גידולי המעי הגס


סרטן המעי הגס שכיח מאוד במדינות העולם המערבי ובישראל והרבה פחות באזורים אחרים כגון מערב אפריקה. ההסבר לכך נעוץ ככל הנראה בתזונה של האוכלוסייה המערבית, הנשענת על מזונות דלים בסיבים ועשירים בשומנים.

colon-tumors.jpg

התמונה מציגה את 4 השלבים של סרטן המעי כפי שמוסבר בטקסט

שכיחות סרטן המעי הגס עולה עם הגיל ועולה באופן משמעותי לאחר גיל 50. מכאן חשיבות לבדיקותסקר מעל גיל 50 הכוללות בדיקת דם סמוי בצואה או הדמיה ישירה של המעי הגס בעזרת קולונוסקופיה. חשוב לציין כי ככל שהגילוי נעשה בשלב מוקדם יותר, כך גדלים אחוזי הסיכוי להחלמה. כאשר מדובר בגידול שהוא טרום סרטני, דהיינו במצב של פוליפ או כאשר הוא עדיין קטן, אחוזי ההחלמה מתקרבים ל100%.

סימנים להתפתחות סרטן המעי יכולים לכלול חולשה, כאבי בטן, עצירות מתגברת או דם ביציאה.
אבחנה חד משמעית של גידול במעי הגס נעשית בקולונוסקופיה. לאחר האבחנה מבצעים בד"כ CT של הבטן על מנת להעריך את שלב הגידול.
בסרטן המעי הגס ניתן להבחין בחמישה שלבים עיקריים:


שלב טרום סרטני
 - כאשר ישנו ממצא של פוליפ ובביופסיה אין התמרה סרטנית.
שלב I - גידול המוגבל לאזור רירית או תת-רירית של דופן המעי.
שלב II - גידולהמוגבל לדופן החיצוני של המעי.
שלב III - כאשר ישנה מעורבות של בלוטות למפה סביב אזור הגידול.
שלב IV - גידול ששלח גרורות לאיברים אחרים.

 

 

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 484 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

כל טיפול למטרת ריפוי, במקרה של סרטן המעי הגס, מחייב ניתוח עם כריתת מקטע המעי הגס המעורב בגידול ובלוטות הלימפה מסביב.

עד לפני מספר שנים הדבר היה מחייב פתיחה פורמלית של חלל הבטן לצורך הכריתה. כיום אצל חלק נכבד של החולים ניתן לבצע את הניתוח בצורה לפרוסקופית המאפשרת החלמה מהירה יותר.
הניתוח הלפרוסקופי מתבצע בהרדמה כללית. לאחר סקירה מדוקדקת של חלל הבטן כורתים את הגידול ומאחים בחזרה את שני קצותיו של המעי. עם תום הכריתה מבצעים חתך מינימלי להוצאת הגידול מחלל הבטן.
היתרון שבשיטה הלפרוסקופית הוא תהליך החלמה מהיר יותר, פחות כאבים, פחות ימי אשפוז וכן יתרון אסתטי. כמו כן נמנעים חלק מסיבוכי פצע ניתוח השכיחים יותר בניתוחים הסטנדרטים.

בתחילת העידן הלפרוסקופי היה ויכוח האם השיטה הלפרוסקופית הינה בטוחה להסרת גידולים ממאירים. בעקבות הויכוח נעשו מחקרים ארוכי טווח שהכיחו כי שהשיטה הלפרוסקופית טובה לטיפול בסרטן המעי הגס.
האם מעבר ליתרונות שצוינו יש הבדלים נוספים בין שיטה זו לניתוח רגיל? הניתוח הלפרוסקופי הוא מעט יקר יותר בשל השימוש בציוד יעודי לשיטת ניתוח זה. כמו כן הניתוח במקרים מסוימים יכול להיות מעט ארוך יותר מניתוח רגיל. בנוסף מדובר בשיטה הדורשת מימנות מיוחדת מצד הרופא הנעזר בה.

האם ישנם אנשים שאינם מתאימים לשיטה הלפרוסקופית?

כריתה לפרוסקופית של גידול במעי הגס איננה מתאימה בהכרח לכל אחד. במצבי מחלה מתקדמים יותר כאשר הגידול גדול מאוד או חודר לאיבר סמוך יתכן שהשיטה לא תתאים ואז אנו מבצעים את הניתוח בצורה הרגילה. ישנם חולים סלקטיבים שבהם נשקול האם גישה לפרוסקופית תהא מועדפת, מדובר בעיקר בחולים עם ניתוחי בטן גדולים קודמים שהדבקויות בחלל הבטן אצלם יכולות להקשות על מהלך הניתוח, וכן חולים עם בעיות לבביות או ריאתיות קשות שניפוח חלל הבטן במהלך הניתוח עלול להכביד על התפקוד הלבבי והריאתי שלהם. עם זאת במקרים רבים ניתן להתחיל את הניתוח בצורה לפרוסקופית, ובמידה שנתקלים בבעיה – ניתן לעבור לצורה הפתוחה במהלך הניתוח.

האם ישנם סיבוכים אפשריים בניתוח זה?

הסיבוכים האפשריים בניתוח הלפרוסקופי אינם שונים מסיבוכים אפשריים בניתוחים פתוחים רגילים. סיבוכים, באופן כללי, הם דליפה ממקום חיבור המעי, זיהומים או דימומים.
לפני הניתוח מבצעים בד"כ הכנה של המעי עם שתית חומר משלשל. האשפוז נעשה ביום הניתוח או יום קודם. הניתוח אורך כשעתיים או יותר (תלוי באזור הגידול ובמשתנים הקשורים למנותח עצמו). משך אישפוז לאחר ניתוח לפרוסקופי של כריתת מעי גס נע בין שלושה ימים ועד שמונה ימים, שוב, תלוי בהיקף הניתוח, במנותח עצמו ובמהלך אחרי הניתוח.
ההחלמה לאחר האשפוז היא הדרגתית ואורכת מספר שבועות.

"ניתוחים בשיטה הלפרוסקופית"

כתבה מתוך עיתון "ביו + " מרץ-אפריל 2005

 

“ניתוחים בשיטה הלפרוסקופית” כתבה מתוך עיתון “ביו +” מרץ-אפריל 2005

להגדלה לחץ על התמונה

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 484 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

484 שאלות גולשים בהמשך העמוד

אוגוסט 24 יום ראשון , 2014 2:45 pm

סרטן המעי

בקולונוסקופיה שעברתי נמצאו שלושה פוליפים: אחד שפיר, על השני נאמר לי שהוא שפיר, אך כתוב polypoid fragment of large bowel mucosa with hyperplastic feature and fibromuscular proliferation in the lamina propria.
the diagnosis of mucosal prolapse/solitary rectal ulcer should be considered.
האם זה אומר שיש סיכוי שפוליפ כזה עלול להיות סרטני? מה הסיבה להיווצרות פוליפ כזה, או בכלל פוליפים מסוגים שונים? האם ניתן למנוע היווצרותם על ידי תזונה או תוסף כלשהו?
הפוליפ השלישי נאמר לי שהוא סרטני , אך סיכויי ההחלמה טובים, וכך הוא תואר באבחנה:
Well differeniated adenocarcinoma on the background of tubular adenoma. No evidence of lymphvascular invasion.
The distance from the tumor to the cauterized margin is 5 millimetet.
אודה להתייחסותכם!

ד"ר שמואל אביטל

הפוליפ ששאלת עליו הוא פוליפ הנקרא "היפרפלסטי". אין לו קשר לממאירות וכעקרון יכול להיות קשור לתגובה דלקתית כלשהיא.

הפוליפ האחרון הוא המשמעותי כי היה מוקד סרטני. אבל לאור העובדה שהוצא בשלמות והשוליים הם גדולים (5 מ"מ כאשר המינימום הוא 1 מ"מ).

אין שום סיבה לשנות אורחות חיים או תזונה. הדבר החשוב היחידי הוא להיות במעקב קולונוסקופי סדיר.

 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
אוגוסט 20 יום רביעי , 2014 10:15 am

גידול במעי הדק

לאימי היו קשיי נשימה בבדיקה התגלה דלקת ריאות חריפה בשני הצדדים שבעקבותיה היא קיבלה אנטיביוטיקה ,לאחר שבועיים התנפחה לה הרגל בצד ימין , הרופאה אמרה לה שזה כנראה בגלל הדלקת ,
אימי החליטה לגשת לבית החולים ושם בוצע לה סיטי ,בבדיקה התגלה לה גידול 4.5 ס"מ במעי הדק ,וכן בלוטת לימפה מוגדלת באזור בטן תחתונה בצד ימין .
האם הדבר מעיד על גידול סרטני ממאיר או שלא בהכרח ,
מה הדרך הכי חדשנית או בטוחה לבצע בדיקה האם הגידול ממאיר או שפיר

ד"ר שמואל אביטל

יש סיכוי שמדובר בגידול ממאיר וחייבים כמובן לברר זאת. צריך לראות את הסיטי ולבדוק האם ישנה אפשרות לקחת ביופסיה במחט לאבחנה. במקרים רבים האפשרות המועדפת היא ניתוח לפרוסקופי שבו ניתן להסיר את הממצא כולו ולשלוח לביופסיה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
אוגוסט 18 יום שני , 2014 2:16 pm

המעי הגס

מה פירוש:Villous adenoma with foci of high grade dysplasia?

ד"ר שמואל אביטל

פירוש הדבר שמדובר בפוליפ שפיר שנמצא במצב של "רגע לפני" שהופך לממאיר....


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
אוגוסט 11 יום שני , 2014 8:47 pm

פוליפ מסוג אדנומה

שלום,
אני בת 40 בקולונוסקופיה שעברתי בפעם הראשונה בחיי נמצא פוליפ סיגמה ללא גבעול חום כהה גבשושי 1.8*1.5*1.0 אבחנה tubulovillous adenoma with focal high grade displasia comletly excisedה כשהרופא הוציא הוא כתב שזה עם גבעול מדוע יש הבדל בין מה שהרופא כתב תיאור המיקרוסקופי האם יש משמעות? האם הביופסיה אכן יכולה לדעת שכל הפוליפ הוסר כפי שכתבו? הרופא המליץ על בדיקה חוזרת בעוד שנה.

ד"ר שמואל אביטל

הפוליפ הוצא בשלמות לפי הפתולוגיה. בנוסף אין בו ממאירות. ולכן אין חשש ויש לעשות קולונוסקופיה בעוד שנה.

וךוגיה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
אוגוסט 7 יום חמישי , 2014 2:05 pm

גידול ממאיר במעי הגס

בקולונוסקופיה התגלה שיש לי פוליפ ממאיר בגודל 1.5 ס"מ. הפוליפ הוסר. נאמר לי שהאזור מסביב נקי ושעלי לעבור בעוד שלוש שנים קולונוסקופיה נוספת. לא הייתה המלצה לבדיקות מיוחדות כמו אולטרסאונד , בדיקות דם או M.R.I i כדי לסרוק אברים אחרים ולוודא שהכל באמת נקי ולא הומלץ לעבור בדיקות כאלו כעבור כמה חודשים.
האם פוליפ ממאיר בגודל כמו שלי נחשב גילוי מוקדם?
האם עדיף לעבור בדיקות נוספות כדי לעקוב אחר התפתחות אפשרית של גרורות, ואם כן- באיזו תדירות?
מה הסיכוי שבמקרה שלי יהיו גרורות למרות שלפי דעת הרופא שלא התבססה על בדיקות נוספות היא ש" הכל נקי"?
למי עלי לפנות כדי לבקש בדיקות אלות ובאיזה שלב?

בתודה, עליזה

ד"ר שמואל אביטל

לפי התיאור הוצא כנראה פוליפ שבקצהו הייתה ממאירות. במידה וזה המקרה אין באמת צורך בבירור נוסף. הסיכוי לגרורות הוא אפסי. אני כן ממליץ על קולונוסקופיה בעוד שנה ובמידה והיא תהיה תקינה אז מעקב כל 3-5 שנים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר

שאלות נוספות בנושא: גידולי המעי הגס

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה