פוליפים במעי הגס


פוליפים הם גידולים שפירים הצומחים מהשכבה הפנימית של המעי (שכבת הרירית אל תוך חלל המעי).

כאשר הם קטנים הם נראים כבליטות קטנות על פני רירית המעי וכאשר הם גדלים חלקם מפתחים מעין גבעול וחלקם יישארו צמודים לרירית המעי ללא גבעול.

colon-polyp-1.jpg

פוליפים במעי הגס וברקטום אינם גורמים לסמפטומים ברוב המוחלט של המקרים. במקרים לא שכיחים הם יכולים לגרום לדימומים ולחסימות מעי. המשמעות העיקרית של פוליפים היא העובדה שהם יכולים להפוך במשך הזמן, בד"כ בתהליך של מספר שנים, לגידולים ממאירים ולכן חשוב להסירם בעודם קטנים. ישנם פוליפים שכבר מכילים תאים ממאירים (פוליפים ממאירים). הסיכוי לממאירות בפוליפים קשור לגודל הפוליפ ועולה כאשר גודלו של הפוליפ עולה על 1-2 ס"מ.

תמונה שצולמה בקולונוסקופיה המראה פוליפ קטן

colon-polyp-2.jpg

פוליפים יכולים להופיע כפוליפ בודד במעי או מספר פוליפים ויש מחלות משפחתיות בהן יש התפתחות של מספר רב מאוד של פוליפים על פני רירית המעי הגס. השכיחות של הופעת פוליפים במעי הגס עולה מעל גיל 50. כמו כן הסיכון להתפתחות פוליפים תהא גבוהה באנשים שהיו להם בעבר פוליפים או שלמישהו מבני משפחתם היה פוליפ או גידול ממאיר של המעי הגס.

כיצד מאבחנים פוליפים ?

פוליפים מאובחנים לרוב בעזרת קולונוסקופיה. אמצעים נוספים הם צילום בריום של המעי הגס או קולנוסקופיה וירטואלית. מאחר והפוליפים לרוב אינם גורמים לסמפטומים הם מאובחנים לרוב בבדיקות שגרתיות של המעי הגס.

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 370 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

מי צריך לעבור בדיקה שגרתית של מעי גס ?

עקרונית כל אדם מעל גיל 50 צריך לעבור בדיקת סקר כלשהי של המעי הגס וכדאי לפנות לרופא המשפחה לצורך זה. בנוסף במידה וישנו בן משפחה עם אבחנה של פוליפים או גידול במעי מומלץ לבצע בדיקה של המעי הגס.

כל פוליפ המאובחן צריך לעבור כריתה. ברוב המקרים הכריתה נעשית במהלך בדיקת הקולונוסקופיה. בדיקה זו סוקרת את המעי הגס בעזרת סיב אופטי המוכנס דרך פי הטבעת.

מתי צריך לנתח ?

כאשר מדובר בפוליפים גדולים או שטוחים שלא ניתן להסיר אותם ע"י קולונוסקופ נדרשת התערבות כירורגית. השיטה המועדפת היום לכריתת פוליפים בניתוח היא השיטה הלפרוסקופית. בשיטה זו אנו מבצעים את הניתוח ללא פתיחה משמעותית של הבטן. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית כאשר אזור המעי הגס המכיל את הפוליפ נכרת יחד עם הפוליפ. קצוות המעי הנכרת עוברים איחוי מחדש. ניתוח כזה דורש אשפוז של מספר ימים ובהמשך החלמה של כשבועיים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 370 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

370 שאלות גולשים בהמשך העמוד

אוגוסט 14 יום שישי , 2015 3:22 pm

רירית המעי הגס מגורה

עברתי קולונוסקופיה.אין פוליפים אבל רירית מגורה.נשלחו שתי מבחנות לבי ופסיה. מהן הסיבות לגירוי במעי? מהן דרכי הטיפול? תודה.

ד"ר שמואל אביטל

יש אינסוף סיבות אפשריות לאירית מגורה . לפעמים זה משנית להכנת מעי ולפעמים קשור לדלקות. כדאי לחכות לתשובת הביופסיה .על פניו לא נראה לי ממצא משמעותי.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
אוגוסט 6 יום חמישי , 2015 4:52 pm

hp plastic polyp

עשו לי ביופסיה ומצאו לי פוליפ בגודל 0.3 ס"מ-בהגדרה hp plastic polyp-מה זה אומר?ועוד כמה זמן אני צריכה עוד פעם לעשות בדיקה חוזרת?תודה!

ד"ר שמואל אביטל

מדובר בפוליפ שפיר לחלוטין. לגבי בדיקה חוזרת כדאי להתייעץ עם הרופא גסטרו המטפל.

הטווח נע בין שנה ל 5 שנים כתלות במספר גורמים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
אוגוסט 6 יום חמישי , 2015 4:26 pm

כאבים לאחר כריתת פוליפ?

האם לאחר קולונוסקופיה הכוללת כריתת פוליפ ניתן לצאת לחופשה בחו"ל או שעלולים להתפתח כאבים/סיבוכים המחייבים השגחה/טיפול רפואי?

ד"ר שמואל אביטל

אין שום בעיה אפשר לנסוע לטייל.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
אוגוסט 3 יום שני , 2015 12:54 am

פוליפ במעיים ופוליפים בקיבה

היום הוסר בבדיקת קולונוסקופייה פוליפ בגודל 1 ס"מ מהמעי שלי במרחק של 10 ס"מ מפי הטבעת. כיצד רופא יכול לדעת שהוא לא מודאג לפני שקיבל את התשובה של הביופסיה, היינו האם על פי מראהו ניתן לשער לפני הבדיקה במעבדה שאין הוא סרטני? כמו כן נמצאו פוליפים קטנים בקיבה שלי שרק לפני שנה בבדיקת גסטרו נמצאה תקינה אולם מאותה בדיקה שלפני שנה אני נוטלת לנטון להסרת חומציות הקיבה. אני מודאגת

ד"ר שמואל אביטל

לצורת הפוליפ כפי שנראה בקולונוסקופיה יש משמעות רבה. אם הרופא אינו מודאג סביר להניח שהפוליפ נראה שפיר.

לגבי הקיבה יש פוליפים שפירים שמתפתחים בעקבות טיפול המוריד את חומציות הקיבה. כעיקרון פרט למעקב אין צורך בטיפול מיוחד.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
יולי 16 יום חמישי , 2015 8:47 pm

כריתת פוליפ

בבדיקה שגרתית בגיל 40 גילו כי יש לי פוליפ בגודל 22 מ"מ כרתו את הפוליפ והוא נשלח לביופסה. אמרו לי כי עלי לעבור שוב את הבדיקה בעוד חודשיים בכדי לראות שלא נשארו שאריות והכל נקי. האם זה דבר שגרתי ונכון? אבקש תשובה למייל

ד"ר שמואל אביטל

תשובה במייל..


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר

שאלות נוספות בנושא: פוליפים במעי הגס

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה