גרד בפי הטבעת


מהו גרד בפי הטבעת וכיצד הוא נגרם?

גרד באזור פי הטבעת הינה תלונה נפוצה. במרבית המקרים הפנייה לרופא נדחית עקב מבוכת המתלונן, אשר בפרק זמן זה מנסה טיפולים שונים. הגרד מחולק לשתי קבוצות עיקריות: גרד ראשוני – כאשר אין סיבה המסבירה את הגדר, וגרד משני – הנובע מסיבה שניתן לאבחן ולטפל בה.
מקור הגרד הוא בעור שמסביב לפי הטבעת ולכן חיפוש המקור לגרד מתרכז באזור זה. העור המגרד חשוף לגורמים רבים שיכולים לגרום לגירוי. לחות שמקורה בזיעה, ריר, מרכיבים בצואה כגון מלחי מרה וחומצות שונות. חוסר שמירה על היגיינה מצד אחד וניקוי יתר מהצד שני כולם יכולים לגרום לגירוי וגרד באזור.

כיצד מאבחנים את הגרד?

על מנת לטפל בגרד יש לקבל אינפורמציה מלאה מהמטופל, תכיפות ואופי היציאות, הפרשות מפי הטבעת, לחות שמורגשת באזור, תחושת חוסר התרוקנות, היסטוריה של נסיעות לחו"ל, תרופות ומחלות פרזיטיות אצל בני המשפחה. הבדיקה הגופנית כוללת הסתכלות על איזור פי הטבעת, בדיקה רקטלית ואנוסקופיה.

מהם המצבים הגורמים לגרד?

  • הפרעה בתפקוד שרירי הסוגר: במצב זה אין סגירה הרמטית של פי הטבעת עם זליגה של ריר ורטיבות.
  • מחלות פרינאליות: טחורים, פיסורה, פיסטולה, מחלות ויראליות ועוד – יכולים להיות אחראיים לגרד.
  • פטרייה או פרזיטים במעי: בחלק מהחולים ניתן לתרבת זנים של פטרייה מסוג קנדידה מהאזור המגרד או מציאת פרזיטים בתרבית או במשטח ישיר מהצואה. טיפול אנטי פטרייתי או אנטי פרזיטי במקרים כאלו יגרום לשיפור.
  • מחלות עור: פסוריאזיס או מחלות עור אחרות נמצאו כסיבה לגרד בחלק מהמטופלים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 422 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

שיטות הטיפול בגרד

המטרה בטיפול היא להשיג עור נקי, יבש, ללא פצעים באזור פי הטבעת. תוספת של סיבים תזונתיים עוזרת בהפחתת ריר או הפרשות מקומיות. בנוסף שימוש במשחות המגנות על העור, ובמקרים מיוחדים תוספת של סטרואידים מקומיים להפחתת הגירוי יכולים לגרום לשיפור המצב.

  • שינוי תזונתי: קפאין ביתר, שוקולד, חוצץ, מיץ עגבניות, בירה – כולם דווחו כמגבירים את תחושת הגרד. לעיתים יש צורך לפנות לייעוץ תזונתי על מנת לנסות לברר את הקשר אם קיים בין סוג המזון לתחושת הגרד.

טיפולים בגרד בלתי נשלט

  • משחת Capsaicin: חומר המופק מפלפל חריף. פוגע במעבר העצבי של תחושת הגרד מהעור.
  • הזרקת מתילן כחול: מגנון הפעולה אינו ברור עד הסוף, אך נמצא כי הזרקות תת עוריות גרמו להפסקת הגרד בלמעלה מ- 80% מהחולים.
  • הזרקת סטרואידים מקומית נמצאה אף היא כגורמת לשיפור בגרד.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 422 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

422 שאלות גולשים בהמשך העמוד

דצמבר 8 יום שני , 2014 1:18 pm

טחורים

אני סובלת מכל התופעות הבעיתיות שקיימות בפי הטבעת. גם גרד גם טחורים גם עציריות גם כאב מטורף בעת עשיית הצרכים. וגם כאב בישיבה. צריבה פנימית. הבעיה שאני ממש חוששת לעשות שוב בדיקה אצל פורטולוג הבדיקה שעברתי לפני מס' שנים הותירה בי פחד ומבוכה. מה לעשות?

נובמבר 24 יום שני , 2014 6:19 am

גירוד חזק בפי הטבעת

כבר זמן רב סובל מגירוד מציק שאינו מרפה זה בהתקפים בעיקר בשעות הערב והלילה

נובמבר 15 יום שבת , 2014 4:27 pm

גרד חזק בפי הטבעת ובסביבו במשך 3 חודשים

שלום, אני בת 23. סובלת מגרד בפי הטבעת מזה כ3 חודשים. נבדקתי ע"י פרוקטולוג. אין טחורים ובעיות נוספות . לפי המלצת פרוקטולוג כמעט חודש אני מורחת משכה טבעקוטן ולוקחת אהיסטון 3 פעמים ביום. היה שיפור למספר ימים, אבל הגרד חזר. עשיתי בדיקה לקנדידה ובדיקות נוספות אצל גינקולוג -שלילי. לפני חודשיים לקחתי ורמוקס (שני כדורים(), כי חשבתי שיש לי פרזיטים. חשוב לציין, כי במהלך החודש האחרון מס פעמים היתה לי פריחה בעור במקומות שונים. רופא עור המליץ על משכה בטובן. הפריחה עברה. נעשה טסט לאלרגיה. נמצאה רק אלרגיה לניקל, אך רופא עור אמר שזה חסר משמעות. אודה לכם על המלצות להמשך הטיפול.

נובמבר 10 יום שני , 2014 10:31 am

גרד בפי הטבעת לאחר לידה

אני בת 34.5 לאחר לידה חמישית ב"ה. כשהייתי בגיל 19 עברתי ניתוח לפיסורה בהצלחה, מאז ללא בעיות ב"ה. מלפני הלידה התחלתי להרגיש גרד בפי הטבעת. לאחר הלידה זה ממשיך, כאשר יש מידי פעם נקודה קטנה (כמו גרגיר של חול) של דם בניגוב. שומרת על יציאות רכות, ומרוב הפחד מהפיסורה שהייתה (כיוון שסבלתי המון שנים!) מתפנה רק כאשר ממש הכל יוצא לבד (כאילו "בורח לי")וללא מאמץ בכלל, מפני שחוששת להתאמץ ולפצוע את עצמי. הייתי בבדיקה אצל 2 פרוקטולוגים (המנתח שניתח אותי ועוד פרוקטולוג) שאמרו כי אין פיסורה אך לא ידעו ממה הגרד. ממש משוועת לעזרה והצלה, מחכה לתשובתכם!

נובמבר 10 יום שני , 2014 4:27 am

כאבים חזקים / פה הטבעת

סובל מכאבים חזקים בפה הטבעת במיוחד כאשר מרגיש כמו פרונקל מנופח בפה הטבעת , לפעמים התופעה לוקחת מספר ימים עד שיתפוצץ ויורד דם לעתים התופעה נעלמת לתקופה ארוכה לאחרונה כבר מספר ימים עם הרבה כאבים אפילו הצואה נראת חריגה מעורבת עם מוגלה וריר וחשד לדיזנטריה ׳לציין לפני חודש בערך עברתי ניתוח מעקפים, שאלתי האם יש טיפול והאם אתם מקבלים חולים באמצעות התחייבות מקופ״ח אני חבר קופ״ח לאומית

שאלות נוספות בנושא: גרד בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה