פיסורה – סדק בפי הטבעת


מהי הפיסורה

הפיסורה היא סדק או קרע ברירית המצפה את התעלה האנאלית. התסמינים הקלאסיים הינם כאבים בזמן יציאה, היכולים להמשך דקות עד שעות. דימום של דם אדום בהיר גם הוא אופייני. ישנן פיסורות חריפות – שהן לרוב שטחיות ופיסורות כרוניות – אשר יכולות להיות מלוות בשינויים אנטומים כמו כפל עור בולט, סיבי שריר חשופים, בצקת מקומית וצלקת.

בתמונה ניתן לראות פיסורה הממוקמת במקום אופיני – אזור הכניסה לתעלה האנלית בקיר האחורי.

 

anal_fissure.jpg

הגורמים לפיסורה

הפיסורה נגרמת כתוצאה מטראומה מקומית לתעלה האנאלית. לרוב על ידי יציאה קשה. אולם גם יציאות מרובות, יציאות רכות ושלשולים יכולים להיות אחראיים להיווצרות של פיסורה. הפיסורה אינה נרפאת בקלות עקב חוסר באספקת דם לרירית הקרועה. מרבית הטיפולים שהוכחו כמוצלחים – מתבססים על הגברת אספקת הדם לאזור.

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 781 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

שיטות הטיפול בפיסורה

  • הטיפול הבסיסי: מטרתו של הטיפול הינה לגרום ליציאות רכות סדירות, רכות, שלא יגרמו להמשך הטראומה המקומית. הטיפול מבוסס על צריכה מוגברת של מים וסיבים בדיאטה, אמבטיות ישיבה, מרככי יציאה. התחלת הטיפול לרוב מפחיתה את עוצמת הכאב ומפסיקה את הדימום. אחוזי הצלחה בשיטה זו – 50%.
  • משחות מקומיות: משחת הנפדיפין הינה המשחה הנפוצה ביותר לטיפול בפיסורה. השיפור לרוב מתרחש מייד לאחר התחלת הטיפול. את המשחה יש להוסיף לטיפול הבסיסי למרוח בתדירות של ארבע פעמים ביום. בטיפול נכון סיכויי ההצלחה המדווחים הם כ-65%. תופעות הלוואי מהטיפול הינן כאבי ראש, אודם ונפילת לחץ דם.
    משחת ניטרוגליצרין – אף היא מקובלת כטיפול בפיסורה וגם לה סיכויי הצלחה בריפוי של 65% אופן טיפול דומה למשחת הנפדיפין והמשחה גורמת לתופעות לוואי של כאבי ראש.
    קיימות משחות נוספות המבוססות על מינון גבוה יותר של נפדיפין ושילוב בין המשחות אך שילובים אלו לא הוכיחו יעילות מעבר לטיפול המקורי.
  • הזרקת בוטוליניום טוקסין – בוטוקס: הבוטוקס הינו רעלן הגורם לשיתוק שרירים. בטיפול בפיסורה הרעלן מוזרק לסיבי הסוגר הפנימי וגורם להרפיה כימית של הסוגר. סיכויי ההצלחה המדווחים בהזרקה אחת הינם כ-80%. התרופה מורידה את הלחץ בסוגר לתקופה שבין חודשיים לשלושה. השימוש בתכשיר אינו יכול לגרום לאי שליטה על הסוגרים. תופעות הלוואי שדווחו הינן חולשה דמוית שפעת, שטפי דם וכאב במקום ההזרקה. אין להשתמש בתרופה לנשים בהריון או מניקות.

ניתוחים לפיסורה

  • חיתוך צידי של הסוגר: זהו ניתוח הבחירה לסובלים מפיסורה עם אחוזי הצלחה שנעים עד 95% ריפוי בעקבות הניתוח. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או ספינלית אולם ניתן לבצעו בבטחה גם בהרדמה מקומית. לרוב יש צורך בהשגחה קצרה לאחר הניתוח. ההחלמה מהירה עם ירידה דרמטית בכאב ביום שלאחר הניתוח וחזרה ממוצעת לשגרה בתוך מספר ימים. דווחו מקרים של פגיעה בסוגר עם אי שליטה על גזים ויציאות לאחר הניתוח – אולם שכיחות של סיבוך זה נמוכה יחסית ולרוב מדובר בתופעה חולפת.
  • הרחבה אנאלית: הרחבה ידנית או פנאומטית – מדובר בהליך לרוב בלתי מבוקר ואינו מומלץ כיום לטיפול בפיסורה.
  • קידום מתלה אנאלי: מדובר בהליך בו נלקחת רירית מאזור פי הטבעת מנותקת ממקומה ומקודמת כך שתכסה את איזור הפיסורה. מדובר בהליך מורכב, אשר מיועד בעיקר למקרים בהם יש טונוס מוחלש בסוגר.

ישנם מצבים מיוחדים הדורשים התייחסות נפרדת – ובינם פיסורה בחולים עם מחלת מעי דלקתית ובמיוחד מחלת קרון, הטיפול בפיסורה חוזרת, הטיפול בפיסורה בחולה עם בעיית שליטה על סוגרים ועוד.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 781 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

781 שאלות גולשים בהמשך העמוד

מאי 15 יום שני , 2017 1:56 pm

גזים לאחר ניתוח טחורים+פיסורה

צהרים טובים
האם יש אפשרות שלאחר הניתוח יגרמו גזים מהצהרים ועד לערב במשך חודשיים
כשיש זה ממש כואב בישבן
האם זה יעבור בשלב כול שהוא
אשמח לתשובה

מאי 9 יום שלישי , 2017 8:53 am

pisora after birth

בסד
מדוע התופעה נפוצה לאחר לידה ? האם יש דרך למנוע אותה, או לצמצם את הסיכויים להופעתה?
מהם דרכי הטיפול בה?

אפריל 19 יום רביעי , 2017 8:57 am

פיסורה שגרמה לטחור או דלקת מוגלתית

אובחנתי בפיסורה לפני שבועיים והתחלתי טיפול בנפידיפין ע"פ המלצת כירורג וכן השתמשתי בעזרקאין לאלחוש, ובמהלך השבועיים האחרונים היה לי כאב חזק ועז גם ביציאות וגם בלא זה, בשלב מסוים כבר ראיתי כוכבים ולא הייתי מסוגל, פניתי לכירורג במיון והוא מצא שיש לי שם מוגלה בטחור וניקר לי משם 3 מ"ל דם ישן עכור והכירורג לא המליץ על אנטיביוטקה ואחרי יומיים חזרתי לרופא כירורג בקופ"ח והוא אמר לי שהוא לא מבין למה לא עשה לי ניקוז של דם ע"י חתך של המוגלה וכן פקפק ואמר שזה לא טחור אלא מוגלה שנוצרה ע"י הפיסורה לכן אמר שלכתחלה היה אומר לעשות חתך כנ"ל ולנקז את המוגלה ובדיעבד עכשו הוא רשם לי אנטיביוטקה בתקוה שזה יחלוף ע"י זה, וכאן אני אוחז יצוין שיש לי הפרשות מרובות בתחתון של מוגלה,
שאלתי: מה אני אמור לעשות עכשיו ולמי להאמין? ומתי לראות כירורג בפעם הבא אם המצב לא יחמיר (כי אם יחמיר הכירורג אמר לי לפנות למיון לניקוז)

מרץ 23 יום חמישי , 2017 7:53 pm

פיסורה

מזה שלושה שבועות סובלת מפיסורה קשה וכאבים רבים עד כדי חוסר תזוזה. מטפלת לאורך כל בזמן הזה בנפידיפין וחומר מאלחש ותזונה נכונה ואף דיקור סיני. לצערי הכאב עולה והקושי רב. לאחרונה בימים האלו החל דימום רב שאולי הוא מטחורים,? האם הניתוח של הורדת שריר מפחיד? קשה ? סיכוי שבכלל לא יעזור? שמעתי שיש ניתוח שמגלפים פיסורה במיוחד בקרב נשים צעירות שצריכות ללדת ויש עומס על האגן בעתידן ולא רצוי לפגוע בשריר. האם נתוח זה מומלץ? הכאב שלי שצד שמאל ומקרין לנרתיק ולירך הפרוקסימלית. אני בת 25 ללא מחלות רקע והפיסורה החלה בעקבות לחץ רב ויציאות מרובות . בנוסף אשמח לשמוע על הבוטוקס אצלכם עלות ויעילות תודה.

מרץ 7 יום שלישי , 2017 9:08 am

פיסורה

שלום רב ..אני סובל מספר שנים מפיסורה וטחורים ..השתמשתי בכל מיני משחות
הייתי אצל פרוקטולוג ..שאמר לי יש לך פיסורה חמורה וישר לניתוח
שאלתי : נוטורופט נתן לי משחה לפיסורה ואני מרגיש הקלה ..ואוכל יותר בריא ושותה הרבה ואמבטיות ..האם יש סיכוי שכל זה יחד עם ספורט ..הליכה יעזור לי להיפטר מהפיסורה
כמו כן אני מרגיש מין נפיחות מסביב לפי הטבעת ונוקשות …האם זה טחור עם קרשי דם או אבסס או פיסטולה ..והאם ניתן לטיפול בעזרת משחה ..תודה

שאלות נוספות בנושא: פיסורה – סדק בפי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה