פיסטולה פריאנלית

טיפול בפיסטולות פרינאליות מסובכות כולל טיפול בדבקים ביולוגים, מתליים ושימוש בקולגן.

פיסטולה פרי-אנאלית הינה חיבור פתולוגי בין התעלה האנאלית לבין העור. במרבית המקרים התהליך הראשוני המביא להיווצרותה של הפיסטולה, הוא סתימה של בלוטה אנאלית. בעקבות חסימת המוצא מצטברת ההפרשה בבלוטה ומזדהמת.
התהליך החריף מתאפיין בהופעה של מורסה (אבסס) בפי הטבעת. בחלק מהמקרים ישנה הפרשה ממושכת שאינה מפסיקה ונוצר נציב המחבר בין פנים פי-הטבעת לעור.

דוגמא ציורית לפיסטולה מובאת בתרשים הבא.

fis.jpg

הופעתה של פיסטולה גורמת סבל ומטרד לחולה. הפרשה ממושכת, לחות ולכלוך של הבגדים התחתונים, גרד וגירוי של העור במקום, זיהום חוזר במקום, דימום מפתח הפיסטולה ועוד. דווחו גם מקרים של התפתחות גידולים בפיסטולות כרוניות הפעילות זמן רב.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 370 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

הטיפול המקובל בפיסטולה הוא טיפול ניתוחי. הניתוח המועדף נקבע על פי היחס שבין נתיב הפיסטולה לשרירי הסוגר. כאשר המטרה העיקרית העומדת בפני הכירורג בבואו לנתח חולה עם פיסטולה, היא שמירה על שלמות ותפקוד תקין של סוגרי פי-הטבעת. פגיעה בסוגרים במהלך הניתוח יכולה להוביל להפרעה על שליטה ולבריחת צואה וגזים.

שיטה טיפולית חדשה לתיקון פיסטולות באיזור פי-הטבעת באמצעות הזרקת דבק פיברין מתוצרת ישראל, בשנים האחרונות פותח דבק ביולוגי המבוסס על מרכיבים בתהליך קרישת הדם. זהו ה- Fibrin glue, המופק מפלסמה, עובר תהליכי עיקור קפדניים, והוכח כי השימוש בו בטוח וללא תופעות לוואי.

הטיפול החדש מתבצע תחת הרדמה כללית או איזורית, במהלכו מזוהה נתיב הפיסטולה. בשלב הראשון, מתבצע ניקוי יסודי של נתיב הפיסטולה משאריות רקמה או הפרשות. לאחר מכן נאטמת הפיסטולה באמצעות דבק ביולוגי, ומוזרקים כ- 2 עד 4 סמ"ק דבק פיברין או פקק קולגן.
חומרים אלה משמשים לתמיכה במהלכי הריפוי הטבעיים של הגוף ומעודדים תנועה של תאים והאצת תהליכי הריפוי.
בשום שלב במהלך הפעולה לא מתבצע חיתוך או נגרם נזק לשרירי הסוגר.
לאחר הזרקת הדבק נוצר קריש יציב האוטם זמנית את נתיב הפיסטולה. הקריש מהווה מצע לשגשוג רקמת החיבור, והוא מפורק על ידי הגוף לאחר כ- 10 ימים, ובמקומו נוצרת רקמת חיבור הסוגרת את מחילת הפיסטולה באורח קבוע. השימוש שנעשה עד כה בדבק הפיברין כלל ניתוחי כבד, ניתוחים אורטופדים וניתוחי לב.

משך הפעולה הכולל הינו כחצי שעה ולאחר השגחה קצרה משוחרר החולה לביתו.

סגירת מחילות הפיסטולה באמצעות דבק ביולוגי אינה כרוכה בסכנה לפגיעה בשליטה על סוגר פי הטבעת, ובסיבוכי כריתת מחילות הפיסטולה.

היתרונות בטיפול זה הן רבים וכוללים:

  • משך טיפול קצר ובטוח
  • ללא אובדן דם או גרימת נזק לשריר הסוגר
  • משך ההחלמה קצר מאד והחולים חוזרים לפעילות מלאה בתוך מספר ימים.
  • שיעור ההצלחה בהדבקה עם דבק פיברין עומד על כ-78% להדבקה אחת ובשימוש בפקק קולגן מדווחת הצלחה של כ-90%. במידה שהפעולה לא צלחה, ניתן תמיד לחזור עליה, או לבצע ניתוח מסורתי.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 370 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

370 שאלות גולשים בהמשך העמוד

אפריל 21 יום שבת , 2018 11:44 pm

פיסטולה

במיקרה שלי כניראה נדיר עברתי בשנה וחצי 9 ניתוחים של אבסס פרא לי סיטון ניקוזים ולפני חודש עברתי ניתוח סתומה קשה במיוחד ועדיין לא ניפתרה הבעיה אני ממש ישמח לעזרה נפשית במידה ויש עוד מישהו שעבר משהו דומה מיתחנן למענה אנושי בעינין וחולם על פיתרון תודה מראש מאיר החלום שלי האמיתי להבריא ואז לעזור לעוד אנשים שמגיעים למצב דומה …

אפריל 21 יום שבת , 2018 11:42 pm

פיסטולה

במיקרה שלי כניראה נדיר עברתי בשנה וחצי 9 ניתוחים של אבסס פרא לי סיטון ניקוזים ולפני חודש עברתי ניתוח סתומה קשה במיוחד ועדיין לא ניפתרה הבעיה אני ממש ישמח לעזרה נפשית במידה ויש עוד מישהו שעבר משהו דומה מיתחנן למענה אנושי בעינין וחולם על פיתרון תודה מראש מאיר החלום שלי האמיתי להבריא ואז לעזור לעוד אנשים שמגיעים למצב דומה …

מרץ 12 יום שני , 2018 10:18 am

הסרת הסטון

לפני כ 8 חודשים עברתי ניתוח בהרדמה מלאה לניקוז וניקוי אבסס ליד פי הטבעת . בניתוח התגלתה פיסטולה , המנתח שם סטון לניכוז . בזמן היציאות יש דימום ואחכ הפרשה של נוזל צואתי למשך כשעה .
הייתי בביקור והוזמנתי לניתוח להוצאת הסטון , נאמר לי כי אחרי הוצאת הסטון לא יהיו הפרשות .
יש לי מספר שאלות
האם ניתן להסיר את הסטון ללא ניתוח , או שיצא מאלין .
האם בעת הוצאת הסטון שמים דבק או פקק לסגירת הפסטולה .
כמה זמן עורך הניתוח להוצאת הסטון , האם בהרדמה מלאה או טישטוש .
אני בדילמה האם לעבור את הניתוח או להשאר במצבי הנוכחי עם פדים .
תודה

פברואר 14 יום רביעי , 2018 11:51 am

טיפול בפיסטולה

שלום רב,
אני בת 46. עברתי לפני כשלושה חודשים ניתוח פיסורה. התפתח זיהום ולאחר טיפול אנטיביוטי שלא עזר עברתי שני ניקוזים. האחד ללא הרדמה והשני התבצע לפני כחודשיים עם הרדמה מקומית. לפני כחודש בוצע סונאר טראנס רקטלי ולהלן התוצאות:
חסר חלקי של IAS בתעלה אמצעית קיר אחורי זווית 72 מעלות (מצב לאחר ניתוח)
פסטולה טרנספנקטרית קצרה המערבת את חצי מעובי הEAS וממוקמת בתעלה אמצעית ותחתונה קדמית שמאלית
הובהר לי שהמצב מחייב ניתוח עם קשירת חוט סיטון.
יצוין כי בחודשיים אינני סובלת כלל מכאבים.
מקפידה על יציאות רכות מידי בוקר. דואגת לניקוי המקום כולל אמבטיות.
ישנן הפרשות קלות בשעה שלאחר היציאות. בשארית היום אין הפרשות.
השאלות שלי הן:
1.האם במקרה זה יש אפשרות לטיפול בדבק הביולוגי
2.פוחדת מאוד מניתוח ומעדיפה להמשיך לחיות באופן הזה. האם זה אפשרי?
תודה מראש

ינואר 29 יום שני , 2018 5:40 am

יציאה טבעית

אני בהריון ויש לי קושי לעשות יציאות סדירות באופן טבעי. אני לוחצת על פי הטבעת כדי שיצא , אם לא זה לא יוצא .
מה עלי לעשות? האם זה בסדר? האם זה יכול לגרום לבעיות בעתיד?

שאלות נוספות בנושא: פיסטולה פריאנלית

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה