מחלה סעיפית של המעי הגס

מחלת סעיפים

סעיפים הם מעין כיסים קטנים הנוצרים לאורך המעי הגס ונקראים באנגלית Diverticulum. סעיפים אילו מופיעים בשל חולשה בנקודות מסוימות בדופן המעי והופעתם קשורה במידה מסוימת לתרבות האוכל בעולם המערבי המעדיפה הרבה שומן ומעט סיבים. אנשים רבים מפתחים סעיפים במעי הגס במהלך חייהם כאשר אצל רוב האנשים הסעיפים אינם גורמים לסימפטומים ואינם דורשים טיפול.

בתמונה המצורפת ניתן לראות תרשים של מעי גס בבן אדם. כפי שניתן לראות בתרשים רוב הסעיפים מופיעים בחלק השמאלי של המעי הגס או ליתר דיוק באזור המעי הגס הנקרא סיגמא.

diverticulosis.jpg

אצל אנשים מסוימים הסעיפים עלולים לגרום להיווצרות של דלקת באזור שלעיתים יכולה להיות דלקת קשה הכרוכה באשפוז וטיפול אנטיביוטי תוך ורידי. הסיבה לדלקת נעוצה בהיתקעות של חלקיקי מזון וצואה בתוך הסעיף הגורמים לדלקת מקומית ולהתנקבות של הסעיף. הסימנים האופייניים לדלקת כזו הם כאבים ממוקדים בבטן שמאל תחתונה מלווים בחום ותחושה כללית רעה. הסעיפים עלולים לגרום גם לכאבים כרונים באזור הבטן השמאלית ללא סימני דלקת.
כאשר ישנו חשד לדלקת סעיפית חדה מבצעים CT דחוף לאבחנה ומתחילים טיפול בד"כ באישפוז. במהלך האשפוז החולה מטופל באנטיביוטיקה לווריד ובד"כ ניתן להשתלט על הדלקת. לאחר שהדלקת שוכחת, ובמרווח של מספר שבועות, חשוב לבצע קולונוסקופיה על מנת לאשש את האבחנה. במקרים מסוימים, כאשר הדלקת המתפתחת היא קשה ולא ניתן להשתלט עליה בעזרת אנטיביוטיקה בלבד יש צורך בניתוח דחוף.
סעיפים במעי הגס יכולים לגרום, אם כי בשכיחות נמוכה יותר, גם לדימומים משמעותיים ביציאות. דמם כזה מחייב בד"כ אשפוז ולעיתים עירויי דם.

תמונה בקולונוסקופיה של פתחי סעיפים.

מחלה סעיפית של המעי הגס

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 190 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיהמתי מנתחים ?

רוב האנשים אצלם מאובחנים סעיפים בבדיקת קולונוסקופיה או חוקן בריום אינם זקוקים להתערבות כירורגית במידה ואינם סמפטומטים.
חולים עם דלקות חוזרות או דימומים חוזרים עקב סעיפים יזדקקו לניתוח להסרת מקטע המעי החולה לאחר ביצוע קולונוסקופיה. מטרת הניתוח היא הסרת המעי החולה על מנת למנוע דלקות חוזרות בהמשך.

הטיפול הניתוחי

עד לפני מספר שנים הטיפול הניתוחי חייב פתיחה פורמאלית של הבטן. היום עם התפתחות טכניקות ניתוח לא חודרניות ניתן לבצע את הניתוח בצורה לפרוסקופית המאפשרת החלמה מהירה יותר. הניתוח הלפרוסקופי מתבצע בהרדמה כללית. מקטע המעי החולה מבודד מאספקת הדם שלו ונכרת בשלמות. עם תום הכריתה מבצעים חתך מינימלי להוצאת המעי החולה מחלל הבטן. קצות המעי הנותרים עוברים חיבור מחדש. היתרון שבשיטה הלפרוסקופית הוא תהליך החלמה מהיר יותר, פחות כאבים, פחות ימי אשפוז וכמובן יתרון אסטטי. כמו כן נמנעים חלק מסיבוכי פצע ניתוח השכיחים יותר בניתוחים פתוחים.

מעבר ליתרון הגלום בשיטה הלפרוסקופית, הניתוח הלפרוסקופי הוא מעט ארוך יותר בהשוואה לניתוח פתוח, ישנו שימוש בציוד יעודי ולכן הניתוח מעט יקר יותר וכן מדובר בשיטה הדורשת מיומנת מיוחדת מצד הרופא המבצע את הניתוח.

אישפוז לאחר ניתוח כזה אורך בין 3 ל 7 ימים תלוי בקצב ההתאוששות של החולה המסוים. לאחר מיכן ישנו תהליך החלמה של כשבועיים שלושה כאשר לבסוף חוזרים כמובן למהלך חיים שגרתי.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 190 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

190 שאלות גולשים בהמשך העמוד

יוני 15 יום שישי , 2018 5:45 pm

לאחר כריתת מעי

לפני חמישה חדשים עברתי ניתוח לכריתת חלקית של המעי בגלל דלקת הסעיף. בצילום מעי עם דוירטיקולים רבים לכל אורכו. כאמור בניתוח כרתו כ 25 ס"מ. לאחר הניתוח הרגשתי השתפרה מאד וכך איכות חיי. לאחרונה סבלתי מיציאות קשות ועשיתי חוקן נוזלי באופן חד פעמי ולאחר יומיים התחילו שוב כאבים בצד השמאלי של הבטן והרגשת שריפה. האם זה קשור לחוקן? מה לעשות כדי לטפל בכאב?
תודה רבה

יוני 9 יום שבת , 2018 12:13 pm

לאחר ניתוח כריתת מעי

לפני כשבעה חודשים עברתי ניתוח לכריתה חלקית של המעי בגלל דוירטיקולים חוזרים. הסירו את הסיגמה הנגועה כ25 סנטימטר.הניתוח עבר בהצלחה וחיי השתפרו מאד. מאחר וכל המעי נגוע אני חוששת מאד להתלקחות חוזרת. כיוון שהיציאות לפעמים רגילות ולפעמים קשות מאד . ולאחרונה יש לי מיחושים קלים בבטן השמאלית. האם יש טיפול מונע?

מאי 21 יום שני , 2018 4:50 pm

שחזור/חיבור מחדש של המעי הגס לאחר דיברטיקוליטיס

שלום
עברתי כריתה של חלק מהמעי הגס בעקבות דיברטיקוליטיס. הניתוח היה פתוח שכן היה חור ודליפה לחלל הבטן.
כרגע אני עם סטומה ומיועדת לעבור ניתוח בקרוב בו "תבוטל" הסטומה והמעי יחובר בחזרה למקומו…
שאלותי –
האם פותחים את הבטן שוב?
האם תופרים את החור של הסטומה?
לפני הנ"ל מערכת העיכול שלי הייתה עצלנית למדי… נעזרתי באופן קבוע בתוספים למיניהם. מה הסיכוי אם בכלל לפעילות תקינה לאחר החלמה?
תודה רבה

דצמבר 25 יום שני , 2017 1:15 pm

ממתינה לקולונסקופיה במתח רב

שלום רב,
(מקווה שרואים את שאלתי הקודמת…)נאמר לי בבית החולים להמתין כחודש עד לבדיקת קולונו' מאחר היתה לי דלקת סעיפים.(עם אבחנה מבדלת של גידול).
גם בתשובתך הסברת כי יש להמתין כ4-6 שבועות עד לבדיקה.
אך בתאום עם רופא (הכי נחשב, שבקושי הצלחתי להשיג.) קבעו לי תור כבר לשבוע הבא כשבועיים וחצי מהאישפוז.
ונאמר שאין בעיה לבצע.
חשוב לי לשמוע את דעתך בעיניין . האם הגיוני???

נובמבר 18 יום שבת , 2017 3:26 pm

נקב במעי

האם בצילום ct אפשר לראות נקב מיקרוסקופי בסעיף גדול בקוטר 4.7 סמ. אם יש נקב האם לאחר טיפול אנטיביוטי לוריד הוא נסגר אוטומטית. תודה

שאלות נוספות בנושא: מחלה סעיפית של המעי הגס

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה