כריתת כיס מרה

מה הוא כיס המרה?

כיס המרה ממוקם בבטן הימנית העליונה מתחת לכבד. תפקידו של כיס המרה הוא לאחסן ולרכז את נוזל המרה המיוצר בכבד ולהזרימו אל המעי בזמן האכילה. המרה עוזרת בפירוק השומנים ומאפשרת להם להיספג לגוף ביתר קלות. שינויים בהרכב הנוזל המרתי עלולים לגרום למרה להיות סמיכה יותר, תהליך המביא ליצירת אבנים בכיס המרה. אבנים בכיס המרה אינן נדירות. קרוב ל10%-20% מהאנשים יפתחו במהלך החיים אבנים בכיס מרה אולם רק מיעוט מהם (1%-2%) יפתחו תסמינים הקשורים לאבנים. תפקידו של כיס המרה הוא לאחסן ולרכז את נוזל המרה המיוצר בכבד ולהזרימו אל המעי בזמן האכילה. המרה עוזרת בפירוק השומנים ומאפשרת להם להיספג לגוף ביתר קלות.

(לקריאה נוספת על כיס מרה באתר ויקידפיה)

למי יש סיכוי יתר לפתח אבנים בכיס המרה?

נשים נוטות לפתח אבנים בכיס מרה בשכיחות של עד פי 3 מגברים. אולם יש לזכור שהגיל לא עושה חסד גם עם גברים ובגילאים מבוגרים שיעור התפתחות אבנים בכיס מרה עולה גם אצל גברים, אם כי עדיין בשיעור מעט נמוך מנשים.
גורם סיכון נוסף להתפתחות אבני מרה הוא ירידה חדה במשקל. כ-30%-40% מאנשים שירדו באופן משמעותי במשקל תוך זמן קצר אם בעקבות דיאטה חריפה או בעקבות ניתוח להורדת משקל יפתחו אבנים בכיס המרה.
בנוסף קיים גם מרכיב תורשתי וישנה נטייה מוגברת להתפתחות אבנים במשפחות מסוימות.

תסמינים של אבנים בכיס מרה

אבני מרה יכולות לגרום למגוון של סימפטומים. הביטוי הקליני שכיח ביותר הינו התקפים של כאבים בבטן ימנית עליונה בעיקר אחרי אוכל. הכאבים יכולים להימשך בין דקות לשעות. הסיבה לכאבים היא אבן שחוסמת את מוצא כיס המרה. כאשר האבן לא משתחררת הדבר יכול להוביל לזיהום בכיס המרה הדורש אשפוז, טיפול אנטיביוטי ולעיתים ניתוח דחוף. מצבים נוספים היכולים להיגרם עקב אבני מרה הם דלקת של הלבלב וצהבת.
גם סימפטומים לא ספציפיים כגון כאבי בטן לא ממוקמים, אי סבילות לאוכל שומני, הפרעות בעיכול ועוד יכולים להיגרם על ידי אבנים בכיס המרה.
"אבנים שקטות" הן אבנים שלא גורמות סימפטומים ולא דורשות התייחסות טיפולית.

א

כיס מרה שהוצא בניתוח מלא באבנים

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 571 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה


אבחנה וטיפול

אבנים בכיס מרה מאובחנות ע"י בדיקת אולטרא-סאונד.
הטיפול באבני מרה סמפטומטיות הוא ניתוחי. בניתוח נכרת כיס המרה עם האבנים שבתוכו.
בעבר ניתוחים אילו בוצעו ע"י פתיחת הבטן. הדבר היה כרוך בכאבים מרובים, אשפוז ממושך וסיבוכים בפצע הניתוח. כיום אנו מבצעים את הניתוח בשיטה הלפרוסקופית. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ללא פתיחה פורמלית של חלל הבטן.
ההתאוששות לאחר ניתוח כריתת כיס מרה בצורה לפרוסקופית היא מהירה ובד"כ מדובר באשפוז של יום אחד. רמת הכאבים היא נמוכה מאחר ואין פתיחה של דופן הבטן והצלקות הן מינימליות. תהליך ההחלמה הוא מהיר ומנותחים רבים יכולים לחזור לעבודה לאחר מספר ימים.
שיעור ההצלחה של כריתת כיס מרה בצורה לפרוסקופית הוא מעל 95%. בשיעור נמוך של המקרים, קשיים במהלך הניתוח הלפרוסקופי יכולים להוביל לפתיחת הבטן וביצוע הניתוח בדרך השמרנית.
הסיבוך הכי משמעותי בניתוחים מסוג זה הוא פגיעה בדרכי מרה. סיבוך זה אינו שכיח אך מחייב ניתוח לתיקון הפגיעה.

אבנים בכיס מרה

שתי אבני מרה מסוג אחר

לאחר הניתוח

מכיוון שכיס מרה הוצא מהגוף מיצי המרה עוברים באופן ישיר אל המעי. אנשים לאחר כריתת כיס מרה חיים בצורה רגילה לגמרי ואף לא נזקקים לשינוי בהרגלי האכילה. מיעוט מצומצם עלול לסבול לסירוגין משילשולים.

"באיזה כיס מרה מתתרות יותר אבנים?"

כתבה מתוך עיתון "בריאות נשים " דצמבר 2006

“באיזה כיס מרה מסתתרות יותר אבנים” כתבה מתוך עיתון “בריאות נשים” דצמבר 2006

להגדלה לחץ על התמונה

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 571 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 571 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

571 שאלות גולשים בהמשך העמוד

אוקטובר 27 יום רביעי , 2021 12:40 pm

אי נוחות בטן עליונה

שלום רב,
בעקבות כאבים חזקים בבטן עליונה מזה כשנתיים נמצאו אצלי אבנים בכיס המרה ועיבוי קל של דופן כיס המרה. לעתים לאחר שאוכלת אני חשה בכאב חלש או מעין אי נוחות באותו מיקום- האם גם זה יכול להיגרם מאבנים בכיס המרה? או שמא רק ההתקפים החזקים? גסטרוסקופיה לפני שנתיים יצאה תקינה
תודה

אוקטובר 20 יום רביעי , 2021 7:46 am

ניתוח כיס מרה

שלום, לפני שנתיים עברתי ניתוח להוצאת כיס מרה, מאז כל כמה חודשים יש לי התקפות כאב חזקות באזור הניתוח למשך כמה זמן ואז זה נרגע, מה זה יכול להיות???

אוקטובר 4 יום שני , 2021 8:39 pm

האם צריך ניתוח להוצאת כיס המרה

שלום, במשך חודשיים היו לי התקפי כאב בטן עליונה באמצע הלילה ברום הבטן שנמשכו מספר שעות, סה"כ היו 10 התקפים דרמטיים. מזה כחודש אין התקפים. בסיום ההתקפים הכאב עבר לצד ימין, כאב חלש מתחת לצלעות. ירדתי בערך 10 ק"ג, בבדיקת גסטרוסקופיה נמצא חיידק הליקובקטר, US ראשון נמצא כיס מרה בוצי וחודש לאחר מיכן כיס מרה יותר צלול עם כדור בוצי + אבנים קטנות + פוליפ זעיר (כפי שנכתב בדוח).
שאלה 1 – האם יכול להיות שבעקבות הירידה במשקל נוצרו אבנים בכיס המרה ואז אין צורך לעשות ניתוח להוצאת כיס המרה?

שאלה 2 – האם מומלץ לעשות MRI או CT כדי לקבל תמונה טובה יותר על הבטן העליונה לפני החלטה לעשות ניתוח הוצאת כיס מרה?

שאלה 3 – האם יש סיכון לעשות טיפול תזונתי להוצאת אבני כיס מרה?

תודה עמיר

יולי 20 יום שלישי , 2021 9:56 pm

פיסטולה

שלום וברכה
עברתי לפני חודש וחצי ניתוח ראשון להחדרת סיטון עקב בעיית פיסטולה שנתעוררה בעקבות אבסס בפי הטבעת.
הניתוח השני לכריתה החלקית נקבע לעוד שלוש חודשים, עקב אי שהייתי בארץ בחודשים הקרובים
המנתח קבע שאין בכך בעיה במשך הזמן, אך להקפיד על סיבוב הסיטון מידי יום.
כרגע הסיטון נקרע ויצא מהמקום.
שאלתי היא האם זהו דבר שדורש את הקדמת הניתוח השני, או שלאחר חודש וחצי של סיטון, כאשר המקום נקי לפי דברי המנתח בביקורת שנעשתה חודש לאחר הניתוח, לא תהיה בכך בעיה בהיתמשכות הזמן שבין שני הניתוחים.
תודה

יולי 20 יום שלישי , 2021 8:03 am

כאבים שחזרו אחרי ניתוח להסרת כיס מרה

כשנה לאחר ניתוח כיס מרה. בניתוח נמצאו דלקת+ הידבקויות רבות. בוצע ercp לאחר הניתוח שהיה תקין. לאחר הניתוח הכאבים חלפו. לאחרונה חזרו בתדירות גבוהה באיזור הניתוח. מה יכולות להיות הסיבות לכך? איזה בדיקות צריך לעבור?

שאלות נוספות בנושא: כריתת כיס מרה

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה