גידולי המעי הגס


סרטן המעי הגס שכיח מאוד במדינות העולם המערבי ובישראל והרבה פחות באזורים אחרים כגון מערב אפריקה. ההסבר לכך נעוץ ככל הנראה בתזונה של האוכלוסייה המערבית, הנשענת על מזונות דלים בסיבים ועשירים בשומנים.

colon-tumors.jpg

התמונה מציגה את 4 השלבים של סרטן המעי כפי שמוסבר בטקסט

שכיחות סרטן המעי הגס עולה עם הגיל ועולה באופן משמעותי לאחר גיל 50. מכאן חשיבות לבדיקותסקר מעל גיל 50 הכוללות בדיקת דם סמוי בצואה או הדמיה ישירה של המעי הגס בעזרת קולונוסקופיה. חשוב לציין כי ככל שהגילוי נעשה בשלב מוקדם יותר, כך גדלים אחוזי הסיכוי להחלמה. כאשר מדובר בגידול שהוא טרום סרטני, דהיינו במצב של פוליפ או כאשר הוא עדיין קטן, אחוזי ההחלמה מתקרבים ל100%.

סימנים להתפתחות סרטן המעי יכולים לכלול חולשה, כאבי בטן, עצירות מתגברת או דם ביציאה.
אבחנה חד משמעית של גידול במעי הגס נעשית בקולונוסקופיה. לאחר האבחנה מבצעים בד"כ CT של הבטן על מנת להעריך את שלב הגידול.
בסרטן המעי הגס ניתן להבחין בחמישה שלבים עיקריים:


שלב טרום סרטני
 – כאשר ישנו ממצא של פוליפ ובביופסיה אין התמרה סרטנית.
שלב I - גידול המוגבל לאזור רירית או תת-רירית של דופן המעי.
שלב II - גידולהמוגבל לדופן החיצוני של המעי.
שלב III - כאשר ישנה מעורבות של בלוטות למפה סביב אזור הגידול.
שלב IV - גידול ששלח גרורות לאיברים אחרים.

 

 

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 509 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

כל טיפול למטרת ריפוי, במקרה של סרטן המעי הגס, מחייב ניתוח עם כריתת מקטע המעי הגס המעורב בגידול ובלוטות הלימפה מסביב.

עד לפני מספר שנים הדבר היה מחייב פתיחה פורמלית של חלל הבטן לצורך הכריתה. כיום אצל חלק נכבד של החולים ניתן לבצע את הניתוח בצורה לפרוסקופית המאפשרת החלמה מהירה יותר.
הניתוח הלפרוסקופי מתבצע בהרדמה כללית. לאחר סקירה מדוקדקת של חלל הבטן כורתים את הגידול ומאחים בחזרה את שני קצותיו של המעי. עם תום הכריתה מבצעים חתך מינימלי להוצאת הגידול מחלל הבטן.
היתרון שבשיטה הלפרוסקופית הוא תהליך החלמה מהיר יותר, פחות כאבים, פחות ימי אשפוז וכן יתרון אסתטי. כמו כן נמנעים חלק מסיבוכי פצע ניתוח השכיחים יותר בניתוחים הסטנדרטים.

בתחילת העידן הלפרוסקופי היה ויכוח האם השיטה הלפרוסקופית הינה בטוחה להסרת גידולים ממאירים. בעקבות הויכוח נעשו מחקרים ארוכי טווח שהכיחו כי שהשיטה הלפרוסקופית טובה לטיפול בסרטן המעי הגס.
האם מעבר ליתרונות שצוינו יש הבדלים נוספים בין שיטה זו לניתוח רגיל? הניתוח הלפרוסקופי הוא מעט יקר יותר בשל השימוש בציוד יעודי לשיטת ניתוח זה. כמו כן הניתוח במקרים מסוימים יכול להיות מעט ארוך יותר מניתוח רגיל. בנוסף מדובר בשיטה הדורשת מימנות מיוחדת מצד הרופא הנעזר בה.

האם ישנם אנשים שאינם מתאימים לשיטה הלפרוסקופית?

כריתה לפרוסקופית של גידול במעי הגס איננה מתאימה בהכרח לכל אחד. במצבי מחלה מתקדמים יותר כאשר הגידול גדול מאוד או חודר לאיבר סמוך יתכן שהשיטה לא תתאים ואז אנו מבצעים את הניתוח בצורה הרגילה. ישנם חולים סלקטיבים שבהם נשקול האם גישה לפרוסקופית תהא מועדפת, מדובר בעיקר בחולים עם ניתוחי בטן גדולים קודמים שהדבקויות בחלל הבטן אצלם יכולות להקשות על מהלך הניתוח, וכן חולים עם בעיות לבביות או ריאתיות קשות שניפוח חלל הבטן במהלך הניתוח עלול להכביד על התפקוד הלבבי והריאתי שלהם. עם זאת במקרים רבים ניתן להתחיל את הניתוח בצורה לפרוסקופית, ובמידה שנתקלים בבעיה – ניתן לעבור לצורה הפתוחה במהלך הניתוח.

האם ישנם סיבוכים אפשריים בניתוח זה?

הסיבוכים האפשריים בניתוח הלפרוסקופי אינם שונים מסיבוכים אפשריים בניתוחים פתוחים רגילים. סיבוכים, באופן כללי, הם דליפה ממקום חיבור המעי, זיהומים או דימומים.
לפני הניתוח מבצעים בד"כ הכנה של המעי עם שתית חומר משלשל. האשפוז נעשה ביום הניתוח או יום קודם. הניתוח אורך כשעתיים או יותר (תלוי באזור הגידול ובמשתנים הקשורים למנותח עצמו). משך אישפוז לאחר ניתוח לפרוסקופי של כריתת מעי גס נע בין שלושה ימים ועד שמונה ימים, שוב, תלוי בהיקף הניתוח, במנותח עצמו ובמהלך אחרי הניתוח.
ההחלמה לאחר האשפוז היא הדרגתית ואורכת מספר שבועות.

"ניתוחים בשיטה הלפרוסקופית"

כתבה מתוך עיתון "ביו + " מרץ-אפריל 2005

 

“ניתוחים בשיטה הלפרוסקופית” כתבה מתוך עיתון “ביו +” מרץ-אפריל 2005

להגדלה לחץ על התמונה

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 509 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

509 שאלות גולשים בהמשך העמוד

ינואר 14 יום רביעי , 2015 4:23 pm

דם בעת היציאה

שלום רב, אתמול בערב בעת יציאה גיליתי כי האסלה אדומה מדם. כנ"ל היום בצהריים. מיד לאחר יציאה ראשונית של הצואה הדם ממשיך לטפטף. יודגש לא סימני דם אלא ממש טיפטוף. צבע הדם אדום. היום בבוקר פניתי לרופא ונקבעה לי בדיקה לפרוקטולוג כירורג לשבוע הבא. עם הנחיות לחוקנים בהתאם. ייצויין כי איני חש כאבים כלשהם או כל תסמין אחר. מבקש חוו"ד והנחיות נוספות מעבר להמתנה לבדיקה. סובל מידי פעם מטחורים. אין הסטוריה משפחתית רלוונטית. מטריד.

ד"ר שמואל אביטל

זה נשמע כטחורים

הפרוקטולוג יבדוק ויעריך האם זה באמת טחורים.

טיפול ראשוני כולל בד"כ הנחיות תזונתיות


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
דצמבר 24 יום רביעי , 2014 8:57 am

דם בצואה

שלום אני בן 29 כבר כמה ימים יש לי צואה בכל יום אך קשה ביומיים הטחאונים יש לי דם בצואה לא הרבה אך יש והיום נהיה קצת יותר..יש לי כאבים בבטן תחתונה אך לא חזקים אבל קבועים כבר כמה חודשים שיש צואה הכאב פחות מה זה יכול להיות?

ד"ר שמואל אביטל

נשמע כמו טחורים. כדאי להיבדק על ידי פרוקטולוג.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
דצמבר 20 יום שבת , 2014 5:47 pm

חשש

שלום רב,
אני בן 29, בריא בדר"כ, מתאמן ומקפיד על תזונה בריאה.
לפני שבוע החל אצלי דם בצואה, מלווה ברירית צהובה, כאשר פניתי לרופאת המשפחה התגלה לי בבדיקת הצואה כי מדובר בחיידק קמפילובקטור בצואה, והרופאה רשמה לי אנטיביוטיקה בשם רוקסו, שאני נוטל כבר יומיים והמצב אפילו החמיר, הדימדומים והרירית התגברו, קראתי שהחיידק אמור לעבור מעצמו עד 5 ימים בעוד שאצלי הוא כבר שבוע לא כולל זמן דגירתו, במקביל, בטרם קבלת תוצאות בדיקות הצואה נסעתי למיון ושם בדק אותי כירורוג שטען שלדעתו מדובר בטחורים פנימיים ושאין לי ממה לחשוש כי הסבירות שלי לסרטן היא נמוכה מאד בגלל אורך החיים שלי ושלח אותי הביתה, לאחר יומיים הלכתי לפרוקטולוג והוא אמר שהוא לא רואה כלום והפנה אותי לגסטרולוג, אני מאוד מודאג מהריריות המוגלתיות שיוצאות לי ואני מפחד שמדובר במחלה, התור שלי לגסטרולוג הוא רק בעוד חודשיים והמצב מחמיר ולא נראה לי שהחיידק קשור לכך כלל. מה היא המלצתכם? אני חושש.

ד"ר שמואל אביטל

לפי הסיפור זה נשמע כמו בעיה זיהומית. ממליץ לחזור כרגע לרופאת המשפחה לבדיקה חוזרת ותרביות . במידה והמצב יימשך תקדים את התור לגסטרואנטרולוג


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
דצמבר 12 יום שישי , 2014 5:40 pm

דימום קל בייר טואלט לאחר צואה קשה ביותר

שלום בת 51. פעמיים לאחר צואה קשה ביותר ומאמץ בשרותים היה דם טרי בנייר טואלט. אין יותר דימום והצואה חזרה לקדמותה. בכל זאת קבעתי תור לגרסטולוג. מה זה יכול להיות הדימום?

ד"ר שמואל אביטל

בסבירות גבוהה מדובר בטחורים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
דצמבר 12 יום שישי , 2014 9:54 am

בדיקה חיובית של דם סמוי

האם יש קשר בן ניתוח שרוול שנעשה לגבר בן 70 לפני חצי שנה ובן תוצאה חיובית בבדיקה לדם סמוי וזאת למרות שלפני הניתוח כל הבדיקות היו שליליות CT בטן בדיקות דם וכו' קיימת ירידה המשקל של 35 ק"ג – מרגיש מצויין (מדובר בבעלי)

ד"ר שמואל אביטל

לא מכיר קשר כזה.במידה ודם סמוי חיובי צריך לעבור הערכה בהתאם.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר

שאלות נוספות בנושא: גידולי המעי הגס

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה