גידולי המעי הגס


סרטן המעי הגס שכיח מאוד במדינות העולם המערבי ובישראל והרבה פחות באזורים אחרים כגון מערב אפריקה. ההסבר לכך נעוץ ככל הנראה בתזונה של האוכלוסייה המערבית, הנשענת על מזונות דלים בסיבים ועשירים בשומנים.

colon-tumors.jpg

התמונה מציגה את 4 השלבים של סרטן המעי כפי שמוסבר בטקסט

שכיחות סרטן המעי הגס עולה עם הגיל ועולה באופן משמעותי לאחר גיל 50. מכאן חשיבות לבדיקותסקר מעל גיל 50 הכוללות בדיקת דם סמוי בצואה או הדמיה ישירה של המעי הגס בעזרת קולונוסקופיה. חשוב לציין כי ככל שהגילוי נעשה בשלב מוקדם יותר, כך גדלים אחוזי הסיכוי להחלמה. כאשר מדובר בגידול שהוא טרום סרטני, דהיינו במצב של פוליפ או כאשר הוא עדיין קטן, אחוזי ההחלמה מתקרבים ל100%.

סימנים להתפתחות סרטן המעי יכולים לכלול חולשה, כאבי בטן, עצירות מתגברת או דם ביציאה.
אבחנה חד משמעית של גידול במעי הגס נעשית בקולונוסקופיה. לאחר האבחנה מבצעים בד"כ CT של הבטן על מנת להעריך את שלב הגידול.
בסרטן המעי הגס ניתן להבחין בחמישה שלבים עיקריים:


שלב טרום סרטני
 - כאשר ישנו ממצא של פוליפ ובביופסיה אין התמרה סרטנית.
שלב I - גידול המוגבל לאזור רירית או תת-רירית של דופן המעי.
שלב II - גידולהמוגבל לדופן החיצוני של המעי.
שלב III - כאשר ישנה מעורבות של בלוטות למפה סביב אזור הגידול.
שלב IV - גידול ששלח גרורות לאיברים אחרים.

 

 

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 463 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

כל טיפול למטרת ריפוי, במקרה של סרטן המעי הגס, מחייב ניתוח עם כריתת מקטע המעי הגס המעורב בגידול ובלוטות הלימפה מסביב.

עד לפני מספר שנים הדבר היה מחייב פתיחה פורמלית של חלל הבטן לצורך הכריתה. כיום אצל חלק נכבד של החולים ניתן לבצע את הניתוח בצורה לפרוסקופית המאפשרת החלמה מהירה יותר.
הניתוח הלפרוסקופי מתבצע בהרדמה כללית. לאחר סקירה מדוקדקת של חלל הבטן כורתים את הגידול ומאחים בחזרה את שני קצותיו של המעי. עם תום הכריתה מבצעים חתך מינימלי להוצאת הגידול מחלל הבטן.
היתרון שבשיטה הלפרוסקופית הוא תהליך החלמה מהיר יותר, פחות כאבים, פחות ימי אשפוז וכן יתרון אסתטי. כמו כן נמנעים חלק מסיבוכי פצע ניתוח השכיחים יותר בניתוחים הסטנדרטים.

בתחילת העידן הלפרוסקופי היה ויכוח האם השיטה הלפרוסקופית הינה בטוחה להסרת גידולים ממאירים. בעקבות הויכוח נעשו מחקרים ארוכי טווח שהכיחו כי שהשיטה הלפרוסקופית טובה לטיפול בסרטן המעי הגס.
האם מעבר ליתרונות שצוינו יש הבדלים נוספים בין שיטה זו לניתוח רגיל? הניתוח הלפרוסקופי הוא מעט יקר יותר בשל השימוש בציוד יעודי לשיטת ניתוח זה. כמו כן הניתוח במקרים מסוימים יכול להיות מעט ארוך יותר מניתוח רגיל. בנוסף מדובר בשיטה הדורשת מימנות מיוחדת מצד הרופא הנעזר בה.

האם ישנם אנשים שאינם מתאימים לשיטה הלפרוסקופית?

כריתה לפרוסקופית של גידול במעי הגס איננה מתאימה בהכרח לכל אחד. במצבי מחלה מתקדמים יותר כאשר הגידול גדול מאוד או חודר לאיבר סמוך יתכן שהשיטה לא תתאים ואז אנו מבצעים את הניתוח בצורה הרגילה. ישנם חולים סלקטיבים שבהם נשקול האם גישה לפרוסקופית תהא מועדפת, מדובר בעיקר בחולים עם ניתוחי בטן גדולים קודמים שהדבקויות בחלל הבטן אצלם יכולות להקשות על מהלך הניתוח, וכן חולים עם בעיות לבביות או ריאתיות קשות שניפוח חלל הבטן במהלך הניתוח עלול להכביד על התפקוד הלבבי והריאתי שלהם. עם זאת במקרים רבים ניתן להתחיל את הניתוח בצורה לפרוסקופית, ובמידה שנתקלים בבעיה – ניתן לעבור לצורה הפתוחה במהלך הניתוח.

האם ישנם סיבוכים אפשריים בניתוח זה?

הסיבוכים האפשריים בניתוח הלפרוסקופי אינם שונים מסיבוכים אפשריים בניתוחים פתוחים רגילים. סיבוכים, באופן כללי, הם דליפה ממקום חיבור המעי, זיהומים או דימומים.
לפני הניתוח מבצעים בד"כ הכנה של המעי עם שתית חומר משלשל. האשפוז נעשה ביום הניתוח או יום קודם. הניתוח אורך כשעתיים או יותר (תלוי באזור הגידול ובמשתנים הקשורים למנותח עצמו). משך אישפוז לאחר ניתוח לפרוסקופי של כריתת מעי גס נע בין שלושה ימים ועד שמונה ימים, שוב, תלוי בהיקף הניתוח, במנותח עצמו ובמהלך אחרי הניתוח.
ההחלמה לאחר האשפוז היא הדרגתית ואורכת מספר שבועות.

"ניתוחים בשיטה הלפרוסקופית"

כתבה מתוך עיתון "ביו + " מרץ-אפריל 2005

 

“ניתוחים בשיטה הלפרוסקופית” כתבה מתוך עיתון “ביו +” מרץ-אפריל 2005

להגדלה לחץ על התמונה

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 463 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

463 שאלות גולשים בהמשך העמוד

אפריל 19 יום שבת , 2014 9:18 am

חתיכות אדומות

שלום, אני בן 30 ובימים האחרונים היה לי שלשול שלווה בחתיכות אדומות כהות זה חזר על עצמו כמה פעמים ביום וגם כאבי בטן עזים בעיקר בבוקר בצד ימין. האם זה מעיד על סרטן?
תודה

ד"ר שמואל אביטל

זה לא מעיד על סרטן. יתכן דימום מטחורים. ממליץ להיבדק על ידי כירורג.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
אפריל 16 יום רביעי , 2014 1:53 am

ניתוח כריתה תת שלמה של מעי הגס

שלום ,אמי בת 73עברה ניתוח לפני חודש של כריתה תת שלמה של המעי הגס בעקבות פוליפים מרובים שקיימים לאורך המעי ופוליפ נוסף גדול בגובה 40 ס"מ שהוגדר כקרצינומה של הקולון עם תאים ממוינים היטב שנכרת ברובו כמו כן בבדיקת פט סי טי לא נצפה פיזור גרורתי. כיום חודש לאחר הניתוח אמי לרוב חלשה ועייפה למרות שנתוני בדיקות הדם תקינות כמו כן היא יוצאת לדירותים לרוב פעם אחת ביום.. שאלות שלי :1. מגוע היא מאד חלשה ? האם יש תזונה כלשהי שיכולה לסייע ?האם זהתופעה שכיהה? 2. האם יציאה לשירותים
פעם אחת ליום היא תקינה או שע"פ ההיגיון היא אמורה לצאת לעיתים תכופות ? 3. לאחגרונה היא מתקשה לאכול מאכלים מסוימים מעין תחושה של מליאות וחוסר תאבון האם זה אמור לחלוף עם הזמן

והיציאות הן לרוב פעם אחת ביום. שאלותי:: 1. מדוע היא מאד חלשה ? 1. מדוע

ד"ר שמואל אביטל

1. קשה להעריך מדוע היא חלשה. חשוב לוודא שרמת ההמוגלובין שלה תקינה והיא אינה אנמית. במידה ויש תופעות נוספות כפי שתיארת (חוסר תיאבון או דברים נוספים ) כדאי להיבדק על ידי כירורג לוודא שאין מדובר בבעיה כלשהיא (כגון זיהום).

2. בד"כ סביב ניתוח כזה יש ירידה כללית של הגוף עם ירידה ברמות החלבון בגוף. (אפשר לבצע בדיקת דם לאלבומין להעריך את רמת התזונה של הגוף). במקרים כאילו כדאי להתאים דיאטה עשירה בחלבון. מומלץ ייעוץ של דיאטנית.

3. לגבי היציאות בד"כ אחרי ניתוח כזה יש מספר יציאות ביום אבל לא תמיד. כל גוף מגיב קצת שונה.

לסיכום ממליץ לעשות בדיקות דם ולהיבדק על ידי כירורג


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
אפריל 12 יום שבת , 2014 6:11 pm

גידול טבעת חותם במעי

האם גידול טבעת חותם במעי הגס עלול להתפתח מפוליפ מסוג וילוס אדנומה עם דרגת דספלזיה גבוהה?

כמו כן מה הוא קצב התפתחות הגידול והאם בתוך שנה מיום גילוי הפוליפ עלול להתפתח גידול טבעת חותם בגודל של 8 ס"מ?

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון כן. יש מספר שלבים בין רירית תקינה ועד להתפתחות של גידול (מקובל לדבר על 7 שלבים). אחד השלבים הוא התפתחות של פוליפ שמימנו מתחיל הגידול שבשלב ראשון הוא בעל דרגת דיספלזיה מסוימת ואח"כ הופך לגידול.  זמני ההתפתחות שונים מאדם לאדם ומגידול לגידול. באנשים מסוימים זה יהיה תהליך של שנים ובאנשים אחרים זה יהיה תהליך מהיר יותר.  שנה מדרגת דיספלזיה גבוהה לגידול חודרני בקוטר 8 ס"מ הוא אפשרי.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
אפריל 10 יום חמישי , 2014 1:24 pm

דם בצואה

שלום, אני בת 56 וחצי. הבוקר ראיתי שבמקלחת יצא לי גוש דם מפי הטבעת לאחר יציאה. אציין שאינני סובלת מעצירויות, או כאבי בטן. כמו כן, גם בצעתי את הבדיקה שנשלחת הביתה ועד היום הכול היה תקין.
האם יש סיבה לדאגה.
תודה
מירה

ד"ר שמואל אביטל

סביר להניח שמדובר בדימום מטחורים. עם זאת את חייבת להיבדק על ידי כירורג ולשקול קולונוסקופיה גם אם שאר הבדיקות היו תקינות.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
אפריל 4 יום שישי , 2014 10:52 pm

דימום בצואה

שלום,
אני בת 26, וסובלת כבר כשנה מתופעות שקשורות למערכת העיכול – בעיקר עצירויות שכאשר הן נגמרות הן מתחלפות בשלשול(העצירות יכולה להימשך גם חמישה ימים, כאשר לפני זה היו לי יציאות כמה פעמים ביום), גזים מרובים, נפיחות של הבטן, לפעמים כאבי בטן בעיקר בצד שמאל למטה, רוב הזמן חוסר תיאבון חוץ מאחרי יציאה משמעותית בשירותים. עשיתי בדיקות דם לפני ארבעה חודשים והם יצאו תקינות. לפני כשבוע התחילו לי דימומים ביציאות – דם בהיר בצואה, באסלה ועל נייר הטואלט. אין לי כאבים ביציאות. אין לי דרך ודאית לדעת אם יש לי היסטוריה משפחתית של סרטן המעי הגס כי אני מכירה רק את הצד המשפחתי של אמא שלי(משפחה חד הורית). האם יש לי סיבה לדאגה.? יש סיכוי לחלות בסרטן המעי הגס בגיל כל כך צעיר?

תודה

ד"ר שמואל אביטל

כל הסמפטומים שלך מתאימים לתסמונת "מעי עצבני".

הדימום בצואה יכול להיות משני לשלשולים/עצירות הגורמים לטחורים או פצע בפי הטבעת (פיסורה).

ממליץ להיוועץ בגסטרואנטרולוג


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר

שאלות נוספות בנושא: גידולי המעי הגס

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה