פיסטולה פריאנלית

טיפול בפיסטולות פרינאליות מסובכות כולל טיפול בדבקים ביולוגים, מתליים ושימוש בקולגן.

פיסטולה פרי-אנאלית הינה חיבור פתולוגי בין התעלה האנאלית לבין העור. במרבית המקרים התהליך הראשוני המביא להיווצרותה של הפיסטולה, הוא סתימה של בלוטה אנאלית. בעקבות חסימת המוצא מצטברת ההפרשה בבלוטה ומזדהמת.
התהליך החריף מתאפיין בהופעה של מורסה (אבסס) בפי הטבעת. בחלק מהמקרים ישנה הפרשה ממושכת שאינה מפסיקה ונוצר נציב המחבר בין פנים פי-הטבעת לעור.

דוגמא ציורית לפיסטולה מובאת בתרשים הבא.

fis.jpg

הופעתה של פיסטולה גורמת סבל ומטרד לחולה. הפרשה ממושכת, לחות ולכלוך של הבגדים התחתונים, גרד וגירוי של העור במקום, זיהום חוזר במקום, דימום מפתח הפיסטולה ועוד. דווחו גם מקרים של התפתחות גידולים בפיסטולות כרוניות הפעילות זמן רב.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 378 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

הטיפול המקובל בפיסטולה הוא טיפול ניתוחי. הניתוח המועדף נקבע על פי היחס שבין נתיב הפיסטולה לשרירי הסוגר. כאשר המטרה העיקרית העומדת בפני הכירורג בבואו לנתח חולה עם פיסטולה, היא שמירה על שלמות ותפקוד תקין של סוגרי פי-הטבעת. פגיעה בסוגרים במהלך הניתוח יכולה להוביל להפרעה על שליטה ולבריחת צואה וגזים.

שיטה טיפולית חדשה לתיקון פיסטולות באיזור פי-הטבעת באמצעות הזרקת דבק פיברין מתוצרת ישראל, בשנים האחרונות פותח דבק ביולוגי המבוסס על מרכיבים בתהליך קרישת הדם. זהו ה- Fibrin glue, המופק מפלסמה, עובר תהליכי עיקור קפדניים, והוכח כי השימוש בו בטוח וללא תופעות לוואי.

הטיפול החדש מתבצע תחת הרדמה כללית או איזורית, במהלכו מזוהה נתיב הפיסטולה. בשלב הראשון, מתבצע ניקוי יסודי של נתיב הפיסטולה משאריות רקמה או הפרשות. לאחר מכן נאטמת הפיסטולה באמצעות דבק ביולוגי, ומוזרקים כ- 2 עד 4 סמ"ק דבק פיברין או פקק קולגן.
חומרים אלה משמשים לתמיכה במהלכי הריפוי הטבעיים של הגוף ומעודדים תנועה של תאים והאצת תהליכי הריפוי.
בשום שלב במהלך הפעולה לא מתבצע חיתוך או נגרם נזק לשרירי הסוגר.
לאחר הזרקת הדבק נוצר קריש יציב האוטם זמנית את נתיב הפיסטולה. הקריש מהווה מצע לשגשוג רקמת החיבור, והוא מפורק על ידי הגוף לאחר כ- 10 ימים, ובמקומו נוצרת רקמת חיבור הסוגרת את מחילת הפיסטולה באורח קבוע. השימוש שנעשה עד כה בדבק הפיברין כלל ניתוחי כבד, ניתוחים אורטופדים וניתוחי לב.

משך הפעולה הכולל הינו כחצי שעה ולאחר השגחה קצרה משוחרר החולה לביתו.

סגירת מחילות הפיסטולה באמצעות דבק ביולוגי אינה כרוכה בסכנה לפגיעה בשליטה על סוגר פי הטבעת, ובסיבוכי כריתת מחילות הפיסטולה.

היתרונות בטיפול זה הן רבים וכוללים:

  • משך טיפול קצר ובטוח
  • ללא אובדן דם או גרימת נזק לשריר הסוגר
  • משך ההחלמה קצר מאד והחולים חוזרים לפעילות מלאה בתוך מספר ימים.
  • שיעור ההצלחה בהדבקה עם דבק פיברין עומד על כ-78% להדבקה אחת ובשימוש בפקק קולגן מדווחת הצלחה של כ-90%. במידה שהפעולה לא צלחה, ניתן תמיד לחזור עליה, או לבצע ניתוח מסורתי.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 378 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

378 שאלות גולשים בהמשך העמוד

ספטמבר 16 יום ראשון , 2018 3:21 pm

האם חייבת להיווצר פיסטולה אחרי ניתוח ניקוז אבצס פרינאלי

שלום אני בת 44 בריאה בימי הרגילים אבל סובלת מטחורים .לפני שלושה ימים עברתי לראשונה ניתוח חירום לניקוז אבצס פרינאלי. האם זה אומר שבטוח תהיה לי פסטולה?
או שיש סיכוי שלא תיווצר פיסטולה וזה היה חד פעמי?
אני קצת מפחדת ממה שאני קוראת ורוצה קצת תקווה☺
תודה.

יולי 8 יום ראשון , 2018 11:31 pm

בני בן 22 חייל – חולה במחלת קרוהון. עשה בדיקת mri ואלה המממצאים

בני חייל – חולה קרוהון עשה בדיקת mri ואלה הן התוצאות: פיסטולה פריאנלית ימנית. פתח פנימי בשעה 10. מהלך אינטר ספינקטרי אחורי עם סיום באספקט המדיאלי ביותר של העכוז מימין. ללא קולקציה. אין לזהות פיסטולות נוספות שרירי הלבטור אני תקינים.
בבקשה הסבירו לי מה הן התוצאות האלה? ואיזה טיפול עליו לעבור?

יוני 19 יום שלישי , 2018 12:20 am

כאבים בפי הטבעת וקשיים בהתרוקנות ומלאות בטנית בצד שמאלי

שמי אורית בת 42 ברקע מספר מחלות כרונית תת פעילות בלוטת ת ובעיה נוירולוגית קלה סובלת מזה שנה לפחות מכאבי בפי הטבעת שבאים והולכים וקשיים בהתרוקנות נעזרת בתרופות אבל שאוכלים ארוחות גדולות יותר הבעיה מחריפה ומקשה על החיים שזה כאבים ועצירות נסיתי משחות נפדיפין ללא הועיל פניתי לרופאת המשפחה וקבלתי הפניה לפרוקטולוג התורים בקופה ארוכים ואני כל הזמן מדי פעם סובלת כאבים וגם מעצירות למרות התרופות שמקשה על החיים וגם משככי כאבים
ובנוסף תמיד בצד שמאול מלאות בטנית המליצו לי על קולנוסקופיה ואני חוששת מנקב במעי כי זה בדיקה פולשנית אשמח לקבל את חוות דעתכם

יוני 17 יום ראשון , 2018 5:01 pm

פיסטולה פריאנלית

בהמשך לנתונים שציינתי למעלה שאלתי היא:
רציתי לדעת מה שיטת הטיפול הכי טובה ויעילה בהתאם למצבי הנוכחי ותוצאות הבדיקה של mri.
ואם יש אפשרות לטיפול בלי התערבות כירורגית ניתוחית.
תודה מראש..

יוני 17 יום ראשון , 2018 4:51 pm

פיסטולה פריאנלית

שלום רב
אני לאחר ניתוח אבסצ לפני 10 חודשים ותמיד היה לי כיס מתחת לעור שלא נסגר עד הסוף והיה מתמלא בנוזל דם.
לאחר בדיקת mri .
פתח פנימי של הפיסטולה הודגם בגובה הלבטור מימין בשעה 6, ומהלכו טרנס ספינקטרית לצד ימין.
לאחר חציית שכבת הסוגר הטרקט ממשיך קאודלית בשומן האיכסיו אנלי והפרינאלי מימין עם סיום
באספקט המדיאלי ביותר של עכוז מימין.
אין לזהות אבסצ או פיסטולה נוספת.
הלבטור ימני מעובה.
סיכום תוצאה:
פיסטולה טרנס ספינקטרית ימנית גבוה (בגובה הלבטור מימין).
התעבות דלקתית של הלבטור מימין אין עדות לאבסצ כרגע.

שאלות נוספות בנושא: פיסטולה פריאנלית

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה