פוליפים במעי הגס


פוליפים הם גידולים שפירים הצומחים מהשכבה הפנימית של המעי (שכבת הרירית אל תוך חלל המעי).

כאשר הם קטנים הם נראים כבליטות קטנות על פני רירית המעי וכאשר הם גדלים חלקם מפתחים מעין גבעול וחלקם יישארו צמודים לרירית המעי ללא גבעול.

colon-polyp-1.jpg

פוליפים במעי הגס וברקטום אינם גורמים לסמפטומים ברוב המוחלט של המקרים. במקרים לא שכיחים הם יכולים לגרום לדימומים ולחסימות מעי. המשמעות העיקרית של פוליפים היא העובדה שהם יכולים להפוך במשך הזמן, בד"כ בתהליך של מספר שנים, לגידולים ממאירים ולכן חשוב להסירם בעודם קטנים. ישנם פוליפים שכבר מכילים תאים ממאירים (פוליפים ממאירים). הסיכוי לממאירות בפוליפים קשור לגודל הפוליפ ועולה כאשר גודלו של הפוליפ עולה על 1-2 ס"מ.

תמונה שצולמה בקולונוסקופיה המראה פוליפ קטן

colon-polyp-2.jpg

פוליפים יכולים להופיע כפוליפ בודד במעי או מספר פוליפים ויש מחלות משפחתיות בהן יש התפתחות של מספר רב מאוד של פוליפים על פני רירית המעי הגס. השכיחות של הופעת פוליפים במעי הגס עולה מעל גיל 50. כמו כן הסיכון להתפתחות פוליפים תהא גבוהה באנשים שהיו להם בעבר פוליפים או שלמישהו מבני משפחתם היה פוליפ או גידול ממאיר של המעי הגס.

כיצד מאבחנים פוליפים ?

פוליפים מאובחנים לרוב בעזרת קולונוסקופיה. אמצעים נוספים הם צילום בריום של המעי הגס או קולנוסקופיה וירטואלית. מאחר והפוליפים לרוב אינם גורמים לסמפטומים הם מאובחנים לרוב בבדיקות שגרתיות של המעי הגס.

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 359 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

מי צריך לעבור בדיקה שגרתית של מעי גס ?

עקרונית כל אדם מעל גיל 50 צריך לעבור בדיקת סקר כלשהי של המעי הגס וכדאי לפנות לרופא המשפחה לצורך זה. בנוסף במידה וישנו בן משפחה עם אבחנה של פוליפים או גידול במעי מומלץ לבצע בדיקה של המעי הגס.

כל פוליפ המאובחן צריך לעבור כריתה. ברוב המקרים הכריתה נעשית במהלך בדיקת הקולונוסקופיה. בדיקה זו סוקרת את המעי הגס בעזרת סיב אופטי המוכנס דרך פי הטבעת.

מתי צריך לנתח ?

כאשר מדובר בפוליפים גדולים או שטוחים שלא ניתן להסיר אותם ע"י קולונוסקופ נדרשת התערבות כירורגית. השיטה המועדפת היום לכריתת פוליפים בניתוח היא השיטה הלפרוסקופית. בשיטה זו אנו מבצעים את הניתוח ללא פתיחה משמעותית של הבטן. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית כאשר אזור המעי הגס המכיל את הפוליפ נכרת יחד עם הפוליפ. קצוות המעי הנכרת עוברים איחוי מחדש. ניתוח כזה דורש אשפוז של מספר ימים ובהמשך החלמה של כשבועיים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 359 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

359 שאלות גולשים בהמשך העמוד

מרץ 23 יום שני , 2015 9:02 am

מה זה אומר והאם זה סרטני

בקולונסקופיה נקרטו פוליפים 6 מ"מ 5מ"מ ו8 מ"מ אך נשאר פוליפ 1ס"מ בסיגמה על גיבעול יכרת בהמשך ובנוסף תתמ בגובה 1-2 ס"מ מפי הטבעת מכויב 4 ס"מ הודה לכם מאוד

ד"ר שמואל אביטל

לגבי הפוליפים סביר להניח ששפירים.

לגבי הממצא שהוגדר כ "תתמ " ישנה אפשרות שמדובר בתהליך ממאיר.

בשלב זה במקביל להמתנה לתשובת הביופסיות ממליץ על הזמנת הפעולות הבאות:

1. בדיקת PET CT או לחילופין סיטי חזה ובטן

2. בדיקת MRI של אזור הרקטום או לחילופין בדיקת אולטרסאונד טרנס רקטלי

3. לקדם את הקולונוסקופיה לכריתת הפוליפ שלא הוסר עדיין בסיגמא

4. ייעוץ כירורגי


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
מרץ 18 יום רביעי , 2015 2:58 pm

פוליפ שנתגלה במעי הגס לאחר בדיקת קולונוסקופיה

ממצאי הבדיקה הראו שנתגלה פוליפ כ 2 סנטימטר בגובה 40 סנטימטר ,נכרת ונלכד בשלמותו. השאלה: מה היא הסבירות שזה גידול ממאיר? ומה הסיכוי להחלמה? הערה: אני בן 52

ד"ר שמואל אביטל

קשה  להעריך סיכויץ יכול להיות שהוא שפיר לחלוטין ויכול להיות שימצאו בו תאים ממאירים.. גם אם יהיו בו תאים ממאירים במקרים רבים הכריתה על ידי הקולונוסקופיה מספקת. צריך לחכות לתשובה הסופית...


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
פברואר 27 יום שישי , 2015 10:43 am

תוצאת אבחון ביובפסיה

שלום ,
אימי בת 46 , עברה בדיקת קולונוסקופיה ובמהלך הבדיקה נלקחה ביופסיה.
תשובת הביופסיה הינה :fragments of colonic mucosa showing focal epithelial ulceration, cryptitis and crypt abscesses.
no signs of dysplasia
no evidence of granulomas of giant cells.
the morphological features are compatible clinical diagnosis of IBD

מה פירוש התוצאה ? מה הם הממצאים? הייתי שמחה לדעת פענוח . תודה.

ד"ר שמואל אביטל

הממצאים מתאימים למחלת מעי דלקתית. לגבי משמעות המחלה וטיפול ממליץ להתייעץ עם רופא הגסטרו


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
פברואר 27 יום שישי , 2015 10:05 am

פוליפים במעי הגס

שלום סבא שלי בן 84 נוטן קומדין עבר קולונוסקופיה במעי הגס וכרתו לו 15 פוליפים. הוא הפסיק עם הקומודין לפני הבדיקה כפי שהורו לו. מיד לאחר הבדיקה המשיך ליטול קומדין, והוא לא בטוח לגבי מה הורו לו לאחר הבדיקה. כשישה ימים אחרי הקולונוסקופיה הוא שם לב למעין קרישי דם בצואה וקצת דם על הניר בשירותים.
אין שלשולים או כאבי בטן. האם יש מה לדאוג? האם ללכת למיון? מה לעשוץ עם הקומדין? אנחנו חוששים שאולי בגלל הקומדין הפצעים של הכריתה לא מצליחים להסגר.
הרבה תודה על כל העזרה

ד"ר שמואל אביטל

יתכן וזה קשור לקומדין. במידה והדימום ממשיך ממליץ להיבדק במיון.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
פברואר 24 יום שלישי , 2015 4:38 pm

פוליפים במעי הגס

שלום דר אביטל, תודה רבה על תשובתך. כפי שכבר כתבתי סבא שלי עבר קולונוסקופיה וירטואלית ולאחר מכן על פי המלצות הרופאים (גם שלך) קולונוסקופיה רגילה. בקולונוסקופיה הוירטואלית נמצאו 5 פוליפים וכולם עד 5 ממ ולאחר מכן בקולונוסקופיה האמיתית נמצאו 15 פוליפים בגדלים של עד 10 ממ. השאלות שלי: 1. איך יתכן שבוירטואלית לא מצאו 10 פוליפים כל כך גדולים ודווקא את הקטנים מתחת ל5 ממ מצאו? זה הגיוני? 2. 15 פוליפים זה הרבה? יתכן שיש לו FAP? האם אתה ממליץ לשאר המשפחה לעבור קולונוסקופיה לאור מספר הפוליפים שנמצאו? מעל לאיזה גיל אתה ממליץ ולמי?

ד"ר שמואל אביטל

1. בקולונוסקופיה וירטואלית ניתן לפספס פוליפים קטנים

2. יתכן ויש לו צורה קלה של FAP אם כי יתכן וזה פשוט הרבה פוליפים אצל אדם מבוגר

3. ממליץ לעשות קולונוסקופיה מעל גיל 50


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר

שאלות נוספות בנושא: פוליפים במעי הגס

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה