פיסטולה פריאנלית

טיפול בפיסטולות פרינאליות מסובכות כולל טיפול בדבקים ביולוגים, מתליים ושימוש בקולגן.

פיסטולה פרי-אנאלית הינה חיבור פתולוגי בין התעלה האנאלית לבין העור. במרבית המקרים התהליך הראשוני המביא להיווצרותה של הפיסטולה, הוא סתימה של בלוטה אנאלית. בעקבות חסימת המוצא מצטברת ההפרשה בבלוטה ומזדהמת.
התהליך החריף מתאפיין בהופעה של מורסה (אבסס) בפי הטבעת. בחלק מהמקרים ישנה הפרשה ממושכת שאינה מפסיקה ונוצר נציב המחבר בין פנים פי-הטבעת לעור.

דוגמא ציורית לפיסטולה מובאת בתרשים הבא.

fis.jpg

הופעתה של פיסטולה גורמת סבל ומטרד לחולה. הפרשה ממושכת, לחות ולכלוך של הבגדים התחתונים, גרד וגירוי של העור במקום, זיהום חוזר במקום, דימום מפתח הפיסטולה ועוד. דווחו גם מקרים של התפתחות גידולים בפיסטולות כרוניות הפעילות זמן רב.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 385 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

הטיפול המקובל בפיסטולה הוא טיפול ניתוחי. הניתוח המועדף נקבע על פי היחס שבין נתיב הפיסטולה לשרירי הסוגר. כאשר המטרה העיקרית העומדת בפני הכירורג בבואו לנתח חולה עם פיסטולה, היא שמירה על שלמות ותפקוד תקין של סוגרי פי-הטבעת. פגיעה בסוגרים במהלך הניתוח יכולה להוביל להפרעה על שליטה ולבריחת צואה וגזים.

שיטה טיפולית חדשה לתיקון פיסטולות באיזור פי-הטבעת באמצעות הזרקת דבק פיברין מתוצרת ישראל, בשנים האחרונות פותח דבק ביולוגי המבוסס על מרכיבים בתהליך קרישת הדם. זהו ה- Fibrin glue, המופק מפלסמה, עובר תהליכי עיקור קפדניים, והוכח כי השימוש בו בטוח וללא תופעות לוואי.

הטיפול החדש מתבצע תחת הרדמה כללית או איזורית, במהלכו מזוהה נתיב הפיסטולה. בשלב הראשון, מתבצע ניקוי יסודי של נתיב הפיסטולה משאריות רקמה או הפרשות. לאחר מכן נאטמת הפיסטולה באמצעות דבק ביולוגי, ומוזרקים כ- 2 עד 4 סמ"ק דבק פיברין או פקק קולגן.
חומרים אלה משמשים לתמיכה במהלכי הריפוי הטבעיים של הגוף ומעודדים תנועה של תאים והאצת תהליכי הריפוי.
בשום שלב במהלך הפעולה לא מתבצע חיתוך או נגרם נזק לשרירי הסוגר.
לאחר הזרקת הדבק נוצר קריש יציב האוטם זמנית את נתיב הפיסטולה. הקריש מהווה מצע לשגשוג רקמת החיבור, והוא מפורק על ידי הגוף לאחר כ- 10 ימים, ובמקומו נוצרת רקמת חיבור הסוגרת את מחילת הפיסטולה באורח קבוע. השימוש שנעשה עד כה בדבק הפיברין כלל ניתוחי כבד, ניתוחים אורטופדים וניתוחי לב.

משך הפעולה הכולל הינו כחצי שעה ולאחר השגחה קצרה משוחרר החולה לביתו.

סגירת מחילות הפיסטולה באמצעות דבק ביולוגי אינה כרוכה בסכנה לפגיעה בשליטה על סוגר פי הטבעת, ובסיבוכי כריתת מחילות הפיסטולה.

היתרונות בטיפול זה הן רבים וכוללים:

  • משך טיפול קצר ובטוח
  • ללא אובדן דם או גרימת נזק לשריר הסוגר
  • משך ההחלמה קצר מאד והחולים חוזרים לפעילות מלאה בתוך מספר ימים.
  • שיעור ההצלחה בהדבקה עם דבק פיברין עומד על כ-78% להדבקה אחת ובשימוש בפקק קולגן מדווחת הצלחה של כ-90%. במידה שהפעולה לא צלחה, ניתן תמיד לחזור עליה, או לבצע ניתוח מסורתי.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 385 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

385 שאלות גולשים בהמשך העמוד

נובמבר 18 יום שני , 2019 9:19 am

פיסטולה

שלום, בבדיקת MRI פיסטולה אינטרה ספינקטרלית בשעה 6 באורך כ 1.7 ס"מ ללא אבצס פריאנלי.
מה לדעתך במצב זה הטיפול הנכון? קיים אצלי חשש גדול מטיפול ניתוחי ותופעות הלוואי הקשורות בו כמו דליפה/אי שליטה וכד'.
תודה

אוגוסט 24 יום שבת , 2019 10:32 pm

פיסטולה פריאנאלית לילד בן 9

הבן שלי בן 9 סובל בשנה וחצי האחרנות מסיפור של אבסס חוזר ודלקות באזור פי הטבעת שנראות כמו צלוליטיס,עבר את כל הבירורים למחלת קרוהן ותודה לאל אין עדות למחלה פעילה.תוצאות הmri מראות פיסטולה אינטספינארית.. מה עושים? האם ניצוח להכנסת סיטון או טיפול אנטיביוטי ממושך לסגירת הפיסטולה?

אוגוסט 24 יום שבת , 2019 10:32 pm

פיסטולה פריאנאלית לילד בן 9

הבן שלי בן 9 סובל בשנה וחצי האחרנות מסיפור של אבסס חוזר ודלקות באזור פי הטבעת שנראות כמו צלוליטיס,עבר את כל הבירורים למחלת קרוהן ותודה לאל אין עדות למחלה פעילה.תוצאות הmri מראות פיסטולה אינטספינארית.. מה עושים? האם ניצוח להכנסת סיטון או טיפול אנטיביוטי ממושך לסגירת הפיסטולה?

אוגוסט 3 יום שבת , 2019 7:25 am

כאבים לאחר הידוק סטון

שלום
עברתי ניתוח להנחת סטון בעקבות פיסטולה פריאנלית שלא אובחנה במשך 10 חודשים.
הפיסטולה עוברת דרך שרירים סוגרים.
הגעתי לביקורת והסטון הודק.
1. מיום ההידוק עבר כמעט שבוע ואני סובלת מכאבים. קשה לי לשבת בגללם וזה פוגע לי בעבודה.
האם זה תקין?
2. כמו-כן בניתוח הקשר של הסטון יצא מהפתח בעור.
בהידוק הוציאו את הקשר מהרקטום, מה שהופך את השמירה על ההגיינה לקשה יותר, ומגדיל את החיכוך ואת הכאבים. זה מקובל? כדאי שאחזור לתקן את זה?
תודה

יוני 1 יום שבת , 2019 9:59 am

ניתוח אבצס עם זיהוי פיסטולה בצד שמאל שעה 12

שלום רב
עברתי שלשלום ניתוח שני לאחר 9 חודשים.
זוהה אבצס קטן כמעט ללא מוגלה ופיסטולה.
שמו לי חוט סיטון. החוט נפל היום. לאחר יומיים.
האם זה אומר שהטיפול נכשל?

שאלות נוספות בנושא: פיסטולה פריאנלית

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה