פוליפים במעי הגס


פוליפים הם גידולים שפירים הצומחים מהשכבה הפנימית של המעי (שכבת הרירית אל תוך חלל המעי).

כאשר הם קטנים הם נראים כבליטות קטנות על פני רירית המעי וכאשר הם גדלים חלקם מפתחים מעין גבעול וחלקם יישארו צמודים לרירית המעי ללא גבעול.

colon-polyp-1.jpg

פוליפים במעי הגס וברקטום אינם גורמים לסמפטומים ברוב המוחלט של המקרים. במקרים לא שכיחים הם יכולים לגרום לדימומים ולחסימות מעי. המשמעות העיקרית של פוליפים היא העובדה שהם יכולים להפוך במשך הזמן, בד"כ בתהליך של מספר שנים, לגידולים ממאירים ולכן חשוב להסירם בעודם קטנים. ישנם פוליפים שכבר מכילים תאים ממאירים (פוליפים ממאירים). הסיכוי לממאירות בפוליפים קשור לגודל הפוליפ ועולה כאשר גודלו של הפוליפ עולה על 1-2 ס"מ.

תמונה שצולמה בקולונוסקופיה המראה פוליפ קטן

colon-polyp-2.jpg

פוליפים יכולים להופיע כפוליפ בודד במעי או מספר פוליפים ויש מחלות משפחתיות בהן יש התפתחות של מספר רב מאוד של פוליפים על פני רירית המעי הגס. השכיחות של הופעת פוליפים במעי הגס עולה מעל גיל 50. כמו כן הסיכון להתפתחות פוליפים תהא גבוהה באנשים שהיו להם בעבר פוליפים או שלמישהו מבני משפחתם היה פוליפ או גידול ממאיר של המעי הגס.

כיצד מאבחנים פוליפים ?

פוליפים מאובחנים לרוב בעזרת קולונוסקופיה. אמצעים נוספים הם צילום בריום של המעי הגס או קולנוסקופיה וירטואלית. מאחר והפוליפים לרוב אינם גורמים לסמפטומים הם מאובחנים לרוב בבדיקות שגרתיות של המעי הגס.

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 375 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

מי צריך לעבור בדיקה שגרתית של מעי גס ?

עקרונית כל אדם מעל גיל 50 צריך לעבור בדיקת סקר כלשהי של המעי הגס וכדאי לפנות לרופא המשפחה לצורך זה. בנוסף במידה וישנו בן משפחה עם אבחנה של פוליפים או גידול במעי מומלץ לבצע בדיקה של המעי הגס.

כל פוליפ המאובחן צריך לעבור כריתה. ברוב המקרים הכריתה נעשית במהלך בדיקת הקולונוסקופיה. בדיקה זו סוקרת את המעי הגס בעזרת סיב אופטי המוכנס דרך פי הטבעת.

מתי צריך לנתח ?

כאשר מדובר בפוליפים גדולים או שטוחים שלא ניתן להסיר אותם ע"י קולונוסקופ נדרשת התערבות כירורגית. השיטה המועדפת היום לכריתת פוליפים בניתוח היא השיטה הלפרוסקופית. בשיטה זו אנו מבצעים את הניתוח ללא פתיחה משמעותית של הבטן. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית כאשר אזור המעי הגס המכיל את הפוליפ נכרת יחד עם הפוליפ. קצוות המעי הנכרת עוברים איחוי מחדש. ניתוח כזה דורש אשפוז של מספר ימים ובהמשך החלמה של כשבועיים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 375 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

375 שאלות גולשים בהמשך העמוד

יולי 3 יום ראשון , 2016 6:03 pm

בטן נפוחה מזה כ-13 שנים ובעיות עיכול

אני בת 52 יש לי 6 ילדים לאחר הלידות הגוף היה חוזר לעצמו לאחר הלידה ה-6 נשארה לי בטן מאוד נפוחה (לדעתי זה היה עקב זוגיות גרועה שהשפיעה על הכל) לפני כ-11 שנים הייתי אצל מטפל בתזונה דבר ששיפר לי מאוד את הבריאות הכללית ואת מצב הבטן, אל לא העלים לי את הנפיחות לגמרי.
כעת יש לי בעיות ביציאות הגדולות, שיניתי תזונה לפרות ירקות וזרעים טחונים (מה שהמרפא בתזונה המליץ לי לפני כ-11 שנים)זה שיפר את היציאות, אך אני עדיין חלשה (שכחתי לציין אני מטופלת בהומיאופיה הקלאסית כ-3 שנים,ושם נגד כל טיפול אחר למעט הפוטנצים שהם נותנים). אני לפני בדיקות: קולונוסקופיה וגסטרוקופיה, אני קצת מבולבלת ולא יודעת איך לנהוג

יוני 23 יום חמישי , 2016 12:07 am

פוליטים במעין גס

שלום.אני בן 60 עברתי בדיקת קולונוסקופיה לפני מספר ימים.ממצאים אצלי סעיפים רבים כריתת פוליפ בסיגמה.אני לא מבין את המשמעות באבחנה.האם זה מסוכן ודורש ניתוח?

מאי 11 יום רביעי , 2016 7:57 am

פוליפ סיסלי גדול במעי צד ימני

בעלי בן 52 עבר קולונסקופיה נמצא פוליפ גדול סיסלי שנכרת בשלושה שלבים במהלך הבדיקה נלכד ברובו וסומן .ראשית האם ברגע שומן המשמעות שהוא חשוד? מדוע פוליפ סיסלי מסוכן יותר ומה המשמעות של נלכד ברובו?אם הוא ממאיר תוך כמה זמן יודעים ומה הלאה?

פרופ' שמואל אביטל

מתנצל על העיכוב בתשובה

צריך לחכות לתשובה. פוליפ גדול עשוי להכיל תאים ממאירים ולכן המקום סומן. במידה ואכן ימצאו תאים ממאירים יהיה צורך בהסרת האזור.


פרופ' שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
ינואר 25 יום שני , 2016 7:41 am

התייעצות בנושא הסרת פוליפ דרך קולונסופיה

ביום רביעי מסירים לי פוליפ במעי הגס ואני קצת חוששת כיון שלפני חודשיים גילו את הפוליפ דרך קולונסופיה ולא הסירו אותו הרופא טען שהוא גדול מידי וצריך להסירו דרך ניתוח רגיל לפני שבועיים התקשרו אלי וקבעו לי תור להסיר הגידול ע"י קולונסופיה ניסיתי לברר איך ומה פתאום אפשר כן להסירו דרך קולונסופיה אמרו שמנהלת המחלקה ד"ר מועלם בבי"ח האיטלקי מבצעת את הניתוח והכל בסדר השאלה שלי האם לבצע הניתוח או להתייעץ עם רופא מומחה תודה מראש אשמח לתשובה מהירה

פרופ' שמואל אביטל

אין לי את כל הנתונים . עם זאת לעיתים ניתן לעשות נסיון כריתה חוזר בקולונוסקופיה לפי הערכה של הגסטרואנטרולוג. את נסיון הכריתה כדאי לעשות בבית חולים. ממליץ לנסות.


פרופ' שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
ינואר 14 יום חמישי , 2016 1:02 am

איבחון מחלת הקרוהן

שלום רב אני בן 34 בריא באופן כללי. ככל הנראה אני חולה במחלת הקרוהן אך ללא שום סימפטומים מיוחדים. המחלה נגלתה בעקבות בדיקת קולונוסקופיה שבוצעה בשל היות אמי חולה בסרטן המעי הגס. בבדיקה נלקחה ביופסיה שתוצאותיה: רירית המעי שחוקה עם שינויים דלקתיים מתונים חלקם אקטוים וחלקם כרונים, עם מוקד אקוטי של Cryptitis ושינויים מתונים באאזינופילים. לא ניצפו גרנולומות. בנוסף, בוצע MRI שתוצאותיו מעידות על קליטה בקיר המעי באורך 10 ס״מ באיזור ה terminal ileum ומרמזים על מחלת מעיים כרונית. קיר המעי נמצא ללא שינוי בגודל ובעובי. בנוסף, נשלל קיום של פרזיטים. הטיפול שניתן לי הינו 100mg ביום של אימורן. האם לאור הממצאים אכן נראה שיש לי את מחלת הקרוהן? (כאמור, אינני סובל משום סימפטומים) האם יתכן מקור אחר שמסביר את הממצאים? האם יתכן שנולדתי כך והמצב נשאר סטטי במשך כל חיי? מהו הסיכוי לתופעות לוואי במינון שניתן לי? האם תופעות לוואי אילו והנזקים שיוצרות הפיכות? האם יש לשמור על דיאטה מיוחדת? האם כדאי להתחיל בטיפול תרופתי או יש אלטרנטיבה טובה עם פחות סיכונים? אודה מקרב לב על ההתייחסות.

פרופ' שמואל אביטל

שלום רב

לפי כל מה שסיפרת אכן מדובר במחלת קרון. הטיפול שאתה מקבל הוא אימורן. זה טיפול טוב שמונע התלקחויות. יש סיכוי לתופעות לוואי בעיקר שקשורות להשפעה על ספירות דם ולכן יש צורך במעקב בדיקות דם ומעקב של רופא גסטרו. לגבי דיאטה זה עניין אישי. אם אתה אוכל דיאטה רגילה ולא סובל מהבטן אז אין מניעה לאכול הכל.


פרופ' שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר

שאלות נוספות בנושא: פוליפים במעי הגס

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה