פיסורה – סדק בפי הטבעת


מהי הפיסורה

הפיסורה היא סדק או קרע ברירית המצפה את התעלה האנאלית. התסמינים הקלאסיים הינם כאבים בזמן יציאה, היכולים להמשך דקות עד שעות. דימום של דם אדום בהיר גם הוא אופייני. ישנן פיסורות חריפות – שהן לרוב שטחיות ופיסורות כרוניות – אשר יכולות להיות מלוות בשינויים אנטומים כמו כפל עור בולט, סיבי שריר חשופים, בצקת מקומית וצלקת.

בתמונה ניתן לראות פיסורה הממוקמת במקום אופיני – אזור הכניסה לתעלה האנלית בקיר האחורי.

 

anal_fissure.jpg

הגורמים לפיסורה

הפיסורה נגרמת כתוצאה מטראומה מקומית לתעלה האנאלית. לרוב על ידי יציאה קשה. אולם גם יציאות מרובות, יציאות רכות ושלשולים יכולים להיות אחראיים להיווצרות של פיסורה. הפיסורה אינה נרפאת בקלות עקב חוסר באספקת דם לרירית הקרועה. מרבית הטיפולים שהוכחו כמוצלחים – מתבססים על הגברת אספקת הדם לאזור.

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 833 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

שיטות הטיפול בפיסורה

  • הטיפול הבסיסי: מטרתו של הטיפול הינה לגרום ליציאות רכות סדירות, רכות, שלא יגרמו להמשך הטראומה המקומית. הטיפול מבוסס על צריכה מוגברת של מים וסיבים בדיאטה, אמבטיות ישיבה, מרככי יציאה. התחלת הטיפול לרוב מפחיתה את עוצמת הכאב ומפסיקה את הדימום. אחוזי הצלחה בשיטה זו – 50%.
  • משחות מקומיות: משחת הנפדיפין הינה המשחה הנפוצה ביותר לטיפול בפיסורה. השיפור לרוב מתרחש מייד לאחר התחלת הטיפול. את המשחה יש להוסיף לטיפול הבסיסי למרוח בתדירות של ארבע פעמים ביום. בטיפול נכון סיכויי ההצלחה המדווחים הם כ-65%. תופעות הלוואי מהטיפול הינן כאבי ראש, אודם ונפילת לחץ דם.
    משחת ניטרוגליצרין – אף היא מקובלת כטיפול בפיסורה וגם לה סיכויי הצלחה בריפוי של 65% אופן טיפול דומה למשחת הנפדיפין והמשחה גורמת לתופעות לוואי של כאבי ראש.
    קיימות משחות נוספות המבוססות על מינון גבוה יותר של נפדיפין ושילוב בין המשחות אך שילובים אלו לא הוכיחו יעילות מעבר לטיפול המקורי.
  • הזרקת בוטוליניום טוקסין – בוטוקס: הבוטוקס הינו רעלן הגורם לשיתוק שרירים. בטיפול בפיסורה הרעלן מוזרק לסיבי הסוגר הפנימי וגורם להרפיה כימית של הסוגר. סיכויי ההצלחה המדווחים בהזרקה אחת הינם כ-80%. התרופה מורידה את הלחץ בסוגר לתקופה שבין חודשיים לשלושה. השימוש בתכשיר אינו יכול לגרום לאי שליטה על הסוגרים. תופעות הלוואי שדווחו הינן חולשה דמוית שפעת, שטפי דם וכאב במקום ההזרקה. אין להשתמש בתרופה לנשים בהריון או מניקות.

ניתוחים לפיסורה

  • חיתוך צידי של הסוגר: זהו ניתוח הבחירה לסובלים מפיסורה עם אחוזי הצלחה שנעים עד 95% ריפוי בעקבות הניתוח. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או ספינלית אולם ניתן לבצעו בבטחה גם בהרדמה מקומית. לרוב יש צורך בהשגחה קצרה לאחר הניתוח. ההחלמה מהירה עם ירידה דרמטית בכאב ביום שלאחר הניתוח וחזרה ממוצעת לשגרה בתוך מספר ימים. דווחו מקרים של פגיעה בסוגר עם אי שליטה על גזים ויציאות לאחר הניתוח – אולם שכיחות של סיבוך זה נמוכה יחסית ולרוב מדובר בתופעה חולפת.
  • הרחבה אנאלית: הרחבה ידנית או פנאומטית – מדובר בהליך לרוב בלתי מבוקר ואינו מומלץ כיום לטיפול בפיסורה.
  • קידום מתלה אנאלי: מדובר בהליך בו נלקחת רירית מאזור פי הטבעת מנותקת ממקומה ומקודמת כך שתכסה את איזור הפיסורה. מדובר בהליך מורכב, אשר מיועד בעיקר למקרים בהם יש טונוס מוחלש בסוגר.

ישנם מצבים מיוחדים הדורשים התייחסות נפרדת – ובינם פיסורה בחולים עם מחלת מעי דלקתית ובמיוחד מחלת קרון, הטיפול בפיסורה חוזרת, הטיפול בפיסורה בחולה עם בעיית שליטה על סוגרים ועוד.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 833 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

833 שאלות גולשים בהמשך העמוד

יולי 4 יום שבת , 2020 9:04 pm

פיסורה

שלום אני סובלת מהפיסורה 7חודשים לסרוגין טפלתי בכל משחה אפשרית ושטיפות אני מעוניינת לעבור טיפול בוטוקס עם יש השתתפות של כללית דרך המושלם? ואיפה אפשר לעשות את זה?

מאי 20 יום רביעי , 2020 10:34 pm

בירור לגבי הזרקת בוטוקס במקרה של פיסורה כרונית

שלום ,
בני בחור בן 25 סובל מפיסורה כרונית ,
ברצוני לדעת האם אתם ממליצים לבצע את הטיפול בהזרקת בוטוקס,
האם ישנם סיבוכים והיכן מבצעים פעולה זו,
או שניתוח עדיף. תודה

אפריל 19 יום ראשון , 2020 10:39 pm

פיסורה וטחורים

שלום

אני בתחילת חודש תשיעי מזה חודשיים וחצי שאני סובלת מכאבים חזקים בפי הטבעת. על פי אבחון של רופא מומחה ישנה פיסורה וטחורים מסביב. המצב מאד קשה וסבל נוראי של כאבי תופת. המשחות לא עוזרות בכלל.

אחרי שרותים יש התקפים של 8 עד 10 שעות ברמות כאב נוראיות.
כל יציאה מלווה בדימום כואבים ולאחרונה גם בצניחת טחורים.
הכאב גדול ואני חייבת להכניס את הטחורים כל פעם ואז מתחיל הסבל של הפיסורה והמקום.

הרופא ממליץ על בוטוקס לאחר הלידה.
שאלתי האם הבוטוקס יכול לעזור גם לצניחת הטחורים?

האם לפי מה שתארתי הבוטוקס יעזור לי?

תודה רבה

מרץ 26 יום חמישי , 2020 11:42 pm

שאלה על מצבי

שלום קוראים לי לירן הסיפור שלי הוא כזה.. אני נמשך לגברים ושקיימתי יחסי מין עם גבר שהיה לו איבר מין עבה נפצעתי בפי הטבעת, הלכתי לפרוקטולוג שבדק אותי וראה שאין סדק משמעותי והרגיש טיפה נפיחות הוא אמר לי שזה כרגע לא מצריך ניתוח כי המצב לא חמור הוא גם שאל אותי אם כואב לי ביציאות ואמרתי שלא,נתן לי מרשם למשחה לשים לפני חדירה זה באמת עוזר שלא יכאב לי אחרי החדירה אבל ככל שאני מקיים יחסי מין המצב מחמיר.. ניסיתי להכניס אצבע לפי הטבעת והרגשתי רגישות של המקום אחרי החדירה ואני חושש שזה רק יחמיר עם הזמן ואז אני בכלל לא יוכל אפילו להכניס אצבע.. השאלה שלי אם יש משהו שיכול לעזור למצב שלי? משהו שיגרום למקום להחלים לתמיד כי המצב לא חמור או כרוני ואין דימום ביציאות

פברואר 20 יום חמישי , 2020 5:37 pm

פיסורה

שלום דוקטור; אני סובלת מפיסורה כבר כמעט ארבעה חודשים מטופלת ברקטוג'סיק ופגלקס על בסיס יומיומי ושינוי תזונה דרסטי. הייתה תקופה דיי ארוכה שהכאב נעלם לגמרי והמון זמן שכבר אין דימומים. בימים האחרונים חזר הכאב בזמן יציאה אבל עדיין כאב נסבל יחסית למה שהיה בהתחלה. הרופא החליף לי את המשחה לניפדיפין ומרגיש שמתחיל לעזור. אני נורא רוצה להיכנס להיריון בקרוב וממש חוששת שזה לא יעלם/יחזור בזמן ההיריון, האם קיים טיפול כלשהו שיעזור לי במידה וכן אכנס להיריון? במידה ואחליט לעשות את הניתוח האם זה יכול להיפתח שוב במהלך הלידה גם לאחר הניתוח? ושאלה נוספת, האם מותר לשתות אלכוהול? זה יכול להחמיר את הכאב?

שאלות נוספות בנושא: פיסורה – סדק בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה