פיסורה – סדק בפי הטבעת


מהי הפיסורה

הפיסורה היא סדק או קרע ברירית המצפה את התעלה האנאלית. התסמינים הקלאסיים הינם כאבים בזמן יציאה, היכולים להמשך דקות עד שעות. דימום של דם אדום בהיר גם הוא אופייני. ישנן פיסורות חריפות – שהן לרוב שטחיות ופיסורות כרוניות – אשר יכולות להיות מלוות בשינויים אנטומים כמו כפל עור בולט, סיבי שריר חשופים, בצקת מקומית וצלקת.

בתמונה ניתן לראות פיסורה הממוקמת במקום אופיני – אזור הכניסה לתעלה האנלית בקיר האחורי.

 

anal_fissure.jpg

הגורמים לפיסורה

הפיסורה נגרמת כתוצאה מטראומה מקומית לתעלה האנאלית. לרוב על ידי יציאה קשה. אולם גם יציאות מרובות, יציאות רכות ושלשולים יכולים להיות אחראיים להיווצרות של פיסורה. הפיסורה אינה נרפאת בקלות עקב חוסר באספקת דם לרירית הקרועה. מרבית הטיפולים שהוכחו כמוצלחים – מתבססים על הגברת אספקת הדם לאזור.

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 786 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

שיטות הטיפול בפיסורה

  • הטיפול הבסיסי: מטרתו של הטיפול הינה לגרום ליציאות רכות סדירות, רכות, שלא יגרמו להמשך הטראומה המקומית. הטיפול מבוסס על צריכה מוגברת של מים וסיבים בדיאטה, אמבטיות ישיבה, מרככי יציאה. התחלת הטיפול לרוב מפחיתה את עוצמת הכאב ומפסיקה את הדימום. אחוזי הצלחה בשיטה זו – 50%.
  • משחות מקומיות: משחת הנפדיפין הינה המשחה הנפוצה ביותר לטיפול בפיסורה. השיפור לרוב מתרחש מייד לאחר התחלת הטיפול. את המשחה יש להוסיף לטיפול הבסיסי למרוח בתדירות של ארבע פעמים ביום. בטיפול נכון סיכויי ההצלחה המדווחים הם כ-65%. תופעות הלוואי מהטיפול הינן כאבי ראש, אודם ונפילת לחץ דם.
    משחת ניטרוגליצרין – אף היא מקובלת כטיפול בפיסורה וגם לה סיכויי הצלחה בריפוי של 65% אופן טיפול דומה למשחת הנפדיפין והמשחה גורמת לתופעות לוואי של כאבי ראש.
    קיימות משחות נוספות המבוססות על מינון גבוה יותר של נפדיפין ושילוב בין המשחות אך שילובים אלו לא הוכיחו יעילות מעבר לטיפול המקורי.
  • הזרקת בוטוליניום טוקסין – בוטוקס: הבוטוקס הינו רעלן הגורם לשיתוק שרירים. בטיפול בפיסורה הרעלן מוזרק לסיבי הסוגר הפנימי וגורם להרפיה כימית של הסוגר. סיכויי ההצלחה המדווחים בהזרקה אחת הינם כ-80%. התרופה מורידה את הלחץ בסוגר לתקופה שבין חודשיים לשלושה. השימוש בתכשיר אינו יכול לגרום לאי שליטה על הסוגרים. תופעות הלוואי שדווחו הינן חולשה דמוית שפעת, שטפי דם וכאב במקום ההזרקה. אין להשתמש בתרופה לנשים בהריון או מניקות.

ניתוחים לפיסורה

  • חיתוך צידי של הסוגר: זהו ניתוח הבחירה לסובלים מפיסורה עם אחוזי הצלחה שנעים עד 95% ריפוי בעקבות הניתוח. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או ספינלית אולם ניתן לבצעו בבטחה גם בהרדמה מקומית. לרוב יש צורך בהשגחה קצרה לאחר הניתוח. ההחלמה מהירה עם ירידה דרמטית בכאב ביום שלאחר הניתוח וחזרה ממוצעת לשגרה בתוך מספר ימים. דווחו מקרים של פגיעה בסוגר עם אי שליטה על גזים ויציאות לאחר הניתוח – אולם שכיחות של סיבוך זה נמוכה יחסית ולרוב מדובר בתופעה חולפת.
  • הרחבה אנאלית: הרחבה ידנית או פנאומטית – מדובר בהליך לרוב בלתי מבוקר ואינו מומלץ כיום לטיפול בפיסורה.
  • קידום מתלה אנאלי: מדובר בהליך בו נלקחת רירית מאזור פי הטבעת מנותקת ממקומה ומקודמת כך שתכסה את איזור הפיסורה. מדובר בהליך מורכב, אשר מיועד בעיקר למקרים בהם יש טונוס מוחלש בסוגר.

ישנם מצבים מיוחדים הדורשים התייחסות נפרדת – ובינם פיסורה בחולים עם מחלת מעי דלקתית ובמיוחד מחלת קרון, הטיפול בפיסורה חוזרת, הטיפול בפיסורה בחולה עם בעיית שליטה על סוגרים ועוד.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 786 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

786 שאלות גולשים בהמשך העמוד

אוגוסט 12 יום שבת , 2017 4:36 pm

פיסורה לאחר לידה

אני חודש אחרי לידה , שבוע לאחר הלידה התחילו לי טחורים וטיפלתי עם משחה אך במקום להיעלם המצב הלך והחמיר והכאבים גברו והם שיוצא בזמן מתן צואה גדל. יש לי כאבים נוראיים בזמן מתן הצואה ועוד הרבה שעות אחריו.
רציתי לדעת האם זה דבר נפוץ אחרי לידה ואיך אפשר לטפל בכדי לפתור את בעיה כמה שיותר מהר.
הכאבים גורמים לי לחוסר נוחות ושקט קשים מאוד.
אודה לתשובתכם

יולי 11 יום שלישי , 2017 6:01 am

פיסורה כתוצאה של קולונוסקופיה

עברתי בדיקת קולונוסקופיה ולאחר הבדיקה כל יציאה היתה מלווה בכאבים עזים חזרתי לרופא שעשה לי את הבדיקה והוא אמר לי שיש לי פיסורה
אני לא סבלתי אף פעם מפיסורה ויש לי שתי שאלות א האם קולונוסקופיה יכולה לגרום לפיסורה ב איך מתמודדים עם הפיסורה שהיא משביתה אותי לחלוטין

יולי 11 יום שלישי , 2017 6:00 am

פיסורה כתוצאה של קולונוסקופיה

עברתי בדיקת קולונוסקופיה ולאחר הבדיקה כל יציאה היתה מלווה בכאבים עזים חזרתי לרופא שעשה לי את הבדיקה והוא אמר לי שיש לי פיסורה
אני לא סבלתי אף פעם מפיסורה ויש לי שתי שאלות א האם קולונוסקופיה יכולה לגרום לפיסורה ב איך מתמודדים עם הפיסורה שהיא משביתה אותי לחלוטין

יולי 8 יום שבת , 2017 11:46 pm

פיסורה כתוצאה של קולונוסקופיה

עברתי בדיקת קולונוסקופיה ומאז כל יציאה מלווה בכאבים עזים למשך 5-6 שעותו חזרתי לבדיקה ונאמר לי שנהייה לי פיסורה עקב הבדיקה
שאלתי א האם זה מצוי שבדיקה גורמת לפיסורה במה הסיכויים להיתרפות ללא ניתוח

יוני 29 יום חמישי , 2017 7:41 am

פיסורה כרונית

יש לי פיסורה כרונית כבר מעל 10 שנים שכל כמה שנים נפתחת מחדש .ראוי לציין שלפני שנתיים עברתי ניתוח של פיסורה וטחורים. לא עברתי את הניתוח של החתך הצידי כי הסוגר שלי ממש חלש אלה הרופא עשה שהפיסורה תהיה שם שטוחה יותר כדי שתתרפא מהר. ואכן היו לי שנתיים דיי שקטות חוץ מכמה מקרים של שילשול שגרמו לי שוב לדמם ומעט וכאב אך הצלחתי לרפא מהר את המקום. עוד ראוי לציין שאני לוקחת באופן קבוע פעמיים ביום נורמלקס כדי לשמור על יציאות רכות. לפני שבוע היה לי שוב שלשול שגרם לי שוב לדימום ולכאבים בפיסורה.מאז מה שאני לא עושה מורחת משחות וכו הכאבים לא פוסקים זה כאבים מעין התכווציות של המקום למרות שהיציאות שלי רכות מאוד.אני מאוד מאוד פוחדת שיצטרך ניתוח שני כי אז יש יותר סיכונים. מה ניתן לעשות במצבי זה? המצב מאוד מפריע לי לשגרת החיים. אני ממש חסרת אונים ולא יודעת מה לעשות ואגב אני בת 38 אז מה יהיה שאני יהיה מבוגרת יותר??

שאלות נוספות בנושא: פיסורה – סדק בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה