פוליפים במעי הגס


פוליפים הם גידולים שפירים הצומחים מהשכבה הפנימית של המעי (שכבת הרירית אל תוך חלל המעי).

כאשר הם קטנים הם נראים כבליטות קטנות על פני רירית המעי וכאשר הם גדלים חלקם מפתחים מעין גבעול וחלקם יישארו צמודים לרירית המעי ללא גבעול.

colon-polyp-1.jpg

פוליפים במעי הגס וברקטום אינם גורמים לסמפטומים ברוב המוחלט של המקרים. במקרים לא שכיחים הם יכולים לגרום לדימומים ולחסימות מעי. המשמעות העיקרית של פוליפים היא העובדה שהם יכולים להפוך במשך הזמן, בד"כ בתהליך של מספר שנים, לגידולים ממאירים ולכן חשוב להסירם בעודם קטנים. ישנם פוליפים שכבר מכילים תאים ממאירים (פוליפים ממאירים). הסיכוי לממאירות בפוליפים קשור לגודל הפוליפ ועולה כאשר גודלו של הפוליפ עולה על 1-2 ס"מ.

תמונה שצולמה בקולונוסקופיה המראה פוליפ קטן

colon-polyp-2.jpg

פוליפים יכולים להופיע כפוליפ בודד במעי או מספר פוליפים ויש מחלות משפחתיות בהן יש התפתחות של מספר רב מאוד של פוליפים על פני רירית המעי הגס. השכיחות של הופעת פוליפים במעי הגס עולה מעל גיל 50. כמו כן הסיכון להתפתחות פוליפים תהא גבוהה באנשים שהיו להם בעבר פוליפים או שלמישהו מבני משפחתם היה פוליפ או גידול ממאיר של המעי הגס.

כיצד מאבחנים פוליפים ?

פוליפים מאובחנים לרוב בעזרת קולונוסקופיה. אמצעים נוספים הם צילום בריום של המעי הגס או קולנוסקופיה וירטואלית. מאחר והפוליפים לרוב אינם גורמים לסמפטומים הם מאובחנים לרוב בבדיקות שגרתיות של המעי הגס.

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 404 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

מי צריך לעבור בדיקה שגרתית של מעי גס ?

עקרונית כל אדם מעל גיל 50 צריך לעבור בדיקת סקר כלשהי של המעי הגס וכדאי לפנות לרופא המשפחה לצורך זה. בנוסף במידה וישנו בן משפחה עם אבחנה של פוליפים או גידול במעי מומלץ לבצע בדיקה של המעי הגס.

כל פוליפ המאובחן צריך לעבור כריתה. ברוב המקרים הכריתה נעשית במהלך בדיקת הקולונוסקופיה. בדיקה זו סוקרת את המעי הגס בעזרת סיב אופטי המוכנס דרך פי הטבעת.

מתי צריך לנתח ?

כאשר מדובר בפוליפים גדולים או שטוחים שלא ניתן להסיר אותם ע"י קולונוסקופ נדרשת התערבות כירורגית. השיטה המועדפת היום לכריתת פוליפים בניתוח היא השיטה הלפרוסקופית. בשיטה זו אנו מבצעים את הניתוח ללא פתיחה משמעותית של הבטן. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית כאשר אזור המעי הגס המכיל את הפוליפ נכרת יחד עם הפוליפ. קצוות המעי הנכרת עוברים איחוי מחדש. ניתוח כזה דורש אשפוז של מספר ימים ובהמשך החלמה של כשבועיים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 404 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

404 שאלות גולשים בהמשך העמוד

מרץ 18 יום ראשון , 2018 11:52 pm

פוליפים עם גבעול עבה באורך 18 סמ

הי ערב טוב סבא שלי בן 71 אובחן לפני עם פוליפים על גבעול עבה באורך 18 סמ כתוב שלקחו דגימות ופוליפ אחד אבד בדגימה עד כמה זה חמור?

ובאיזה דרגה המחלה בבקשה?

מרץ 18 יום ראשון , 2018 11:52 pm

פוליפים עם גבעול עבה באורך 18 סמ

הי ערב טוב סבא שלי בן 71 אובחן לפני עם פוליפים על גבעול עבה באורך 18 סמ כתוב שלקחו דגימות ופוליפ אחד אבד בדגימה עד כמה זה חמור?

ובאיזה דרגה המחלה בבקשה?

ינואר 28 יום ראשון , 2018 3:07 pm

פוליפ על גבעול 3.5 סמ

שלום רב.אני בת 31 לפני שבועיים עקב דימום ביצעתי קולנוסקופיה ,במהלכה הוסר פוליפ גדול על גבעול 3.5 ס"מ הוסר במלואו נשלח לביופסיה טרם קיבלתי תשובות , נאמרמלע עד חודש ימים , מה הסיכוי שהתפתחו בו תאים לא תקינים? ומה אני אמורה לעשות ? האם אני צריכה לעשות בדיקות גנטיות? תודה מראש

ינואר 12 יום שישי , 2018 6:28 pm

מעי הגס עצירות

אני בן 32 בריא מאד בשבוע אחרון אני סובל מעצירות ושילשולים לסירוגין בעצירות היצאות שלי דקות אני מאד לחוץ מכיון שזה אחד סימנים לסרטן במעי רציתי לדעת אם יש עוד סיבות ליציאות דקות כאלה והאם יכול ליהות פוליפ לא ממאיר שיגרום להפרעה כזו ביציאות
תודה רבה אני ממש שלחו

ינואר 7 יום ראשון , 2018 7:18 pm

תוצאות בדיקה פתולוגית לקולונוסקופיה

אני בת 65 עם סיפור משפחתי של סרטן המעי הגס.
בבדיקה לפני 6 שנים הכל היה תקין.
תוצאות הבדיקה חודש ספטמבר 2017 כדלהלן:
1. פוליפ בקוטר 0.7 ס"מ ללא גבעול. (נבדק כל החומר 2 קטעים)
2. פוליפ בקוטר 0.6 ס"מ ללא גבעול (נבדק כל החומר 2 קטעים)
3. עוד 2 קטעי עור.(נבדק כל החומר 2 קטעים)
אבחנה:
1, colon rectum biopsy: fragments of flat adenoma, low grad dysplasia fragment of tubular adenoma, low grade dysplasia.
2. sigmoid colon biopsy: fragment of villotubular adenoma, low grade dysplasia
flat adenoma, low grade dypolasia
fragment of hyperplastic polyp

המלצות: TA LGD VTA, קולונוסקופיה חוזרת בעוד שנתיים בשל ריבוי פוליפים.
ושאלתי: איזה סוגי פוליפים נמצאו? כמה הם קרובים/רחוקים מסרטן?
האם עדיף שאחזור על הבדיקה בזמן קרוב יותר משנתיים?
תודה רבה רבה!!!

שאלות נוספות בנושא: פוליפים במעי הגס

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה