פוליפים במעי הגס


פוליפים הם גידולים שפירים הצומחים מהשכבה הפנימית של המעי (שכבת הרירית אל תוך חלל המעי).

כאשר הם קטנים הם נראים כבליטות קטנות על פני רירית המעי וכאשר הם גדלים חלקם מפתחים מעין גבעול וחלקם יישארו צמודים לרירית המעי ללא גבעול.

colon-polyp-1.jpg

פוליפים במעי הגס וברקטום אינם גורמים לסמפטומים ברוב המוחלט של המקרים. במקרים לא שכיחים הם יכולים לגרום לדימומים ולחסימות מעי. המשמעות העיקרית של פוליפים היא העובדה שהם יכולים להפוך במשך הזמן, בד"כ בתהליך של מספר שנים, לגידולים ממאירים ולכן חשוב להסירם בעודם קטנים. ישנם פוליפים שכבר מכילים תאים ממאירים (פוליפים ממאירים). הסיכוי לממאירות בפוליפים קשור לגודל הפוליפ ועולה כאשר גודלו של הפוליפ עולה על 1-2 ס"מ.

תמונה שצולמה בקולונוסקופיה המראה פוליפ קטן

colon-polyp-2.jpg

פוליפים יכולים להופיע כפוליפ בודד במעי או מספר פוליפים ויש מחלות משפחתיות בהן יש התפתחות של מספר רב מאוד של פוליפים על פני רירית המעי הגס. השכיחות של הופעת פוליפים במעי הגס עולה מעל גיל 50. כמו כן הסיכון להתפתחות פוליפים תהא גבוהה באנשים שהיו להם בעבר פוליפים או שלמישהו מבני משפחתם היה פוליפ או גידול ממאיר של המעי הגס.

כיצד מאבחנים פוליפים ?

פוליפים מאובחנים לרוב בעזרת קולונוסקופיה. אמצעים נוספים הם צילום בריום של המעי הגס או קולנוסקופיה וירטואלית. מאחר והפוליפים לרוב אינם גורמים לסמפטומים הם מאובחנים לרוב בבדיקות שגרתיות של המעי הגס.

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 420 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

מי צריך לעבור בדיקה שגרתית של מעי גס ?

עקרונית כל אדם מעל גיל 50 צריך לעבור בדיקת סקר כלשהי של המעי הגס וכדאי לפנות לרופא המשפחה לצורך זה. בנוסף במידה וישנו בן משפחה עם אבחנה של פוליפים או גידול במעי מומלץ לבצע בדיקה של המעי הגס.

כל פוליפ המאובחן צריך לעבור כריתה. ברוב המקרים הכריתה נעשית במהלך בדיקת הקולונוסקופיה. בדיקה זו סוקרת את המעי הגס בעזרת סיב אופטי המוכנס דרך פי הטבעת.

מתי צריך לנתח ?

כאשר מדובר בפוליפים גדולים או שטוחים שלא ניתן להסיר אותם ע"י קולונוסקופ נדרשת התערבות כירורגית. השיטה המועדפת היום לכריתת פוליפים בניתוח היא השיטה הלפרוסקופית. בשיטה זו אנו מבצעים את הניתוח ללא פתיחה משמעותית של הבטן. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית כאשר אזור המעי הגס המכיל את הפוליפ נכרת יחד עם הפוליפ. קצוות המעי הנכרת עוברים איחוי מחדש. ניתוח כזה דורש אשפוז של מספר ימים ובהמשך החלמה של כשבועיים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 420 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

420 שאלות גולשים בהמשך העמוד

אוקטובר 26 יום שבת , 2019 8:39 am

פוליפ שטוח בצקום

פוליפ שטוח בצקום 3 ס"מ עבר הסרה חלקית נשאר 1.7 ס"מץ אובחן כאנדוקרמיונומה. האם ניתן להסרה מלאה בקולונוסקופיה אגרסיבית?

יולי 11 יום חמישי , 2019 8:04 pm

פוליפ טרום סרטני

בעלי בן 55 עבר קולונוסקופיה נמצאו שני פוליפים
1.פוליפ בקוטר 4 ממ הוסר
2.פוליפ ממ בסיגמא ניכרת בחלקים ע"י לולאה
תשובה פתולוגית
1. Fragments of tubular adenoma( low grade dysplasia. Fratubul
2.fragments oftubulovillous adenoma with focalhigh grade dysplasia
Margins cannot be asse ssed
הקולונסרופיה נעשתה בפברואר אני מבינה שהתדובה של הפתולוגיה אומרת שאלו הם פוליפים טרום סרטניים מיותר לצייין שאנחנו בלחץ מטורף הרופא אמר שעלינו להגיע שוב לקולונסקופיה על מנת לוודא כריתה מלאה יכול לתת לנו הסבר ברור יותר ואלי קצת גם להרגיע אותנו עד שנגיע לרופא בסוף החודש? תודה מראש

יוני 19 יום רביעי , 2019 2:26 pm

פוליפ אנאלי

דימומים מפי הטבעת מספר שבועות..בבדיקה נימצא גוש במעי הגס…בהלאחר קולונוסקופיה נישלח ביובסיה ….תשובה קלונוסקופיה ..נימצא פוליפ אנאלי נוקשה..האים פוליפ 4 ס""נוקשה הוא סיכוייי לממאירות

יוני 17 יום שני , 2019 9:16 pm

קלנוסקופיה

שלום רב..שאלתי : ליפני מספר שבועות התחיל דמים מפי הטבעת עם ובלי יציאות…עברתי קלונוסקופיה ונילקח ביופסיה..ההבחנה המעי ניבדק לכול עורכו.נימצא פוליפ אנאלי נוקשה מה Z-line האים זה פוליפ ממאיר?

יוני 14 יום שישי , 2019 11:09 am

ממיצא במעי

שלום!אני בת 52 ליפני שבועיים דימומים מפי הטבעת אחרי בדיקה ראקטלית נימוש גוש 4 ס"מ ליפני 4 ימים עברתי קלונוסקופיה ונילקחה ביופסיה בפעולה רשום פוליפ אנאלי נוקשה מה Z-line מה זה אומר מחכה לתשובת ביופסיה תודה מראש!!

שאלות נוספות בנושא: פוליפים במעי הגס

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה