צרבת ורפלוקס קיבתי-וושטי


הוושט הינו איבר צינורי המחבר בין הפה לבין הקיבה. בין הוושט לבין הקיבה ישנו מנגנון של שוער (מעין שסתום חד כיווני).

שוער זה הוא שריר טבעתי הממוקם בחלק הוושט הממוקם בחלל הבטן מייד מתחת לשריר הסרעפת (שריר הסרעפת הוא הוא יריעת שריר המפרידה בין אזור בית החזה לבטן). השוער הוושטי מאפשר מעבר חד כיווני של המזון מהוושט לקיבה ומונע חזרה של מזון, חומצות או מרה מהקיבה בחזרה לוושט.
הרפלוקס הוא מצב בו תוכן חומצי מהקיבה עולה לכיוון הוושט
. כאשר שוער הוושט פגוע ישנה חזרה של חומצה מהקיבה לוושט. דבר זה גורם לתחושות של צרבת, תחושת שריפה, כאב מאחורי עצם החזה, שיעול, או במקרים קשים חזרה של מזון.
מבחינה מקומית החומצה גורמת לכוויה בוושט, ובעקבותיה לדלקת, היווצרות של כיבים, ובמקרים קשים גם היצרות ואף מצבים טרום ממאירים. הגורם לרפלוקס הינו לרוב תפקוד לקוי של הסוגר. הירידה בכוחו של שריר הסוגר נגרמת לרוב ממיקום לא אנטומי של הסוגר – כמו במצבים של בקע סרעפתי (אזור החיבור בין הוושט לקיבה עולה אל תוך בית החזה), סיבי סוגר חלשים, ומסת שריר ירודה.

esophagus.jpg

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 327 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

הבירור המקיף למחלת רפלקס כולל :

  • גסטרוסקופיה – בדיקה אשר בה מוכנס צינור עם סיב אופטי לסקירת הוושט והקיבה.
  • מנומטריה – בדיקה אשר מודדת את התכווצות הוושט וחוזק שריר הסוגר ותפקודו.
  • PH– מטריה – בדיקה בה נרשמת מידת החומציות בוושט למשך 24 שעות.
  • צילום בליעה – צפייה בתהליך הבליעה בזמן אמת באמצעותו ניתן להדגים ולאבחן את חזרת התוכן לוושט.

כאשר מאובחן רפלקוס:
הטיפול המומלץ הוא בהתאם לחומרת הרפלקוס, ולהשפעתו על הוושט.

הטיפול הראשוני כולל בד"כ שינויים בהרגלי החיים – ירידה במשקל, הימנעות משכיבה לאחר אוכל, לבישת בגדים שאינם לוחצים, הפסקת עישון, והימנעות ממאכלים המחלישים את שריר הסוגר (שוקולד, אלכוהול) .

הטיפול התרופתי – שימוש בתרופות שונות שמטרתן הפחתת יצור החומצה בקיבה.

הטיפול הניתוחי – הטיפול מיועד לחולים אשר אינם מגיבים לטיפול השמרני, או שאינם מעוניינים בטיפול תרופתי לאורך זמן. הניתוח מתבצע בגישה לפרוסקופית, בגישה זו מבצעים חתכים זעירים בדופן הבטן ומנפחים את חלל הבטן בגז. לאחר מכן מוכנסת מצלמה לחלל הבטן ובעקבותיה מספר כלי עבודה. במהלך הניתוח מתבצע חיזוק של הסוגר הוושטי ע"י עטיפתו בחלק מדופן הקיבה (FUNDOPLICATION). חיזוק שרירי הסוגר מונע את החזר החומצה ובכך המזון והחומצה ממשיכים מהקיבה לכיוון המעי הדק.
ניתוח כזה אורך מעבר לשעה והוא מבוצע בהרדמה כללית. משך האשפוז לאחר הניתוח הוא בין יום ליומיים עם החלמה הדרגתית לאחר מיכן.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 327 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

327 שאלות גולשים בהמשך העמוד

פברואר 15 יום שבת , 2020 2:36 pm

בקע סרעפתי קטן וריפלוקס

היי, בת 27.
מזה חצי שנה סובלת מתחושת חמיצות בגרון, מיצים שכולים לפה, וגרפסים. לוקחת לוסק כבר כימעט 3 שבועות 20 מג פעמיים ביום.
בהתחלה הורגש קצת שיפור אך עדיין יש תסמינים.
כמה זמן לוקח ללוסק להגיע להשפעה המיירבית?

נובמבר 12 יום שלישי , 2019 2:37 pm

דלקת בוושט

עשיתי גסררו סקופיה נאמר לי שיש לי דלקת בוושט דרגה d לפני הבדיקה לא הרגשתי בזה גם אין לי צרבות לאחרונה מרגיש שיש לי גוש בגרון כאבי חזה בבליעה אציין שאני אחרי טיפול מרובע אליקובקטר מה זה אומר

ספטמבר 18 יום רביעי , 2019 9:31 pm

Ppi לא עוזר

שלום
מזה כשנה סובל מצרבות וכאבים ומיחושים בגרון, אובחנתי כחולה בlpr.
ניסתי נקסיום , דיאטות קיצוניות , צרבות הפסיקו אך הגרון המשיך.
בבדיקות התברר כדלהלן, גסטרוסקופייה – הכל תקין ונקי למעט בקע סרעפתי 5 סנטימטר.
Ph, ומונומטרייה – סוגר תחתון תקין, פרסלבטיקה לא תקינה של הוושט, כמו כן הודגם ריפלוקס לילי.
בשלושה וחצי חודשים האחרונים מטופל בדקסלנט פלוס דיאטה דיי חריפה, אך הגרון לא עבר ועדיין יש לפעמים צרבות .

האם יעזור ניתוח או שמכיוון שהסוגר התחתון תקין אז לא קשור פה ניתוח.

תודה רבה

פברואר 15 יום שישי , 2019 3:19 pm

האם מדובר בבקע סרעפתי?

שלום, בחודש אוגוסט אכלתי קבנוס ובעקבות כך הייתה לי צרבת נוראית. מאז, הצרבות לא פוסקות. כמעט אחרי כל ארוחה אני סובלת מגרפסים ומתחושת צריבה בגרון. יש לציין שדבר דומה לזה קרה לי פעם, אבל זה עבר אחרי כמה חודשים (לקחתי אנטיביוטיקה באופן לא סדיר, אולי יש קשר).
בכל אופן, אני ממש לחוצה. בחיים לא חשבתי שהדבר הזה יחזור לי בשנית וכרגע אין סימנים שזה מתחיל לעבור. אני תוהה האם יכול להיות שמדובר בדבר רציני יותר כמו בקע סרעפתי? אני ממש לחוצה כי הרי אני בת 21, ולא אמורה לסבול מזה. האם יש מה לעשות בנידון? יכול להיות שזה נובע מלחץ?
בברכה.

דצמבר 28 יום שישי , 2018 10:44 pm

החמרה אחרי שבועים מניתוח רפלוקס

ב 16 לדצמבר עברתי ניתוח רפלוקס בשערי צד
יום אחרי שוחררתי הביתה, התחלתי לאכול דברים רכים, ואף מהרתי באותו שבוע לאכול אוכל כמו לחם, סלט, חביתה, והכל תוך לעיסות מרובות
הרגשתי טוב, שתיתי הרבה מים והרגשתי התקדמות מדהימה הן בארוחות והן בהחלמה, בשיפור בבעית הרפלוק
ביום רביעי האחרון 26 לדצמבר, אכלתי חתכת תפוח עץ מיובש בסגנון של פירות יבשים, החתיכה נתקעה בחיבור של הושט והקיבה, 3 שעות סבלתי, אעילו מים לא עזרו למצב, רק אחרי שתיה מרובה הקאתי את החתיכה!
יום אחרי כן ניסיתי לאכול חתיכה של חביתה, הרגשתי בחילה וחנק, ורצתי להקיא שוב, היום ניסיתי מרק, שתיתי 3 כפות והרגשתי לחץ שהמרק יורד בשיא הכח, הבנתי שיש חסימה, דבר שלא היה עד יום רביע
בינתים אני רק שותה ורק טועם כפית או 2 מכל דבר רך שגם בכללית צריך לא להוות סבל, אבל אינ שיפור! זה ברור שישנה בעיה, אולי חסימה מדלקת בניתוח, ישנה חסימה שמורגשת עם לחץ בחזה בבליעה, דמעות בעיניים, כאב ולחץ באזור החיבור בן הושט והקיבה
תודה על המענה

הוד

שאלות נוספות בנושא: צרבת ורפלוקס קיבתי-וושטי

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה