גידולי המעי הגס


סרטן המעי הגס שכיח מאוד במדינות העולם המערבי ובישראל והרבה פחות באזורים אחרים כגון מערב אפריקה. ההסבר לכך נעוץ ככל הנראה בתזונה של האוכלוסייה המערבית, הנשענת על מזונות דלים בסיבים ועשירים בשומנים.

colon-tumors.jpg

התמונה מציגה את 4 השלבים של סרטן המעי כפי שמוסבר בטקסט

שכיחות סרטן המעי הגס עולה עם הגיל ועולה באופן משמעותי לאחר גיל 50. מכאן חשיבות לבדיקותסקר מעל גיל 50 הכוללות בדיקת דם סמוי בצואה או הדמיה ישירה של המעי הגס בעזרת קולונוסקופיה. חשוב לציין כי ככל שהגילוי נעשה בשלב מוקדם יותר, כך גדלים אחוזי הסיכוי להחלמה. כאשר מדובר בגידול שהוא טרום סרטני, דהיינו במצב של פוליפ או כאשר הוא עדיין קטן, אחוזי ההחלמה מתקרבים ל100%.

סימנים להתפתחות סרטן המעי יכולים לכלול חולשה, כאבי בטן, עצירות מתגברת או דם ביציאה.
אבחנה חד משמעית של גידול במעי הגס נעשית בקולונוסקופיה. לאחר האבחנה מבצעים בד"כ CT של הבטן על מנת להעריך את שלב הגידול.
בסרטן המעי הגס ניתן להבחין בחמישה שלבים עיקריים:


שלב טרום סרטני
 – כאשר ישנו ממצא של פוליפ ובביופסיה אין התמרה סרטנית.
שלב I - גידול המוגבל לאזור רירית או תת-רירית של דופן המעי.
שלב II - גידולהמוגבל לדופן החיצוני של המעי.
שלב III - כאשר ישנה מעורבות של בלוטות למפה סביב אזור הגידול.
שלב IV - גידול ששלח גרורות לאיברים אחרים.

 

 

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 553 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

כל טיפול למטרת ריפוי, במקרה של סרטן המעי הגס, מחייב ניתוח עם כריתת מקטע המעי הגס המעורב בגידול ובלוטות הלימפה מסביב.

עד לפני מספר שנים הדבר היה מחייב פתיחה פורמלית של חלל הבטן לצורך הכריתה. כיום אצל חלק נכבד של החולים ניתן לבצע את הניתוח בצורה לפרוסקופית המאפשרת החלמה מהירה יותר.
הניתוח הלפרוסקופי מתבצע בהרדמה כללית. לאחר סקירה מדוקדקת של חלל הבטן כורתים את הגידול ומאחים בחזרה את שני קצותיו של המעי. עם תום הכריתה מבצעים חתך מינימלי להוצאת הגידול מחלל הבטן.
היתרון שבשיטה הלפרוסקופית הוא תהליך החלמה מהיר יותר, פחות כאבים, פחות ימי אשפוז וכן יתרון אסתטי. כמו כן נמנעים חלק מסיבוכי פצע ניתוח השכיחים יותר בניתוחים הסטנדרטים.

בתחילת העידן הלפרוסקופי היה ויכוח האם השיטה הלפרוסקופית הינה בטוחה להסרת גידולים ממאירים. בעקבות הויכוח נעשו מחקרים ארוכי טווח שהכיחו כי שהשיטה הלפרוסקופית טובה לטיפול בסרטן המעי הגס.
האם מעבר ליתרונות שצוינו יש הבדלים נוספים בין שיטה זו לניתוח רגיל? הניתוח הלפרוסקופי הוא מעט יקר יותר בשל השימוש בציוד יעודי לשיטת ניתוח זה. כמו כן הניתוח במקרים מסוימים יכול להיות מעט ארוך יותר מניתוח רגיל. בנוסף מדובר בשיטה הדורשת מימנות מיוחדת מצד הרופא הנעזר בה.

האם ישנם אנשים שאינם מתאימים לשיטה הלפרוסקופית?

כריתה לפרוסקופית של גידול במעי הגס איננה מתאימה בהכרח לכל אחד. במצבי מחלה מתקדמים יותר כאשר הגידול גדול מאוד או חודר לאיבר סמוך יתכן שהשיטה לא תתאים ואז אנו מבצעים את הניתוח בצורה הרגילה. ישנם חולים סלקטיבים שבהם נשקול האם גישה לפרוסקופית תהא מועדפת, מדובר בעיקר בחולים עם ניתוחי בטן גדולים קודמים שהדבקויות בחלל הבטן אצלם יכולות להקשות על מהלך הניתוח, וכן חולים עם בעיות לבביות או ריאתיות קשות שניפוח חלל הבטן במהלך הניתוח עלול להכביד על התפקוד הלבבי והריאתי שלהם. עם זאת במקרים רבים ניתן להתחיל את הניתוח בצורה לפרוסקופית, ובמידה שנתקלים בבעיה – ניתן לעבור לצורה הפתוחה במהלך הניתוח.

האם ישנם סיבוכים אפשריים בניתוח זה?

הסיבוכים האפשריים בניתוח הלפרוסקופי אינם שונים מסיבוכים אפשריים בניתוחים פתוחים רגילים. סיבוכים, באופן כללי, הם דליפה ממקום חיבור המעי, זיהומים או דימומים.
לפני הניתוח מבצעים בד"כ הכנה של המעי עם שתית חומר משלשל. האשפוז נעשה ביום הניתוח או יום קודם. הניתוח אורך כשעתיים או יותר (תלוי באזור הגידול ובמשתנים הקשורים למנותח עצמו). משך אישפוז לאחר ניתוח לפרוסקופי של כריתת מעי גס נע בין שלושה ימים ועד שמונה ימים, שוב, תלוי בהיקף הניתוח, במנותח עצמו ובמהלך אחרי הניתוח.
ההחלמה לאחר האשפוז היא הדרגתית ואורכת מספר שבועות.

"ניתוחים בשיטה הלפרוסקופית"

כתבה מתוך עיתון "ביו + " מרץ-אפריל 2005

 

“ניתוחים בשיטה הלפרוסקופית” כתבה מתוך עיתון “ביו +” מרץ-אפריל 2005

להגדלה לחץ על התמונה

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 553 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

553 שאלות גולשים בהמשך העמוד

יולי 5 יום ראשון , 2015 9:51 am

קולונוסקופיה חוזרת

אני בת 53 בריאה. לפני8 שנים עברתי קולונוסקופיה פעם ראשונה עקב דימום בזמן צואה. לפני שנה עברתי שוב קולונוסקופיה וגם הפעם לאחר דימום . בשתי הבדיקות נצפו טחורים פנימיים והבדיקה היתה תקינה. לפני חודש שוב הופיע דימום. מה עלי לעשות?
האם לבצע שוב בדיקה פולשנית אחרי שנה?

יולי 5 יום ראשון , 2015 5:53 am

שלום

אני בת 24 ויש לי מין חשש לא מוסבר תמיד מן המחלה של המעי הגס …עשיתי סיטי בטן עליונה ותחתונה הכול תקין .כמו כן בדיקות דם ושתן תקינים עם חוסר ברזל קל
לפני כמה חודשים נתקפתי בכאבים מתחת לטבור באמצע מין דקירות כאילו נתפס לי המקום וזה התבטא בכאב לזוז אפילו ..אח"כ שוב כשבועיים התקף פחות קשה ..הלכתי לרופאה היו הפניות כמו שכתבתי למעלה הכל יצא תקין
עוד כמה שבועות יש לי ייעוץ גסטרו
אך אני מודאגת כי לאחרונה יש לי שוב מין כאבים קלים מאוד באזור שמתחת לטבור ממש באמצע קרוב לנרתיק ואפילו קצת יותר למטה..אני סובלת מעצירות …וזהו כל זה מדאיג מאוד
ממה זה יכול לנבוע ?והאם אוכל וזה יהיה רלוונטי לקבל מהגסטרו בדיקת קואורלונסקפיה ?

יולי 4 יום שבת , 2015 6:13 pm

בדיקות דם וכאבי בטן

שלום אני בת 33 בריאה בדרך כלל מגיל 19 סובלת מאפיזודות של מעי רגיז בשבועיים האחרונים יש לי כאבים בבטן התחתונה ואז כשאני נכנסת זה עובר לי קצת . היציאות הן רכות מאוד לא מימיות אבל רכות מאוד הייתי במיון נבדקתי פיזית עם בדיקות דם שם הרופא טען שהוא לא רואה סיבה מיוחדת לכאב ..למעט זה שיש לי WBC גבוה קצת 12000 עם סטיה שמאלה 82% , תפקודי כבד וכליה שמורים , הRCP שלי היה 1.5 , ולוקוציטים 500 בספירת השתן , הוא המליץ על תרבית שתן עם חשש שיש שם דלקת לא היו הקאות , לא בחילות חום היה 37.6 הכי גבוה . אלקטרוליטים שמורים המוגלובין 15.2
אני בכלל חושבת שיש לי סממנים לסרטן מעי הגס ואני פשוט מתה מפחדת האם יש לי מה לדאוג כלכך?! כי אני פשוט עצובה ..
אשמח למענה .אני פשוט בחרדה תור לגסטרו יש לי רק בחודש אוגוסט הקרוב ..האם אני גוססת??
רוני
+

יוני 30 יום שלישי , 2015 5:37 pm

כאבי בטן

יש לי כאב באיזור מותן שמאל. לפעמים דקירות ולפעמים כאב שמקורו לא מזוהה. והכאב לפעמים נמשך לצד האחורי של מותן שמאל. מה זה יכול להיות?

ד"ר שמואל אביטל

זה יכול להיות אינספור דברים מבעיית שריר ועד בעיה בעליה או במעי . כדאי להיבדק אצל רופא המשפחה בשלב ראשון


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
יוני 27 יום שבת , 2015 9:36 pm

עצירות מתמשכת

שלום וברכה אני בת 20. סובלת תקופה ממושכת (נדמה לי שכמה חודשים) מעצירות מתמשכת . לרוב אני לא מצליחה להתרוקן, היציאות כרוכות במאמץ רב עד שכבר כמעט ואין לי כח לנסות. יציאות קשות ובכמות קטנה. לרוב יוצאים רק גזים. בקרוב יש לי בדיקת גסטרו. אבל בינתיים קראתי באינטרנט על עצירות והעניין מטריד אותי. יש חשש?

ד"ר שמואל אביטל

עצירות אצל נשים צעירות היא תופעה יחסית שכיחה. זה קשור לבעיה בפעילות המעי. אין סיבה לחשש שמדובר במשהוא אחר. ממליץ להיוועץ ברופא גסטרו. שינויים בדיאטה עשויים להקל.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר

שאלות נוספות בנושא: גידולי המעי הגס

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה