פוליפים במעי הגס


פוליפים הם גידולים שפירים הצומחים מהשכבה הפנימית של המעי (שכבת הרירית אל תוך חלל המעי).

כאשר הם קטנים הם נראים כבליטות קטנות על פני רירית המעי וכאשר הם גדלים חלקם מפתחים מעין גבעול וחלקם יישארו צמודים לרירית המעי ללא גבעול.

colon-polyp-1.jpg

פוליפים במעי הגס וברקטום אינם גורמים לסמפטומים ברוב המוחלט של המקרים. במקרים לא שכיחים הם יכולים לגרום לדימומים ולחסימות מעי. המשמעות העיקרית של פוליפים היא העובדה שהם יכולים להפוך במשך הזמן, בד"כ בתהליך של מספר שנים, לגידולים ממאירים ולכן חשוב להסירם בעודם קטנים. ישנם פוליפים שכבר מכילים תאים ממאירים (פוליפים ממאירים). הסיכוי לממאירות בפוליפים קשור לגודל הפוליפ ועולה כאשר גודלו של הפוליפ עולה על 1-2 ס"מ.

תמונה שצולמה בקולונוסקופיה המראה פוליפ קטן

colon-polyp-2.jpg

פוליפים יכולים להופיע כפוליפ בודד במעי או מספר פוליפים ויש מחלות משפחתיות בהן יש התפתחות של מספר רב מאוד של פוליפים על פני רירית המעי הגס. השכיחות של הופעת פוליפים במעי הגס עולה מעל גיל 50. כמו כן הסיכון להתפתחות פוליפים תהא גבוהה באנשים שהיו להם בעבר פוליפים או שלמישהו מבני משפחתם היה פוליפ או גידול ממאיר של המעי הגס.

כיצד מאבחנים פוליפים ?

פוליפים מאובחנים לרוב בעזרת קולונוסקופיה. אמצעים נוספים הם צילום בריום של המעי הגס או קולנוסקופיה וירטואלית. מאחר והפוליפים לרוב אינם גורמים לסמפטומים הם מאובחנים לרוב בבדיקות שגרתיות של המעי הגס.

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 363 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

מי צריך לעבור בדיקה שגרתית של מעי גס ?

עקרונית כל אדם מעל גיל 50 צריך לעבור בדיקת סקר כלשהי של המעי הגס וכדאי לפנות לרופא המשפחה לצורך זה. בנוסף במידה וישנו בן משפחה עם אבחנה של פוליפים או גידול במעי מומלץ לבצע בדיקה של המעי הגס.

כל פוליפ המאובחן צריך לעבור כריתה. ברוב המקרים הכריתה נעשית במהלך בדיקת הקולונוסקופיה. בדיקה זו סוקרת את המעי הגס בעזרת סיב אופטי המוכנס דרך פי הטבעת.

מתי צריך לנתח ?

כאשר מדובר בפוליפים גדולים או שטוחים שלא ניתן להסיר אותם ע"י קולונוסקופ נדרשת התערבות כירורגית. השיטה המועדפת היום לכריתת פוליפים בניתוח היא השיטה הלפרוסקופית. בשיטה זו אנו מבצעים את הניתוח ללא פתיחה משמעותית של הבטן. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית כאשר אזור המעי הגס המכיל את הפוליפ נכרת יחד עם הפוליפ. קצוות המעי הנכרת עוברים איחוי מחדש. ניתוח כזה דורש אשפוז של מספר ימים ובהמשך החלמה של כשבועיים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 363 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

363 שאלות גולשים בהמשך העמוד

אוגוסט 3 יום שני , 2015 12:54 am

פוליפ במעיים ופוליפים בקיבה

היום הוסר בבדיקת קולונוסקופייה פוליפ בגודל 1 ס"מ מהמעי שלי במרחק של 10 ס"מ מפי הטבעת.
כיצד רופא יכול לדעת שהוא לא מודאג לפני שקיבל את התשובה של הביופסיה, היינו האם על פי מראהו ניתן לשער לפני הבדיקה במעבדה שאין הוא סרטני?

כמו כן נמצאו פוליפים קטנים בקיבה שלי שרק לפני שנה בבדיקת גסטרו נמצאה תקינה אולם מאותה בדיקה שלפני שנה אני נוטלת לנטון להסרת חומציות הקיבה. אני מודאגת

יולי 16 יום חמישי , 2015 8:47 pm

כריתת פוליפ

בבדיקה שגרתית בגיל 40 גילו כי יש לי פוליפ בגודל 22 מ"מ כרתו את הפוליפ והוא נשלח לביופסה. אמרו לי כי עלי לעבור שוב את הבדיקה בעוד חודשיים בכדי לראות שלא נשארו שאריות והכל נקי. האם זה דבר שגרתי ונכון? אבקש תשובה למייל

ד"ר שמואל אביטל

תשובה במייל..


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
אפריל 24 יום שישי , 2015 6:08 pm

פוליפ יחסית גדול ושטוח גודל מעל 4 סמ

בבדיקה קולונוסקופיה נמצא הפוליף והומלץ לא להסירו בבדיקה הרגילה אלא בפעולה שנקראת ESC שזה ניתוח יקר. האם ניתן לעשותו באופן אחר וזול יותר (על ניתוח זה נדרש ממני לשלם 34,500שקל). וכמובן עם פחות סיכון. תודה לכל מי שיענה לי על הסוגיה. גבי

ד"ר שמואל אביטל

נשמע קצת מוזר.. כעיקרון אם לא ניתן להסיר בקולונוסקופיה רגילה אפשר לבצע ניתוח לפרוסקופי.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
אפריל 20 יום שני , 2015 5:04 pm

פוליפ

שלום אימי בת 57 עשתה בדיקת קולונסקופיה בעקבות כך שלאביה היה סרטן במעי הגס. בממצאים גילו פוליפ בגודל 4 ס"מ הרופאה אמרה שאי אפשר להסירו בבדיקה. ושלחה ביופסיה והפנתה את אימי לCT בטן. מהם הסיכויים שזה ממאיר? תוך כמה זמן חוזרת הביופסיה? אם זה לא ממאיר אפשר לוותר על הניתוח? מהי המטרה של הסי טי לבדוק אם זה לא התפשט? בתודה על מענכם.

ד"ר שמואל אביטל

פולים בגודל של 4 ס"מ עשוי להיות ממאיר. הביופסיה לוקחת כ שבוע ויותר. גם אם זה לא ממאיר יש צורך בניתוח כי יש סיכוי גבוה שזה יהפוך לממאיר. כמו כן ייתכן שכבר בעומק התהליך יש תאים ממאירים גם אם הביופסיה לא תראה את זה.

מטרת הסיטי לראות שאין גרורות.

ניתן לבצע את הניתוח בגישה לפרוסקופית עם החלמה מהירה יותר.

 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
מרץ 23 יום שני , 2015 9:02 am

מה זה אומר והאם זה סרטני

בקולונסקופיה נקרטו פוליפים 6 מ"מ 5מ"מ ו8 מ"מ אך נשאר פוליפ 1ס"מ בסיגמה על גיבעול יכרת בהמשך ובנוסף תתמ בגובה 1-2 ס"מ מפי הטבעת מכויב 4 ס"מ הודה לכם מאוד

ד"ר שמואל אביטל

לגבי הפוליפים סביר להניח ששפירים.

לגבי הממצא שהוגדר כ "תתמ " ישנה אפשרות שמדובר בתהליך ממאיר.

בשלב זה במקביל להמתנה לתשובת הביופסיות ממליץ על הזמנת הפעולות הבאות:

1. בדיקת PET CT או לחילופין סיטי חזה ובטן

2. בדיקת MRI של אזור הרקטום או לחילופין בדיקת אולטרסאונד טרנס רקטלי

3. לקדם את הקולונוסקופיה לכריתת הפוליפ שלא הוסר עדיין בסיגמא

4. ייעוץ כירורגי


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר

שאלות נוספות בנושא: פוליפים במעי הגס

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה