פיסורה – סדק בפי הטבעת


מהי הפיסורה

הפיסורה היא סדק או קרע ברירית המצפה את התעלה האנאלית. התסמינים הקלאסיים הינם כאבים בזמן יציאה, היכולים להמשך דקות עד שעות. דימום של דם אדום בהיר גם הוא אופייני. ישנן פיסורות חריפות – שהן לרוב שטחיות ופיסורות כרוניות – אשר יכולות להיות מלוות בשינויים אנטומים כמו כפל עור בולט, סיבי שריר חשופים, בצקת מקומית וצלקת.

בתמונה ניתן לראות פיסורה הממוקמת במקום אופיני – אזור הכניסה לתעלה האנלית בקיר האחורי.

 

anal_fissure.jpg

הגורמים לפיסורה

הפיסורה נגרמת כתוצאה מטראומה מקומית לתעלה האנאלית. לרוב על ידי יציאה קשה. אולם גם יציאות מרובות, יציאות רכות ושלשולים יכולים להיות אחראיים להיווצרות של פיסורה. הפיסורה אינה נרפאת בקלות עקב חוסר באספקת דם לרירית הקרועה. מרבית הטיפולים שהוכחו כמוצלחים – מתבססים על הגברת אספקת הדם לאזור.

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 825 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

שיטות הטיפול בפיסורה

  • הטיפול הבסיסי: מטרתו של הטיפול הינה לגרום ליציאות רכות סדירות, רכות, שלא יגרמו להמשך הטראומה המקומית. הטיפול מבוסס על צריכה מוגברת של מים וסיבים בדיאטה, אמבטיות ישיבה, מרככי יציאה. התחלת הטיפול לרוב מפחיתה את עוצמת הכאב ומפסיקה את הדימום. אחוזי הצלחה בשיטה זו – 50%.
  • משחות מקומיות: משחת הנפדיפין הינה המשחה הנפוצה ביותר לטיפול בפיסורה. השיפור לרוב מתרחש מייד לאחר התחלת הטיפול. את המשחה יש להוסיף לטיפול הבסיסי למרוח בתדירות של ארבע פעמים ביום. בטיפול נכון סיכויי ההצלחה המדווחים הם כ-65%. תופעות הלוואי מהטיפול הינן כאבי ראש, אודם ונפילת לחץ דם.
    משחת ניטרוגליצרין – אף היא מקובלת כטיפול בפיסורה וגם לה סיכויי הצלחה בריפוי של 65% אופן טיפול דומה למשחת הנפדיפין והמשחה גורמת לתופעות לוואי של כאבי ראש.
    קיימות משחות נוספות המבוססות על מינון גבוה יותר של נפדיפין ושילוב בין המשחות אך שילובים אלו לא הוכיחו יעילות מעבר לטיפול המקורי.
  • הזרקת בוטוליניום טוקסין – בוטוקס: הבוטוקס הינו רעלן הגורם לשיתוק שרירים. בטיפול בפיסורה הרעלן מוזרק לסיבי הסוגר הפנימי וגורם להרפיה כימית של הסוגר. סיכויי ההצלחה המדווחים בהזרקה אחת הינם כ-80%. התרופה מורידה את הלחץ בסוגר לתקופה שבין חודשיים לשלושה. השימוש בתכשיר אינו יכול לגרום לאי שליטה על הסוגרים. תופעות הלוואי שדווחו הינן חולשה דמוית שפעת, שטפי דם וכאב במקום ההזרקה. אין להשתמש בתרופה לנשים בהריון או מניקות.

ניתוחים לפיסורה

  • חיתוך צידי של הסוגר: זהו ניתוח הבחירה לסובלים מפיסורה עם אחוזי הצלחה שנעים עד 95% ריפוי בעקבות הניתוח. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או ספינלית אולם ניתן לבצעו בבטחה גם בהרדמה מקומית. לרוב יש צורך בהשגחה קצרה לאחר הניתוח. ההחלמה מהירה עם ירידה דרמטית בכאב ביום שלאחר הניתוח וחזרה ממוצעת לשגרה בתוך מספר ימים. דווחו מקרים של פגיעה בסוגר עם אי שליטה על גזים ויציאות לאחר הניתוח – אולם שכיחות של סיבוך זה נמוכה יחסית ולרוב מדובר בתופעה חולפת.
  • הרחבה אנאלית: הרחבה ידנית או פנאומטית – מדובר בהליך לרוב בלתי מבוקר ואינו מומלץ כיום לטיפול בפיסורה.
  • קידום מתלה אנאלי: מדובר בהליך בו נלקחת רירית מאזור פי הטבעת מנותקת ממקומה ומקודמת כך שתכסה את איזור הפיסורה. מדובר בהליך מורכב, אשר מיועד בעיקר למקרים בהם יש טונוס מוחלש בסוגר.

ישנם מצבים מיוחדים הדורשים התייחסות נפרדת – ובינם פיסורה בחולים עם מחלת מעי דלקתית ובמיוחד מחלת קרון, הטיפול בפיסורה חוזרת, הטיפול בפיסורה בחולה עם בעיית שליטה על סוגרים ועוד.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 825 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

825 שאלות גולשים בהמשך העמוד

נובמבר 9 יום שבת , 2019 3:39 pm

פיסורה

סובל מפיסורה מזה כשבוע, מטפל במשחה, שמתי לב שנוצר גם כפל עור בולט האם חלק מזה? האם עתיד להעלם?

אוקטובר 25 יום שישי , 2019 8:59 am

פיסורה

לפני כ 3 חודשים הכירורג בקופת חולים אבחן אצלי פיסורה. מאז ניסיתי 2 משחות שונות אשר לא הועילו ניפדיפין ורקטוג'סיק. בביקורי אצלו היום הפנה אותי לניתוח ללא בדיקה נוספת. האם באמת זהו הפתרון הטוב ביותר? האם כדאי לי לקבל חוות דעת נוספת? היכן מומלץ לבצע ניתוח כזה?

ספטמבר 9 יום שני , 2019 7:51 pm

שמן פרפין כמות

ערב טוב חברים
אתמול עברתי ניתוח לפיסורה שאני סובל איתה כבר שנה בחודש האחרון היו לי עציריות קשות מאוד וסבלתט כאבים של שעות ככול הנראה מכדורים פסיכיאטריים בשם רסיטל או ברינטליקס של 10 מג שהתחלתי לקחת
אני לא רואה סיבה אחרת אני שותה מעל 2 ליטר מים ביום לא אוכל בצקים רק סלטים ואוכל בריא שיבולת שועל כל בוקר
אתמול ברוך ה' עברתי את הניתוח לפיסורה ואני לא יכול להרשות לעצמי לפצוע את עצמי שוב בעצירות כזאת
דיברתי עם הפסיכיאטר ואני הולך להוריד את הכדור בנתיים לחצי לכמה ימים ולהחליף למשהו אחר

רציתי לדעת מכיוון שלא שאלתי את הרופא כי שחכתי כמה מומלץ לשתות שמן כמה כמות? בנתיים שתיתי שקית של אבקה שמערבבים בטעם תפוז שיהיה לי יציאות רכות יצא לי היום מים
אבל בהמשך הימים חייב לתת מענה ליציאות רכות בלבד
כמה אתם ממליצים לי? והאם תיהיה לי יציאה קשה בימים הקרובים יכול להיות שהניתוח יהיה לחינם? ואולי זה ייפצע שוב ואצטרך לעשות שוב ניתוח? או שבדרך כלל מי שעבר את הניתוח הכל נרפא לו?
ממש תודה

מאי 19 יום ראשון , 2019 4:39 pm

פיסורה

שלום לפני בערך חצי שנה הייתה לי פיסורה שטופלה עם ניפדיפין ובתוך שבועיים אכן הורגשה הקלה. לפני חודש הופיעה שוב ,כאבים עזים יותר מפעם הקודמת ממש קשים. ביקרתי שוב אצל פרוקטולוג שאמר שיצא חתיכת עור בשם pile כנראה בשל ריפוי לא תקין. המליץ על ניתוח. בחודש הזה שעבר אני עם ניפדפין אך עדיין..
1.האם במקרה זה שיש פייל יש סיכוי לריפוי ללא ניתוח?
2.האם יש עניין להמשיך עם המשפחה מעל לחודש זה עוד יכול להועיל?
3.האם רסטרוג'סיק יעיל יותר? (הרופא אמר שגורם לכאבי ראש ולא נתן)
תודה רבה מראש

מאי 19 יום ראשון , 2019 12:21 pm

פיסורה חוזרת

שלום רב,
לאחר 7 שנות סבל עברתי ניתוח פיסורה בדצמבר האחרון (12/2018)
בשבוע האחרון הכאבים חזרו וביקור אצל כירורג אישר שכנראה הפיסורה חזרה (5 וחצי חודשים אחרי הניתוח)
אני מפחדת פחד מוות מההבחנה הזו , התחלתי שוב רקטוג'סטיק (3 ימים) ועדיין לא מרגישה שום הקלה.
מה הן האופציות שעומדות בפני? אודה להתייחסותכם :)

שאלות נוספות בנושא: פיסורה – סדק בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה