בקע (הרניה)


מהו בקע (הרניה) וכיצד הוא נוצר?

בקע בדופן הבטן הנקרא גם הרניה יכול להיווצר אצל אנשים רבים. בקעים מתפתחים עקב חולשה של השכבה העוטפת את חלל הבטן מתחת למעטפת השרירים. שכבה זו נקראת פסציה או בעברית תקנית "חיתולית".

כאשר ישנה חולשה ההופכת לחור או פתח בחיתולית, תוכן הבטן גולש דרך הפתח ויוצר בלט מתחת לפני העור.
המקומות המועדים לפורענות הם המפשעות, הטבור או צלקות מניתוחי בטן קודמים. כאשר בקע מפשעתי גולש לשק האשכים אצל גבר הדבר מכונה "כילה".
הסימפטומים העיקרים המחשידים להופעת בקע הם נפיחות וכאבים באזור כאשר לא תמיד מופיעים שני הסימפטומים ביחד.

 

hernias.jpg

התמונה מתארת את 4 הבקעים השכיחים – בקע מפשעתי (inguinal), בקע פמורלי שהוא בקע הנמצא גם באזור המפשעות אך מעט נמוך יותר לכיוון הירך (femoral), בקע טבורי היוצא מאזור הטבור (umbilical) ובקע אפיגסטרי, שהינו מעט פחות שכיח, המופיע בקוו האמצע מעל הטבור (epigastric). ישנם עוד סוגי בקעים פחות שכיחים מאילו שצוינו.

מדוע לטפל בבקעים?

ככלל, כדאי לטפל בבקעים משלוש סיבות עיקריות:

ראשית, בקעים גורמים על פי רוב לכאבים וחוסר נוחות. בנוסף, בקעים לא עוברים החלמה ספונטנית ויש להם נטייה לגדול עם הזמן. לבסוף, קיים גם סיכון של כליאת מעי פתאומית בבקע שיכולה להסתיים בניתוח דחוף ואף בכריתת מעי. אירוע מסוג זה אינו שכיח אך קיים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 1207 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

דרכי הטיפול בבקעים

הטיפול בבקעים הוא תיקון כירורגי. הגישה הכירורגית לבקעים עברה תמורות משמעותיות בשנים האחרונות.
שני השינויים המרכזיים בגישה לתיקון בקעים הם המעבר לשימוש ברשתות והשימוש בטכניקות לפרוסקופיות.
במשך שנים רבות הגישה הכירורגית לבקעים כללה תיקון ראשוני של הבקע בעזרת תפרים. החיסרון העיקרי בגישה כזו היתה שיעורי חזרה גבוהים. התפרים היו יוצרים מתח רב באזור התיקון ובמקרים רבים האזור היה נפתח שוב והבקע חוזר.שימוש ברשתות בניתוחי בקע

במהלך השנים החלו לפתח רשתות הניתנות להשתלה באזור הבקע. הרשת הינה משטח המורכב מחומר שאינו מתכלה ואיננו גורם לתגובת דחייה על ידי הגוף.
הגישה הקלאסית כוללת ניתוח פתוח והנחת הרשת על גבי פתח הבקע ותפירתה לשוליים תקינים סביב הבקע. באופן עקרוני הדבר דומה לתיקון של חור במכנסי ג'ינס בעזרת טלאי של בד. היתרון הגדול של תיקון עם רשת הוא שיעורי החזרה הנמוכים לאחר התיקון. רקמת הגוף גדלה אל תוך הרשת והרשת מתקבעת מעל אזור הבקע. בשנים האחרונות החלו לבצע את ניתוחים עם הנחת רשת בצורה לפרוסקופית.

תיקון הבקע בצורה לפרסקופית

ההתפתחות המואצת של הטכניקות הלפרוסקופיות מאפשרת כיום תיקון הבקע עם רשת בצורה לפרוסקופית. הרשת מוחדרת לאזור הבקע דרך הפתחים הלפרוסקופים הקטנים ומקובעת למקומה בעזרת סיכות ניתוחיות.
הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ואורך בממוצע כשעה (הזמן תלוי במיקום הבקע, גודלו, מספר הבקעים ונתונים פיסיים של המנותח).
היתרון של תיקון לפרוסקופי על פני תיקון פתוח הוא בהחלמה ובכאבים. החתכים בתיקון לפרוסקופי הם מינימלים ומכאן רמת הכאב לאחר ניתוח היא פחותה וההחלמה וחזרה לפעילות היא מהירה יותר. יתרון זה בולט יותר כאשר מתקנים בקעים מפשעתיים דו-צדדיים. בנוסף שיעור הסיבוכים של החתכים הניתוחיים הוא זניח בהשוואה לניתוח פתוח. הניתוח כרוך בד"כ באשפוז של יום אחד. החזרה לשגרת פעילות אחרי ניתוח היא אינדיבידואלית ויש מנותחים החוזרים לפעילות לאחר כשבוע.

האם הניתוחים הללו מתאימים לכולם?

לא כל חולה ולא כל בקע בהכרח מתאימים לתיקון לפרוסקופי. גודל הבקע, ניתוחים קודמים, בקע חד-צדדי או דו-צדדי, צורת ההרדמה, ניסיונו של המנתח והעדפת החולה יכולים להשפיע על צורת התיקון המועדפת במקרה ספציפי.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 1207 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

1207 שאלות גולשים בהמשך העמוד

ספטמבר 1 יום ראשון , 2019 3:57 pm

נוזלים אחרי ניתוח

עברתי ניתוח לבקע מפשעתי לפני כשנה. ועדיין יש נפיחות בשק שנראה כנוזלים.הייתי רוצה לדעת האם זה נחשב ניתוח לא מושלם או דבר שקורה.(לדעת לעתיד למי לגשת) והאם לטפל בזה.
נ.ב. יש לי עדיין כאבים מדי פעם,לא נורא חי עם זה.זה נורמלי?

יולי 31 יום רביעי , 2019 10:17 pm

תחילתה של הרניה בצלקת אורכית בבטן

לפני שנתיים עברתי כריתה חלקית של המעי הגס. לאחר 6 חודשים חזרתי לכושר, לאחרונה נמצא כי קיים התחלה של בקע. איזה ספורט אוכל להמשיך לעשות? ריצה, שחייה אפשריים?

יולי 31 יום רביעי , 2019 10:17 pm

תחילתה של הרניה בצלקת אורכית בבטן

לפני שנתיים עברתי כריתה חלקית של המעי הגס. לאחר 6 חודשים חזרתי לכושר, לאחרונה נמצא כי קיים התחלה של בקע. איזה ספורט אוכל להמשיך לעשות? ריצה, שחייה אפשריים?

יולי 15 יום שני , 2019 10:00 am

כאבים ברום הבטן לאחר ניתוח לפרוסקפיה להוצאת ציסטה בשחלה.

שלום. אני בת 41.
6 ימים אחרי ניתוח לפרוספקיה להוצאת ציסטה מהשחלה. יש לי כאבים חזקים ברום הבטן ללא חום ולא תופעות אחרות. אני מרגישה טוב מאוד חוץ מזה.
האם כאבים חזקים ברום הבטן יכולים להעיד על שבר בטבור או שזה שלב הגיוני עדיין לכאבים בעקבות הניתוח?
תודה

יוני 12 יום רביעי , 2019 8:03 am

בקע טבורי

שלום רב,
לפני כמספר ימים התגלה לי בקע טבורי. מבדיקת האולטראסונד נרשם כי הבקע בגודל 0.5 ס"מ עם כניסת שומן בתוכו.
הבקע ללא כאבים לבינתיים.
אני אחרי לידה קיסרית ראשונה ( עברו תשעה חודשים), וצפויה לעבור לידות נוספות קיסרית. במהלך ההריון הקודם היו לי כאבים בטבור אך פסקו מיד לאחר הלידה.
אני ובעלי מעוניינים בקרוב מאוד להכנס להריון נוסף בעזרת השם.
1. האם במצבי יש צורך לנתח לפני הכניסה להריון?
2. האם ההריון יגדיל משמעותית את הבקע?
3. האם לבינתיים מותר לי להרים את התינוקת שלי ולעשות ספורט רגיל?
3. כמה זמן זה החלמה מניתוח כזה? יש לי תינוקת בבית.
תודה רבה על התשובות,

שאלות נוספות בנושא: בקע (הרניה)

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה