גרד בפי הטבעת


מהו גרד בפי הטבעת וכיצד הוא נגרם?

גרד באזור פי הטבעת הינה תלונה נפוצה. במרבית המקרים הפנייה לרופא נדחית עקב מבוכת המתלונן, אשר בפרק זמן זה מנסה טיפולים שונים. הגרד מחולק לשתי קבוצות עיקריות: גרד ראשוני – כאשר אין סיבה המסבירה את הגדר, וגרד משני – הנובע מסיבה שניתן לאבחן ולטפל בה.
מקור הגרד הוא בעור שמסביב לפי הטבעת ולכן חיפוש המקור לגרד מתרכז באזור זה. העור המגרד חשוף לגורמים רבים שיכולים לגרום לגירוי. לחות שמקורה בזיעה, ריר, מרכיבים בצואה כגון מלחי מרה וחומצות שונות. חוסר שמירה על היגיינה מצד אחד וניקוי יתר מהצד שני כולם יכולים לגרום לגירוי וגרד באזור.

כיצד מאבחנים את הגרד?

על מנת לטפל בגרד יש לקבל אינפורמציה מלאה מהמטופל, תכיפות ואופי היציאות, הפרשות מפי הטבעת, לחות שמורגשת באזור, תחושת חוסר התרוקנות, היסטוריה של נסיעות לחו"ל, תרופות ומחלות פרזיטיות אצל בני המשפחה. הבדיקה הגופנית כוללת הסתכלות על איזור פי הטבעת, בדיקה רקטלית ואנוסקופיה.

מהם המצבים הגורמים לגרד?

  • הפרעה בתפקוד שרירי הסוגר: במצב זה אין סגירה הרמטית של פי הטבעת עם זליגה של ריר ורטיבות.
  • מחלות פרינאליות: טחורים, פיסורה, פיסטולה, מחלות ויראליות ועוד – יכולים להיות אחראיים לגרד.
  • פטרייה או פרזיטים במעי: בחלק מהחולים ניתן לתרבת זנים של פטרייה מסוג קנדידה מהאזור המגרד או מציאת פרזיטים בתרבית או במשטח ישיר מהצואה. טיפול אנטי פטרייתי או אנטי פרזיטי במקרים כאלו יגרום לשיפור.
  • מחלות עור: פסוריאזיס או מחלות עור אחרות נמצאו כסיבה לגרד בחלק מהמטופלים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 471 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

שיטות הטיפול בגרד

המטרה בטיפול היא להשיג עור נקי, יבש, ללא פצעים באזור פי הטבעת. תוספת של סיבים תזונתיים עוזרת בהפחתת ריר או הפרשות מקומיות. בנוסף שימוש במשחות המגנות על העור, ובמקרים מיוחדים תוספת של סטרואידים מקומיים להפחתת הגירוי יכולים לגרום לשיפור המצב.

  • שינוי תזונתי: קפאין ביתר, שוקולד, חוצץ, מיץ עגבניות, בירה – כולם דווחו כמגבירים את תחושת הגרד. לעיתים יש צורך לפנות לייעוץ תזונתי על מנת לנסות לברר את הקשר אם קיים בין סוג המזון לתחושת הגרד.

טיפולים בגרד בלתי נשלט

  • משחת Capsaicin: חומר המופק מפלפל חריף. פוגע במעבר העצבי של תחושת הגרד מהעור.
  • הזרקת מתילן כחול: מגנון הפעולה אינו ברור עד הסוף, אך נמצא כי הזרקות תת עוריות גרמו להפסקת הגרד בלמעלה מ- 80% מהחולים.
  • הזרקת סטרואידים מקומית נמצאה אף היא כגורמת לשיפור בגרד.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 471 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

471 שאלות גולשים בהמשך העמוד

דצמבר 10 יום ראשון , 2017 11:12 am

גרד בקרבת פי הטבעת

ניראה שישבעיה של סגירה הרמטית של פי הטבעת ולכן לפני מתן הפרשת צואה יש גרד והפרשה נוזלית המקום רגיש מאוד וגורם לגרד ולאי נוחות , אני מורחת קרם לחות עם טיפות משמן עץ התה , עד לרגיעה שוטפת עם סבון ומים , ונירגעת עד ליציאה , יש מצב שאני לוחצת מידיי בכדי שההפרשת נתא ולא תהייה זליגה של נוסזלים שגורמים לגירוי והגרד
אני מאמנת את הסוגרים שלי בשיטות היוגה, אבל ניראה לי שלחץנפשי גורם ללחץ . אני משתדלת לצאת בכל פעם שאני מרגישה גרד ולעיתים פשוט לוחצת על המערכת להוציא את ההפרשה . השאלה שלי איזה משה אני צריכה לקחת . לא תמיד שמן עץ התה מעורבב עם קרם לקחות עוזר מה כם שזה גורם ללחות ולא נעים . הפרשת עם הגרד צהובה

נובמבר 20 יום שני , 2017 11:50 pm

גרד בפי הטבעת

כבר כמה חודשים סובל מגרד כאב מציק בפי הטבעת שבנוסף לזה יש לי מלא גזים הייתי אצל פרוטולוג הכל.תקין הייתי אצל רופא עור גם לא עזר בדיקות דם וצואה והכל תקיןןן עכשיו בעוד שבועיים יש לי בדיקה אצל גסטרוסקופיה אני ממש מודאג כי הרופא שאל אותי שאלות.שמכוונות לסרטן במעי הגס .. מזה יכול להיות? וחשוב לציין שאין לי תסמינים כל היציאות.רגילות אין דם בצואה לא ירדתי במשקל
אשמח לתשובה בנושא

אוקטובר 22 יום ראשון , 2017 11:14 am

צריבה בעור של פי הטבעת כל הזמן

סובלת מצריבה בעור של פי הטבעת כל הזמן אחריי יציאה אחריי אכילה וכל הזמן זה מקרין לעור מקדימה וגורם לאי נוחות בשלפוחית ולתכיפות שום משחה לא עוזרת
מי יכול לעזור פרוקטולוג לא מוצא מה הבעיה אין פיסורה ורופאי עור כל משחה שנותנים מגבירה הצריבה
חי קשים מאד קשה לי לתפקד ככה
אנא עזרתכם

ספטמבר 30 יום שבת , 2017 3:54 pm

צריבה בעור של פי הטבעת

יש לי כמעט שנה צריבה בעור של פי הטבעת ובפי הטבעת מקרין גם לוולווה שום משחה של רופאי העור לא עוזרת
יש לי טחורים פנימיים אבל הפרוקטולוגים אומרים שהם בסדר
אני סובלת מאד לעיתים זה גורם לתכיפות במתן השתן
יש לי מעי רגיז דיספפסיה צרבות אלרגיה למזון הסבל גורם לי לחרדה מה ניתן לעשות איך לטפל
בתודה

ספטמבר 24 יום ראשון , 2017 10:40 am

גרוי בעור סביב פי הטבעת

סובלת מגרוי בעור סביב פי הטבעת שום משחה לא עוזרת מה ניתן לעשות? הרגשה של צריבה כל הזמן בישיבה פחות ובשכיבה אין פרזיטים ישנם טחורים פנימיים איתם אין בעיה לזה גורם לי לסבל רב המקום לא מגרד יש רק אי נוחות יש תחושת לחות באזור
לרופאי עור אין פתרון וגם לפרוקטולוג

שאלות נוספות בנושא: גרד בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה