גרד בפי הטבעת


מהו גרד בפי הטבעת וכיצד הוא נגרם?

גרד באזור פי הטבעת הינה תלונה נפוצה. במרבית המקרים הפנייה לרופא נדחית עקב מבוכת המתלונן, אשר בפרק זמן זה מנסה טיפולים שונים. הגרד מחולק לשתי קבוצות עיקריות: גרד ראשוני – כאשר אין סיבה המסבירה את הגדר, וגרד משני – הנובע מסיבה שניתן לאבחן ולטפל בה.
מקור הגרד הוא בעור שמסביב לפי הטבעת ולכן חיפוש המקור לגרד מתרכז באזור זה. העור המגרד חשוף לגורמים רבים שיכולים לגרום לגירוי. לחות שמקורה בזיעה, ריר, מרכיבים בצואה כגון מלחי מרה וחומצות שונות. חוסר שמירה על היגיינה מצד אחד וניקוי יתר מהצד שני כולם יכולים לגרום לגירוי וגרד באזור.

כיצד מאבחנים את הגרד?

על מנת לטפל בגרד יש לקבל אינפורמציה מלאה מהמטופל, תכיפות ואופי היציאות, הפרשות מפי הטבעת, לחות שמורגשת באזור, תחושת חוסר התרוקנות, היסטוריה של נסיעות לחו"ל, תרופות ומחלות פרזיטיות אצל בני המשפחה. הבדיקה הגופנית כוללת הסתכלות על איזור פי הטבעת, בדיקה רקטלית ואנוסקופיה.

מהם המצבים הגורמים לגרד?

  • הפרעה בתפקוד שרירי הסוגר: במצב זה אין סגירה הרמטית של פי הטבעת עם זליגה של ריר ורטיבות.
  • מחלות פרינאליות: טחורים, פיסורה, פיסטולה, מחלות ויראליות ועוד – יכולים להיות אחראיים לגרד.
  • פטרייה או פרזיטים במעי: בחלק מהחולים ניתן לתרבת זנים של פטרייה מסוג קנדידה מהאזור המגרד או מציאת פרזיטים בתרבית או במשטח ישיר מהצואה. טיפול אנטי פטרייתי או אנטי פרזיטי במקרים כאלו יגרום לשיפור.
  • מחלות עור: פסוריאזיס או מחלות עור אחרות נמצאו כסיבה לגרד בחלק מהמטופלים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 409 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

שיטות הטיפול בגרד

המטרה בטיפול היא להשיג עור נקי, יבש, ללא פצעים באזור פי הטבעת. תוספת של סיבים תזונתיים עוזרת בהפחתת ריר או הפרשות מקומיות. בנוסף שימוש במשחות המגנות על העור, ובמקרים מיוחדים תוספת של סטרואידים מקומיים להפחתת הגירוי יכולים לגרום לשיפור המצב.

  • שינוי תזונתי: קפאין ביתר, שוקולד, חוצץ, מיץ עגבניות, בירה – כולם דווחו כמגבירים את תחושת הגרד. לעיתים יש צורך לפנות לייעוץ תזונתי על מנת לנסות לברר את הקשר אם קיים בין סוג המזון לתחושת הגרד.

טיפולים בגרד בלתי נשלט

  • משחת Capsaicin: חומר המופק מפלפל חריף. פוגע במעבר העצבי של תחושת הגרד מהעור.
  • הזרקת מתילן כחול: מגנון הפעולה אינו ברור עד הסוף, אך נמצא כי הזרקות תת עוריות גרמו להפסקת הגרד בלמעלה מ- 80% מהחולים.
  • הזרקת סטרואידים מקומית נמצאה אף היא כגורמת לשיפור בגרד.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 409 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

409 שאלות גולשים בהמשך העמוד

ספטמבר 18 יום חמישי , 2014 1:05 am

גרד בפי הטבעת ודימום חד פעמי

שלום,
אני בת 20.
לרוב היציאות שלי קשות ומצריכות שהיה ארוכה מעט מהרגיל בשירותים.
לאחרונה התחיל לגרד לי מעט באזור פי הטבעת, והבוקר פעם ראשונה שדימם לי מפי הטבעת כאשר ניגבתי עם נייר הטואלט. בהמשך היום בדקתי מס' פעמים ולא היה זכר לדימום.
מה יכולות להיות הסיבות לדימום חד פעמי?
האם זה מצריך בדחיפות לגשת לרופא?
תודה!

ספטמבר 13 יום שבת , 2014 1:08 pm

כאב בפי הטבעת אצל ילדים

שלום רב בתי סובלת לסירוגין במשך 8 חודשים כאבים באיזור פי הטבעת שהולכים ושבים . הכאב מתחיל כאשר האזור מאוד מגורה ואדום ואז מתחיל חוסר רצון לתת צואה שגורם לעצירות. ברוב הזמן יש לה כאבים גם כאשר הצואה מאוד רכה היא מטופלת לאורך כל התקופה בנורמלקס . האם יש לכם מושג מה יכול לגרום לכאבים עד כה שום רופא לא הצליח למצוא את הסיבה. תודה

ספטמבר 11 יום חמישי , 2014 11:39 pm

גרד בפי הטבעת

שלום יש לי שאלה ובעיה שמטרידה אותי הרבה מאוד זמן קרוב לשנתיים יש לי גרד בפי הטבעת במשך כל היום הרופאים לא מוצאים כלום הביאו לי משחות אך הן לא עוזרות איזה בדיקות עוד ניתן לבצע מודה מראש.

ספטמבר 4 יום חמישי , 2014 9:02 pm

גרד בפי הטבעת

שלום רב, יש לי גרד בפי הטבעת כבר תקופה ארוכה.
אני בדרך כלל מרגישה שיש לי צורך לגרד כשאני מתאפקת (במתן שתן) ובעיקר בערב.
מה יכולה להיות הסיבה?

יולי 26 יום שבת , 2014 6:56 pm

גרד בפי הטבעת

שלום אני סובלת כמה שנים ולא מוצאת טיפול רופא העור לא זיהה כלום ונתן משחה בטה קרוטן. המשחה מעט עזרה לכמה ימים ואז הכל חזר. בגרד התמקד בלילות וכעת גם ביום. לאיזה רופא עלי לגשת בכדי לברר את הסיבה לגרד? ומה מומלץ לעשות להרגעה?

שאלות נוספות בנושא: גרד בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה