פוליפים במעי הגס


פוליפים הם גידולים שפירים הצומחים מהשכבה הפנימית של המעי (שכבת הרירית אל תוך חלל המעי).

כאשר הם קטנים הם נראים כבליטות קטנות על פני רירית המעי וכאשר הם גדלים חלקם מפתחים מעין גבעול וחלקם יישארו צמודים לרירית המעי ללא גבעול.

colon-polyp-1.jpg

פוליפים במעי הגס וברקטום אינם גורמים לסמפטומים ברוב המוחלט של המקרים. במקרים לא שכיחים הם יכולים לגרום לדימומים ולחסימות מעי. המשמעות העיקרית של פוליפים היא העובדה שהם יכולים להפוך במשך הזמן, בד"כ בתהליך של מספר שנים, לגידולים ממאירים ולכן חשוב להסירם בעודם קטנים. ישנם פוליפים שכבר מכילים תאים ממאירים (פוליפים ממאירים). הסיכוי לממאירות בפוליפים קשור לגודל הפוליפ ועולה כאשר גודלו של הפוליפ עולה על 1-2 ס"מ.

תמונה שצולמה בקולונוסקופיה המראה פוליפ קטן

colon-polyp-2.jpg

פוליפים יכולים להופיע כפוליפ בודד במעי או מספר פוליפים ויש מחלות משפחתיות בהן יש התפתחות של מספר רב מאוד של פוליפים על פני רירית המעי הגס. השכיחות של הופעת פוליפים במעי הגס עולה מעל גיל 50. כמו כן הסיכון להתפתחות פוליפים תהא גבוהה באנשים שהיו להם בעבר פוליפים או שלמישהו מבני משפחתם היה פוליפ או גידול ממאיר של המעי הגס.

כיצד מאבחנים פוליפים ?

פוליפים מאובחנים לרוב בעזרת קולונוסקופיה. אמצעים נוספים הם צילום בריום של המעי הגס או קולנוסקופיה וירטואלית. מאחר והפוליפים לרוב אינם גורמים לסמפטומים הם מאובחנים לרוב בבדיקות שגרתיות של המעי הגס.

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 415 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

מי צריך לעבור בדיקה שגרתית של מעי גס ?

עקרונית כל אדם מעל גיל 50 צריך לעבור בדיקת סקר כלשהי של המעי הגס וכדאי לפנות לרופא המשפחה לצורך זה. בנוסף במידה וישנו בן משפחה עם אבחנה של פוליפים או גידול במעי מומלץ לבצע בדיקה של המעי הגס.

כל פוליפ המאובחן צריך לעבור כריתה. ברוב המקרים הכריתה נעשית במהלך בדיקת הקולונוסקופיה. בדיקה זו סוקרת את המעי הגס בעזרת סיב אופטי המוכנס דרך פי הטבעת.

מתי צריך לנתח ?

כאשר מדובר בפוליפים גדולים או שטוחים שלא ניתן להסיר אותם ע"י קולונוסקופ נדרשת התערבות כירורגית. השיטה המועדפת היום לכריתת פוליפים בניתוח היא השיטה הלפרוסקופית. בשיטה זו אנו מבצעים את הניתוח ללא פתיחה משמעותית של הבטן. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית כאשר אזור המעי הגס המכיל את הפוליפ נכרת יחד עם הפוליפ. קצוות המעי הנכרת עוברים איחוי מחדש. ניתוח כזה דורש אשפוז של מספר ימים ובהמשך החלמה של כשבועיים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 415 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

415 שאלות גולשים בהמשך העמוד

אפריל 19 יום שישי , 2019 1:59 pm

קולונוסקופיה וירטואלית ובקע מפשעתי

אני בן 83. לפני 8 שנים עברתי קולונוסקופיה רגילה אשר לא ניתן היה להשלימה בגלל בקע מפשעתי דו צדדי. הומלץ ע"י הרופא (ד"ר חלק) להשלים ע"י קולונוסקופיה וירטואלית. הקול. הויר. בוצעה והתוצאות היו טובות. עכשיו, אחרי 8 שנים, ברצוני לעבור שוב קולונוסקופיה וירטואלית. במרכז הרפואי ברמת אביב לא אישרו את בקשתי בגלל הבקע הנ"ל מחשש לקרע בקולון עקב ניפוח המעי. הבקע הנ"ל אינו מפריע לי וכירורג אישר שאינו מחייב טיפול. האם צילום בריום יכול להחליף קולונוסקופיה?

ינואר 2 יום רביעי , 2019 8:40 am

בקולונסקופיה שלי נמצא פוליפ ססילי כ 2.5 ס"מ

אני בן 53 עם רקע משפחתי של סרטן המעי הגס(אצל אמי) אחרי שתי בדיקות תקינות (ב2009 וב2013) מצאו לי בקולונסקופיה "בקולון העולה מסה פוליפוידית בחלקה על גבעול אך ייתכן גם חלק ססילי. כ 2.5 ס"מ". פוליפ נוסף 0.8 ס"מ נכרת. נלקחו ביופסיות אך טרם נתקבלה תשובה. שאלתי היא מה הסיכוי שהפוליפ הססילי ממאיר. מה הסיכונים ומה הטיפול הכי מתאים במצב שכזה. תודה רבה

נובמבר 12 יום שני , 2018 10:49 pm

בדחיפות

אני אחרי בדיקת קולונסקופיה
מצאו לי פוליפ וכרתו לי אותו.
שמו לי קליפס במקום.
מאז הבדיקה, יש לי כאבי בטן עמומים.
סיפרו לי שיוצאים גזים לאחר הבדיקה, לי לא יצא כמעט בכלל(פעם פעמיים)
האם יש לי סיבה לדאגה?
תודה מראש

אוקטובר 10 יום רביעי , 2018 11:51 am

תוצאות ביופסיה במעי הגס

בקולונוסקופיה נכרתו 4 פוליפים ונשלחו למעבדה פתולוגית שתוצאותיה:
1/ base of cecum polypectomy: Hyperplastic polyp/
/2 Transverse and descentding colon polypectomies:
Fragments of tubular adenomas/
מה המשמעות של התוצאה? האם יש מקום צורך בפעולה כירורגית? מודאגת מאחר ואמורים לטוס לחו"ל. תודה

אוגוסט 14 יום שלישי , 2018 4:18 pm

אדנומה טרום סרטנית במעי

מה הכוונה אדנומה טרום סרטנית ?
לפני חודש עשיתי בדיקת קולונוסקופיה , נמצא פוליפ קטן שנישלח לבדיקה.
הממצא – אדנומה טרום סרטנית , מה המשמעות ? ביקורת ? תזונה ?

שאלות נוספות בנושא: פוליפים במעי הגס

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה