בקע (הרניה)


מהו בקע (הרניה) וכיצד הוא נוצר?

בקע בדופן הבטן הנקרא גם הרניה יכול להיווצר אצל אנשים רבים. בקעים מתפתחים עקב חולשה של השכבה העוטפת את חלל הבטן מתחת למעטפת השרירים. שכבה זו נקראת פסציה או בעברית תקנית "חיתולית".

כאשר ישנה חולשה ההופכת לחור או פתח בחיתולית, תוכן הבטן גולש דרך הפתח ויוצר בלט מתחת לפני העור.
המקומות המועדים לפורענות הם המפשעות, הטבור או צלקות מניתוחי בטן קודמים. כאשר בקע מפשעתי גולש לשק האשכים אצל גבר הדבר מכונה "כילה".
הסימפטומים העיקרים המחשידים להופעת בקע הם נפיחות וכאבים באזור כאשר לא תמיד מופיעים שני הסימפטומים ביחד.

 

hernias.jpg

התמונה מתארת את 4 הבקעים השכיחים – בקע מפשעתי (inguinal), בקע פמורלי שהוא בקע הנמצא גם באזור המפשעות אך מעט נמוך יותר לכיוון הירך (femoral), בקע טבורי היוצא מאזור הטבור (umbilical) ובקע אפיגסטרי, שהינו מעט פחות שכיח, המופיע בקוו האמצע מעל הטבור (epigastric). ישנם עוד סוגי בקעים פחות שכיחים מאילו שצוינו.

מדוע לטפל בבקעים?

ככלל, כדאי לטפל בבקעים משלוש סיבות עיקריות:

ראשית, בקעים גורמים על פי רוב לכאבים וחוסר נוחות. בנוסף, בקעים לא עוברים החלמה ספונטנית ויש להם נטייה לגדול עם הזמן. לבסוף, קיים גם סיכון של כליאת מעי פתאומית בבקע שיכולה להסתיים בניתוח דחוף ואף בכריתת מעי. אירוע מסוג זה אינו שכיח אך קיים.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 1193 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

דרכי הטיפול בבקעים

הטיפול בבקעים הוא תיקון כירורגי. הגישה הכירורגית לבקעים עברה תמורות משמעותיות בשנים האחרונות.
שני השינויים המרכזיים בגישה לתיקון בקעים הם המעבר לשימוש ברשתות והשימוש בטכניקות לפרוסקופיות.
במשך שנים רבות הגישה הכירורגית לבקעים כללה תיקון ראשוני של הבקע בעזרת תפרים. החיסרון העיקרי בגישה כזו היתה שיעורי חזרה גבוהים. התפרים היו יוצרים מתח רב באזור התיקון ובמקרים רבים האזור היה נפתח שוב והבקע חוזר.שימוש ברשתות בניתוחי בקע

במהלך השנים החלו לפתח רשתות הניתנות להשתלה באזור הבקע. הרשת הינה משטח המורכב מחומר שאינו מתכלה ואיננו גורם לתגובת דחייה על ידי הגוף.
הגישה הקלאסית כוללת ניתוח פתוח והנחת הרשת על גבי פתח הבקע ותפירתה לשוליים תקינים סביב הבקע. באופן עקרוני הדבר דומה לתיקון של חור במכנסי ג'ינס בעזרת טלאי של בד. היתרון הגדול של תיקון עם רשת הוא שיעורי החזרה הנמוכים לאחר התיקון. רקמת הגוף גדלה אל תוך הרשת והרשת מתקבעת מעל אזור הבקע. בשנים האחרונות החלו לבצע את ניתוחים עם הנחת רשת בצורה לפרוסקופית.

תיקון הבקע בצורה לפרסקופית

ההתפתחות המואצת של הטכניקות הלפרוסקופיות מאפשרת כיום תיקון הבקע עם רשת בצורה לפרוסקופית. הרשת מוחדרת לאזור הבקע דרך הפתחים הלפרוסקופים הקטנים ומקובעת למקומה בעזרת סיכות ניתוחיות.
הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ואורך בממוצע כשעה (הזמן תלוי במיקום הבקע, גודלו, מספר הבקעים ונתונים פיסיים של המנותח).
היתרון של תיקון לפרוסקופי על פני תיקון פתוח הוא בהחלמה ובכאבים. החתכים בתיקון לפרוסקופי הם מינימלים ומכאן רמת הכאב לאחר ניתוח היא פחותה וההחלמה וחזרה לפעילות היא מהירה יותר. יתרון זה בולט יותר כאשר מתקנים בקעים מפשעתיים דו-צדדיים. בנוסף שיעור הסיבוכים של החתכים הניתוחיים הוא זניח בהשוואה לניתוח פתוח. הניתוח כרוך בד"כ באשפוז של יום אחד. החזרה לשגרת פעילות אחרי ניתוח היא אינדיבידואלית ויש מנותחים החוזרים לפעילות לאחר כשבוע.

האם הניתוחים הללו מתאימים לכולם?

לא כל חולה ולא כל בקע בהכרח מתאימים לתיקון לפרוסקופי. גודל הבקע, ניתוחים קודמים, בקע חד-צדדי או דו-צדדי, צורת ההרדמה, ניסיונו של המנתח והעדפת החולה יכולים להשפיע על צורת התיקון המועדפת במקרה ספציפי.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו

בעמוד זה נכתבו 1193 שאלות אישיות של גולשים, כל שאלה באתר מקבלת מענה מצוות הרופאים של הקבוצה לכירורגיה

1193 שאלות גולשים בהמשך העמוד

יולי 16 יום שני , 2018 11:15 pm

ניתוח בקע

נותחתי בניתוח לפרוסקופי השבוע. יצאתי לטיול קטן החוצה יומיים לאחר הניתוח. במהלך ההליכה הרגשתי כאביום ועייפות וחזרתי הביתה. האם יכול להיות נזק?

יוני 22 יום שישי , 2018 9:44 pm

מתי יורדת הרשת בניתוח מפשעתי

שלום רב
עברתי ניתוח מפשעתי ישלי קצת כאבים.
הבעיה שהכי מפריעה היא הרשת האם היא מתכלה ולמה יש נפיחות באזור??

מאי 10 יום חמישי , 2018 1:35 pm

בליטה באזור הסרעפת

אני בת 36 ובזמן ההריון הייתי חולה בשפעת והשתעלתי הרבה. זמן מה אחכ שמתי לב שנהייתה לי בליטה באזור הסרעפת. היא לא כואבת. ילדתי לאחרונה ואני תוהה אם יש צורך בטיפול כלשהו ואם כן למי ללכת?
תודה!

מאי 4 יום שישי , 2018 4:21 pm

הרדמה בניתוח בקע מפשעתי

שלום!
אני בת 55 עם רקע רפואי מורכב:יתר לחץ דם,יתר לחץ ראיתי,אנגיודמה,דום נשימה בשינה בדרגה קשה ועוד.
יש לי בקע מפשעתי קטן מימין.שומן בתוך הבקע.
מידי פעם אני סובלת מכאבים.האם ניתן לתקן את הבקע בהרדמה מקומית ולא כללית וספינאלית?
תודה רבה
דינה

אפריל 23 יום שני , 2018 10:19 pm

כאבים 8 חודשים אחרי ניתוח בקע מפשעתי דו צדדי

לפני 8 חודשים עברתי ניתוח בקע מפשעתי דו צדדי
עד עכשיו יש לי כאבים(לא חזקים) ואי נוחות בבטן תחתונה ובפשעה
במשך ה 8 חודשים האלו התלוננתי פעמיים אצל כירורג הוא בדק אותי ואמר ש הכל בסדר
ושאני אפילו יכול לחזור להתאמן ושרק אחרי שנה יעברו לי הכאבים
האם לתת לזה עוד זמן ? או לקבוע תור אצל כירורג ולהתעקש לעבור בדיקה של אולטרסאונד? או אולי בדיקה אחרת שאני לא מכיר?

שאלות נוספות בנושא: בקע (הרניה)

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

הקבוצה לכירורגיה מתקדמת מאמינה ביחס אישי לכל מטופל לכן, באתר זה הקדשנו אזור מיוחד לשאלות שלכם. הנכם מוזמנים לשאול אותנו שאלות בנוגע לטיפולים השונים שמבצעת הקבוצה.

נושא השאלה

השאלה

שם

לא יוצג באתר

דואר אלקטרוני

לא יוצג באתר

טלפון

לא יוצג באתר

תנאי שימוש

באתר מתפרסמות שאלות שמקורן בגולשי האתר. שאלות אלו מתפרסמות באיזור המיועד לכך, בתחתית העמודים. אנו מעודדים את שאילת השאלות, תוך השתתפות פעילה של גולשי האתר. יחד עם זאת, בכדי למנוע ניצול לרעה של האפשרויות העומדות בפני הגולשים, אנו רשאים לבדוק את השאלות ואף למחוק אותן במידת הצורך. האחריות הבלעדית לשאלות חלה על הגולשים ששאלו אותם והגולשים מתחייבים שלא להעלות שאלות פוגעות בפרטיות, בצנעת הפרט, בזכויות יוצרים ובחוקי מדינת ישראל. האתר רשאי לסרב לפרסם את השאלות או למחוק לאלתר את תוכנן. האתר מפרסם את נושא השאלה והשאלה. האתר לא מפרסם את שם הכותב, כתובת הדוא"ל או הטלפון. בנוסף, האתר רשאי למנוע מהגולש לפרסם שאלות נוספות בעתיד. השאלות באתר יהיו חשופות לכלל משתמשי האינטרנט לכן אין לפרסם פרטים אישיים בתוכן השאלה! תשובות הרופאים אינן תחליף להתייעצות עם רופא מומחה.

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה