גרד בפי הטבעת


מהו גרד בפי הטבעת וכיצד הוא נגרם?

גרד באזור פי הטבעת הינה תלונה נפוצה. במרבית המקרים הפנייה לרופא נדחית עקב מבוכת המתלונן, אשר בפרק זמן זה מנסה טיפולים שונים. הגרד מחולק לשתי קבוצות עיקריות: גרד ראשוני – כאשר אין סיבה המסבירה את הגדר, וגרד משני – הנובע מסיבה שניתן לאבחן ולטפל בה.
מקור הגרד הוא בעור שמסביב לפי הטבעת ולכן חיפוש המקור לגרד מתרכז באזור זה. העור המגרד חשוף לגורמים רבים שיכולים לגרום לגירוי. לחות שמקורה בזיעה, ריר, מרכיבים בצואה כגון מלחי מרה וחומצות שונות. חוסר שמירה על היגיינה מצד אחד וניקוי יתר מהצד שני כולם יכולים לגרום לגירוי וגרד באזור.

כיצד מאבחנים את הגרד?

על מנת לטפל בגרד יש לקבל אינפורמציה מלאה מהמטופל, תכיפות ואופי היציאות, הפרשות מפי הטבעת, לחות שמורגשת באזור, תחושת חוסר התרוקנות, היסטוריה של נסיעות לחו"ל, תרופות ומחלות פרזיטיות אצל בני המשפחה. הבדיקה הגופנית כוללת הסתכלות על איזור פי הטבעת, בדיקה רקטלית ואנוסקופיה.

מהם המצבים הגורמים לגרד?

  • הפרעה בתפקוד שרירי הסוגר: במצב זה אין סגירה הרמטית של פי הטבעת עם זליגה של ריר ורטיבות.
  • מחלות פרינאליות: טחורים, פיסורה, פיסטולה, מחלות ויראליות ועוד – יכולים להיות אחראיים לגרד.
  • פטרייה או פרזיטים במעי: בחלק מהחולים ניתן לתרבת זנים של פטרייה מסוג קנדידה מהאזור המגרד או מציאת פרזיטים בתרבית או במשטח ישיר מהצואה. טיפול אנטי פטרייתי או אנטי פרזיטי במקרים כאלו יגרום לשיפור.
  • מחלות עור: פסוריאזיס או מחלות עור אחרות נמצאו כסיבה לגרד בחלק מהמטופלים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 416 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

שיטות הטיפול בגרד

המטרה בטיפול היא להשיג עור נקי, יבש, ללא פצעים באזור פי הטבעת. תוספת של סיבים תזונתיים עוזרת בהפחתת ריר או הפרשות מקומיות. בנוסף שימוש במשחות המגנות על העור, ובמקרים מיוחדים תוספת של סטרואידים מקומיים להפחתת הגירוי יכולים לגרום לשיפור המצב.

  • שינוי תזונתי: קפאין ביתר, שוקולד, חוצץ, מיץ עגבניות, בירה – כולם דווחו כמגבירים את תחושת הגרד. לעיתים יש צורך לפנות לייעוץ תזונתי על מנת לנסות לברר את הקשר אם קיים בין סוג המזון לתחושת הגרד.

טיפולים בגרד בלתי נשלט

  • משחת Capsaicin: חומר המופק מפלפל חריף. פוגע במעבר העצבי של תחושת הגרד מהעור.
  • הזרקת מתילן כחול: מגנון הפעולה אינו ברור עד הסוף, אך נמצא כי הזרקות תת עוריות גרמו להפסקת הגרד בלמעלה מ- 80% מהחולים.
  • הזרקת סטרואידים מקומית נמצאה אף היא כגורמת לשיפור בגרד.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 416 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

416 שאלות גולשים בהמשך העמוד

אוקטובר 18 יום שבת , 2014 5:56 pm

גרד בפי הטבעת

אני בן 36 כבר שנתיים אני סובל מגרד ואי נעימות בפי הטבעת .התחיל מזה שלפני שנתים התלוננתי על כאבים ובמקרים מאד נדירים דימום קל בזמן היציאות .אז נאמר לי בקליניקאט סאן שיש לי טחורים פנימיים
בשלב מאד התחלתי וטיפלו בהם בהזרקת חומר. מאז כבר שנתיים אני לא מרגיש שום כאב ודם אך הגרד מחרפן אותי. אני עברתי כל הרופאים האפשריים (עור,פרוקטולוגים נוספים,מומחי מערכות עיכול,עשיתי כל הבדיקות כלול קולונוסקפיות ומזיקים)כל הרופאים בפה אחד טוענים שאין לי כלום. ניסיתי כל המשחות אפילו נגשתי להומיאופט. אני מקפיד על תזונה סופר נכונה.חשוב לציין שגירוד מפסיק מרגע שאני נמצא במנוחה.שוכב או יושב אך מספיק לי ללכת 20-30 דקות או לעמוד זא חוזר מייד.הגירוד לא קשור ליציאות.
אני מאד מקפיד על היגיאנה של האיזור ושוטף אחרי יציאות בצורה עדינה. חשוב לציין שאני רואה שיש לי
מין נפיחות קטנה ממש על שפה של פי הטבעת מין כיס עור או ווריד נפוח שקיים לי מזמן .נאמר לי שזה כלום והוא לא יכול להיות גורם לגירוד.התיסכול מגיע לרמות שקשה לתאר.אני לא יכול לתפדק.
המצב שאני מרגיש בנוח רק אם אני שוכב לא מתקבל על הדעת. מה עליי לעשות ולמי לפנות. אני מוכן ללכת רחוק רק להתפתר מסיוט זה.

אוקטובר 16 יום חמישי , 2014 11:52 pm

גרד בפי הטבעת

לאחר 4 לידות מאז יש לי כפל עור באזור פי הטבעת כל השנים חשבתי שזה טחור
תקופה ממושכת סובלת מיובש/עקצוצים/ וגירוד הצואה דיי רגילה
מציק בעיקר בלילה בטוחה שזה קשור לתזונה
אודה להתייחסותכם מה עליי לעשות נורא מטריד?

אוקטובר 5 יום ראשון , 2014 7:54 pm

גרד בפי הטבעת

לאיזה סוג רופא צריך לקבוע תור דרך הקופה כדי לאבחן את הבעיה

אוקטובר 5 יום ראשון , 2014 2:38 pm

גירוד בפי הטבעת לאחר נטילת רואוקטן

שלום רב,

לפני עשרה ימים התחלתי ליטול רואוקטן במינון של 20 מ"ג, 3 פעמים ביום – מאז אני חווה יובש בפנים ובשפתיים (אבל מטפל בקרמים ושפתון) ובעיקר גירוד ממש מציק בפי הטבעת. האזור המדובר אדום מאוד ומגורה להחריד – ממה זה יכול לנבוע? אני בחור מאוד סטרילי וגם את היציאות אני מבצע בסמוך למקלחת כדי להתנקות כמה שאפשר. יכול להיות שזה בגלל מחסור בשתייה? אני שותה בסביבות הליטר-ליטר וחצי ביום. יש משחות מומלצות?

תודה רבה מראש

אוקטובר 4 יום שבת , 2014 4:07 pm

גרד בפי הטבעת בלילה

שלום, אני בת 23, סובלת מתולעי סיכה מזה 8 חודשים ומטופלת כיום גם באמצעים טבעיים וגם קונבנציונליים. לפני חודש וחצי הכרתי את בן זוגי, ויידעתי אותו על העניין והשתדלנו מאוד לשמור על היגיינה, במיוחד בקשר למין.
לאחרונה הוא דיווח על גרד בפי הטבעת גם בערב וגם במהלך היום, לאחר שבאותו היום קיימנו יחסים ולאחר מכן הוא אכל בלי לשטוף ידיים. האם ייתכן שנדבק ממני? אם כן, מה לעשות? כיצד להימנע מהידבקות חוזרת? ישנם אי אילו כללים שיש לשמור עליהם? להימנע מסוגי מין מסוימים בכלל? (מאנאלי זה ברור). אני חוששת שהוא ידביק אותי ויוסיף לצרות שכבר יש ואז הוא לא יספיק להחלים ואדביק אותו שוב. תודה.

שאלות נוספות בנושא: גרד בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה