כריתת כיס מרה

מה הוא כיס המרה?

כיס המרה ממוקם בבטן הימנית העליונה מתחת לכבד. תפקידו של כיס המרה הוא לאחסן ולרכז את נוזל המרה המיוצר בכבד ולהזרימו אל המעי בזמן האכילה. המרה עוזרת בפירוק השומנים ומאפשרת להם להיספג לגוף ביתר קלות. שינויים בהרכב הנוזל המרתי עלולים לגרום למרה להיות סמיכה יותר, תהליך המביא ליצירת אבנים בכיס המרה. אבנים בכיס המרה אינן נדירות. קרוב ל10%-20% מהאנשים יפתחו במהלך החיים אבנים בכיס מרה אולם רק מיעוט מהם (1%-2%) יפתחו תסמינים הקשורים לאבנים. תפקידו של כיס המרה הוא לאחסן ולרכז את נוזל המרה המיוצר בכבד ולהזרימו אל המעי בזמן האכילה. המרה עוזרת בפירוק השומנים ומאפשרת להם להיספג לגוף ביתר קלות.

(לקריאה נוספת על כיס מרה באתר ויקידפיה)

למי יש סיכוי יתר לפתח אבנים בכיס המרה?

נשים נוטות לפתח אבנים בכיס מרה בשכיחות של עד פי 3 מגברים. אולם יש לזכור שהגיל לא עושה חסד גם עם גברים ובגילאים מבוגרים שיעור התפתחות אבנים בכיס מרה עולה גם אצל גברים, אם כי עדיין בשיעור מעט נמוך מנשים.
גורם סיכון נוסף להתפתחות אבני מרה הוא ירידה חדה במשקל. כ-30%-40% מאנשים שירדו באופן משמעותי במשקל תוך זמן קצר אם בעקבות דיאטה חריפה או בעקבות ניתוח להורדת משקל יפתחו אבנים בכיס המרה.
בנוסף קיים גם מרכיב תורשתי וישנה נטייה מוגברת להתפתחות אבנים במשפחות מסוימות.

תסמינים של אבנים בכיס מרה

אבני מרה יכולות לגרום למגוון של סימפטומים. הביטוי הקליני שכיח ביותר הינו התקפים של כאבים בבטן ימנית עליונה בעיקר אחרי אוכל. הכאבים יכולים להימשך בין דקות לשעות. הסיבה לכאבים היא אבן שחוסמת את מוצא כיס המרה. כאשר האבן לא משתחררת הדבר יכול להוביל לזיהום בכיס המרה הדורש אשפוז, טיפול אנטיביוטי ולעיתים ניתוח דחוף. מצבים נוספים היכולים להיגרם עקב אבני מרה הם דלקת של הלבלב וצהבת.
גם סימפטומים לא ספציפיים כגון כאבי בטן לא ממוקמים, אי סבילות לאוכל שומני, הפרעות בעיכול ועוד יכולים להיגרם על ידי אבנים בכיס המרה.
"אבנים שקטות" הן אבנים שלא גורמות סימפטומים ולא דורשות התייחסות טיפולית.

א

כיס מרה שהוצא בניתוח מלא באבנים

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 511 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה


אבחנה וטיפול

אבנים בכיס מרה מאובחנות ע"י בדיקת אולטרא-סאונד.
הטיפול באבני מרה סמפטומטיות הוא ניתוחי. בניתוח נכרת כיס המרה עם האבנים שבתוכו.
בעבר ניתוחים אילו בוצעו ע"י פתיחת הבטן. הדבר היה כרוך בכאבים מרובים, אשפוז ממושך וסיבוכים בפצע הניתוח. כיום אנו מבצעים את הניתוח בשיטה הלפרוסקופית. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ללא פתיחה פורמלית של חלל הבטן.
ההתאוששות לאחר ניתוח כריתת כיס מרה בצורה לפרוסקופית היא מהירה ובד"כ מדובר באשפוז של יום אחד. רמת הכאבים היא נמוכה מאחר ואין פתיחה של דופן הבטן והצלקות הן מינימליות. תהליך ההחלמה הוא מהיר ומנותחים רבים יכולים לחזור לעבודה לאחר מספר ימים.
שיעור ההצלחה של כריתת כיס מרה בצורה לפרוסקופית הוא מעל 95%. בשיעור נמוך של המקרים, קשיים במהלך הניתוח הלפרוסקופי יכולים להוביל לפתיחת הבטן וביצוע הניתוח בדרך השמרנית.
הסיבוך הכי משמעותי בניתוחים מסוג זה הוא פגיעה בדרכי מרה. סיבוך זה אינו שכיח אך מחייב ניתוח לתיקון הפגיעה.

אבנים בכיס מרה

שתי אבני מרה מסוג אחר

לאחר הניתוח

מכיוון שכיס מרה הוצא מהגוף מיצי המרה עוברים באופן ישיר אל המעי. אנשים לאחר כריתת כיס מרה חיים בצורה רגילה לגמרי ואף לא נזקקים לשינוי בהרגלי האכילה. מיעוט מצומצם עלול לסבול לסירוגין משילשולים.

"באיזה כיס מרה מתתרות יותר אבנים?"

כתבה מתוך עיתון "בריאות נשים " דצמבר 2006

“באיזה כיס מרה מסתתרות יותר אבנים” כתבה מתוך עיתון “בריאות נשים” דצמבר 2006

להגדלה לחץ על התמונה

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 511 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 511 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

511 שאלות גולשים בהמשך העמוד

אפריל 16 יום חמישי , 2015 7:06 pm

עצירות לאחר כריתת כיס מרה

לפני כשמונה חודשים עברתי ניתוח לכריתת כיס מרה ונאמר לי שיתכן ולאחר הניתוח יהיו לי תופעות זמניות של שילשולים. בניגוד למה שנאמר, דווקא החלה לי תופעה של יציאות קשות והצואה בצבע בהיר. לפני הניתוח היציאות שלי היו יומיומיות ותקינות. מה יכולה להיות הסיבה ?

ד"ר שמואל אביטל

אין קשר בין הניתוח לבין העצירות. צריך לברר את עניין היצירות. כתלות בגילך צריך לשקול קולונוסקופיה


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
מרץ 1 יום ראשון , 2015 1:10 pm

הרגשת שובע לאחר ניתוח כיס מרה

שלום,
אני כבר 5 ימים אחרי ניתוח כיס מרה בעקבות אבנים, וכל דבר הכי קטן שאני מכניסה לפי פשוט גורם לי תחושת שובע, אני מרגישה מלאה, ואני בקושי אוכלת האם זה תקין?
תודה רבה

ד"ר שמואל אביטל

זה לא כל כך שכיח אבל יכולות להיות תופעות שונות אחרי ניתוח. במידה ולא יהיה שיפור ממליץ להיבדק על ידי המנתח.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
פברואר 15 יום ראשון , 2015 9:33 pm

כאבים לאחר ניתוח כיס מרה

שלום, לפני כחודשיים עברתי ניתוח לכריתת כיס המרה, לאחר שבועיים מהניתוח חזרו מעט כאבים באיזור הטבור והגב, למשך כשבוע ועברו וכעת מלפני שבועיים חזרו כאבים יותר חזקים – כמו דקירות בגב ובאיזור הטבור והמותניים וגם מעט לחץ מתחת לחזה, (הכאבים לא משתוים למה שהיה לפני אבל מאוד מציקים ודוקרים) לפני הניתוח ביצעתי בדיקת גסטרוסקופיה ומצאו שיש לי הליקובקטר – להליקובקטר לקחתי שבוע 2 אנטיביוטיקה מאוד חזקה אך לא בדקתי האם עבר, יכול להיות שהכאבים מזה? האם יכול להיות שיווצרו אבנים בדרכי המרה למרות שלא היו לפני לפי mrcp? בנוסף תפקודי כבד מעט גבוה מהרגיל.. )gpt 45, ggt80) מוטב לציין שהבדיקה נעשתה לאחר כאבי גרון עם הרבה אקמול.. ורמת הcrp 0.93, הבנתי שזה מראה על דלקת.. מה לדעתך יכול להיות? ומה היית בודק כעת? נ.ב- אני בתהליך של הפריה ואמורה לקחת לאחר החזרת עוברים אספירין- האם זה מסוכן לקחת לאחר ניתוח זה ולאור הכאבים / הליקובקטר שיש לי? (יש לי גם כבד מעט שומני)

ד"ר שמואל אביטל

להערכתי כדאי לחכות מספר שבועות ולראות לאיזה כיוון זה הולך.  אנזימי הכבד מעט מוגברים אך באופן מינימאלי. ממליץ לחזור על בדיקות הדם כאשר  תרגישי טוב יותר. הסיכוי לפרורי אבנים בצינורות קיים אך קטן. כעיקרון אין בעיה עם אספירין.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
ינואר 17 יום שבת , 2015 1:50 pm

לאחר ניתוח כיס המרה

שלום אני בת 40 ולפני שנה עברתי ניתוח לכריתת כיס המרה לפני חודש היו לי כאבי תופת ואושפזתי חמישה ימים ועברתי בדיקה שהרחיבו לי את תעלת המרה וזה כבר כמה ימים שוב יש לי כאבים באותו מקום מה עליי לעשות

ד"ר שמואל אביטל

אני מניח שהכוונה להרחבת דרכי מרה . זה בד"כ מעיד על חשד לאבנים בדרכי המרה והפרוצדורה אותה צריך לעבור היא ניקוי של דרכי המרה על ידי ERCP. אני מניח שזה מה שעברת . במידה והכאבים חזרו כדאי להיבדק שוב.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
ינואר 7 יום רביעי , 2015 7:13 pm

צריבות ודקירות חודש לאחר ניתוח כיס מרה

שלום לפני כחודש עברתי ניתוח להוצאת כיס מרה , (היה מלא באבנים) לפני מס׳ ימים התחילו לי כאבים של צריבה ודקירות מתחת לחזה וב2 הצדדים, וגם כאבי משני צידי התבור שתוקפים אותי מדי פעם.. (כמו לפני הניתוח רק קצת פחות כואב) האם הגיוני שיהיו כאלו כאבים חודש אחרי , מוטב לציין שכל ה3 שבועות הראשונים הרגשתי טוב חוץ מדקירות קלות מאוד בגב ובשכמות שממשיכות מדי פעם עד היום.. עשיתי בדיקה לתפקודי כבד , כל הבדיקות בנורמה חוץ מהggt שיצא 45 (מעט מעל הנורמה) ולפני הניתוח הבדיקה הייתה תקינה לחלוטין, האם זה הגיוני?? ומה יכולה להיות הסיבה לכך? יכול להיות שיש אבנים בדרכי המרה שנכנסנו בזמן הניתוח? )לפני הניתוח עשיתי אולטראסאונד וmrcp וmri בטן ודרכי המרה היו תקינות.. אודה לתשובתך..

ד"ר שמואל אביטל

קשה לדעת. עם זאת תפקודי הכבד סה״כ תקינים וזה נגד אבנים בצינורות המרה. ממליץ בכל מקרה לבצע בדיקת אולטראסאונד לוודא שאין קולקציה (נוזלים) באזור הניתוח ושצינורות המרה תקינים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר

שאלות נוספות בנושא: כריתת כיס מרה

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

אנחנו מצטערים אין אפשרות לשאול שאלות כרגע