כריתת פוליפ

16 שאלות גולשים בנושא » כריתת פוליפ


מרץ 31 יום שני , 2008 2:45 pm

שלום רופאים נכבדים:

עברתי קולונוסקופיה עם כריתת פוליפים (שנשלחו לבדיקה במעבדה).אחד הפוליפים תואר כפוליפ פרצקלי. גוגל בעברית לא מכיר בו. מה זה? זה טוב, זה רע או פרווה?

בברכה,

מיכאל

admin
שלום מיכאל,

פוליפ פרה-צקלי מתאר את מיקום הפוליפ (=קרוב לצקום, הצקום הוא החלק בו מתחבר המעי הדק אל הגס). אין בכך להעיד על על אופיו של הפוליפ. צריך לחכות לתשובה הפתולוגית.
נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
אפריל 29 יום שלישי , 2008 4:17 pm

שלום רב, לפני כחודש ימים עברתי בדיקת קולונסקופיהואשר במהלכה אובחן פוליפ בקולון בגודל של 0.5 ס"מ, (לפי הרופאים הפוליפ הוצא) ונשלח לבדיקת מעבדה. לפי ממצאי המעבדה וכלשונם (הנני לצטט) ".. לפנינו קטעי רירית מעי הגס המראים מוקד שטחי של בלוטות דיספלסטיות שיכולים להתאים ל: Tubular adenoma" (סוף ציטוט).

שאלתי היא, מה המשמעות של האבחנה והממצאים, בהתחשב בעובדה שקיים רקע משפחתי למחלה באשר אבי המנוח נפטר כתוצאה מגידול במעי הגס מאידך, והאם קיימת חובה להיות במעקב רפואי לעתים קרובות מאיך גיסא? נוסף לכך ברצוני לברר באם בפעולת כריתת פוליפ דואגים הרופאים להוציא את הפוליפ במלואו אם לאו, ומה הדרך לברר את הנושא בקשר אליי?

ותודתי לכם ניתנת מראש

admin
שלום נאאל,
המשמעות היא שהיה לך פוליפ שפיר במעי הגס ואת צריכה להיות במעקב לוודא שאין חזרת פוליפים ובשל הסיפור המשפחתי. הפוליפ אכן מוצא במלואו.

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
יוני 24 יום שלישי , 2008 10:16 am

שלום ד"ר אני בת 21 ואני סובלת כבר ארבע שנים מכאבים שבאים והולכים כל הזמן בבטן וכתוצאה מכל זה משפיע לי על הרחם עשיתי אין ספור בדיקות כגון גסטרו, CT וכל מיני אולטרסנדים ששם נתגלה שיש לי בקה סרפתי רפלוקס ומעי רגיז קיבלתי תרופות כמו אומופרדקס שלא הייתה להם השפעה והכאבים לא פוסקים עוד אציין כי אני סובלת מעצירות נוראית אשר בעקבותה נאמר לי להשתמש בלקס עדין וכאשר כואבת לי הבטן הרופאה אמרה שממומלץ להתמש במשככי כאבים אך כידוע זהו אנו פתרון וכל הכדורים האלה לא בריאים לאחרונה נשלחתי לעשות קולנוסקופיה ובשבוע הבא נקבע לי תור לבדיקה אני נורא מודאגת ומפחדת מהבדיקה כי לפי מה שקראתי כאן זה נורא כואב לאנשים מה עלי לעשות על מנת לבקש מהרופא לא להרגיש את הכאב כלל, חשוב לציין כי הרופא שלי לגסטרו מאוד לא נחמד ואפילו לא נעים לי לעבור אצלו את הבדיקה אך אין לי ברירה ואני חייבת לבצע את הבדיקה רציתי לדעת מה עעוד אפשר לבקש על מנת שאני לא ארגיש כלל את הבדיקה והאם כריתת פוליפ מלווה בכאב? מה הסיבוכים שאמורים להיווצר מהבדיקה אודה לך אם תוכל להסביר לי כי אני ממש בהסטריה ובפחד מהבדיקה את הגסטרו לא הרגשתי כלל האם גם את הקולנוסקופיה אני לא יריגש או שאין בינהם קשר? בבקשה תענו לי

admin
שלום אלינור,
אני לא סבור שאת צריכה לפחד. הבדיקה נעשית בטישטוש כמו הגסטרוסקופיה כך שלא מרגישים כאב. גם כריתת פוליפ במהלך הבדיקה כאשר יש צורך בכך אינה כרוכה בכאב. הסיבוכים העלולים להיווצר בפעולה כזו (דימום או התנקבות מעי) הם מאוד לא שכיחים ואני לא סבור שאת צריכה להיות מודאגת.

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
ינואר 23 יום שישי , 2009 7:26 pm

שלום!
נעשתה לי קולונוסקופיה פעם ראשונה עם כריתת פוליפשהוגדר כזעיר בגובה של פלקסורה שמאלית {?} לפי תוצאות הפתולוגיה מדובר ב-tubulo-villious adenoma with intramucosal ca
פרמדיקציה i.v. dormicum1mg +beatrylo.0.5 mg + propofol-300mg
נעשתה לי קולונוסקופיה חוזרת פעם שניה נצבע ע"י indigo carmine זוה מבנה פוליפואיד שטוח קטן בגובה 35 ס"מ בוצע הזרקת הסימון על תוך הבסיס של הממצא ובוצעה כריתה (נכרת מבנה פולפואידי זעיר לא ניתן להתחייב על שלמות הכריתה) בזמן הקולונוסקופיה כשהייתי בטשטוש הרגשתי שהיגיעו לימין למפסעה אבקש הסבר לכל מה שיש לי ידוע לי שזה ממהיראצלי
האם זה נמצא בגובה 35 ס"מ או שטחי 35 ס"מ וכן אבקש הסברים לכל המונחים הלטיניים בתודה דינה

admin
שלום דינה,
הכוונה היא שהממצא נמצא בגובה 35 ס"מ מפי הטבעת. הממצא עצמו הוגדר כזעיר שמשמעותו בד"כ מספר מילימטרים. בביופסיה הראשונית היה ממצא טרום סרטני/סרטן התחלתי ביותר. יש לחכות לתשובת הביופסיה השניה ולפיה להחליט על המהלך הבא. שתי האופציות האפשריות בהתאם לתשובה יכולות להיות מעקב עם קולונוסקופיה חוזרת בעוד זמן מסוים או כריתה של האזור. במידה ויש צורך בכריתה ניתן לבצע זאת בצורה לפרוסקופית.
נשמח לעמוד לרשותך בעניין זה.

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל
הקבוצה לכירורגיה
03-6411931
מאי 14 יום חמישי , 2009 1:20 am

אני עברת כריתת פוליפ בגודל 5-6 ס"מ במרחק 40 ס"מ מפי הטבעת בתאריך 04/03/09 ובבדיקת אמרו שזה בסדר וצריך מעקב ובדיוק לאחר חודש חזר לי אותו כאב שהיה כואב לי לפני הכרית והשאל שלי היא למה זה כואב לי עכשיו ומה עלי לעשות ?
תודה רבה מראש על התשובה

admin
שלום זוהר,
יתכן והכאבים שהיו קודם לא היו קשורים לפוליפ. כדאי להמשיך בירור לכאבים עם הרופא המטפל.

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל
אוגוסט 6 יום חמישי , 2009 9:56 pm

כמה זמן נידרש להווצרות פוליפ ?
עברתי לפני שנתיים כריתת פוליפ בקוטר 3.5 ס"מ. בקולונוסקופיה היום נמצא באותו מקום, צמוד ל-dentate line ,תהליך פוליפואידי לא סדיר בקוטר כ-3 ס"מ. היתכן????????

admin
שלום זהבה,

בהחלט יתכן כי גדל שוב פוליפ.
חשוב לדעת איזה פוליפ היה זה שהוסר - האם מדובר בפוליפ דלקתי, היפרפלסטי או אדנומטוטי.
פוליפ יכול גם לגדול כתוצאה מגירוי מקומי באיזור - למשל כתוצאה ממצב של הפרעה בהתרוקנות.
כמו כן יש לבדוק את הפתולוגיה הקודמת לראות כי אכן הפוליפ הוסר בשלמותו - ולא היו שוליים שנישארו - שמהם יכול היה לצמוח הפוליפ החדש
לכן - כדאי לבוא עם כול החומר לבדיקה והחלטה בדבר הטיפול העכשווי.
נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר גרינברג.
אוגוסט 1 יום ראשון , 2010 3:32 pm

שלום רב,

אישתי צריכה לעבור קולונוסקופיה תקופתית. היא עברה זאת לפני מספר שנים אולם היא חוששת לעשות שוב ודוחה עקב ההכנות והתהליך. היות וקולונוסקופיה וירטואלית פחות קשה היא מעוניינת לעשות וירטואלית אבל אם בוירטואלית יתגלה משהו היא תצטרך לעבור קולונוסקופיה רגילה פעם אחרת ולחזור על ההכנות לצורך ביופסיה/כריתת פוליפ. האם יש אפשרות לבצע קולונוסקופיה רגילה בצמוד לוירטואלית במקרה הצורך בכדי למנוע חזרה על ההכנות?

admin
שלום טומס,
עקרונית כן רק צריך לתאם את שתי הבדיקות לאותו היום או ליום אחרי יום.

בברכה, דר אביטל
פברואר 19 יום שבת , 2011 6:11 pm

אני בת 60. בבדיקת קולונוסקופיה נמצא:בקולון העולה פוליפ 3 מ"מ, ובעומק 8 ס"מ פוליפ ססילי שטוח בעל מבנה של רובד מוגבה. בוצעה זקיקה וכריתת פוליפ ב-2 חלקים עם צריבת ארגון פלזמה. הכריתה ב-2 חלקים. בבדיקה פתולוגית נמצא: בקולון העולה – TUBULAR ADENOMA. הפוליפ ברקטום VILLOTUBULAR ADENOMA עם SUPERFICIAL HIGH GRADE DYSPLASIA. לציין שלאחי נמצא לאחרונה SCC (הוסר גידול ומקבל טיפולים) וRCC (נכרתה כליה), לבתי היה לימפומה, דודתי ובת דודתי נפטרו (המעי הגס).
המלצת הרופא: סיגמואידוסקופי חוזרת תוך חודש-חודשיים (כנראה לבדיקת המקום ואולי פיופסיה ?). האם המלצה זו מספיקה? האם אין צורך בבדיקות נוספות ?? נא תשובתכם בהקדם. תודה.

admin
שלום יצחקי,
ההמלצה אכן נכונה. הממצא שהוצא הוא טרום סרטני וחשוב לוודא שהוצא בשלמות ולקחת ביופסיות חוזרות מהאזור. במידה ויהיה חשד שלא הוצא בשלמות יתכן ויהיה צורך לשקול ניתוח.

בברכה, דר אביטל
מרץ 9 יום רביעי , 2011 8:15 pm

שלום, בת 68 לפני שנה עברתי כריתת פוליפ שטוח בגובה 7 ס"מ מהרקטום ובגודל של 4 ס"מ הפוליפ היה שפיר.
כעבור חצי שנה הייתי בביקרות אצל הרופא המנתח והוא ביצע אולטראסאונד של המקום והיה מאד מרוצה ואמר שהכל נקי.
ואמר לעשות בעוד חצי שנה (כלומר שנה מהניתוח) בדיקת קולונוסקופיה.
בבדיקה שבוצעה היום נאמר לי שהוא רואה בגובה 5 ס"מ מהרקטום ווילוזיות שטוחות קוטר של 2-3 כ"א BX 1-2
אך יכול להיות שזו פטריה הוא לא בטוח ושאחכה לתוצאה של הביואופציה
שאלתי היא האם יתכן שתוך חצי שנה מתפתח פוליפ שטוח בגודל שכזה
או שיותר בטוח שזו פטריה. קשה לי להיות במתח שבועיים עד מתן התשובה אשמח לתשובתך המרגיעה ועוד דבר האם זה יותר מסוכן מבחינת הקרבה לרקטום?
תודה

admin
שלום יהודית,
אין ברירה אלא לחכות לתשובת הביופסיה. יתכן וישנה חזרה של האדנומה הוילוזית. בכל מקרה נראה שניתן לכרות זאת באופן מקומי

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל
אפריל 5 יום שלישי , 2011 8:22 am

האם אתם מבצעים בדיקת קולונסקופייה אצלכם במרפאה. התוכלו להמליץ על מי שעושה זאת באופן פרטי ? כולל כריתת פוליפים תוך כדי , אם וכאשר מוצאים ? או שכולם עושים זאת. תודה לכם.

admin
שלום ראובן כ,
אנחנו לא מבצעים
ממליץ על פרופ רטן מבית חולים אסותא

בהצלחה, דר אביטל
אפריל 12 יום שלישי , 2011 9:44 pm

שלום, אני בת 21 עשיתי לפני 9 חודשים קולנוסקופיה עם כריתת פוליפ גדול שנבדק ונמצא שפיר, היום לפעמים אני מרגישה התקפי כאב בבטן כפעם ביוםיומיים. האם אני צריכה לבצע בדיקת מעקב? אם כן אחרי כמה זמן מהכריתה הראשונה?

admin
שלום ,
בדיקות מעקב לאחר הוצאת פוליפ שפיר אמורה להיעשות אחרי מספר שנים כך שאין שום דחיפות לבצע זאת עכשיו.
בברכה, דר אביטל
ינואר 24 יום שלישי , 2012 12:26 am

שלום
אני עכשיו בת 22, לפני כשנה וחצי עברתי כריתת פוליפ גדול שנבדק ונמצא שפיר, יש לי חשש שזה חזר,, אני מרגשיה נפיחות בבטן ועצירות קלה, האם אני צריכה לעבור בדיקות מעקב? ומז הסיכוי שזה כן חזר?

admin
שלום ג'יסי,
לא כתבת לי מהיכן הוסר הפוליפ? האם מהמעי הגס או ממקום אחר?.

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר גרינברג.
פברואר 7 יום שלישי , 2012 8:22 pm

שלום,
אני בת כמעט 22 ולפני כשנתיים עברתי כריתת פוליפ גדול מהמעי הגס שנבדק ונמצא שפיר (juvenile).
לאחרונה אני סובלת מעצירות ולפעמים יש לי התקפי כאב בבטן תחתית ובאזור הקיבה. האם יש סיכוי שהפוליפ חזר? האם זה מסוכן? ואם כן מה אתם ממליצים לעשות?
תודה

admin
שלום ג'יסי,
לא סביר כי כאבי הבטן באיזור הבטן התחתונה או בקיבה קשורים לפוליפ.
לגבי הפוליפ - יש להתייעץ עם רופא הגסטרו שטיפל בך האם הוא רואה צורך לחזור על הבדיקה. לרוב כאשר נמצא פוליפ בבדיקה חוזרים עליה לאחר שנה.

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר גרינברג.
פברואר 19 יום ראשון , 2012 1:39 pm

המעי הגס נסרק עד לצקום. נמצאו: פוליפ 3 מ"מ שנכרת ע"י ביופסיה, בקולון העולה צמוד לצקום פוליפ 6 מ"מ על גבעול נכרת בשלמות ונאבד בשאיבה עם ריבוי צואה. בכפף הכבד שני פוליפים זעירים עד 2 מ"מ נכרתו ע"י ביופסיה. בקולון היורד ב- 70 ס"מ פוליפ ססילי 5 מ"מ נכרתו ע"י לולאה חמה. בסיגמה בין 30 עד 40 ס"מ נכרתו שלושה פוליפים ססילים עד 5 מ"מ נשלחו יחד. כריתת פוליפ ע"י אלקטרוקואגולציה
מה זה אומר?

admin
שלום מנשה,
זה אומר שהמעי הגס שלך מגדל פוליפים.. על פי התיאור הם שפירים. צריך כמובן לחכות לתשובות הביופסיות. המשמעות היא מעקב עם קולונוסקופיה כל מספר שנים.

בברכה, דר אביטל
פברואר 7 יום חמישי , 2013 4:10 pm

כריתת פוליפ

עשיתי קולונוסקופייה ועדיין לא הגיעה תשובת בדיקה פתולוגית
אני יודע שיש לי פוליפ בגודל 9מ"מ קרוב לרקטום
מה התהליכים הבאים אם אני מקבל תשובה שזה משהו שפיר בעזרת ה??
ומה אמ זה יהיה דלקתי? איזה ניתוחים צפויים?

ד"ר רון גרינברג

שלום רב

אני מניח כי מדובר בפוליפ שפיר - לרוב פוליפים אלו ברקטום אינם ממאירים.

לא יודע אם לקחו ביופסיה מהפוליפ ואם הסירו אותו.

במידה ולא הסירו את הפוליפ - בוודאי תתבקש לעבור הסרה שלו-זו פעולה יחסית פשוטה וקלה - ופותרת את הענין לגמרי.


ד"ר רון גרינברג
רופא בכיר, מומחה לכירורגיה פרוקטולוגית, מעי גס והפרעות ברצפת אגן,
המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי, הקבוצה לכירורגיה מתקדמת.
יולי 16 יום חמישי , 2015 8:47 pm

כריתת פוליפ

בבדיקה שגרתית בגיל 40 גילו כי יש לי פוליפ בגודל 22 מ"מ כרתו את הפוליפ והוא נשלח לביופסה. אמרו לי כי עלי לעבור שוב את הבדיקה בעוד חודשיים בכדי לראות שלא נשארו שאריות והכל נקי. האם זה דבר שגרתי ונכון? אבקש תשובה למייל

פרופ' שמואל אביטל

תשובה במייל..


פרופ' שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר


שאלות נוספות בנושא: כריתת פוליפ

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים


25 נושאים אקראיים שנשאלו בהם שאלות באתר

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים