דיברטיקולם באמצע הוושט

יוני 3 יום שני , 2013 1:12 pm

דיברטיקולם באמצע הוושט

שלום רב- להלן מה שרשמתי פה בפורום לפני כחודשים.

"אני בן 22,לא סבלתי מעולם מצרבות אן מרפלוקס.לפני כחודש התעוררתי בפעם הראשונה בחיי עם תחושה של גוש/מזון תקוע בגרון.באותו לילה לראשונה היו לי רעשים מאוד מוזרים מהבטן העליונה.היינו מאוד בלחץ והלכנו לבית חולים ועברתי גסטרוסקופיה שלא הראתה כלום.מאז אני סובל מאותה תחושה בגרון,של גוש תקוע,מעייפות כרונית למרות שאני ישן הרבה,קושי בבליעה בעיקר של זולים קרים.מרגיש שכשאני שותה זה נעצר לשנייה ואז יורד.כאשר מדובר בנוזלים חמים כגון מרק הבליעה חלקה.בכלל כאשר אני אוכל באותם רגעים תחושת המזון התקוע בגרון נעלמת.כאשר אני מסיים לאכול התחושה חוזרת ומלווה אותי כל היום.חייב לציין שמאז שהמקרה קרה,בכל לילה יש לי רעשים מוזרים מהבטן התחתונה-מרגיש שמשהו זורם מהבטן התחתונה ומגיע לוושט/גרון ועושה לי מין רעש של פצפוץ בגרון/בוושט.אין לילה שזה לא קורה.התהליך הזה מורגש אבל הוא לא כואב לי או לא בלתי נסבל-אבל זה משהו שמעולם לא היה לי.בשבועיים האחרונים התחושה בגרון מתחזקת,ויותר קשה לי לבלוע.עכשיו יש לי גם תחושה שמיים לא נבלעים טוב ונתקעים בגרון.בשבועיים האחרונים אני גם מרגיש תחושה מלאה וכבדה בוושט ובחזה.כאבי חזה יש לי און אנד אוף,אבל יש לי קשיי נשימה.ובדרך כלל אחרי שאני אוכל לא מעט אני מרגיש כמו כל בן אדם קצת כבד בבטן,עכשיו כל הכובד הזה מתרכז בוושט ובחזה.תחושה נוראית.עוד רציתי לציין,שכבר יום יומיים לאחר שקמתי עם התחושה הזו לראשונה לפני חודש-ולמרות שלא התלוננתי על צרבת- המליצו לי לקחת לוסק.לקחתי אותו 40 מג ביום עד ללפני שבוע-זאת אומרת כמעט חודש.הפסקתי לפני שבוע-כיוון שאני צריך להפסיק עקב בדיקת ניטור חומציות ומנומטריה שעברתי היום באיכילוב.במהלך השבוע הזה לראשונה בחיי,היו לי התקפי צרבות בלתי נסבלות,למרות שהתזונה שלי מאוד ירודה ובקושי אכלתי.בימי הטובים שאכלתי כמו כל גבר בן 22,המבורגרים וקפה ומה לא-מעולם לא היו לי כאלה צרבות בלתי נסבלות.אבלמה שמאוד משגע אותי זו התחושה של הגוש בגרון והקושי בבליעה.הגרון שלי גם כל התקופה הזו אדום באופן כרוני ולעיתים יש כאבים גם באיזור החך בפה.מה שהכי הכי חשוב לי הוא שהתחושה בגרון תעלם.היום בבדיקה בבית החולים הצלחתי לעשות רק את המנומטריה.והיא אמרה שחד משמעי יש בעיה בוושט.היא אחות ולא יכלה כ"כ להרחיב אבל היא אמרה שלדעתה זה לא אכלזיה-והבעיה הוא לא בסוגר התחתון של הוושט.זה מאוד מדאיג אותי ואני פוחד שלא יהיה לזה פיתרון ואני אשאר כך לנצח.נושא המחלת הרפלוקס קיבתי ושטי עוד לא נשלל כי לא עשיתי את הבדיקה-כי היא פשוט בלתי נסבלת.לכן יש לי צילום בריום בשבוע הבא.אבל האם יכול להיות שכתוצאה ממה שהטכנאית אמרה-הסצנריו שבעצם התחושה הקשה של המזון התקוע בגרון-שלכאורה נגרם עקב מגע ממיצי קיבה שפגעו בוושט-הוא לא נכון-עכב כך שהיא אמרה שיש בעיה,ואני מניח שאם היה רק כוויה היא לא הייתה אומרת? בכל מקרה האם במקרה שלי צילום בריום יוכל לתת תשובה ?את ניטור החומציות בלתי אפשרי מבחינתי לעשות. האם ניתוח לרפלוקס או לבעיה בשריר העליון של הוושט-יוכל להחזיר אותי למצבי הקודם-או לפחות ללא התחושה הנוראית של המזון שתקוע בגרון,רגורציה ותחושת מלאות אדירה בגרון ובחזה במקום בבטן?"

להלן העידכונים: בפיענוח של המנומטריה הראו שהוושט לא מתכווץ,הלחץ בוושט העליון היה מינוס 12 והפריסטטיקה הייתה חלשה. DCI של 23 בלבד.

לאחר מכן הייתה תקופה של הטבה.במהלכה ביצעתי פעמיים צילום בריום-הפריסטטיקה של הוושט הייתה תקינה-אבל גילו לי דיברטיקולום יחסית קטן באמצע הוושט! כ20ס"מ מתחת לפרינקס.לאחר מכן הגסטרו הפנה אותי לבצע מיפוי תנועיות וושט באיזוטופ-שעברה בהצלחה! וושט תקינה לחלוטין,ההפך המושלם מהמנומטריה. לכן שלחו אותי שוב למנומטריה שביצעתי שלשום-אכן הוושט תקינה לחלוטין. הגסטרו חושב שעברתי סוג של מחלה לא ידועה שגרמה לכך.ואכן יש שיפור במצבי.אבל,אני עדיין סובל מתחושה נוראית של גוש תקוע בגרון-האף אוזן גרון אומר שיש בצקת קלה.כנראה מרפלוקס-זאת למרות שאני לוקח נקסיום כ80 מ"ג ביום ולא סובל טכנית מצרבות.אלא מתחושה של גוש תקוע בגרון-מעיין בועה תקועה עם ליחה תקועה,עדיין מרגיש לי שהבליעה לא תקינה,מרגיש לי שלא נבלע כמו כתמול שלשום.זאת למרות שאכן עליתי לאחרונה במשקל ,יש לי יציאות סדירות לשירותים,ואכן כל הסימנים שהוושט תקינה.יש לי כאבים בחזה,ותחושת מלאות החל מהגרון ועד לבטן-כל היום.בטן נפוחה.אני קם בבוקר ואוכל-ומרגיש תחושת מלאות בבטן.יש לי גם יובש בפה ולשון מכופה וריח נוראי. ראיתי באינטרנט שלכאורה הסעיף הזה בוושט אכן יכול לגרום לכל התופעות הללו-וגם לרפלוקס כתוצר משני. הגסטרו שלי לא חושב שזו הסיבה כי הסעיף יחסית קטן,אבל נמצא ליד הריאות והסערפת-אבל מצד שני גם לא מצליח לעלות על הבעיה.גסטרוסקופיה תקינה,מנונמטריה שניה תקינה,בריום תקין פרט לסעיף-מיפוי וושט תקין.אבל מצד שני אני עדיי סובל,ואפילו נקסיום 80 מ"ג לא משפר כלום-לכן אני מתחיל לחשוב שזה אכן הסעיף.הגוש בגרון על פי האף אוזן גרון-זה בגלל הבצקת,אבל הבצקת לא מצליחה לעבור כבר שלושה חודשים לכן הגוש הזה.בנוסף יש לי גם קצת קשי נשימה כתוצאה מהכאבים בחזה. אשמח לשמוע את דעתכם

פרופ' שמואל אביטל

אני לא בטוח שיש לי תשובה ברורה לשאלה שלך..

על פניו לא נראה לי שיש בעיה מכנית משמעותית בושט שלך המסבירה את הסמפטומים לפי הבדיקות שעברת.

לציין רק שלעיתים במצבי מתח נפשי תלונות כמו שתיארת עשויות להופיע. במיוחד התחושה של  "גוש תקוע בגרון" .

 


פרופ' שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר

שאלות נוספות בנושא: דיברטיקולם באמצע הוושט

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים