כריתת כיס מרה

מה הוא כיס המרה?

כיס המרה ממוקם בבטן הימנית העליונה מתחת לכבד. תפקידו של כיס המרה הוא לאחסן ולרכז את נוזל המרה המיוצר בכבד ולהזרימו אל המעי בזמן האכילה. המרה עוזרת בפירוק השומנים ומאפשרת להם להיספג לגוף ביתר קלות. שינויים בהרכב הנוזל המרתי עלולים לגרום למרה להיות סמיכה יותר, תהליך המביא ליצירת אבנים בכיס המרה. אבנים בכיס המרה אינן נדירות. קרוב ל10%-20% מהאנשים יפתחו במהלך החיים אבנים בכיס מרה אולם רק מיעוט מהם (1%-2%) יפתחו תסמינים הקשורים לאבנים. תפקידו של כיס המרה הוא לאחסן ולרכז את נוזל המרה המיוצר בכבד ולהזרימו אל המעי בזמן האכילה. המרה עוזרת בפירוק השומנים ומאפשרת להם להיספג לגוף ביתר קלות.

(לקריאה נוספת על כיס מרה באתר ויקידפיה)

למי יש סיכוי יתר לפתח אבנים בכיס המרה?

נשים נוטות לפתח אבנים בכיס מרה בשכיחות של עד פי 3 מגברים. אולם יש לזכור שהגיל לא עושה חסד גם עם גברים ובגילאים מבוגרים שיעור התפתחות אבנים בכיס מרה עולה גם אצל גברים, אם כי עדיין בשיעור מעט נמוך מנשים.
גורם סיכון נוסף להתפתחות אבני מרה הוא ירידה חדה במשקל. כ-30%-40% מאנשים שירדו באופן משמעותי במשקל תוך זמן קצר אם בעקבות דיאטה חריפה או בעקבות ניתוח להורדת משקל יפתחו אבנים בכיס המרה.
בנוסף קיים גם מרכיב תורשתי וישנה נטייה מוגברת להתפתחות אבנים במשפחות מסוימות.

תסמינים של אבנים בכיס מרה

אבני מרה יכולות לגרום למגוון של סימפטומים. הביטוי הקליני שכיח ביותר הינו התקפים של כאבים בבטן ימנית עליונה בעיקר אחרי אוכל. הכאבים יכולים להימשך בין דקות לשעות. הסיבה לכאבים היא אבן שחוסמת את מוצא כיס המרה. כאשר האבן לא משתחררת הדבר יכול להוביל לזיהום בכיס המרה הדורש אשפוז, טיפול אנטיביוטי ולעיתים ניתוח דחוף. מצבים נוספים היכולים להיגרם עקב אבני מרה הם דלקת של הלבלב וצהבת.
גם סימפטומים לא ספציפיים כגון כאבי בטן לא ממוקמים, אי סבילות לאוכל שומני, הפרעות בעיכול ועוד יכולים להיגרם על ידי אבנים בכיס המרה.
"אבנים שקטות" הן אבנים שלא גורמות סימפטומים ולא דורשות התייחסות טיפולית.

א

כיס מרה שהוצא בניתוח מלא באבנים

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 576 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה


אבחנה וטיפול

אבנים בכיס מרה מאובחנות ע"י בדיקת אולטרא-סאונד.
הטיפול באבני מרה סמפטומטיות הוא ניתוחי. בניתוח נכרת כיס המרה עם האבנים שבתוכו.
בעבר ניתוחים אילו בוצעו ע"י פתיחת הבטן. הדבר היה כרוך בכאבים מרובים, אשפוז ממושך וסיבוכים בפצע הניתוח. כיום אנו מבצעים את הניתוח בשיטה הלפרוסקופית. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ללא פתיחה פורמלית של חלל הבטן.
ההתאוששות לאחר ניתוח כריתת כיס מרה בצורה לפרוסקופית היא מהירה ובד"כ מדובר באשפוז של יום אחד. רמת הכאבים היא נמוכה מאחר ואין פתיחה של דופן הבטן והצלקות הן מינימליות. תהליך ההחלמה הוא מהיר ומנותחים רבים יכולים לחזור לעבודה לאחר מספר ימים.
שיעור ההצלחה של כריתת כיס מרה בצורה לפרוסקופית הוא מעל 95%. בשיעור נמוך של המקרים, קשיים במהלך הניתוח הלפרוסקופי יכולים להוביל לפתיחת הבטן וביצוע הניתוח בדרך השמרנית.
הסיבוך הכי משמעותי בניתוחים מסוג זה הוא פגיעה בדרכי מרה. סיבוך זה אינו שכיח אך מחייב ניתוח לתיקון הפגיעה.

אבנים בכיס מרה

שתי אבני מרה מסוג אחר

לאחר הניתוח

מכיוון שכיס מרה הוצא מהגוף מיצי המרה עוברים באופן ישיר אל המעי. אנשים לאחר כריתת כיס מרה חיים בצורה רגילה לגמרי ואף לא נזקקים לשינוי בהרגלי האכילה. מיעוט מצומצם עלול לסבול לסירוגין משילשולים.

"באיזה כיס מרה מתתרות יותר אבנים?"

כתבה מתוך עיתון "בריאות נשים " דצמבר 2006

“באיזה כיס מרה מסתתרות יותר אבנים” כתבה מתוך עיתון “בריאות נשים” דצמבר 2006

להגדלה לחץ על התמונה

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 576 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 576 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

576 שאלות גולשים בהמשך העמוד

מאי 16 יום שני , 2022 12:39 am

ניתוח כיס המרה

שלום לפני 5 ימים עברתי ניתוח כריתת כיס המרה
יש לי כאבים בכתף בצלעות בגב במיוחד כאב בצד ימין בצד
והדבר העיקרי שמאוד מפריע לי לתפקד זה הנשימות קשה לי מאוד לנשום חסר לי כאילו חמצן אני כל הזמן מנסה לקחת נשימות עמוקות הייתי כבר במיון לפני יומיים כי זה ממש הלחיץ אותי הרופא אמר שכל הבדיקות תקינות הסיטואציה תקינה זה כנראה מהרדמה ומאוויר שנשאר לאחר הניתוח האם התופעות האלה קיימות וזה בסדר כי זה ממש מלחיץ אותי?

פברואר 24 יום חמישי , 2022 9:39 pm

אבנים בכיס מרה

שלום, אבי בן 83, סובל מעודף משקל וסוכרתי. לפני כחודש התגלו אצלו אבנים בכיס מרה בבדיקת אולטראסאונד. לאחרונה סבל משני התקפים חמורים שהתבטאו בכאבים בחזה ובבטן ואושפז בעקבותם בביח. לאחר האשפוז הראשון הוא הלך להתיעצות עם כירורג שבמליץ לא להוציא את כיס המרה בגלל עודף המשקל של אבי.
באשפוז השני בוצע לאבי אולטראסאונד ולא נצפו אבנים בכיס המרה..
דתי שאלות –
1. האם באמת לא מומלץ לבצע ניתוח כיס מרה כאשר המטופל סובל מהשמנה ?
2. האם יתכן שאבנים יוצאות לבד מכיס המרה ונעלמות? אם כן. לאן הן יוצאות?
תודה

ינואר 24 יום שני , 2022 10:41 pm

פוליפ בכיס המרה

בני בן 17 גילו לו לפני חצי שנה פוליפ בכיס המרה בגודל 0.4 סמ .
נשלחנו לעשות אולטרסאונד חוזר חצי שנה אחרי הגילוי ועכשיו כבר נמצאו 2 פוליפים אשר גודלם 0.4 סמ .
האם זה סביר שנוסף.פוליפ נוסף תוך זמן קצר ?
האם במצב כזה יש צורך לכרות את כיס המרה ?

יש לציין שעוד שנה מתגייס לצהל ושם יש מצב שלא יעשו מעקב במהלך השירות , האם להתעקש שצהל יהיה מודע לעניין ויעשה מעקב אחרי המצב ?

דצמבר 6 יום שני , 2021 10:44 am

מספר פוליפים ידועים בכיס המרה עד 0.5 ס"מ

שלוום בן 34 ללא מחלות רקע , עודף משקל , BMI 27.3

התלוננתי על כאב צד .שכבר מופיע לעיתים רחוקות .
אני במעקב כבר שנתיים . האם כל חצי שנה זה מעקב טוב ויש להמשיך ? האם בעקבות מספר פוליפים כדאי להסיר את כיס המרה או מספיק מעקב ?
ציסטה בכליות זה מסוכן? ,. בפעם הקודמת היא היתה 2 ס"מ, יש לזה משמשמעות ?

אולטרסאונד בטן להלן:
הכבד אינו מוגדל, במרקמו תקין. ללא ממצא פוקאלי .
בדופן כיס המרה מספר ממצאים סולידיים, לא מוביליים ,
שיכולים להתאים בין היתר לפוליפים בגודל 0.5 ס"מ .
דרכי מרה ברוחב תקין ..
הטחול בגודל ומרקם תקין .
הלבלב הודגם בגודל ובמבנה תקינים .
הכליות בגודל ומבנה תקינים .
ללא עדות להידרונפרוזיס ,גושים או אבנים .
בכליה שמאלית נצפתה ציסטה קורטיקלית בגודל. 1.5סמ .
ברטרופריטונאום העליון לא הודגם ממצא חריג .
האאורטה הבטנית אינה מורחבת .
ללא נוזל חופשי בחלל הבטן או באגן

תודה

נובמבר 18 יום חמישי , 2021 8:43 am

פוליפ בכיס מרה בגודל 1.1 סמ

שלום, לפני כחודש עשיתי אולטרסאונד בטן תחתונה ועליונה בעקבות כאבים באים והולכים בבטן תחתונה. הכל היה תקין מלבד שני מוקדים בכיס המרה שאחד מהם בגודל כ1 ס"מ. שוחחתי טלפונית עם גסטרו שאמרה לי לא להמתין ולעשות אולטרסאונד נוסף אחרי חודש. עשיתי היום ונאמר לי על ידי הטכנאי שיש שלושה מוקדים והגדול בגודל 1.1 ס"מ. האם יש סיבה לדאגה שבחודש זה גדל או להניח שבקודם זה לא נבדק כמו שצריך, האם יש צורך בהפניה לניתוח דחוף או שאפשר לחכות עם זה? האם יש טעם לשנות תזונה , אולי טיפול בדיקור לכמה חודשים ולקוות לטוב? ממש לא רוצה לעשות ניתוח…. אני בת 45. תודה רבה

שאלות נוספות בנושא: כריתת כיס מרה

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה