גידולי המעי הגס


סרטן המעי הגס שכיח מאוד במדינות העולם המערבי ובישראל והרבה פחות באזורים אחרים כגון מערב אפריקה. ההסבר לכך נעוץ ככל הנראה בתזונה של האוכלוסייה המערבית, הנשענת על מזונות דלים בסיבים ועשירים בשומנים.

colon-tumors.jpg

התמונה מציגה את 4 השלבים של סרטן המעי כפי שמוסבר בטקסט

שכיחות סרטן המעי הגס עולה עם הגיל ועולה באופן משמעותי לאחר גיל 50. מכאן חשיבות לבדיקותסקר מעל גיל 50 הכוללות בדיקת דם סמוי בצואה או הדמיה ישירה של המעי הגס בעזרת קולונוסקופיה. חשוב לציין כי ככל שהגילוי נעשה בשלב מוקדם יותר, כך גדלים אחוזי הסיכוי להחלמה. כאשר מדובר בגידול שהוא טרום סרטני, דהיינו במצב של פוליפ או כאשר הוא עדיין קטן, אחוזי ההחלמה מתקרבים ל100%.

סימנים להתפתחות סרטן המעי יכולים לכלול חולשה, כאבי בטן, עצירות מתגברת או דם ביציאה.
אבחנה חד משמעית של גידול במעי הגס נעשית בקולונוסקופיה. לאחר האבחנה מבצעים בד"כ CT של הבטן על מנת להעריך את שלב הגידול.
בסרטן המעי הגס ניתן להבחין בחמישה שלבים עיקריים:


שלב טרום סרטני
 - כאשר ישנו ממצא של פוליפ ובביופסיה אין התמרה סרטנית.
שלב I - גידול המוגבל לאזור רירית או תת-רירית של דופן המעי.
שלב II - גידולהמוגבל לדופן החיצוני של המעי.
שלב III - כאשר ישנה מעורבות של בלוטות למפה סביב אזור הגידול.
שלב IV - גידול ששלח גרורות לאיברים אחרים.

 

 

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 492 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

כל טיפול למטרת ריפוי, במקרה של סרטן המעי הגס, מחייב ניתוח עם כריתת מקטע המעי הגס המעורב בגידול ובלוטות הלימפה מסביב.

עד לפני מספר שנים הדבר היה מחייב פתיחה פורמלית של חלל הבטן לצורך הכריתה. כיום אצל חלק נכבד של החולים ניתן לבצע את הניתוח בצורה לפרוסקופית המאפשרת החלמה מהירה יותר.
הניתוח הלפרוסקופי מתבצע בהרדמה כללית. לאחר סקירה מדוקדקת של חלל הבטן כורתים את הגידול ומאחים בחזרה את שני קצותיו של המעי. עם תום הכריתה מבצעים חתך מינימלי להוצאת הגידול מחלל הבטן.
היתרון שבשיטה הלפרוסקופית הוא תהליך החלמה מהיר יותר, פחות כאבים, פחות ימי אשפוז וכן יתרון אסתטי. כמו כן נמנעים חלק מסיבוכי פצע ניתוח השכיחים יותר בניתוחים הסטנדרטים.

בתחילת העידן הלפרוסקופי היה ויכוח האם השיטה הלפרוסקופית הינה בטוחה להסרת גידולים ממאירים. בעקבות הויכוח נעשו מחקרים ארוכי טווח שהכיחו כי שהשיטה הלפרוסקופית טובה לטיפול בסרטן המעי הגס.
האם מעבר ליתרונות שצוינו יש הבדלים נוספים בין שיטה זו לניתוח רגיל? הניתוח הלפרוסקופי הוא מעט יקר יותר בשל השימוש בציוד יעודי לשיטת ניתוח זה. כמו כן הניתוח במקרים מסוימים יכול להיות מעט ארוך יותר מניתוח רגיל. בנוסף מדובר בשיטה הדורשת מימנות מיוחדת מצד הרופא הנעזר בה.

האם ישנם אנשים שאינם מתאימים לשיטה הלפרוסקופית?

כריתה לפרוסקופית של גידול במעי הגס איננה מתאימה בהכרח לכל אחד. במצבי מחלה מתקדמים יותר כאשר הגידול גדול מאוד או חודר לאיבר סמוך יתכן שהשיטה לא תתאים ואז אנו מבצעים את הניתוח בצורה הרגילה. ישנם חולים סלקטיבים שבהם נשקול האם גישה לפרוסקופית תהא מועדפת, מדובר בעיקר בחולים עם ניתוחי בטן גדולים קודמים שהדבקויות בחלל הבטן אצלם יכולות להקשות על מהלך הניתוח, וכן חולים עם בעיות לבביות או ריאתיות קשות שניפוח חלל הבטן במהלך הניתוח עלול להכביד על התפקוד הלבבי והריאתי שלהם. עם זאת במקרים רבים ניתן להתחיל את הניתוח בצורה לפרוסקופית, ובמידה שנתקלים בבעיה – ניתן לעבור לצורה הפתוחה במהלך הניתוח.

האם ישנם סיבוכים אפשריים בניתוח זה?

הסיבוכים האפשריים בניתוח הלפרוסקופי אינם שונים מסיבוכים אפשריים בניתוחים פתוחים רגילים. סיבוכים, באופן כללי, הם דליפה ממקום חיבור המעי, זיהומים או דימומים.
לפני הניתוח מבצעים בד"כ הכנה של המעי עם שתית חומר משלשל. האשפוז נעשה ביום הניתוח או יום קודם. הניתוח אורך כשעתיים או יותר (תלוי באזור הגידול ובמשתנים הקשורים למנותח עצמו). משך אישפוז לאחר ניתוח לפרוסקופי של כריתת מעי גס נע בין שלושה ימים ועד שמונה ימים, שוב, תלוי בהיקף הניתוח, במנותח עצמו ובמהלך אחרי הניתוח.
ההחלמה לאחר האשפוז היא הדרגתית ואורכת מספר שבועות.

"ניתוחים בשיטה הלפרוסקופית"

כתבה מתוך עיתון "ביו + " מרץ-אפריל 2005

 

“ניתוחים בשיטה הלפרוסקופית” כתבה מתוך עיתון “ביו +” מרץ-אפריל 2005

להגדלה לחץ על התמונה

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 492 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

492 שאלות גולשים בהמשך העמוד

ספטמבר 16 יום שלישי , 2014 10:46 am

תוצאות סטי מעי בגס

מה זה אומר ?
פתולי המעי ברוחב ועם מהלך תקין , חומר ניגודי היגיע עד הרקטום,ללא סימני חסימה , עיבוי דופן ברקטום
עם הסננת שומן קלה ומספר בלוטות לימפה קטנות מסביב,
הממצא חשוד לתהליך תופס מקום ,דורש המשך בירור

ד"ר שמואל אביטל

רוב חלל הבטן תקין. עם זאת בחלק הסופי של המעי הגס המתקרב לפי הטבעת(רקטום ) יש דופן מעי מעובה ולכן יש חשד לממצא שם. על מנת לבדוק האם באמת יש ממצא (שיכול להיות דלקתי אבל גם גידולי) צריך לעשות קולונוסקופיה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
ספטמבר 8 יום שני , 2014 8:59 pm

כרתו חלק מן המעי הגס צד ימני זוית כבד, היגיע עד לתריסריון הגידול הממאיר

שלחו את מה שהורידו לבדיקת ביופסיה נמצא שקישרית אחת מ15 בלוטות נגועה מה המשמעות מה יש לעשות מה הסיכוי לעצור את הסרטן?

הרבה תודות

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון המשמעות המעשית היא שמספר תאים ממאירים מהגידול הגיעו לבלוטה בשומן סביב המעי. הדבר הוא משמעותי מבחינה טיפולית. כאשר יש תאים שהגיעו לבלוטה מומלץ לעבור טיפול כימי מונע אחרי ניתוח על מנת לצמצם למכסימום את הסיכוי לחזרת המחלה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
ספטמבר 7 יום ראשון , 2014 2:24 am

מסםר מועט של נקודות זעירות אדומות ואולי נקודות דם בצואה שראיתי.

יש לי שנים בעיה ביציאות והייתי כמה פעמים אצל אורולוג שנתן לי משחות ואמר שיש לי סדק בפי הטבעת ולפעמים היה לי קשה לצאת בשירותים עם כאבים עזים ושהייתי מנגב היה דם.אך כבר כמה ימים שמתי לב שיש כמה נקודות בודדות של דם בצואה.ומאוד נבהלתי ונילחצתי…בדרך כלל זה היה מחמיר אם הייתי אוכל חריף…לפני 17 שנה אך נותחתי והןרידי לי ציסטה שחסמה והפריעה לי ביציאה.אשמח לתשובה מהירה ומקווה שגם מרגיעה.אני בן 47 ודי בריא כמה שידוע לי

ד"ר שמואל אביטל

ממליץ להיבדק על ידי פרוקטולוג. נראה שמדובר בפיסורה ולזה יש טיפול ספציפי (מישחה או ניתוח). דימום מהסוג שהזכרת יכול לנבוע מפיסורה או טחורים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
ספטמבר 3 יום רביעי , 2014 10:33 am

תחושת חוסר התרוקנות

בן 29, יש לי בבוקר בדרך כלל 2 יציאות 1 כשאני מתעורר ועוד אחת כשעתיים שלוש לאחר מכן וקורה שאני סובל מתחושת חוסר התרוקנות לאחר היציאה , אין דימום, אין עצירות, אין שלשולים ואין הסטוריה משפחה של סרטן המעי הגס
האם תחושת חוסר התרוקנות יכולה להצביע על גידול?

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון לא. תחושת חוסר התרוקנות היא תחושה שקיימת אצל אנשים רבים הסובלים מרמה כזו או אחרת של עצירות .


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
אוגוסט 24 יום ראשון , 2014 2:45 pm

סרטן המעי

בקולונוסקופיה שעברתי נמצאו שלושה פוליפים: אחד שפיר, על השני נאמר לי שהוא שפיר, אך כתוב polypoid fragment of large bowel mucosa with hyperplastic feature and fibromuscular proliferation in the lamina propria.
the diagnosis of mucosal prolapse/solitary rectal ulcer should be considered.
האם זה אומר שיש סיכוי שפוליפ כזה עלול להיות סרטני? מה הסיבה להיווצרות פוליפ כזה, או בכלל פוליפים מסוגים שונים? האם ניתן למנוע היווצרותם על ידי תזונה או תוסף כלשהו?
הפוליפ השלישי נאמר לי שהוא סרטני , אך סיכויי ההחלמה טובים, וכך הוא תואר באבחנה:
Well differeniated adenocarcinoma on the background of tubular adenoma. No evidence of lymphvascular invasion.
The distance from the tumor to the cauterized margin is 5 millimetet.
אודה להתייחסותכם!

ד"ר שמואל אביטל

הפוליפ ששאלת עליו הוא פוליפ הנקרא "היפרפלסטי". אין לו קשר לממאירות וכעקרון יכול להיות קשור לתגובה דלקתית כלשהיא.

הפוליפ האחרון הוא המשמעותי כי היה מוקד סרטני. אבל לאור העובדה שהוצא בשלמות והשוליים הם גדולים (5 מ"מ כאשר המינימום הוא 1 מ"מ).

אין שום סיבה לשנות אורחות חיים או תזונה. הדבר החשוב היחידי הוא להיות במעקב קולונוסקופי סדיר.

 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר

שאלות נוספות בנושא: גידולי המעי הגס

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה