסעיפים שיש לבעלך בסיגמה הם סעיפים אשר נוצרים עם הזמן - והם אינם מולדים. הם נוצרים עקב נטייה, ועקב תזונה, ועקב לחצים מוגברים במעי.
3. כרגע - בוודאי קיבלתם תפריט מבית החולים ביום השיחרור. בעתיד עליו לאכול כלכלה אשר תוריד את הלחצים בתוך המעי - ותגרום למעי להתכווץ פחות בכוח. יש לזכור כי את הסעיפים שנוצרו אין אפשרות להעלים - מה שניתן להפחית זה את סיכויי חזרת הדלקת. לתפריט כדאי להתייעץ עם דיאטננית.
4. כמו שכתבתי לך - את הסעיפים שנוצרו אין אפשרות להעלים. תזונה יכולה לגרום לכך שבעתיד לא תהייה התקדמות ביצירת הסעיפים וכן פחות דלקות.


נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר גרינברג.
ינואר 3 יום שלישי , 2012 12:44 am

שלום ד”ר מילר:

לפני 6 שנים בערך הגעתי למיון עם כאבים חזקים בבטן התחתונה לאחר בדיקות וסיטי גילו דלקת חזקה במעי הגס דיברטיקולויטיס אושפזתי לשבוע עם אנטיביוטיקה .לאחר מכן הדלקת חזרה כמה פעמים על צמה ובכל פעם אישפוז שבוע ימים עם אנטיביוטיקה. במשך 3 שנים. עד שהרופא המטפל החליט שצריך לנתח ולהוציא חלק מהמעי .לפני כ- 3 שנים נותחתי והוציאו חלק מהמעי .לאחרונה התחלתי שוב להרגיש התכוצויות וכאבים בבטן התחתונה . ולפעמים הכאבים בלתי נסבלים . בחודש נובמבר 2011 עשיתי בדיקה קולונוסקופיה .הממצאים שנרשם הם :לאחר קבלת הסכמה במודע ניתנה סדציה מתאימה ,טחורים פנימיים,סעיפים לאורך המעי מצב לאחר סיגמואידקטומי עקב דיברטיקוליטיס,השקה תקינה בגובה 15 ס"מ.
ובאבחנה היה כתוב diverticulosis hemorrhoids הרופאה שבדקה אותי אמרה שהכל בסדר והכל תקין . השאלה למה יש כאבים בכל זאת .מה יכולה להיות הסיבה לכאבים ?

admin
שלום יפה ביטון,
הסיבות לכאבים יכולות להיות מרובות
ראשית - נוצרו עוד סעיפים או שלא הורידו את כולם - והרי סעיפים כבר גרמו לך לכאבים. גם בקע בצלקת הניתוחית אם נוצר יכול לגרום לכך.
שנית - כל מיני בעיות גניקולוגיות שיכולות לגרום לכאבים וגם הידבקויות מהניתוח שעברת כולם יכולים לגרום לכאבי בטן.
לכן כדאי שיש לך התקף כאבים לגשת לחדר מיון, להבדק, לעשות צילום בטן - ואז אולי יהיה ניתן לעמוד על הסיבה לכאבים

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר גרינברג.
ינואר 29 יום ראשון , 2012 11:30 pm

אשתי עברה קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה ביחד. זאת בעקבות דמום קל בניגוב. כמו כן נלקחה ביופסיה מרירית של המעי הגס במרחק כ -25 מפי הטבעת. התוצאה היתה : colonic mucosa showing diffuse active colitis of the inflamatory bowel disease tipe. אבחנת הרופא היא של קוליטיס אולצרטיבה אך בסיכום והמלצות צויין:"לא ניתןלהתעלם מתשובת הביופסיה למרות שיותר מתאים לתגובה דלקתית עקב דיברטיקוליטיס ויחד עם הטחורים ונטילת קומאדין". אשתי נוטלת קומאדין שנים רבות בעקבות החלפת מסתם מכני בלבה. כרגע מטופלת בASACOL 800 MG X 2 ונרות rafassal.עד היום אין שנוי במצב והדמום נמשך כבר למעלה מ-2 חודשים . מה דעתכם בנידון ? תודה.

admin
שלום ד"ר מילר,
אם מנסים לנתח את הסיפור למרות שחסרים הרבה פרטים בעצם יכולים להיות שלושה מקורות לדימום.
הראשון - דלקת כיבית של המעי הגס
השני - דיברטיקולווזיס או דיברטיקולוטיס תת חריפה
השלישי - טחורים.

לדעתי בשלב הראשון כדאי היה לבצע אנוסקופיה ורקטוסקופיה - לראות אם מדובר בדימום נמוך - ממקור הטחורים. לעיתים בבדיקה זו רואים סטיגמטה של דימום מהטחור - ואז ניתן יהיה לקבוע כי מדובר בדימום מטחורים.
דיברטיקולוטיס במעי שמאלי לרוב אינו מדמם - בטח כאשר לא רואים דם בתוך הסעיף - מה שאני מניח שלא ראו, ודלקת כיבית רק בגובה 25 סמ - די נדיר לרוב זה מתחיל מהרקטום.
כך שאני מציע לעבור בדיקה אצל כירורג עם אנוסקופיה ורקטוסקופיה ואז להחליט מה הצעד הבא
הסיפור לא ממש מתאים לדימום מקוליטיס.

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר גרינברג.
אפריל 17 יום שלישי , 2012 11:48 am

שלום רב,
אני רווקה בת 40. בדיוק לפני 4 שנים עשיתי ניתוח לפרוסקופי בעקבות דיברטיקוליטיס חוזר (כריתת הסיגמה באיכילוב- אתה ניתחת אותי :)). בחודשים האחרונים יש לי כאבים שבאים והולכים בצד ימין למטה וזיהיתי נפיחות קלה ובשבוע האחרון זה ללא הפסקה. עשיתי אולטרסאונד והממצא- "מידיאלי למפשעה מימין לכיוון הפוביס. יש לציין ממצא היכול להתאים להרנית גלישה ברוחב 0.7 ס"מ. הממצא נצפה בעיקר בעת וולסלבה".
מה להערכתך ניתן לעשות והאם זה קשור לניתוח?
אלפי תודות
עינת

admin
שלום עינת,
עינת שלום
יתכן ומדובר בבקע מפשעתי. לפי המיקום יתכן וזה בקע פמורלי. צריך לבדוק
אותך ולהחליט האם זה אכן חשד סביר ואם כן מומלץ לנתח... על פניוו אין לכך
קשר לניתוח של הסיגמא
ד"ש, ד"ר אביטל


ינואר 18 יום שבת , 2014 11:44 pm

דיברטיקוליטיס

בן 64 בריא ופעיל , בעקבות כאב בצד שמאל אובחן דיברטיקוליטיס (המחלה ללא כל סימנים מקדימים ) , אישפוז 3 ימים במח' כירורגית בשיבא שכלל בדיקת CT + המלצות לדיאטה ולקולונוסקופיה בתום 6 שבועות . שאלות :האם לאחר הטיפול האנטיביוטי והדיאטה אוכל לחזור לחיי שיגרה רגילים ? האם לצורך המשך טיפול עלי לפנות לכירורג או לגאסטרואנטרולוג ?

פרופ' שמואל אביטל

כן בהחלט. מומלץ להעדיף כלכלה עשירה בסיבים כמובן. אין צורך לאחר אירוע בודד יעוץ כירורגי. כן מומלץ לעשות קולונוסקופיה במידה ולא עשה לאחרונה.


פרופ' שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
יוני 17 יום שלישי , 2014 11:21 am

דיברטיקוליטיס

טסתי לבקר את הנכדות בקפריסין וביום שהגעתי בערב היו לי כאבי בטן חזקים מאוד והלכתי 20 פעם לשירותים. בביקור אצל רופא ובבדיקת דם נמצאו לוקוציטים ברמה גבוהה וה crp היה גבוה, כירורג איבחן אפנדציט, מאחר ואני לוקחת מדלל דם פלויקס הוא אמר שעדיף לחכות מספר ימים, למחרת נשלחתי ל ct בטן ונמצא כי יש לי דיברטיקוליטיס, אני בצום מלא 4 ימים 3 ימים עם אנטיביוטיקה 2 סוגים, היום בצהריים 48 שעות מתחילת האנטיביוטיקה אני אמורה להתחיל לקבל נוזלים. יהיה מותר לי לטוס רק בשבת וזאת לאחר בדיקה רפואית. הייתי רוצה להגיע אליכם עם כל החומר על מנת להמשיך לטפל במחלה. אודה על תשובתכם

פרופ' שמואל אביטל

אנא צרי קשר עם יעל לתיאום פגישה (למחר יום א או יום ב)


פרופ' שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
יולי 22 יום שלישי , 2014 1:16 pm

דיברטיקוליטיס

דר אביטל,
אני מודה לך מאוד על תשובתך מלפני 3 ימים. התשובה עזרה לי מאוד להבין את ההכרח בביצוע בדיקת קולונוסקופיה.
במידת והכאב יחזור אגיע אליך, בינתיים אני בדיאטה בלי סיבים עד לביצוע קולונוסקופיה בתחילת אוקטובר.

תודה רבה
ורד אשד

פרופ' שמואל אביטל

בבקשה


פרופ' שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
נובמבר 13 יום חמישי , 2014 7:31 pm

דיברטיקוליטיס

גבר בן 37 בריא בדכ ללא ניתוחים קודמים
ביולי אובחן דיברטיקוליטיס בסיגמה לאחר סיטי בזמן אישפוז. כמו כן בוצעה לפרסקופיה בה ניקו את המוגלה מחלל הבטן וטיפול אנטיביוטי.
כעבור חודשים קולונו-כניסה עד 25 סמ בלבד עקב מעי מודלק. והתחלה שוב של טיפול אנטיביוטי.
כיום כחודש וחצי שוב עם התקף. מה אתם ממליצים

פרופ' שמואל אביטל

ממליצים על ניתוח...

אפשר בגישה לפרוסקופית. מסירים את מקטע המעי החולה (הסיגמא) ומחברים את קצוות המעי שנשארו.


פרופ' שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
פברואר 5 יום שישי , 2016 12:31 am

דיברטיקוליטיס

מה ניתן לעשות בשעה שיש כאבי בטן (בזמן התקף) על מנת להקל על הכאבים.

פרופ' שמואל אביטל

לקחת אנטיוביטיקה ולהיבדק על ידי רופא.


פרופ' שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר


שאלות נוספות בנושא: דיברטיקוליטיס

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים


25 נושאים אקראיים שנשאלו בהם שאלות באתר

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים