כריתת כיס מרה

מה הוא כיס המרה?

כיס המרה ממוקם בבטן הימנית העליונה מתחת לכבד. תפקידו של כיס המרה הוא לאחסן ולרכז את נוזל המרה המיוצר בכבד ולהזרימו אל המעי בזמן האכילה. המרה עוזרת בפירוק השומנים ומאפשרת להם להיספג לגוף ביתר קלות. שינויים בהרכב הנוזל המרתי עלולים לגרום למרה להיות סמיכה יותר, תהליך המביא ליצירת אבנים בכיס המרה. אבנים בכיס המרה אינן נדירות. קרוב ל10%-20% מהאנשים יפתחו במהלך החיים אבנים בכיס מרה אולם רק מיעוט מהם (1%-2%) יפתחו תסמינים הקשורים לאבנים. תפקידו של כיס המרה הוא לאחסן ולרכז את נוזל המרה המיוצר בכבד ולהזרימו אל המעי בזמן האכילה. המרה עוזרת בפירוק השומנים ומאפשרת להם להיספג לגוף ביתר קלות.

(לקריאה נוספת על כיס מרה באתר ויקידפיה)

למי יש סיכוי יתר לפתח אבנים בכיס המרה?

נשים נוטות לפתח אבנים בכיס מרה בשכיחות של עד פי 3 מגברים. אולם יש לזכור שהגיל לא עושה חסד גם עם גברים ובגילאים מבוגרים שיעור התפתחות אבנים בכיס מרה עולה גם אצל גברים, אם כי עדיין בשיעור מעט נמוך מנשים.
גורם סיכון נוסף להתפתחות אבני מרה הוא ירידה חדה במשקל. כ-30%-40% מאנשים שירדו באופן משמעותי במשקל תוך זמן קצר אם בעקבות דיאטה חריפה או בעקבות ניתוח להורדת משקל יפתחו אבנים בכיס המרה.
בנוסף קיים גם מרכיב תורשתי וישנה נטייה מוגברת להתפתחות אבנים במשפחות מסוימות.

תסמינים של אבנים בכיס מרה

אבני מרה יכולות לגרום למגוון של סימפטומים. הביטוי הקליני שכיח ביותר הינו התקפים של כאבים בבטן ימנית עליונה בעיקר אחרי אוכל. הכאבים יכולים להימשך בין דקות לשעות. הסיבה לכאבים היא אבן שחוסמת את מוצא כיס המרה. כאשר האבן לא משתחררת הדבר יכול להוביל לזיהום בכיס המרה הדורש אשפוז, טיפול אנטיביוטי ולעיתים ניתוח דחוף. מצבים נוספים היכולים להיגרם עקב אבני מרה הם דלקת של הלבלב וצהבת.
גם סימפטומים לא ספציפיים כגון כאבי בטן לא ממוקמים, אי סבילות לאוכל שומני, הפרעות בעיכול ועוד יכולים להיגרם על ידי אבנים בכיס המרה.
"אבנים שקטות" הן אבנים שלא גורמות סימפטומים ולא דורשות התייחסות טיפולית.

א

כיס מרה שהוצא בניתוח מלא באבנים

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 559 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה


אבחנה וטיפול

אבנים בכיס מרה מאובחנות ע"י בדיקת אולטרא-סאונד.
הטיפול באבני מרה סמפטומטיות הוא ניתוחי. בניתוח נכרת כיס המרה עם האבנים שבתוכו.
בעבר ניתוחים אילו בוצעו ע"י פתיחת הבטן. הדבר היה כרוך בכאבים מרובים, אשפוז ממושך וסיבוכים בפצע הניתוח. כיום אנו מבצעים את הניתוח בשיטה הלפרוסקופית. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ללא פתיחה פורמלית של חלל הבטן.
ההתאוששות לאחר ניתוח כריתת כיס מרה בצורה לפרוסקופית היא מהירה ובד"כ מדובר באשפוז של יום אחד. רמת הכאבים היא נמוכה מאחר ואין פתיחה של דופן הבטן והצלקות הן מינימליות. תהליך ההחלמה הוא מהיר ומנותחים רבים יכולים לחזור לעבודה לאחר מספר ימים.
שיעור ההצלחה של כריתת כיס מרה בצורה לפרוסקופית הוא מעל 95%. בשיעור נמוך של המקרים, קשיים במהלך הניתוח הלפרוסקופי יכולים להוביל לפתיחת הבטן וביצוע הניתוח בדרך השמרנית.
הסיבוך הכי משמעותי בניתוחים מסוג זה הוא פגיעה בדרכי מרה. סיבוך זה אינו שכיח אך מחייב ניתוח לתיקון הפגיעה.

אבנים בכיס מרה

שתי אבני מרה מסוג אחר

לאחר הניתוח

מכיוון שכיס מרה הוצא מהגוף מיצי המרה עוברים באופן ישיר אל המעי. אנשים לאחר כריתת כיס מרה חיים בצורה רגילה לגמרי ואף לא נזקקים לשינוי בהרגלי האכילה. מיעוט מצומצם עלול לסבול לסירוגין משילשולים.

"באיזה כיס מרה מתתרות יותר אבנים?"

כתבה מתוך עיתון "בריאות נשים " דצמבר 2006

“באיזה כיס מרה מסתתרות יותר אבנים” כתבה מתוך עיתון “בריאות נשים” דצמבר 2006

להגדלה לחץ על התמונה

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 559 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 559 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

559 שאלות גולשים בהמשך העמוד

יוני 20 יום שבת , 2020 2:42 pm

אבן בגודל 8 מ"מ בכיס מרה

שלום , לפני שנתיים בבדיקת אולטראסאונד שגרתית לכבד שהיה שומני מעט בבדיקת דם,(ואחכ הסתדר) ראו במקרה שיש לי אבן בכיס מרה בגודל 8 מ"מ ,אציין שמעולם לא היו לי סימפטומים ולא מפריע לי הדבר,
וכיום כעבור שנתיים ביצעתי שוב u.s עדיין האבן באותו הגודל ,.
אין לי תופעות שקשורות בעניין . הייתי רוצה לדעת האם יש צורך לטפל בעניין האבן? ואיך ניתן לדעת בוודאות שאכן מדובר באבן ולא פוליפ? אשמח לתשובה בעניין , תודה רבה …

יוני 10 יום רביעי , 2020 10:06 am

פוליפ כולסטרולי בכיס המרה

1. בבדיקת אולטרסאונד נכתב בפיאנוח לגבי כיס המרה : ללא אבים בתוכו,דפנותיו אינם מעובים,אין נוזל סביבו.הודגם פוליפ כולסטרולי בקוטר כ- 0.2 ס"מ
2. דרכי מרה תוך כבדיות לא מורחבות
3. מה ההבדל בין פוליפ לבין פוליפ כולסטרולי ?
4. יש צורך לדעתכם לבצע גם צילום CT ל בירור נוסף או בירור אחר נוסף
5. מה מומלץ לעשות במקרה שלי
תודה מראש

יוני 6 יום שבת , 2020 5:31 pm

ניתוח כיס מרה

אני בת 24 לאחר לידה ראשונה ו 4 התקפים חזקים של אבנים בכיס מרה הוחלט לנתח אותי ולהוציאו .
עברתי את הניתוח לפני חמישה ימים ומאז כאבים חזקים באיזור הניתוח והגב באותו הצד בנוסף מתלווה לאחר אוכל כאב של מין קלקול קיבה וכאב חזק בבטן התחתונה שיחררו אותי הביתה לאור בדיקות דם תקינות ואולטראסאונד עם הרחבה קלה בדרכי מרה שאומרים שנוצר מהניתוח יש לי הרגשה שמשהו כאן מתפספס אשמח בבקשה לעזרה דחופה

יוני 3 יום רביעי , 2020 1:18 am

ניתוח להסרת כיס מרה בזמן הריון

שלום אני בת 23 שבוע 10 להריון
לאחר חודש של כאבים חלשים שלא כ"כ ייחסתי להם חשיבות חטפתי פעמיים התקפות נוראות מאבנים בכיס מרה ואף הושפזתי לקבלת אנטיביוטיקה עקב התפרצות דלקת וכמובן שאני צריכה ניתוח
ואמרו לי שלא כדאי לחכות לאחר הלידה כי זה אבנים קטנות והם יכולות לטייל ולעשות דלקות בלבלב ובעוד דברים שמסכנים חיים השאלה שלי האם זה נכון כי מצד שני ניתוח בהריון זה סיכון לעובר ורציתי לשאול האם שייך לשמור על תזונה נכונה לא לאכול שום שומנים וכדו' ולהמתין בכ"ז עד לאחר הלידה או שזה לא קשור וזה סיכון בכל מצב
תודה רבה רבה מראש

דצמבר 23 יום שני , 2019 6:50 pm

האם לקיחת סטטינים יכולה "להעיר" אבנים בכיס המרה.

היות וכבר פעמיים כשלקחתי סטטין התחילו לי אחרי כמה שעות כאבים בבטן ימנית עליונה, תחושת שריפה בעיקר ושהחלפתי כדור שוב לאחר כמה ימים אני עם כאבים. (אני לפני בדיקת אולטראוסנד ובדיקות דם ומגע תקינות ) האם לפי ניסיונך יכולים הסטטינים לגרום למצב שאבני המרה יזוזו או יגרמו כאב? תודה רבה

שאלות נוספות בנושא: כריתת כיס מרה

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה