גרד בפי הטבעת


מהו גרד בפי הטבעת וכיצד הוא נגרם?

גרד באזור פי הטבעת הינה תלונה נפוצה. במרבית המקרים הפנייה לרופא נדחית עקב מבוכת המתלונן, אשר בפרק זמן זה מנסה טיפולים שונים. הגרד מחולק לשתי קבוצות עיקריות: גרד ראשוני – כאשר אין סיבה המסבירה את הגדר, וגרד משני – הנובע מסיבה שניתן לאבחן ולטפל בה.
מקור הגרד הוא בעור שמסביב לפי הטבעת ולכן חיפוש המקור לגרד מתרכז באזור זה. העור המגרד חשוף לגורמים רבים שיכולים לגרום לגירוי. לחות שמקורה בזיעה, ריר, מרכיבים בצואה כגון מלחי מרה וחומצות שונות. חוסר שמירה על היגיינה מצד אחד וניקוי יתר מהצד שני כולם יכולים לגרום לגירוי וגרד באזור.

כיצד מאבחנים את הגרד?

על מנת לטפל בגרד יש לקבל אינפורמציה מלאה מהמטופל, תכיפות ואופי היציאות, הפרשות מפי הטבעת, לחות שמורגשת באזור, תחושת חוסר התרוקנות, היסטוריה של נסיעות לחו"ל, תרופות ומחלות פרזיטיות אצל בני המשפחה. הבדיקה הגופנית כוללת הסתכלות על איזור פי הטבעת, בדיקה רקטלית ואנוסקופיה.

מהם המצבים הגורמים לגרד?

  • הפרעה בתפקוד שרירי הסוגר: במצב זה אין סגירה הרמטית של פי הטבעת עם זליגה של ריר ורטיבות.
  • מחלות פרינאליות: טחורים, פיסורה, פיסטולה, מחלות ויראליות ועוד – יכולים להיות אחראיים לגרד.
  • פטרייה או פרזיטים במעי: בחלק מהחולים ניתן לתרבת זנים של פטרייה מסוג קנדידה מהאזור המגרד או מציאת פרזיטים בתרבית או במשטח ישיר מהצואה. טיפול אנטי פטרייתי או אנטי פרזיטי במקרים כאלו יגרום לשיפור.
  • מחלות עור: פסוריאזיס או מחלות עור אחרות נמצאו כסיבה לגרד בחלק מהמטופלים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 460 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

שיטות הטיפול בגרד

המטרה בטיפול היא להשיג עור נקי, יבש, ללא פצעים באזור פי הטבעת. תוספת של סיבים תזונתיים עוזרת בהפחתת ריר או הפרשות מקומיות. בנוסף שימוש במשחות המגנות על העור, ובמקרים מיוחדים תוספת של סטרואידים מקומיים להפחתת הגירוי יכולים לגרום לשיפור המצב.

  • שינוי תזונתי: קפאין ביתר, שוקולד, חוצץ, מיץ עגבניות, בירה – כולם דווחו כמגבירים את תחושת הגרד. לעיתים יש צורך לפנות לייעוץ תזונתי על מנת לנסות לברר את הקשר אם קיים בין סוג המזון לתחושת הגרד.

טיפולים בגרד בלתי נשלט

  • משחת Capsaicin: חומר המופק מפלפל חריף. פוגע במעבר העצבי של תחושת הגרד מהעור.
  • הזרקת מתילן כחול: מגנון הפעולה אינו ברור עד הסוף, אך נמצא כי הזרקות תת עוריות גרמו להפסקת הגרד בלמעלה מ- 80% מהחולים.
  • הזרקת סטרואידים מקומית נמצאה אף היא כגורמת לשיפור בגרד.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 460 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

460 שאלות גולשים בהמשך העמוד

מרץ 29 יום רביעי , 2017 8:06 am

גרד בפי הטבעת

שלום,
אני סובלת בגרד בפי הטבעת מזה כחודש, קיבלתי טיפול מונע לתולעים (וורמוקס) למרות שלא ראיתי תולעים אבל יודעת שלבת שלי היה בעבר וחשבתי שנדבקתי ממנה.
הטיפול בוורמוקס לא עזר ולכן אני פונה אליכם לייעוץ, מה עליי לעשות? הגרוד ממש מפריע ומעצבן… אודה לתשובתכם, ליאת

מרץ 21 יום שלישי , 2017 8:18 pm

צריבה בפי הטבעת

סובלת מצריבה בפי הטבעת אחרי כל אכילה יש גם טחורים פנימיים שום משחה לא עוזרת לעור כאילו זה מבפנים רגישות אלרגיה לכל מזון
הטחורים לא סוגרים את הפתח יש לי גם דיספפסיה עם צרבות ותרופה נגד צרבת לא עוזרת סובלת מאד מה ניתן לעשות
סתם שורף למטה ללא קשר לאוכל גם

מרץ 2 יום חמישי , 2017 4:00 pm

מאהימצאות תולעים

מאיזה סיבה מופיעים תולעים בפי הטבעת?

פברואר 9 יום חמישי , 2017 6:31 pm

גרד בפי הטבעת מזה חצי שנה

שלום אני בן 18 ואני מתגייס לצהל בעוד חודש, אני רוצה לדעת אם אפשר לטפל בגרד שייעלם בכל דרך אפשרית, אני טיפלתי בטבע קוטן בטרידרם ובעוד מספר משחות, הפסקתי לשתות קולה קפה בירה ולאכול חריף לאחר 3 חודשים של הגרד משום שלא ידעתי שזו התופעה, היו לי כל מני חריצים בעור פי הטבעת שנראו ככוויות כאלו, מזה 3 חודשים אני לא מנגב רק שוטף, בחודש וחצי האחרון משתמש בסבון צטאפיל לאחר יציאה ושטיפה, ישנם ימים שהגרד נעלם לגמרי ואז חוזר, הבלנתי שכשאני אוכל בשר אדום יותר שורף לי לאחר יציאה והפסקתי גם עם זה, אני מתגייס לקרבי ואני אשמח אם יש דרך להשבית את הגרד הזה סופית, קראתי במקומוצ שאי אפשר אך אשמח לשמוע ממכם את דעתם מאחר אתם מומחים בתחום.

פברואר 8 יום רביעי , 2017 5:25 pm

לאיזה רופא פונים במקרה של גרד בפי הטבעת?

הייתי כבר אצל 3 רופאי משפחה וכלום לא עזר ! האם יש רופא מסוים שמטפל בבעיה ? ואם כן איך קוראים לו ?

שאלות נוספות בנושא: גרד בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה