פיסטולה פריאנלית

טיפול בפיסטולות פרינאליות מסובכות כולל טיפול בדבקים ביולוגים, מתליים ושימוש בקולגן.

פיסטולה פרי-אנאלית הינה חיבור פתולוגי בין התעלה האנאלית לבין העור. במרבית המקרים התהליך הראשוני המביא להיווצרותה של הפיסטולה, הוא סתימה של בלוטה אנאלית. בעקבות חסימת המוצא מצטברת ההפרשה בבלוטה ומזדהמת.
התהליך החריף מתאפיין בהופעה של מורסה (אבסס) בפי הטבעת. בחלק מהמקרים ישנה הפרשה ממושכת שאינה מפסיקה ונוצר נציב המחבר בין פנים פי-הטבעת לעור.

דוגמא ציורית לפיסטולה מובאת בתרשים הבא.

fis.jpg

הופעתה של פיסטולה גורמת סבל ומטרד לחולה. הפרשה ממושכת, לחות ולכלוך של הבגדים התחתונים, גרד וגירוי של העור במקום, זיהום חוזר במקום, דימום מפתח הפיסטולה ועוד. דווחו גם מקרים של התפתחות גידולים בפיסטולות כרוניות הפעילות זמן רב.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 391 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

הטיפול המקובל בפיסטולה הוא טיפול ניתוחי. הניתוח המועדף נקבע על פי היחס שבין נתיב הפיסטולה לשרירי הסוגר. כאשר המטרה העיקרית העומדת בפני הכירורג בבואו לנתח חולה עם פיסטולה, היא שמירה על שלמות ותפקוד תקין של סוגרי פי-הטבעת. פגיעה בסוגרים במהלך הניתוח יכולה להוביל להפרעה על שליטה ולבריחת צואה וגזים.

שיטה טיפולית חדשה לתיקון פיסטולות באיזור פי-הטבעת באמצעות הזרקת דבק פיברין מתוצרת ישראל, בשנים האחרונות פותח דבק ביולוגי המבוסס על מרכיבים בתהליך קרישת הדם. זהו ה- Fibrin glue, המופק מפלסמה, עובר תהליכי עיקור קפדניים, והוכח כי השימוש בו בטוח וללא תופעות לוואי.

הטיפול החדש מתבצע תחת הרדמה כללית או איזורית, במהלכו מזוהה נתיב הפיסטולה. בשלב הראשון, מתבצע ניקוי יסודי של נתיב הפיסטולה משאריות רקמה או הפרשות. לאחר מכן נאטמת הפיסטולה באמצעות דבק ביולוגי, ומוזרקים כ- 2 עד 4 סמ"ק דבק פיברין או פקק קולגן.
חומרים אלה משמשים לתמיכה במהלכי הריפוי הטבעיים של הגוף ומעודדים תנועה של תאים והאצת תהליכי הריפוי.
בשום שלב במהלך הפעולה לא מתבצע חיתוך או נגרם נזק לשרירי הסוגר.
לאחר הזרקת הדבק נוצר קריש יציב האוטם זמנית את נתיב הפיסטולה. הקריש מהווה מצע לשגשוג רקמת החיבור, והוא מפורק על ידי הגוף לאחר כ- 10 ימים, ובמקומו נוצרת רקמת חיבור הסוגרת את מחילת הפיסטולה באורח קבוע. השימוש שנעשה עד כה בדבק הפיברין כלל ניתוחי כבד, ניתוחים אורטופדים וניתוחי לב.

משך הפעולה הכולל הינו כחצי שעה ולאחר השגחה קצרה משוחרר החולה לביתו.

סגירת מחילות הפיסטולה באמצעות דבק ביולוגי אינה כרוכה בסכנה לפגיעה בשליטה על סוגר פי הטבעת, ובסיבוכי כריתת מחילות הפיסטולה.

היתרונות בטיפול זה הן רבים וכוללים:

  • משך טיפול קצר ובטוח
  • ללא אובדן דם או גרימת נזק לשריר הסוגר
  • משך ההחלמה קצר מאד והחולים חוזרים לפעילות מלאה בתוך מספר ימים.
  • שיעור ההצלחה בהדבקה עם דבק פיברין עומד על כ-78% להדבקה אחת ובשימוש בפקק קולגן מדווחת הצלחה של כ-90%. במידה שהפעולה לא צלחה, ניתן תמיד לחזור עליה, או לבצע ניתוח מסורתי.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 391 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

391 שאלות גולשים בהמשך העמוד

יוני 7 יום ראשון , 2020 5:41 pm

פיסטולה

עברתי ניתוח פיסטולה לפני 4 ימים.פיסטולומיה וספינקרטומיה דרך החתך.
אני על שמן פרפין וכדור בשם טרגין.לא היה לי יציאה 3 ימים היה רק גזים ודליפה בצבע צהוב מהגזים כנראה.וכל פעם היה דחף של יציאה הבטן היתה נפוחה וזה לא קרה.ביום הרביעי הצואה היתה טיפה קשיחה ונהפך לסטטוס עצירות.ממש טיפונת דחפתי היציאה באה בתשלומים, ונהיה לי טחור גדול ממש ליד פי הטבעת.זה גוש שיעלם עם הזמן ? לחזור לאותו מנתח ? תודה מראש לעונים.

יוני 5 יום שישי , 2020 2:06 am

הייתי אמור לעבור ניתוח פיסטולה+פיסורה

שלום רב דוקטור, כבר שמונה חודשים אני ממש עובר סיוט מתמשך, אני צעיר בן 25 ולפני 8 חודשים , התחילו כאבים ביציאות, הלכתי לפרוקטולוג שאמר שיש לי פיסורה, הביא משחות ולאחר פעמיים שהייתי אצלו והוא אמר שעדיין יש פיסורה ושלח אותי עם משחות שוב.
לאחר תקופה הרגשתי כאבי תופת בפי הטבעת , הזמנתי תור לאותו פרוקטולוג אבל הוא היה במחלה לכן שלחו אותי למישהו אחר שאמר שיש לי אבצס והפנה אותי למיון באשקלון .
הגעתי לשם ולאחר בדיקה אמרו לי שאין לי אבצס , אלא יש לי קריש דם עם טרומבוס ושלחו אותי לבית.
הכאבים התגברו ופתאום הופיע לי מוגלה לבנה ליד פי הטבעת , הלכתי לפרוקטולוג נוסף שאמר שהיה לי אבצס וזה התנקז ועכשיו יש לי פיסטולה!

לאחר כל זה החלטתי ללכת לרופא פרטי באסותא שאמר שיש לי פיסטולה +פיסורה , וישר קבעתי תור לניתוח.

הגעתי לניתוח הרדימו אותי , ממש חשבתי שזהו אני הולך לגמור עם זה.
כשהתעוררתי הרופא אמר לי שיש לי דלקת והוא לא ניתח אותי כי הוא רוצה לדעת מה זו הדלקת הזאת (האם זה קרוהן).

הוא שם לי מין גומיה על הפיסטולה והפנה אותי לבדיקות CT ,קונלסקופיה ואמר לי שלאחר כל הבדיקות גם לעשות MRI ושבעוד חודשיים לחזור אליו לניתוח.

השאלה שלי היא מה הגומיה הזאת שהוא שם לי? שלשום הוא שם לי אותה ואני מרגיש כאבים חדים וכאילו הוא סתם לי את פי הטבעת וקשה לי להוציא צואה, האם זה תקין?
ומה מטרת הגומיה הזאת בכלל?

בנוסף האם יש סיכוי שאין לי קרוהן? (לציין שאני חא משלשל ואין לי כאבי בטן או תזמין של זה)

דוקטור אשמח לתשובות אני ממש סובל, ולא יודע מה יהיה איתי..

מאי 31 יום ראשון , 2020 9:34 pm

קוליטיס וסיטון

היי,
לפני 4 שנים גילו לי קוליטיס כיבית ועברתי ניתוח ליצירת פאוץ.
בשבוע האחרון היה לי אבצס(שלא כאב לי בכלל) התבטא רק בנפיחות באיזור השפה השמאלית, הלכתי למיון ושם ביצעו לי ניתוח עם החדרת חוטי סיטון. הממצאים- פתח פיסטולה טראנס ספינקנטרית פתח פנימי מקביל- סיטון אדום.
פתח פיסטולה שטחית באותו אזור-סיטון כחול.
חשוב לציין שאני גם על 2000 מיליגרם אנטיביוטיקה פלגיל וציפרו ואני שוקלת 46 קילו.
הסיטונים והאנטיביוטיקות ממש משתקים אותי וגורמים לי לשקוע למיטה ולא לזוז מחוסר כח.
השאלות שלי הן:
תוך כמה זמן אפשר להוציא את חוטי הסיטון? ואיך? אמרו לי שמוציאים את זה במרפאה ללא הרדמה אפילו. אני מעוניינת להוציא את החוטים בהקדם מכיוון שזה מאוד קשה לי
יש לי סביב כל האיזור האחורי אודם ששורף לי נורא, התחלתי לשים משחת אינוטיול ויש קצת הקלה אבל עדיין לא ממש, אני מפחדת שזה יכול לפגוע לי בפאוץ כל העניין שהאזור מאוד אדום.
איך מתמודדים עם חוטי הסיטון בכלל?קראתי שיש אנשים שזה נשאר להם חודשים..אני לא מצליחה לתפקד איתם
יש אפשרות להוציא אותם לאחר שבוע וחצי או שזה לא משהו שקורה?
ממש אשמח למענה כי אני באמת נואשת ומהצוות המטפל אני לא מקבלת תשובות.
חייבת להפטר מחוטי הסיטון.
תודה רבה

מאי 13 יום רביעי , 2020 5:54 pm

פיסטולה ופיסורה

שלום ד"ר,
יש לי פיסורה כבר מעל חצי שנה, בהתחלה היו כאבים ודימומים וברוך השם כבר המון זמן שאין תופעות. מטופלת באנטרולין , פגלקס וסיבים. לאחרונה יש מעט הפרשות מפי הטבעת ללא כאבים הייתי אצל מומחה אתמול שאמר שיש פיסטולה פיסורה קומפלקס וממליץ על ניתוח למיטב הבנתי לא דובר על סטון או ניתוח קשה אלא משהו פשוט עם החלמה קלה. הרופא טען שזה מה שיםתור גם את בעית הפיסורה. השאלה שלי היא האם לאחר הניתוח יתכן ויתפתח אבצס במקום? מה זמן ההחלמה מניתוח כזה? האם הכאבים של הפיסורה עלולים לחזור לאחר הניתוח? אני רוצה נורא להיכנס להיריון ולצערי בגלל הנושא זה מתעכב

מרץ 14 יום שבת , 2020 11:24 am

מה יש לי

בן 65 חולה בראומטית לפני כחודש התחלתי לסבול מכאב בעצם הזנב והאזור כולו של פי הטבעת בעיקר בקימה בבוקר שמתעצם לאחר ישיבה בשירותים למרות שהצואה שלי רכה מאוד ללא מאמץ היחתי אצל כירוג בדק אמר יש טחורים פיסורה או פיסטולה לא זוכר כל כך בכל אופן נתן לי מישחה ונרות השתמשתי לא עזר בכלל היית גם אצל אורטופד עשינו צילום לעצם הזנב הכל תקין יש לציין שבשעות הבוקר עד הצהרים אני סובל מכאבי תופת כל האזור ועצם הזנב אני עושה ישיבות מים חמים אחר הצהרים זה מוקל ונעלם ושוב למחרת זה חוזר איזה בדיקה עלי לבקש לגביי קולונסקפיה אני מוגבל כי לפ חצי שנה עברתי אירוע לב תודה

שאלות נוספות בנושא: פיסטולה פריאנלית

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה