גידולי המעי הגס


סרטן המעי הגס שכיח מאוד במדינות העולם המערבי ובישראל והרבה פחות באזורים אחרים כגון מערב אפריקה. ההסבר לכך נעוץ ככל הנראה בתזונה של האוכלוסייה המערבית, הנשענת על מזונות דלים בסיבים ועשירים בשומנים.

colon-tumors.jpg

התמונה מציגה את 4 השלבים של סרטן המעי כפי שמוסבר בטקסט

שכיחות סרטן המעי הגס עולה עם הגיל ועולה באופן משמעותי לאחר גיל 50. מכאן חשיבות לבדיקותסקר מעל גיל 50 הכוללות בדיקת דם סמוי בצואה או הדמיה ישירה של המעי הגס בעזרת קולונוסקופיה. חשוב לציין כי ככל שהגילוי נעשה בשלב מוקדם יותר, כך גדלים אחוזי הסיכוי להחלמה. כאשר מדובר בגידול שהוא טרום סרטני, דהיינו במצב של פוליפ או כאשר הוא עדיין קטן, אחוזי ההחלמה מתקרבים ל100%.

סימנים להתפתחות סרטן המעי יכולים לכלול חולשה, כאבי בטן, עצירות מתגברת או דם ביציאה.
אבחנה חד משמעית של גידול במעי הגס נעשית בקולונוסקופיה. לאחר האבחנה מבצעים בד"כ CT של הבטן על מנת להעריך את שלב הגידול.
בסרטן המעי הגס ניתן להבחין בחמישה שלבים עיקריים:


שלב טרום סרטני
 – כאשר ישנו ממצא של פוליפ ובביופסיה אין התמרה סרטנית.
שלב I - גידול המוגבל לאזור רירית או תת-רירית של דופן המעי.
שלב II - גידולהמוגבל לדופן החיצוני של המעי.
שלב III - כאשר ישנה מעורבות של בלוטות למפה סביב אזור הגידול.
שלב IV - גידול ששלח גרורות לאיברים אחרים.

 

 

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 595 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

כל טיפול למטרת ריפוי, במקרה של סרטן המעי הגס, מחייב ניתוח עם כריתת מקטע המעי הגס המעורב בגידול ובלוטות הלימפה מסביב.

עד לפני מספר שנים הדבר היה מחייב פתיחה פורמלית של חלל הבטן לצורך הכריתה. כיום אצל חלק נכבד של החולים ניתן לבצע את הניתוח בצורה לפרוסקופית המאפשרת החלמה מהירה יותר.
הניתוח הלפרוסקופי מתבצע בהרדמה כללית. לאחר סקירה מדוקדקת של חלל הבטן כורתים את הגידול ומאחים בחזרה את שני קצותיו של המעי. עם תום הכריתה מבצעים חתך מינימלי להוצאת הגידול מחלל הבטן.
היתרון שבשיטה הלפרוסקופית הוא תהליך החלמה מהיר יותר, פחות כאבים, פחות ימי אשפוז וכן יתרון אסתטי. כמו כן נמנעים חלק מסיבוכי פצע ניתוח השכיחים יותר בניתוחים הסטנדרטים.

בתחילת העידן הלפרוסקופי היה ויכוח האם השיטה הלפרוסקופית הינה בטוחה להסרת גידולים ממאירים. בעקבות הויכוח נעשו מחקרים ארוכי טווח שהכיחו כי שהשיטה הלפרוסקופית טובה לטיפול בסרטן המעי הגס.
האם מעבר ליתרונות שצוינו יש הבדלים נוספים בין שיטה זו לניתוח רגיל? הניתוח הלפרוסקופי הוא מעט יקר יותר בשל השימוש בציוד יעודי לשיטת ניתוח זה. כמו כן הניתוח במקרים מסוימים יכול להיות מעט ארוך יותר מניתוח רגיל. בנוסף מדובר בשיטה הדורשת מימנות מיוחדת מצד הרופא הנעזר בה.

האם ישנם אנשים שאינם מתאימים לשיטה הלפרוסקופית?

כריתה לפרוסקופית של גידול במעי הגס איננה מתאימה בהכרח לכל אחד. במצבי מחלה מתקדמים יותר כאשר הגידול גדול מאוד או חודר לאיבר סמוך יתכן שהשיטה לא תתאים ואז אנו מבצעים את הניתוח בצורה הרגילה. ישנם חולים סלקטיבים שבהם נשקול האם גישה לפרוסקופית תהא מועדפת, מדובר בעיקר בחולים עם ניתוחי בטן גדולים קודמים שהדבקויות בחלל הבטן אצלם יכולות להקשות על מהלך הניתוח, וכן חולים עם בעיות לבביות או ריאתיות קשות שניפוח חלל הבטן במהלך הניתוח עלול להכביד על התפקוד הלבבי והריאתי שלהם. עם זאת במקרים רבים ניתן להתחיל את הניתוח בצורה לפרוסקופית, ובמידה שנתקלים בבעיה – ניתן לעבור לצורה הפתוחה במהלך הניתוח.

האם ישנם סיבוכים אפשריים בניתוח זה?

הסיבוכים האפשריים בניתוח הלפרוסקופי אינם שונים מסיבוכים אפשריים בניתוחים פתוחים רגילים. סיבוכים, באופן כללי, הם דליפה ממקום חיבור המעי, זיהומים או דימומים.
לפני הניתוח מבצעים בד"כ הכנה של המעי עם שתית חומר משלשל. האשפוז נעשה ביום הניתוח או יום קודם. הניתוח אורך כשעתיים או יותר (תלוי באזור הגידול ובמשתנים הקשורים למנותח עצמו). משך אישפוז לאחר ניתוח לפרוסקופי של כריתת מעי גס נע בין שלושה ימים ועד שמונה ימים, שוב, תלוי בהיקף הניתוח, במנותח עצמו ובמהלך אחרי הניתוח.
ההחלמה לאחר האשפוז היא הדרגתית ואורכת מספר שבועות.

"ניתוחים בשיטה הלפרוסקופית"

כתבה מתוך עיתון "ביו + " מרץ-אפריל 2005

 

“ניתוחים בשיטה הלפרוסקופית” כתבה מתוך עיתון “ביו +” מרץ-אפריל 2005

להגדלה לחץ על התמונה

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 595 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

595 שאלות גולשים בהמשך העמוד

ינואר 21 יום שלישי , 2020 2:34 pm

קולונוסקופיה בשיטת FUSE

איפה בארץ ניתן לבצע בדיקה זו?

דצמבר 30 יום שני , 2019 3:33 pm

זיו

שלום רב
אני עתידה לעבור קולונוסקופיה בעוד כשבוע ואני רואה שהרופא כתב לי להתחיל לקחת 2 לקסעדין 5 ימים לפני הבדיקה (בכל יום בשעה 17:00) וכמובן את שקיות המשלשלים ביום לפני
אני מניחה שמכיוון שבפעם הקודמת שביצעתי לפני כמה שנים למרות שלקחתי את כל המשלשלים לפי ההוראות והתחלתי יומיים לפני בכל זאת לא היה נקי 100%
שאלתי היא האם 5 ימים של משלשלים זה לא המון? האם זה לא מסוכן? האם זה מקובל?
אשמח לשמוע דעתך לפני שאני מתחילה
בברכה זיו

פברואר 26 יום שלישי , 2019 3:13 pm

ריר בצואה

שלום ד"ר
קודם כל תודה על המענה האדיב
רציתי לשאול לפני 4 חודשים היו לי כאבי בטן וריבוי יציאות ריר בצואה והלכתי לרופא משפחה ששלח אותי לבדיקות דם ככליות שתן וצואה והכל יצא תקין ב"ה, וכן לבדיקת נשיפה שיצאה תקינה וגם עשיתי אולטרא סאונד בטן שיצא תקין ולאחר כמה ימים עברו לי התחושות וכן חזרתי לעלות במשקל
אבל לפני כמה שבועות עוד פעם התחילה לי הרגשה כללית רעה ועוד פעם נהיו לי יציאות לא ברורות עם המון ריר וגם חתיכות של המזון שאכלתי כאילו הוא לא התעכל וכן כאבי בטן עליונה וחוסר תיאבון
הלכתי לרופא ושלח אותי עוד פעם לכל הבדיקות שכוללות ספירת דם, תפקודי כבד ולבלב שקיעת דם ,צואה,צליאק,שתן, וכן בדיקת נשיפה.
כל הבדיקות יצאו תקינות לחלוטין. חוץ מבדיקת נשיפה שיצאה 68.ורופא המשפחה נתן לי טיפול של מוקסיפן 2 ביום ועו ד אומפרדקס ועוד שני סוגי אנטיביוטיקה ל10 ימים
יום לאחר קבלת הטיפול היו לי כאבי בטן חזקים הלכתי לשירותים ושלשלתי ויצא לי גם פס של דם אדום כהה על השלךשול וכן בניגוב המקרה הזה חזר על עצמו עוד מספר פעמים. סיפרתי לרופא המשפחה על זה והוא שלח אותי לעשות ספירת דם שיצאה תקינה לחלוטין עם אפי' עלייה קלה של המוגלובין (16.2) ביחס לשבוע שעבר וזהו אבל עם המשך הטיפול יש ריבוי יציאות של שלשול צהבהב עם המון ריר שקוף ולבן וחוסר תיאבון חתיכות אוכל ועוד פעם אחת של ממש קצת דם בתוך הצואה (יש לציין שלפני עשרה ימים מרוב יציאות יצאה לי פיסורי שכאבה ובאמת דיממה קצת ועברה לי אח"כ) אני בן 26 בלי היסטוריה במשפחה של מחלות מעי, די חרדתי (בכל התקופה האחרונה אני ממש חרדתי מוגזם) בריא ב"ה בדרך כלל
האם כל העניין הזה נראה מסוכן או נראה כמו מחלה קשה או ממאירה אני מאוד פוחד שאולי זהו גידול במעי הגס או הדק או גידול בכבד או בלבלב אני כבר מאוד מבולבל וחושש וכל העסק הזה גוזל ממני ומהקרובים לי איכות חיים
סליחה על האריכות ועוד פעם תודה על כל האתר ואמפתיה שאתם מקרינים בה

נובמבר 25 יום ראשון , 2018 1:10 pm

בחילות אחרי לקיחת לקסעדין

אני אמורה לעבור מחר בדיקת קולונסקפיה. אתמול לפני השינה לקחתי לקסעדין ועד כה בצהרים יש לי בחילות נוראיות. האם אני אמורה להלחץ מזה או שזה משו טבעי כשלוקחים תרופה זו?

אוגוסט 1 יום רביעי , 2018 12:59 pm

פוליפ בגודל 20 ממ

לבעלי מצאו בבדיקה פוליפ דיי גדול '20 ממ
שלא יכלו להסיר בבדיקה הפולשנית ,
במשפחה יש לאבא שלו את המחלה ובנוסף הוא חולה בfmf
התחלנו סדרת בדיקות מקיפה
מה הסיכוי שהגידול הוא ממאיר ? הביופסיה תגיע רק עוד 10 ימים

שאלות נוספות בנושא: גידולי המעי הגס

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה