פוליפים במעי הגס


פוליפים הם גידולים שפירים הצומחים מהשכבה הפנימית של המעי (שכבת הרירית אל תוך חלל המעי).

כאשר הם קטנים הם נראים כבליטות קטנות על פני רירית המעי וכאשר הם גדלים חלקם מפתחים מעין גבעול וחלקם יישארו צמודים לרירית המעי ללא גבעול.

colon-polyp-1.jpg

פוליפים במעי הגס וברקטום אינם גורמים לסמפטומים ברוב המוחלט של המקרים. במקרים לא שכיחים הם יכולים לגרום לדימומים ולחסימות מעי. המשמעות העיקרית של פוליפים היא העובדה שהם יכולים להפוך במשך הזמן, בד"כ בתהליך של מספר שנים, לגידולים ממאירים ולכן חשוב להסירם בעודם קטנים. ישנם פוליפים שכבר מכילים תאים ממאירים (פוליפים ממאירים). הסיכוי לממאירות בפוליפים קשור לגודל הפוליפ ועולה כאשר גודלו של הפוליפ עולה על 1-2 ס"מ.

תמונה שצולמה בקולונוסקופיה המראה פוליפ קטן

colon-polyp-2.jpg

פוליפים יכולים להופיע כפוליפ בודד במעי או מספר פוליפים ויש מחלות משפחתיות בהן יש התפתחות של מספר רב מאוד של פוליפים על פני רירית המעי הגס. השכיחות של הופעת פוליפים במעי הגס עולה מעל גיל 50. כמו כן הסיכון להתפתחות פוליפים תהא גבוהה באנשים שהיו להם בעבר פוליפים או שלמישהו מבני משפחתם היה פוליפ או גידול ממאיר של המעי הגס.

כיצד מאבחנים פוליפים ?

פוליפים מאובחנים לרוב בעזרת קולונוסקופיה. אמצעים נוספים הם צילום בריום של המעי הגס או קולנוסקופיה וירטואלית. מאחר והפוליפים לרוב אינם גורמים לסמפטומים הם מאובחנים לרוב בבדיקות שגרתיות של המעי הגס.

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 383 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

מי צריך לעבור בדיקה שגרתית של מעי גס ?

עקרונית כל אדם מעל גיל 50 צריך לעבור בדיקת סקר כלשהי של המעי הגס וכדאי לפנות לרופא המשפחה לצורך זה. בנוסף במידה וישנו בן משפחה עם אבחנה של פוליפים או גידול במעי מומלץ לבצע בדיקה של המעי הגס.

כל פוליפ המאובחן צריך לעבור כריתה. ברוב המקרים הכריתה נעשית במהלך בדיקת הקולונוסקופיה. בדיקה זו סוקרת את המעי הגס בעזרת סיב אופטי המוכנס דרך פי הטבעת.

מתי צריך לנתח ?

כאשר מדובר בפוליפים גדולים או שטוחים שלא ניתן להסיר אותם ע"י קולונוסקופ נדרשת התערבות כירורגית. השיטה המועדפת היום לכריתת פוליפים בניתוח היא השיטה הלפרוסקופית. בשיטה זו אנו מבצעים את הניתוח ללא פתיחה משמעותית של הבטן. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית כאשר אזור המעי הגס המכיל את הפוליפ נכרת יחד עם הפוליפ. קצוות המעי הנכרת עוברים איחוי מחדש. ניתוח כזה דורש אשפוז של מספר ימים ובהמשך החלמה של כשבועיים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 383 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

383 שאלות גולשים בהמשך העמוד

דצמבר 5 יום שני , 2016 4:19 pm

חוות דעת לאור ממצאי סיכום בדיקת גסטרו

אני בגיל 62, ללא עבר תורשתי למחלות במעי הגס.

להלן ממצאי סיכום בדיקת גסטרו :
ניצפו דיברטיקולה בודדים בסיגמה,
פוליפ 1 ס"מ על בסיס צר שנכרת ממול לשסתום ICV

להלן תוצאות הביופסיה – בדיקה מאקרוסקופית:
התקבלה צנצנת מסומנת ובה קטע רקמה פוליפואידי אפור בהיר
באורך 0.5 ס"מ וברוחב 0.3 מ"מ
ובנוסף פרור רקמה בקוטר 0.3 מ"מ.

בדיקה מיקרוסקופית:
:Right colon, polypectomy
Fragments of tubular with low grade dysplasia
Snomed: T – 67100, M – 82110

אודה להתייחסות

נובמבר 20 יום ראשון , 2016 5:43 am

פוליפ בקולונסקופיה

היי
עברתי קולונוסקופיה לפני יומיים
נמצא פוליפ היפרמי מכוייב על גבעול- נכרת ונשלח לביופסיה
מה המשמעות של היפרמי מכויב? מה זה אומר?

אוקטובר 28 יום שישי , 2016 12:32 pm

פוליפ בבדיקת קולונוסקופיה

אמי בת 61, עברה בדיקת קולונוסקופיה ונמצא לפי הדוח פוליפ שטוח בגודל של 10 מ״מ (1 סמ ) במעי הרוחבי, הרופא שביצע את הבדיקה אמר שהוא נכרת במלואו, הוא ציין בפנינו שהפוליפ שנכרת קטן מאוד( 5 מ״מ לערך לפי דבריו) ושהוא נראה לו כשפיר ושלפי דעתו אין מקום לדאגה. רציתי לשאול: 1.האם מה שקובע לגבי גודל הפוליפ זה מה שהוא אמר לנו בע״פ לאחר הבדיקה או מה שנרשם בדוח סיכום הבדיקה (באם הוא לא רשם זאת) וכן 2. מה הסיכון לפי הספרות שעלולים להימצא תאים סרטניים בפוליפ כזה 3. כיצד הרופא יודע להעריך עוד לפני הבדיקה ההיסטולוגית שמדובר בממצא שפיר. אני מודאג ומבקש מענה מהיר . תודה רבה

ספטמבר 1 יום חמישי , 2016 2:45 pm

קולונוסקופיה

ביצעתי את ההוראות במלואן ובקפדנות ובכל זאת ביום הבדיקה המעי לא היה נקי כלל אני בדרך כלל סובלת כל השנים מעצירות אודה על התייחסותכם

תודה רבה

אוגוסט 19 יום שישי , 2016 1:11 pm

קלונסקופיה

אבי בן 70 סובל זמן מה מדימום מפי הטבעת ,אובדן משקל ,אנמיה(מקבל זריקות ברזל) וחולשה,נערכה בדיקת קלונסקופיה שבוע שעבר התגלה פוליפ בגודל 4ס"מ סמוך לפי הטבעת,נלקחה ביופסיה והפוליפ לא הוסר,אני מבינה שהסימפטומים והפוליפ שהתגלה לא מבשרים טובות,מה הסבירות שהמחלה בשלביה ההתחלתיים?האם הסימפטומים מעידים על התפשטות המחלה?מדוע לא הוסר הפוליפ? ובמידה ששלב המחלה הינו 3 או 4 ,כמה זמן נותר לאור הנתונים? אני בסוף שנות ה30 מתי רצוי להתחיל לבצע את בדיקה מניעתית?

שאלות נוספות בנושא: פוליפים במעי הגס

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה