בקע כלוא

10 שאלות גולשים בנושא » בקע כלוא


יוני 20 יום רביעי , 2007 3:26 pm

מהו בקע כלוא ?מה המשמעות של ניתוח שהתבקש להתבצעה בהחלטה של כחצי שעה בבן זוגי היות ונוצר לו בקע כלוא לפי דברי הרופא…במה עליו להשמר מעתה לכל חייו למעשה? מתי מותר לו לחזור לחיים דיי שיגרתיים?במקום עבודתו היה מרים צינורות כבדים לצורך ביקורות…עד איזה משקל מותר לו להרים צינורות שכאלה? ומאיז זמן כן יהיה לומר מותר להרים צינורות במשקל של סדר גודל של 15 קילו?

admin
שלום אפיק,
בקע כלוא הוא בקע שבו נכלא מעי או שומן תוך בטני. בד"כ זה מצב חירום בשל החשש לנמק של האיבר שנכלא. לאחר התיקון החזרה צריכה להיות הדרגתית. לאחר כ 4 שבועות של הימנעות ממאמצים של שרירי בטן כגון הרמת משאות מעל 2-5 ק"ג ניתן לחזור לפעילות רגילה באופן הדרגתי.

נשמח לעמוד לרשותך

בברכה,
דר' רון גרינברג ודר' שמואל אביטל
יוני 25 יום שני , 2007 8:25 am

עברתי ניתוח בקע כלוא לפני 11 יום.מתי אוכל לקיים יחסי מין ומתי אוכל לשחות.
בתודה מראש

admin
שלום אפיק,
עקרונית אתה יכול להתחיל לקיים יחסי מין ולשחות כבר עכשיוו. אל תאמץ יותר מדי את שרירי הבטן.
דר אביטל

נשמח לעמוד לרשותך

בברכה,
דר' רון גרינברג ודר' שמואל אביטל
מאי 30 יום שישי , 2008 5:44 pm

אני בן 73. לפני כ-8 שנים אותר אצלי להפתעתי בבדיקות סקר בקע סרעפתי דו-צדדי. לפני כ-4 שנים הרגשתי אי נוחות במפשעה הימנית ופניתי לכירורג. הוא אישר את המימצאים והמליץ כללית על ניתוח (שלא ביצעתי). מאז לא סבלתי והמשכתי פעילות מתונה בחדר כושר והליכות. לפני מספר שבועות התחלתי להרגיש כאב עמום (נסבל) במפשעה הימנית. פניתי לאותו כירורג וזכיתי לנזיפה על ההזנחה וכמו"כ להערה שקריאה באינטרנט מיותרת ושחבל שקיים חוק (תקנה?) שיש לתת הסבר לחולה. לשאלתי (המופנית כרגע גם אליכם) כיצד אוכל לדעת אם הבקע כלוא או בסכנת כליאה נשאלתי אם אני מאמין בנבואה. בשלב הנוכחי אני אני עובר בדיקות אורולוגיות, למרות שאיני סובל מבעייה – זאת כהכנה נפשית לניתוח בקע- וכמו"כ בדיקות דם ושתן לסוגיהן. שאלתי היא אם הכאבים (בהם ניתן בהחלט לעמוד) הם סימן לכליאה ועלי למהר לניתוח חירום או שאוכל להמתין כשבוע עד שבועיים לקבלת תוצאות הבדיקות. איני מצליח לאתר את מקום הבקע (אין כל בליטה למיטב הבנתי). על סוג הניתוח וההרדמה אתייעץ עמכם בפגישה אישית. אודה לכם מאד על ההנחייה לגבי המצב המיידי. כאמור הכאבים הנוכחיים בהחלט נסבלים ואין לי כל בעיות בהליכה או בפעילות. בתודה מראש משה

admin
שלום משה אגוזי,
ראשית אני סבור שחשוב וטוב שלחולה יהיה מקסימום מידע כולל מידע מהאינטרנט. כיכלל עד לפני מספר שנים היתה המלצה גורפת למהר ולתקן כל בקע בשל הסכנה לכליאה ובשל העובדה שבקע לא חולף עצמונית. בשנים האחרונות הופיעו מאמרים שהראו שניתן לעקוב אחרי אנשים עם בקע כל עוד הבקע אינו סמפטומטי (אינו גורם לכאבים). השכיחות לארוע של כליאה באנשים שנעקבו היה זניח. כך שלפחות לפי המידע הזה העובדה שהחלטת לא לעבור ניתוח לפני 8 שנים היא סבירה ומקובלת ואיננה "הזנחה". עם זאת יש עדיין קונצנזוס בעולם הכירורגי שכאשר בקע מתחיל לכאוב כדאי לנתח בשל אפשרות גבוהה יותר להתפתחות סיבוך של כליאה (למרות שהשיעור אינו ברור) ובשל הסבל של החולה. עצם העובדה שאתה שואל את השאלה מביתך מעידה על כך שאין מדובר בכליאה. כליאה הוא מצב חירום של כאבים עזים ובלט רגיש באזור הבקע, מצב שהיה מוביל אותך היישר לחדר מיון.
לכן אין בעיה לחכות כמה שצריך ולהשלים את הבירור.
אנו מתמחים בניתוחי בקע ומבצעים את רובם בצורה לפרוסקופית.
נשמח לעמוד לרשותך לייעוץ ולניתוח במידה ותבחר בכך.
בברכה, דר אביטל ודר גרינברג, הקבוצה לכירורגיה מתקדמת
03-6411931

יולי 13 יום ראשון , 2008 4:55 pm

בני עבר ניתוח דחוף של בקע כלוא לפני 4 שבועות. הבחור עובד בחברה גדולה כפורק קרטני שתייה. העבודה היא של עברת קרטוני שתיה שמשקל כל קרטון ב 10ק"ג למשטח הובלה והסת המשטח לחנות. לאחר כמה זמן מותר לו לחזור לבצע עבודה זו ללא סיכון מיותר?

admin
שלום ענת,
אין מספרים מדויקים. עם זאת לאחר 6 שבועות בד"כ יכול לחזור בהדרגה לפעילות מלאה.

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
נובמבר 8 יום שבת , 2008 3:33 pm

בת 45.לפני 5 שנים עברתי נתוח לתיקון בקע טבורי עקב כליאה. הניתוח בוצע עם רשת.
לפני חודש אושפזתי עם חשד(אולטרסאונד)לבקע כלוא. הוחלט לטפל בי בעירוי ובפפברין והניתוח נדחה. מאז סובלת מכאבים בטבור.המון גזים ושלשולים ועצירות לסרוגין. לפי הכתוב באתר אני מבינה שניתוח לפרסקופי לא מתאים לשבר חוזר מה עוד שהמשקל שלי גדול. מה קורה בניתוח חוזר מבחינת הרשת? מחליפים? האם במשקל גבוה יש סכוי לנתוח אפידורלי? אם השבר כלוא ייתכן שהוא גורם לשלשולים במקום עצירות? מה ההליך לאבחון וניתוח אצלכם? חברת "מכבי"
תודה רבה.

admin
שלום RACHEL,
ראשית בהחלט ניתן לנתח בקע חוזר בצורה לפרוסקופית והיתרון של ניתוח כזה הוא אף גדול יותר באנשים בעלי משקל גוף גדול.
אני לא משוכנע שהעצירות והשלשולים קשורים לבקע.
אנו יועצעם של מכבי-זהב כך שאת יכולה להגיע ליעוץ וניתוח במקרה הצורך דרך הביטוח המשלים של מכבי. לפרטים נוספים תוכלי לפנות למזכירתינו 03-6411931
בברכה
דר אביטל.
אוגוסט 5 יום חמישי , 2010 2:36 pm

שלום,
בתי בת 3, לאחרונה גילינו נפיחות וגוש במפשעתה הימנית והתייעצנו עם כירורג ילדים. הוא המליץ על ניתוח בקע מפשעתי ואמר שהגוש שאנו מרגישים הינו כרנאה המעי שלה.
אנו כנראה נלך על ניתוח אך רוצים לעשות זאת בעוד כחודשיים, האם ישנו סיכון בכך שהניתוח יהיה עוד חודשיים, האם זה נקרא בקע כלוא?
תודה רבה.

admin
שלום מירב,
זה נקרא בקע לא כלוא. בקע כלוא הוא מצב חירום המחייב ניתוח מיידי. כמובן שיש סיכון מסוים בדחיית הניתוח אם כי על פניוו חודשיים זה זמן סביר.

בברכה, דר אביטל
דצמבר 29 יום רביעי , 2010 11:37 pm

שלום,
יש לי שני בקעים (טבורי ואפיגסטרי) שגרמו לי לכאבים בהריון האחרון. ילדתי לפני חצי שנה ולפעמים אני חשה בכאבים ואי נוחות. האם כדאי לנתח לפני הריון נוסף או להמתין ולנתח לאחר הריון אחרון? איזה סיכוי גבוה יותר – סיבוך של בקע כלוא בהריון או בקע חוזר לאחר ניתוח בהריון?
אני אשמח לדעת מהי המלצתך מאחר ואני מתלבטת בעניין כבר הרבה זמן.
בנוסף רציתי לדעת מה ההבדל בין בקע אפיגסטרי לבקע ונטראלי?

תודה רבה,
אפרת

admin
שלום אפרת,
אני בדיעה כי כדאי לנתח לפני הריון נוסף.
בהריון הלחץ בתוך הבטן עולה ויש חשש יתר לכליאה של הבקע - מה שלעיתים מחייב ניתוח דחוף - לכן אם הבקעים ידועים מראש וכבר גרמו להפרעה בהריון - אין טעם להסתכן.
כיום מנתחים את הבקעים בגישה לפרוסקופית ללא חתך גדול, ומחדירים רשת אשר מתקנת את הבקעים - מדובר בניתוח קל ופשוט יחסית עם החלמה מהירה ולאחר שבועיים שלושה מהניתוח אפשר כבר להכנס להריון.
בקע ונטראלי - זה שם כללי לבקע בדופן הבטן - שאין לו מיקום מסוים. בקע אפיגסטרי הוא בקע ונטראלי (כי הוא מדופן הבטן) אשר ממוקם מעל לטבור. אלו משחקי שמות שאין להם חשיבות יתרה.
לכן לסיכום - אני כפי שכתבתי לך בדיעה שיש לנתח ולתקן את הבקעים בגישה לפרוסקופית בטרם ההריון הבא.

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר גרינברג.
דצמבר 30 יום חמישי , 2010 6:32 pm

שלום,
יש לי שני בקעים (טבורי ואפיגסטרי) שגרמו לי לכאבים בהריון האחרון. ילדתי לפני חצי שנה ולפעמים אני חשה בכאבים ואי נוחות. האם כדאי לנתח לפני הריון נוסף או להמתין ולנתח לאחר הריון אחרון? איזה סיכוי גבוה יותר – סיבוך של בקע כלוא בהריון או בקע חוזר לאחר ניתוח בהריון?
אני אשמח לדעת מהי המלצתך מאחר ואני מתלבטת בעניין כבר הרבה זמן.
בנוסף רציתי לדעת מה ההבדל בין בקע אפיגסטרי לבקע ונטראלי?

תודה רבה.

admin
שלום אפרת,
ממליץ לתקן לפני ההריון. ניתן לתקן בצורה לפרוסקופית עם רשת ואז סיכויי החזרה של הבקע גם אחרי הריון הם אפסיים. בקע אפיגסטרי הוא בקע בקוו האמצע מעל הטבור. בקע וונטרלי הוא שם כללי לבקעים שונים בקידמת הבטן.

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל
דצמבר 22 יום חמישי , 2011 12:11 pm

שלום רב
אבי אדם בן 80, חכם וצלול מאד, אך גם חולה מאד.
ברקע- COPD קשה, אי ספיקת כליות, פרפור פרוזדורים כרוני, וגם הרניה טבורית ומפשעתית- שלא נותחו עד היום, משום החשש בחולה מורכב שכזה.
לאחרונה אבי עבר אפיזודה של בקע כלוא, הכירורג במיון הצליח להכניס חזרה ולדחות צורך בניתוח חירום. התחלנו תהליך ייעוצי לקראת ניתוח ההרניה (המפשעתית-זו בה נכלא) ובמהלך בירור אורולוגי נמצאה ערמונית מוגדלת (4.94באולטרסאונד מלפני חצי שנה:*5.3*4.85- 66.5 סמ"ק בנפח, סעיף קטן בכיס השתן), בבדיקת פלוו לפני כמה ימים הסתבר ששני שליש מהשתן נשארים בכל פעם שאבי משתין וזה מסוכן. הוכנס לו קטטר -יצאו 400 סמ"ק שתן והוא נשלח הביתה עם קטטר והמלצה לכריתת הערמונית.

הבנו שאין טעם בניתוח הרניה מבלי לטפל בערמונית..
שאלתי: האם יש אפשרות לניתוח משולב-תיקון הרניה והסרת הערמונית? האם יש מנתח/ים שמבצעים ניתוח כזה?, אני שואלת, משום המורכבות של אבא שלי והחשש מכל תהליך של התערבות פולשנית אצלו.

תודה רבה מאד
הלחוצה

admin
שלום רב,
ניתן לנתח בצורה משולבת. הסיכון אומנם גבוה יותר בשל מורכבותו אך אין זה אומר שזה בלתי אפשרי.
אנו מבצעים ניתוחים כאילו בבי"ח אסותא.

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר אביטל
אפריל 27 יום שישי , 2012 4:18 pm

שלום
אני בן 48 ובבדיקת אולטראסאונד(תלונות שלי על כאבים וחוסר נוחות) התגלה שיש לי בקע כלוא בצד שמאל ובקע קטן בצד ימין.אכן בצד שמאל יש לי נפיחות,לא בגודל כדור טניס,אבל נפוח.בבדיקה אצל כירורג ,לאחר תשובת האולטרהסאונד,נאמר לי שאין לי בקע כלוא ואני יכול להמשיך כרגיל ואם זה יפריע לי אז שאכנס לתהליך של ניתוח.
מה אני אמור לעשות עם 2 אבחנות שונות ואיך אדע שאני צריך ניתוח במיידי ?במידה ואכנס לתהליך של ניתוח האם כדאי לנתח גם בצד ימין(בקע קטן-כרגע אין נפיחות)?
בברכה
פרדי

admin
שלום פרדי,
לפי התיאור יש לך בקע אך הוא איננו כלוא. בקע כלוא הוא בקע שלא חוזר לחלל הבטן וגורם לכאבים משמעותיים. אני ממליץ לנתח את שני הצדדים בגישה לפרוסקופית. הגישה הלפרוסקופית מאפשרת תיקון דו"צ מאותם הפתחים. אנו מתמחים בניתוחי בקע לפרוסקופים ונשמח לעמוד לרשותך.
בברכה, ד"ר אביטל
.


שאלות נוספות בנושא: בקע כלוא

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים


25 נושאים אקראיים שנשאלו בהם שאלות באתר

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים