פוליפים במעי הגס


פוליפים הם גידולים שפירים הצומחים מהשכבה הפנימית של המעי (שכבת הרירית אל תוך חלל המעי).

כאשר הם קטנים הם נראים כבליטות קטנות על פני רירית המעי וכאשר הם גדלים חלקם מפתחים מעין גבעול וחלקם יישארו צמודים לרירית המעי ללא גבעול.

colon-polyp-1.jpg

פוליפים במעי הגס וברקטום אינם גורמים לסמפטומים ברוב המוחלט של המקרים. במקרים לא שכיחים הם יכולים לגרום לדימומים ולחסימות מעי. המשמעות העיקרית של פוליפים היא העובדה שהם יכולים להפוך במשך הזמן, בד"כ בתהליך של מספר שנים, לגידולים ממאירים ולכן חשוב להסירם בעודם קטנים. ישנם פוליפים שכבר מכילים תאים ממאירים (פוליפים ממאירים). הסיכוי לממאירות בפוליפים קשור לגודל הפוליפ ועולה כאשר גודלו של הפוליפ עולה על 1-2 ס"מ.

תמונה שצולמה בקולונוסקופיה המראה פוליפ קטן

colon-polyp-2.jpg

פוליפים יכולים להופיע כפוליפ בודד במעי או מספר פוליפים ויש מחלות משפחתיות בהן יש התפתחות של מספר רב מאוד של פוליפים על פני רירית המעי הגס. השכיחות של הופעת פוליפים במעי הגס עולה מעל גיל 50. כמו כן הסיכון להתפתחות פוליפים תהא גבוהה באנשים שהיו להם בעבר פוליפים או שלמישהו מבני משפחתם היה פוליפ או גידול ממאיר של המעי הגס.

כיצד מאבחנים פוליפים ?

פוליפים מאובחנים לרוב בעזרת קולונוסקופיה. אמצעים נוספים הם צילום בריום של המעי הגס או קולנוסקופיה וירטואלית. מאחר והפוליפים לרוב אינם גורמים לסמפטומים הם מאובחנים לרוב בבדיקות שגרתיות של המעי הגס.

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 342 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

מי צריך לעבור בדיקה שגרתית של מעי גס ?

עקרונית כל אדם מעל גיל 50 צריך לעבור בדיקת סקר כלשהי של המעי הגס וכדאי לפנות לרופא המשפחה לצורך זה. בנוסף במידה וישנו בן משפחה עם אבחנה של פוליפים או גידול במעי מומלץ לבצע בדיקה של המעי הגס.

כל פוליפ המאובחן צריך לעבור כריתה. ברוב המקרים הכריתה נעשית במהלך בדיקת הקולונוסקופיה. בדיקה זו סוקרת את המעי הגס בעזרת סיב אופטי המוכנס דרך פי הטבעת.

מתי צריך לנתח ?

כאשר מדובר בפוליפים גדולים או שטוחים שלא ניתן להסיר אותם ע"י קולונוסקופ נדרשת התערבות כירורגית. השיטה המועדפת היום לכריתת פוליפים בניתוח היא השיטה הלפרוסקופית. בשיטה זו אנו מבצעים את הניתוח ללא פתיחה משמעותית של הבטן. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית כאשר אזור המעי הגס המכיל את הפוליפ נכרת יחד עם הפוליפ. קצוות המעי הנכרת עוברים איחוי מחדש. ניתוח כזה דורש אשפוז של מספר ימים ובהמשך החלמה של כשבועיים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 342 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

342 שאלות גולשים בהמשך העמוד

אוגוסט 11 יום שני , 2014 8:58 pm

פוליפ מסוג אדנומה

שלום,
כתבתי את שאלתי קודם בעניין הפוליפ עם דיספלסיה גבוהה מה הסיכון מבחינת אחוזים שפוליפ כזה יתגלה אצלי שוב? האם יש אפשרות שיש עוד פוליפים שהרופא לא ראה?

ד"ר שמואל אביטל

ישנה אפשרות שהתפספס פוליפ קטן ולכן ממליצים על בדיקה בעוד שנה. יש סיכוי גם לפוליפים חדשים (קשה להעריך באחוזים) . ולכן עושים קולונוסקופיה אחרי שנה ואח"כ כל 3-5 שנים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
אוגוסט 4 יום שני , 2014 12:01 pm

היפוקסיה בעת בדיקת קולונוסקופיה

אני בת 56 ערכתי בדיקת קולונסקופיה לאחר שנמצא דם סמוי, בזמן הבדיקה הופיע היפוקסיה על כן הופסקה הבדיקה והוצאו חלק מהפוליפים, יש צורך לערוך שוב קולונוסקופיה בהשגחת מרדים. מה הסיבה של הופעת היפוקסיה. מה יכולה להיות סיבה של היפוקסיה , אני אדם בריא. מה יכול מרדים לעשות אם זה קורה שוב? יש לי עוד כשלושה פוליפים להסרה גדולם בגודל של כשני ס"מ. הבדיקה של אלה שהוצאו יצא תקינה ta
אני דואגת

ד"ר שמואל אביטל

היפוקסיה מתפתחת לעיתים בעת בדיקת קולונוסקופיה. יתכן ואתה מגיב מעט בייתר לחומרי ההרדמה. במקרה שאין ברירה ניתן לבצע את הבדיקה וכריתת הפוליפים בהרדמה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
יולי 16 יום רביעי , 2014 6:57 pm

פוליפ

שלום ביצעתי בדיקת קולונוסקופיה והסירו לי פוליפ בממצא כתוב בסיגמה פוליפ על גבעול 15 ממ נכרת והוצא מה הסיכוי שפוליפ זה מסוכן

ד"ר שמואל אביטל

הסיכוי אינו גדול. כמובן שצריך לחכות לתשובת הביופסיה הסופית.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
יוני 23 יום שני , 2014 1:03 pm

מחלת קרוהן

בן 33 לאחרונה עברתי בדיקת קולונסקופיה במהלכה הוסרו 3 פולילפים מהמעי הגס .מאחר והבנתי שלא שכיח בגילי להימצאותם של פוליפים בעיים ריציתי לדעת מה הסיבה להיווצרותם? האם ייתכן וחליתי במחלת קרוהן ? האם תזונה נכונה יכולה למנוע היווצרותם של פוליפים?

ד"ר שמואל אביטל

לא קשור למחלת קרון ולתזונה. זה אומר שיש לך נטייה ליצירת פוליפים ואתה חייב להיות במעקב סדיר


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
יוני 21 יום שבת , 2014 11:48 pm

האם דופן המעי מתחדש אחרי כריתת פוליפ שקוע?

שלום. לפני כשבוע עברתי כריתה של פוליפ שטוח ושקוע בקוטר של ס"מ פלוס. להבנתי, כדי להוציא פוליפ כזה יש צורך "לחפור" בדופן המעי. שאלתי היא, האם האזור הזה יתחדש ויחזור לעובי המקורי של הדופן, או שתמיד יישאר לי קטע דק יותר, בגלל ש"חפרו" בו?

ד"ר שמואל אביטל

האזור מתחדש וחוזר כעיקרון לעוביו הנורמלי 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר

שאלות נוספות בנושא: פוליפים במעי הגס

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה