צרבת ורפלוקס קיבתי-וושטי


הוושט הינו איבר צינורי המחבר בין הפה לבין הקיבה. בין הוושט לבין הקיבה ישנו מנגנון של שוער (מעין שסתום חד כיווני).

שוער זה הוא שריר טבעתי הממוקם בחלק הוושט הממוקם בחלל הבטן מייד מתחת לשריר הסרעפת (שריר הסרעפת הוא הוא יריעת שריר המפרידה בין אזור בית החזה לבטן). השוער הוושטי מאפשר מעבר חד כיווני של המזון מהוושט לקיבה ומונע חזרה של מזון, חומצות או מרה מהקיבה בחזרה לוושט.
הרפלוקס הוא מצב בו תוכן חומצי מהקיבה עולה לכיוון הוושט
. כאשר שוער הוושט פגוע ישנה חזרה של חומצה מהקיבה לוושט. דבר זה גורם לתחושות של צרבת, תחושת שריפה, כאב מאחורי עצם החזה, שיעול, או במקרים קשים חזרה של מזון.
מבחינה מקומית החומצה גורמת לכוויה בוושט, ובעקבותיה לדלקת, היווצרות של כיבים, ובמקרים קשים גם היצרות ואף מצבים טרום ממאירים. הגורם לרפלוקס הינו לרוב תפקוד לקוי של הסוגר. הירידה בכוחו של שריר הסוגר נגרמת לרוב ממיקום לא אנטומי של הסוגר – כמו במצבים של בקע סרעפתי (אזור החיבור בין הוושט לקיבה עולה אל תוך בית החזה), סיבי סוגר חלשים, ומסת שריר ירודה.

esophagus.jpg

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 322 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

הבירור המקיף למחלת רפלקס כולל :

  • גסטרוסקופיה – בדיקה אשר בה מוכנס צינור עם סיב אופטי לסקירת הוושט והקיבה.
  • מנומטריה – בדיקה אשר מודדת את התכווצות הוושט וחוזק שריר הסוגר ותפקודו.
  • PH– מטריה – בדיקה בה נרשמת מידת החומציות בוושט למשך 24 שעות.
  • צילום בליעה – צפייה בתהליך הבליעה בזמן אמת באמצעותו ניתן להדגים ולאבחן את חזרת התוכן לוושט.

כאשר מאובחן רפלקוס:
הטיפול המומלץ הוא בהתאם לחומרת הרפלקוס, ולהשפעתו על הוושט.

הטיפול הראשוני כולל בד"כ שינויים בהרגלי החיים – ירידה במשקל, הימנעות משכיבה לאחר אוכל, לבישת בגדים שאינם לוחצים, הפסקת עישון, והימנעות ממאכלים המחלישים את שריר הסוגר (שוקולד, אלכוהול) .

הטיפול התרופתי – שימוש בתרופות שונות שמטרתן הפחתת יצור החומצה בקיבה.

הטיפול הניתוחי – הטיפול מיועד לחולים אשר אינם מגיבים לטיפול השמרני, או שאינם מעוניינים בטיפול תרופתי לאורך זמן. הניתוח מתבצע בגישה לפרוסקופית, בגישה זו מבצעים חתכים זעירים בדופן הבטן ומנפחים את חלל הבטן בגז. לאחר מכן מוכנסת מצלמה לחלל הבטן ובעקבותיה מספר כלי עבודה. במהלך הניתוח מתבצע חיזוק של הסוגר הוושטי ע"י עטיפתו בחלק מדופן הקיבה (FUNDOPLICATION). חיזוק שרירי הסוגר מונע את החזר החומצה ובכך המזון והחומצה ממשיכים מהקיבה לכיוון המעי הדק.
ניתוח כזה אורך מעבר לשעה והוא מבוצע בהרדמה כללית. משך האשפוז לאחר הניתוח הוא בין יום ליומיים עם החלמה הדרגתית לאחר מיכן.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 322 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

322 שאלות גולשים בהמשך העמוד

דצמבר 5 יום רביעי , 2018 10:22 am

רפלוקס ובקע סרעפתי

שלום ,
סובל כ10 חודשים מרפלוקס שאובחן בבדיקת אימפידנס(32.2 =demeester score ) כאשר נמצא שהוא גם מגיע לי לגרון (bolus exposure time 1.5) וזה מסביר את הצרידות והעייפות הקולית שאני סובל ממנה לאורך זמן זה. בנוסף במנומטריה נמצא בקע סרעפתי 3 ס"מ ו%40 fail peristalsis. נמצא גם low LES pressure. ובבדיקת גסטרוקסקופיה הוושט היה תקין ולא הייתה דלקת.

לצערי אינני מגיב טוב לכדורים(נקסיום , אומפרדסק,לנטון,זרידוקס) שגורמים לי לחוסר תיאבון שמתבטא גם בבחילות כשאני מנסה לאכול ובעקבות כך ירדתי כ8 קילו ואני נמצא כעת בתת משקל. בנוסף אציין שרק הנקסיום עצר לחלוטין את הצרבות. כאשר אני מפסיק עם הכדורים התיאבון חוזר אך יש צרבות יומיות למרות דיאטה קפדנית. בנוסף מרגיש גם שובע מוקדם ומדיי פעם בחילות.

בבדיקת האימפידנס לא נמצא קורלציה גבוהה בין התלונות שלי (בחילות , כאבי חזה מדיי פעם). SAP =80%, להתקפי הרפלוקס למרות שרפלוקס שמגיע עד הלוע נמצא.

רציתי לדעת האם אפשר במצבי לעשות ניתוח פונדופליקציה(עדיף חלקית ממה שהבנתי , dor/toupet) כדי לשפר את המצב הנוכחי ובמיוחד להקל על הגרון מכיוון שאני זמר ואינני יכול לשיר כרגע…

יוני 17 יום ראשון , 2018 11:55 pm

צרבות כרוניות !

שלום רב שמי אלרואי
בן 32 משקל 90 ק"ג גובה 1.80
סובל מצרבות על בסיס יומיומי לעיתים קשות ולעיתים קלות
משתמש בנוגדנים כמו פומיטידין / אומפרדקס / נקסיום
לעולם לא התייעצתי עם רופא או גסטרולוג .
לאחרונה ישנם גם כאבי בטן לאחר נטילת הכדור
לפעמים גם לא עוזר הכדור 40 מ"ג
שאלתי האם זה מסוכן שאני נוטל כדורים אלו על בסיס יומיומי
ללא חוות דעת של רופא ובמה זה מסוכן ?

יוני 17 יום ראשון , 2018 11:55 pm

צרבות כרוניות !

שלום רב שמי אלרואי
בן 32 משקל 90 ק"ג גובה 1.80
סובל מצרבות על בסיס יומיומי לעיתים קשות ולעיתים קלות
משתמש בנוגדנים כמו פומיטידין / אומפרדקס / נקסיום
לעולם לא התייעצתי עם רופא או גסטרולוג .
לאחרונה ישנם גם כאבי בטן לאחר נטילת הכדור
לפעמים גם לא עוזר הכדור 40 מ"ג
שאלתי האם זה מסוכן שאני נוטל כדורים אלו על בסיס יומיומי
ללא חוות דעת של רופא ובמה זה מסוכן ?

מאי 13 יום ראשון , 2018 4:19 pm

תסמונת בארט

האם מעקב אחר בארט מציל חיים ?
יש לי בארט באורך 1ס״מ האם יורד הסיכון שהבארט קצר ?
ללא דיספלזיה
האם צריבה יעיל למצבי ?

אפריל 8 יום ראשון , 2018 9:27 pm

תסמונת בארט

גילו לי בארט באורך 1 ס״מ ללא דיספלזיה
ודלקת סוחפנית בושט כולל פטריית קנדידה
לאחר טיפול וגסטרוסקופיה חוזר יש שיפור בדלקת והעלמות של הפטריה אני שותה כדור נקסיום 40 מ״ל ביום שאלתי היא בנוגע לבארט האם מעקב מציל חיים ? האם טיפול בצריבה יעיל ? האם אפשר לרפא בארט ? אני כמעט שנה מרגיש מצוין ללא צרבות האם זה מראה שהבארט לא מחמיר ?

שאלות נוספות בנושא: צרבת ורפלוקס קיבתי-וושטי

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה