גרד בפי הטבעת


מהו גרד בפי הטבעת וכיצד הוא נגרם?

גרד באזור פי הטבעת הינה תלונה נפוצה. במרבית המקרים הפנייה לרופא נדחית עקב מבוכת המתלונן, אשר בפרק זמן זה מנסה טיפולים שונים. הגרד מחולק לשתי קבוצות עיקריות: גרד ראשוני – כאשר אין סיבה המסבירה את הגדר, וגרד משני – הנובע מסיבה שניתן לאבחן ולטפל בה.
מקור הגרד הוא בעור שמסביב לפי הטבעת ולכן חיפוש המקור לגרד מתרכז באזור זה. העור המגרד חשוף לגורמים רבים שיכולים לגרום לגירוי. לחות שמקורה בזיעה, ריר, מרכיבים בצואה כגון מלחי מרה וחומצות שונות. חוסר שמירה על היגיינה מצד אחד וניקוי יתר מהצד שני כולם יכולים לגרום לגירוי וגרד באזור.

כיצד מאבחנים את הגרד?

על מנת לטפל בגרד יש לקבל אינפורמציה מלאה מהמטופל, תכיפות ואופי היציאות, הפרשות מפי הטבעת, לחות שמורגשת באזור, תחושת חוסר התרוקנות, היסטוריה של נסיעות לחו"ל, תרופות ומחלות פרזיטיות אצל בני המשפחה. הבדיקה הגופנית כוללת הסתכלות על איזור פי הטבעת, בדיקה רקטלית ואנוסקופיה.

מהם המצבים הגורמים לגרד?

  • הפרעה בתפקוד שרירי הסוגר: במצב זה אין סגירה הרמטית של פי הטבעת עם זליגה של ריר ורטיבות.
  • מחלות פרינאליות: טחורים, פיסורה, פיסטולה, מחלות ויראליות ועוד – יכולים להיות אחראיים לגרד.
  • פטרייה או פרזיטים במעי: בחלק מהחולים ניתן לתרבת זנים של פטרייה מסוג קנדידה מהאזור המגרד או מציאת פרזיטים בתרבית או במשטח ישיר מהצואה. טיפול אנטי פטרייתי או אנטי פרזיטי במקרים כאלו יגרום לשיפור.
  • מחלות עור: פסוריאזיס או מחלות עור אחרות נמצאו כסיבה לגרד בחלק מהמטופלים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 405 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

שיטות הטיפול בגרד

המטרה בטיפול היא להשיג עור נקי, יבש, ללא פצעים באזור פי הטבעת. תוספת של סיבים תזונתיים עוזרת בהפחתת ריר או הפרשות מקומיות. בנוסף שימוש במשחות המגנות על העור, ובמקרים מיוחדים תוספת של סטרואידים מקומיים להפחתת הגירוי יכולים לגרום לשיפור המצב.

  • שינוי תזונתי: קפאין ביתר, שוקולד, חוצץ, מיץ עגבניות, בירה – כולם דווחו כמגבירים את תחושת הגרד. לעיתים יש צורך לפנות לייעוץ תזונתי על מנת לנסות לברר את הקשר אם קיים בין סוג המזון לתחושת הגרד.

טיפולים בגרד בלתי נשלט

  • משחת Capsaicin: חומר המופק מפלפל חריף. פוגע במעבר העצבי של תחושת הגרד מהעור.
  • הזרקת מתילן כחול: מגנון הפעולה אינו ברור עד הסוף, אך נמצא כי הזרקות תת עוריות גרמו להפסקת הגרד בלמעלה מ- 80% מהחולים.
  • הזרקת סטרואידים מקומית נמצאה אף היא כגורמת לשיפור בגרד.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 405 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

405 שאלות גולשים בהמשך העמוד

יולי 26 יום שבת , 2014 6:56 pm

גרד בפי הטבעת

שלום אני סובלת כמה שנים ולא מוצאת טיפול רופא העור לא זיהה כלום ונתן משחה בטה קרוטן. המשחה מעט עזרה לכמה ימים ואז הכל חזר. בגרד התמקד בלילות וכעת גם ביום. לאיזה רופא עלי לגשת בכדי לברר את הסיבה לגרד? ומה מומלץ לעשות להרגעה?

יולי 20 יום ראשון , 2014 3:25 am

גרד בפי הטבעת

שלום רב, אני למעלה מ 4 שנים סובלת מגרד בפי הטבעת וכמו שקראתי אני לא היחידה שסובלת מבעיה זו כל כך הרבה זמן עקב מבוכה ובושה גדולה, לפני 4 שנים הגרד היה גם באיזור של פי הטבעת וגם באיזור הנרתיק ועם הזמן הגרד באיזור הנרתיק נעלם ונשאר בפי הטבעת, כתוצאה מהגירוד המסיבי שורף לי וכואב לי ולאחרונה אפילו הרגשתי בחתיכת בשר קטנה שיוצאת מפי הטבעת, אין לי דימום ולא היה אף פעם רק גירוד בלתי נסבל, האם מדובר בטחורים?

יולי 15 יום שלישי , 2014 6:22 am

גירוי וגירוד באזור פי הטבעת

שלום.
אני בת 17 , כמעט שלושה חודשים אני סובלת מגירוי וגירוד באזור פי הטבעת..אני שמתי לב שזה מתחיל לגרד לי כשיש באזור משהו רטוב(זיעה,הפרשה) אבל לא בהכרח..וזה צורב וכואב מרוב הגירוד בזמן ואחרי שאני משתינה (סליחה על הביטוי) הגירוד באזור החיצוני בעיקר אבל גם לפעמים באזור הפנימי , אני חוששת שמרוב הגירוד בעור יש פצעים שמה..חשוב לי לציין שבילדותי סבלתי מתולעים ו עכשיו לעתים רחוקות מאוד אני מרגישה שיש תולעים..(אני לא יודעת אם יש קשר בין התולעים ו הגירוד)..
גם כן אני לא הלכתי לשום רופא ולא לקחתי שום תרופה..ואני מתביישת לספר להוריי על הדבר הזה..
והגירוד הזה מאוד מציק לי וכואב והכי לא נוח! בבקשה במה אתה חושב שמדובר?
תודה רבה.

יוני 27 יום שישי , 2014 2:56 am

וירוס הפפילומה

בעבר סבלתי מהווירוס הפפילומה בפי הטבעת שהוסר באמצעות לייזר, עברו כ10 שנים ומאז תודה לאל לא סבלתי מזה יותר , לעומת זאת אני מבחינה אצל בני בן השנתיים יבלות קטנות בפי הטבעת – הרופא אומר שאלו הם קפלים בעור שיצאו בעקבות צואה קשה ושזה לגיטימי לאחר שגומלים מטיטולים.
שאלתי היא האם ישנה אפשרות שהוא נדבק ממני למרות שלא סבלתי מזה בשנים האחרונות, האם זה משהו שעובר בגנים?
תודה מראש

יוני 6 יום שישי , 2014 2:44 pm

כאב בפי הטבעת בזמן יציאה ושריפה בנרתיק

שלום,קוראים לי דנה בת 17
לפני כחודש וחצי התחיל לי כאב בפי הטבעת הכאב מוגבר בזמן יציאה ונמשך גם קצת לאחר מכן ואז נרגע.. בנוסף בימים האחרונים לאחר מישוש שמתי לב שיש שם סוג של בליטה כזו ממש באיבר ושנגעתי שם זה ממש כאב והבנתי שזה מקור הכאב..
בנוסף כמה ימים לאחר שהתחילו לי הכאבים בפי הטבעת התחילה לי תחושת שריפה בשפתי הנרתיק ובנרתיק עצמו , קיבלתי טיפול של אגיסטן משחה + אגיסטן גלולה להחדרה למקום למשך 3 ימים הטיפול עזר אך חזר כעבור כמה ימים ..
זה מאוד מפריע לי ומפריע לי בתפקוד ..
האם יש מןשג מה זה ? או טיפול להרגעה ?
חשוב לי לציין שאני עדיין נחשבת קטנה אני בתולה ובחיים לא הייתי עוד אצל רופא נשים אז אני מפחדת..אם מישהו יוכל לעזור או להפנות אותי לגורם מסויים אני אודה לו

שאלות נוספות בנושא: גרד בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה