גרד בפי הטבעת


מהו גרד בפי הטבעת וכיצד הוא נגרם?

גרד באזור פי הטבעת הינה תלונה נפוצה. במרבית המקרים הפנייה לרופא נדחית עקב מבוכת המתלונן, אשר בפרק זמן זה מנסה טיפולים שונים. הגרד מחולק לשתי קבוצות עיקריות: גרד ראשוני – כאשר אין סיבה המסבירה את הגדר, וגרד משני – הנובע מסיבה שניתן לאבחן ולטפל בה.
מקור הגרד הוא בעור שמסביב לפי הטבעת ולכן חיפוש המקור לגרד מתרכז באזור זה. העור המגרד חשוף לגורמים רבים שיכולים לגרום לגירוי. לחות שמקורה בזיעה, ריר, מרכיבים בצואה כגון מלחי מרה וחומצות שונות. חוסר שמירה על היגיינה מצד אחד וניקוי יתר מהצד שני כולם יכולים לגרום לגירוי וגרד באזור.

כיצד מאבחנים את הגרד?

על מנת לטפל בגרד יש לקבל אינפורמציה מלאה מהמטופל, תכיפות ואופי היציאות, הפרשות מפי הטבעת, לחות שמורגשת באזור, תחושת חוסר התרוקנות, היסטוריה של נסיעות לחו"ל, תרופות ומחלות פרזיטיות אצל בני המשפחה. הבדיקה הגופנית כוללת הסתכלות על איזור פי הטבעת, בדיקה רקטלית ואנוסקופיה.

מהם המצבים הגורמים לגרד?

  • הפרעה בתפקוד שרירי הסוגר: במצב זה אין סגירה הרמטית של פי הטבעת עם זליגה של ריר ורטיבות.
  • מחלות פרינאליות: טחורים, פיסורה, פיסטולה, מחלות ויראליות ועוד – יכולים להיות אחראיים לגרד.
  • פטרייה או פרזיטים במעי: בחלק מהחולים ניתן לתרבת זנים של פטרייה מסוג קנדידה מהאזור המגרד או מציאת פרזיטים בתרבית או במשטח ישיר מהצואה. טיפול אנטי פטרייתי או אנטי פרזיטי במקרים כאלו יגרום לשיפור.
  • מחלות עור: פסוריאזיס או מחלות עור אחרות נמצאו כסיבה לגרד בחלק מהמטופלים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 478 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

שיטות הטיפול בגרד

המטרה בטיפול היא להשיג עור נקי, יבש, ללא פצעים באזור פי הטבעת. תוספת של סיבים תזונתיים עוזרת בהפחתת ריר או הפרשות מקומיות. בנוסף שימוש במשחות המגנות על העור, ובמקרים מיוחדים תוספת של סטרואידים מקומיים להפחתת הגירוי יכולים לגרום לשיפור המצב.

  • שינוי תזונתי: קפאין ביתר, שוקולד, חוצץ, מיץ עגבניות, בירה – כולם דווחו כמגבירים את תחושת הגרד. לעיתים יש צורך לפנות לייעוץ תזונתי על מנת לנסות לברר את הקשר אם קיים בין סוג המזון לתחושת הגרד.

טיפולים בגרד בלתי נשלט

  • משחת Capsaicin: חומר המופק מפלפל חריף. פוגע במעבר העצבי של תחושת הגרד מהעור.
  • הזרקת מתילן כחול: מגנון הפעולה אינו ברור עד הסוף, אך נמצא כי הזרקות תת עוריות גרמו להפסקת הגרד בלמעלה מ- 80% מהחולים.
  • הזרקת סטרואידים מקומית נמצאה אף היא כגורמת לשיפור בגרד.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 478 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

478 שאלות גולשים בהמשך העמוד

יוני 16 יום שבת , 2018 8:27 am

כאבים בפי הטבעת

שלום רב,אני בת 16 ואני סובלת מעצירות. רק כל כמה ימים אני בשירותים לא תמיד הצואה קשה אבל במהלך היציאה אני סובלת מכאבים עזים עד בכי. לפעמים לאחר יציאות מופיע לי דם ובנוסף גרד ,נפיחות ודקירות. לאחר היציאה (בדרך כלל בערב) אני לא מצליחה לישון כל הלילה כי הכאב לא נותן לי ..כואב לי במיוחד במצב שכיבה וישיבה ולפעמים בהליכה. אני אשמח לעזרה .תודה.

יוני 14 יום חמישי , 2018 9:32 pm

גרד אחרי אנטיביוטיקה (פלגיל)

שלום רב, אני סובל כבר כמה שנים ממערכת העיכול, עשיתי בדיקת צואה ונמצא שיש טפיל( הרופא הסביר לי שיש את זה להמון אנשים בבדיקת צואה אבל בגלל שיש לי תסמינים מסויימים אני צריך אנטיביוטיקה) יומיים לאחר מכן הייתה לי יציאה והרגשתי כמו שריפה בפי הטבעת וכל השבוע אני סובל מגרד אחרי יציאות בעיקר, כמו כן העור סביב פי הטבעת בשני הצדדים מרגיש מוזר, מה זה יכול להיות?? תודה והמשך יום נעים

אפריל 3 יום שלישי , 2018 9:43 am

לאיזה רופא עלי לפנות ?

שלום וברכה,
כשהעליתי את נושא הגרד בפני רופאת המשפחה, היא לא בדקה גם לא שלחה לבדיקות מעבדה אלא הפנתה לכירורג. ככה זה ? האם כל כירורג ? תודה, נורית

פברואר 19 יום שני , 2018 8:16 pm

גרד והפרשות מאיזור פי הטבעת

לפני כ-3 שנים עברתי ניתוח פיסורה.
בחצי שנה האחרונה יש לי גרד והפרשות מאיזור פי הטבעת.
אני לא יודעת אם זה קשור לניתוח או לא .
מהגרד נוצרו לי פצעים באיזור פי הטבעת.
וחוסר נוחות בישיבה.
איך אני צריכה לטפל בזה?

ינואר 23 יום שלישי , 2018 8:17 pm

פצעים מסביב לפי הטבעת

היי לפני מספר חודשים אני ובן זוגי קיימנו יחסי מין ולרגע הייתה גם חדירה אנאלית שהייתה מלווה בכאב ומעט דם ולכן הפסקנו. במשך מספר ימים כאב לי נורא והיה לי קשה להכנס לשירותים וסבלתי מעצירות. דבר זה כאמור עבר. אך לפני כחודש וחצי עברתי ניתוח בחזה שלאחריו צרכתי במשך חמישה ימים אנטיביוטיקה פעמיים ביום. עם סיום לקיחת האנטיביוטיקה שילשלתי במשך יומיים ומאז אני סובלת בכל הנוגע לגרד ויציאות בפי הטבעת. תחילה חשבתי שזה טחורים או פיסורה אבל שמתי לב שפשוט יצאו לי כמו פצעונים קטנים סביב פי הטבעת שניתן להרגיש אותם על ידי העברת אצבע באיזור.. מה גם שמידי פעם אחרי יציאה מעט שורף לי ומגרד ומידי פעם גם יש מעט דם על הנייר טואלט. האם זה נובע מהאנטיביוטיקה? האם בכל זאת זה טחורים או פיסורה? עדיין לא הלכתי לרופא מכיוון שזה מעט מביך אותי גם להסביר את זה פנים מול פנים..
לעולם לא היו לי פצעים כאלה לכן אשמח לחוות דעת בנושא.

שאלות נוספות בנושא: גרד בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה