גרד בפי הטבעת


מהו גרד בפי הטבעת וכיצד הוא נגרם?

גרד באזור פי הטבעת הינה תלונה נפוצה. במרבית המקרים הפנייה לרופא נדחית עקב מבוכת המתלונן, אשר בפרק זמן זה מנסה טיפולים שונים. הגרד מחולק לשתי קבוצות עיקריות: גרד ראשוני – כאשר אין סיבה המסבירה את הגדר, וגרד משני – הנובע מסיבה שניתן לאבחן ולטפל בה.
מקור הגרד הוא בעור שמסביב לפי הטבעת ולכן חיפוש המקור לגרד מתרכז באזור זה. העור המגרד חשוף לגורמים רבים שיכולים לגרום לגירוי. לחות שמקורה בזיעה, ריר, מרכיבים בצואה כגון מלחי מרה וחומצות שונות. חוסר שמירה על היגיינה מצד אחד וניקוי יתר מהצד שני כולם יכולים לגרום לגירוי וגרד באזור.

כיצד מאבחנים את הגרד?

על מנת לטפל בגרד יש לקבל אינפורמציה מלאה מהמטופל, תכיפות ואופי היציאות, הפרשות מפי הטבעת, לחות שמורגשת באזור, תחושת חוסר התרוקנות, היסטוריה של נסיעות לחו"ל, תרופות ומחלות פרזיטיות אצל בני המשפחה. הבדיקה הגופנית כוללת הסתכלות על איזור פי הטבעת, בדיקה רקטלית ואנוסקופיה.

מהם המצבים הגורמים לגרד?

  • הפרעה בתפקוד שרירי הסוגר: במצב זה אין סגירה הרמטית של פי הטבעת עם זליגה של ריר ורטיבות.
  • מחלות פרינאליות: טחורים, פיסורה, פיסטולה, מחלות ויראליות ועוד – יכולים להיות אחראיים לגרד.
  • פטרייה או פרזיטים במעי: בחלק מהחולים ניתן לתרבת זנים של פטרייה מסוג קנדידה מהאזור המגרד או מציאת פרזיטים בתרבית או במשטח ישיר מהצואה. טיפול אנטי פטרייתי או אנטי פרזיטי במקרים כאלו יגרום לשיפור.
  • מחלות עור: פסוריאזיס או מחלות עור אחרות נמצאו כסיבה לגרד בחלק מהמטופלים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 464 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

שיטות הטיפול בגרד

המטרה בטיפול היא להשיג עור נקי, יבש, ללא פצעים באזור פי הטבעת. תוספת של סיבים תזונתיים עוזרת בהפחתת ריר או הפרשות מקומיות. בנוסף שימוש במשחות המגנות על העור, ובמקרים מיוחדים תוספת של סטרואידים מקומיים להפחתת הגירוי יכולים לגרום לשיפור המצב.

  • שינוי תזונתי: קפאין ביתר, שוקולד, חוצץ, מיץ עגבניות, בירה – כולם דווחו כמגבירים את תחושת הגרד. לעיתים יש צורך לפנות לייעוץ תזונתי על מנת לנסות לברר את הקשר אם קיים בין סוג המזון לתחושת הגרד.

טיפולים בגרד בלתי נשלט

  • משחת Capsaicin: חומר המופק מפלפל חריף. פוגע במעבר העצבי של תחושת הגרד מהעור.
  • הזרקת מתילן כחול: מגנון הפעולה אינו ברור עד הסוף, אך נמצא כי הזרקות תת עוריות גרמו להפסקת הגרד בלמעלה מ- 80% מהחולים.
  • הזרקת סטרואידים מקומית נמצאה אף היא כגורמת לשיפור בגרד.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 464 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

464 שאלות גולשים בהמשך העמוד

יולי 23 יום ראשון , 2017 12:39 am

תחושת אי נוחות חמורה באיזור פי הטבעת

שלום, אני בן 16 וסובל כמעט כשנתיים מתחושת אי נוחות בפי הטבעת, ההלכתי להמון רופאי עור והם נתנו לי אינספור משחות סטרורידיות ולא ססטרואידיות. שום משחה לא עזרה ואף הן החמירו את המצב, אני כבר לא יודע מה לעשות, שלחתי באתר הזה כבר שאלה ולא עניתם אני ממש מבקש עזרה. אני מתחיל לחשוב שעשיתי טעות כשהלכתי לרופאי עור כי יכול להיות שזה לא קשור לעור וזה משהו אחר לגמרי שדרוש טיפול שונה. אשמח לתשובה

יוני 28 יום רביעי , 2017 3:49 pm

בליטה בפי הטבעת

שלום !
לאחר שלושה שבועות של אי נוחות כאב ותחושה מציקה בפי הטבעת הלכתי לבדיקה אצל פרטולוגית שבדקה את המקום בדיקה ידנית ומצלמה הרופאה אמרה שיש בפי הטבעת בליטה קלה רכה לחלוטין בדופן שמאל 0.5 סמ וזה רושם לקונדילומה וקראה לי לביקורת לעוד שלושה שבועות והביאה לי משחת אלדרה עכשיו השאלה שלי היא אם המשחה יכולה להעלים את הוירוס ואת היבלת? או שאצטרך לעבור כריתה שלה בניתוח שאלה נוספת אם זה וירוס שנשאר לכל החיים? ושאלה אחרונה אם זה כואב זה יכול להיות שאולי פצעתי את המקום או מסיבה אחרת?
אשמח אם תענו

מאי 16 יום שלישי , 2017 7:36 am

גרד בפי הטבעת

שלום,
אשמח לדעת מהי בדיקת אנוסקופיה? האם צריך להיערך בשבילה? האם היא נעשית בזמן התור שנקבע לאבחון?
בנוסף, מיהם הרופאים המבחנים את הבעיה?
תודה מראש

מאי 15 יום שני , 2017 10:14 am

גרד בפי הטבעת בעיקר בשעת מנוחה

שלום,
כבר כמה חודשים שיש לי גרד בפי הטבעת, משום מה אני מרגיש אותו בעיקר כשאני הולך לישון (יתכן שהוא תמיד נמצא אבל במהלך היום פחות מורגש עקב פעילות ביום), לפעמים אני מצליח להתרוקן ואז זה נרגע ומצליח לישון. אבל הרבה פעמים פשוט מגרד לי ואני לא מצליח לישון. ואפיל אם אני ישן, לפעמים אני קם בלילה ושוב מגרד לי. אין לי טפילים במעיים, בדקתי. אני מאד שומר על הגיינה באזור פי הטבעת.
עוד דבר, אין לי כאב ביציאות, אבל לפעמים אני צריך למשמש הרבה בפי הטבעת בכדי לסיים את כל היציאה, ויש לי פצעים באזור בגלל קינוחים רבים ?
מה עלי לעשות ? מה זה יכול להיות ?
תודה רבה!!

מרץ 29 יום רביעי , 2017 8:06 am

גרד בפי הטבעת

שלום,
אני סובלת בגרד בפי הטבעת מזה כחודש, קיבלתי טיפול מונע לתולעים (וורמוקס) למרות שלא ראיתי תולעים אבל יודעת שלבת שלי היה בעבר וחשבתי שנדבקתי ממנה.
הטיפול בוורמוקס לא עזר ולכן אני פונה אליכם לייעוץ, מה עליי לעשות? הגרוד ממש מפריע ומעצבן… אודה לתשובתכם, ליאת

שאלות נוספות בנושא: גרד בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה