בקע סרעפתי

105 שאלות גולשים בנושא » בקע סרעפתי


יולי 13 יום שישי , 2007 7:32 pm

אני בשבוע ה-33 להריוני (הריון ראשון, בת 40), ועליתי מאד במשקל במהלך ההריון.
לאחרונה עלתה האפשרות שתופעות באיזור שמעל לטבור שמטרידות אותי בחודשיים האחרונים, מעידות על בקע (סרעפתי?).
תחושת אי הנוחות החלה בהיותו של האיזור הזה כמעט חסר תחושה, בהתחלה הופיעו גם שטפי דם קטנים כחולים באיזור. מאוחר יותר הופיעו סימני מתיחה אדומים ותחושת מתיחה בעור. בשבועות האחרונים יש לי כאב חריף מאד באיזור – פירשתי אותו כנובע מהימתחות העור עקב גדילת הבטן, אבל הרגשתי שזה עמוק יותר וחריף יותר – ממש תחושה שכאילו הבשר באיזור נקרע. אני מדמיינת מעין קו אנכי באורך כ-5 ס"מ שמתחיל מס' סנטימטרים מעל הטבור, שם מצוי ציר הכאב. בשבוע האחרון אני ממש מוגבלת בתנועה – כל כיפוף קטן קדימה או פנייה לצד מלווים בכאב חריף באיזור. כשמדי פעם יש לי צירי ברקסטון היקס, הכאב מחריף עוד יותר.
לא מופיעה בליטה חיצונית באיזור, וגם – אין לי כלל צרבות, מה שהבנתי שמאפיין בקע סרעפתי.
ברור לי שאני צריכה ללכת לרופא כדי לאבחן במדוייק. בכל-זאת רציתי לשאול אם זה נשמע כבקע (אפיגסטרי?), מה ההשלכות שלו לגבי המשך ההריון, לגבי הלידה, מה הטיפול המתאים, מה אני יכולה לעשות כבר עכשיו, וכל מידע אחר שתוכלו לתת.
הרבה תודה!
גלי

admin
שלום גלי,
ערבבת שני סוגי בקעים שונים לחלוטין. בקע אפיגסטרי שהוא בקע בדופן הבטן מעל הטבור שמתבטא בנפיחות בקוו האמצע מעל הטבור ולעיתים עלול להיות מלווה בכאבים ובקע סרעפתי שהוא בקע פנימי בו הקיבה גולשת מעל הסרעפת לבית החזה , דבר המלווה לעיתים בהחזר חומצי לוושט ובצרבות. אני לא משוכנע אם את סובלת מאחד מהם. בכל אופן בקע אפיגסטרי ניתן למשש בד"כ בבדיקה ידנית.

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינובברכה,
דר' שמואל אביטל ודר' רון גרינברג
ספטמבר 26 יום רביעי , 2007 8:37 pm

לצוות שלום רב
שמי רפי,אני בן 48
מזה כשנתיים וחצי אני סובל מכאבים חזקים מאוד באזור מפתח הלב.
ביצעתי את כל הבדיקות האפשריות (לעניות דעתי) ואובחנתי כסובל מבקע סרעפתי גולש באורך 6 סמ' וכן דלקת בקיבה ובמעיים הליקובקטר ורפלוקס.
הכאב אינו מרפה ולוסק איננו עוזר.
הומלצתי לביצוע ניתוח אך רופאים רבים דוחים זאת מכל וכל וטוענים שבקע גולש איננו מאפיין כאבים כל כך חזקים ואם לוסק לא עוזר אז גם ניתוח לא יעזור וישנם צרות צרורות מניתוח מסוג זה.
אבקש בכל לשון של בקשה את התייחסותכם לנושא והאם לדעתכם יש צורך בניתוח,האם אתם מבצעים ניתוח מסוג זה ובכלל אוןדה אם תרחיבו בנושא.
אני חסר אונים ואינני יכול להמשיך לתפקד עם כאבים כל כך חזקים.
בתודה מראש
רפי

admin
שלום רפי,
על מנת להעריך האם ניתוח יכול לעזור חייב להיות בירור הכולל גסטרוסקופיה, בדיקת לחצים בסוגר התחתון של הוושט (=מנומטריה) ובדיקת חומציות בוושט (PH מטריה). במידה ועברת את הבירור הנ"ל נשמח לבדוק אותך במרפאתינו ולייעץ לך בהקשר של ניתוח.
בברכה
דר אביטל ודר גרינברג.
אוקטובר 2 יום שלישי , 2007 9:40 pm

לצוות שלום
עברתי גסטרוסקופייה שהראתה בקע סרעפתי 6 סמ', דלקת בקיבה ובמעיים.
הופניתי בעבר לבדיקת מנומטרייה ובדיקת חומציות אך לצערי למרות נסיונות רבים לא הייתי מסוגל לעבור הבדיקות הנ"ל. בעבר בצילום מערכת העיכול במהלך שתיית חומר לבן הובחנתי כסובל מרפלוקס.
לאחרונה התחלתי לקחת כדור מסוג זנידקס 300 פעמיים ביום וישנה הטבה מסויימת.
מה עלי לעשות ,כיצד להמשיך
אודה לתשובתכם
רפי

admin
שלום רפי,
במידה והכדורים עוזרים באופן משמעותי ניתן להמשיך ולקחת אותם למשך שנים רבות. במידה וההקלה היא חלקית או שהינך צעיר ולא מעונין בהמשך טיפול תרופתי למשך כל החיים ניתן להציע ניתוח מונע רפלקס.
הניתוח מתבצע בצורה לפרוסקופית ושיעור ההצלחה הוא גבוה.
נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו
דר אביטל ודר גרינברג
הקבוצה לכירורגיה, 03-6411931
אוקטובר 9 יום שלישי , 2007 3:25 pm

לאחר גסטרוסקופיה לפני כ3 שנים נמצא בקע סרעפתי קטן רפלוקס וגסטריטיס אני סובלת מכאבים קשים ברום הבטן עם הרגשה של לחץ ללא ירידה במשקל אני מטופלת במלוקס ואומפרדס אך ללא שיפור ניכר מה הצעתכם

admin
שלום אטי חן,
כדאי להשלים את הברור עם מנומטריה (מדידת לחצים בוושט התחתון) ו PH מטריה - מדידת חומציות בוושט התחתון ולאחר מיכן להגיע אלינו ליעוץ יתכן שניתוח יעזור בפתירת הבעיה.

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו,
דר אביטל ודר גרינברג.
אוקטובר 31 יום רביעי , 2007 12:58 am

שלום
ברצוני לשאול היום עשיתי צילום עם בריום ושט קיבה ומצאו בקע סרעפתי גולש קטן
מה המשמעות למי הכי טוב לגשת לקבל טיפול
ממה זה נוצר
מה הטיפול הטוב ביותר פחות נזקים
מה הנזקים בעתיד מה מידת הדחיפות לביקורת ואיזה בדיקות האם זה טיפול שמרני או לו
האם יש קשר לגוף זר שאכלתי יום לפני בסנדביץ שלחו את זה למח מזון במשרד הבריאות האם אני צריכה לשלוח גם למרכז רעלים כי אכלתי חצי סנדביץ עם גוף זר האם זה יכוליות שעשה לי בקע בסרעפת כי זה יום אחרי המקרה אני חשתי ברע והפנו אותי האם יש רנגלוג שאת ממליצה
נוסף לאתר גוף זר זה בברכה ואודה על האמון ועל התשובות המהמנות

admin
שלום צרויה רבקה,
הממצא של הבקע אינו קשור לאוכל שאכלת. בקע מסוג זה בהרבה מקרים אינו מחייב טיפול כלשהוא. לעיתים בקע כזה מופיע עם רפלקס (עליית חומצה) אל הוושט עם תופעות של צרבות וכאבים ברום הבטן. במקרים כאלו הטיפול הוא בד"כ תרופתי (תרופות נוגדות חומצה).

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
נובמבר 6 יום שלישי , 2007 12:13 pm

שלום,
אני בת 33 סובלת כבר כמה חודשים מצרידות – לאחר זמן התברר שזה בגלל צרבות- עשו לי בדיקת גסטרו גילו שיש לי בקע סרעפתי כ- 2 סמ' ודלקת בושט. אני מתהלכת כבר מס' חודשים עם כאבים והרגשת אי נוחות . הקיבה מתנפחת לי ומתקשה !! קשה לי להתכופף ליפעמים !!!
אני לוקחת לנטון וכדורי פחם . הלנטון עוזר השאר לא כ"כ. הרופא שלי לא דיבר איתי על ניתוח
השאלה שלי היא למה לא בעצם? ומה אני עושה אם אני רוצה ניתוח !!!!
תודה

admin
שלום נופר,
לפי התיאור את סובלת מעליית חומצה לוושט , דבר הגורם לצרבות ולעיתים גם לצרידות בשל עלית החומצה לחלל הלוע. יתכן שבמקרה שלך ניתוח יכול לעזור. בניתוח אנחנו בונים מעין שסתום המונע את עליית החומצה לוושט. אנו מבצעים את הניתוח בצורה לפרוסקופית (ללא פתיחת בטן) עם תוצאות טובות והחלמה מהירה.
נשמח לעמוד לרשותך בעניין זה.
בברכה
דר אביטל ודר גרינברג
הקבוצה לכירורגיה, 03-6411931.
ינואר 5 יום שבת , 2008 10:14 am

זה כמה לילות שאני מתעורר באמצע הלילה עם כאבים באזור החזה ועם טעםמר בלע הגרון אני סובל מבקע סרעפתי .אנימטופל בכדורי אןמפרדקס מצב זה חוזר על עצמו מדי לילה נמובן רק במצב שכיבה.האם ניתן לטפל בתופעה הזאת מחכה לתשובה בתודה .

admin
שלום רון יוסף,

אתה מתאר רפלקס בעיקר בשעות הלילה. ההנחיות מעבר ללקיחת אומפרדקס הן להגביה את מראשות המיטה ולהימנע ממאכלים העלולים להרפות את הלחץ בסוגר הוושטי (כגון שוקולד). במידה ולא ניתן להימנע מהסמפטומים ניתן לשקול ניתוח לתיקון הסוגר הוושטי לאחר בירור מתאים. אנו מבצעים ניתוחים אילו בצורה לפרוסקופית .
נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו בעניין זה, דר אביטל ודר גרינברג.
ינואר 16 יום רביעי , 2008 7:29 am

שלום,

אני בן 32 וסובל מעודף משקל רציני ומצרבות והקאות לפני מספר שנים ביצעתי בדיקת גסטרו…. ונאמר לי שיש לי פתח צר בכינה לקיבה ובגלל זה כל מה שאני מכניס הקיבה רוצה להוציא.
אני עומד לבצע ניתוח לקיצור קיבה (טבעת) והבנתי כי הוא אינו מתאים למי שיש בקע סרעפתי
האם הדבר נכון והאם ניתוח שרוול יותר מתאים עבורי?

תודה מראש,
אסף רוטנברג

admin
שלום אסף רוטנברג,
אני לא סבור שבקע סרעפתי הוא הורית נגד לניתוח הטבעת. השיקול בין טבעת לשרוול הוא מורכב יותר. ניתוח טבעת הוא קטן יותר ומסוכן פחות. מצד שני שיעור הירידה במשקל ואיכות החיים לאחר ניתוח טבעת הוא ירוד בהשוואה לשרוול.
בברכה
דר אביטל

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
פברואר 9 יום שבת , 2008 8:40 pm

שלום,
בתי בת ה -6.5 סובלת מכאבים באזור הבטן עקב בקע סרעפתי שהתגלה אצלה בגיל 4 לאחרונה התלוננה על כאבים והופננו לגסטרו אשר הפנה אותנו לבדיקת בריום ולאחר מכן גם סקופייה בבדיקת בריום שנערכה בשניידר נמצא כי הבקע גדל ומשום כך עולה המזון מן הקיבה אל הוושט ואלה הסיבות לכאבים אני רוצה לדעת מה עושים במקרה כזה ואם מוכרח לנתח אני אודה לכם אם תשיבו ברחבה על שאלתי

admin
שלום ספיר,
במידה והבדיקות מעידות על בקע עם רפלקס של תוכן קיבה לוושט וסמפטומים תואמים לעיתים מומלץ לנתח. ממליץ ךהתייעץ עם כירורג ילדים.
ניתן לקבוע לתור לדר נגר מנהלת מחלקת כירורגית ילדים באיכילוב.

בברכה, דר אביטל ודר גרינברג.
פברואר 13 יום רביעי , 2008 11:19 am

שלום,
אני בת 35 סובלת מכאבים באזור הסרעפת וצרבות והרופא שלח אותי לצילום בריום לגילוי אולי בקע סרעפתי, אני יודעת שהבריום הוא יסוד מתכתי רעיל, האם יש לי סיכון בלקיחתו ומהו? האם עדיפה בדיקה בה מוחדר המכשיר האופטי לצילום הוושט ועד הקיבה? מה הסיכונים ומה הן תופעות הלוואי?
תודה מראש

admin
שלום מיכל,
אין שום בעיה בביצוע בדיקת הבריום. הבריום איננו נספג במערכת העיכול ולא גורם שום נזק.

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
פברואר 23 יום שבת , 2008 12:28 pm

שלום,
אני בן 32, מזה כ-5 שנים אני סובל מהקאות בלתי פוסקות, ללא קשר לגודל הארוחה ולסוגה. ההקאות הן לאחר כל ארוחה, ירדתי כ-8 קילו ממשקלי. עברתי בירור גסטרואנטרולוגי שכלל 4 גסטרוסקופיות עם בקע סרעפתי קטן, טופלתי כנגד HPYLORI ובגסטרוסקופיה האחרונה אין עדות לחיידק. קולונוסקופיה תקינה, ובדיקת תנועתיות ושט תקינה, CTבטן- סקירת בטן ואגן בגדר הרגיל, הופנתי למרפאת הפרעות אכילה ברמב"ם- ללא הסבר להקאות.
אציין כי כשנה אחרי תחילת ההקאות עברתי אירוע של דמם תוך חדרי מוח עם ניקוז נוירוכירורגי, ככל הנראה AVM שנסגר ספונטנית בהמשך.
מאז האירוע עברתי 6 צינתורים בבית חולים רמב"ם ובית חולים הדסה.
מול כל הרופאים העלתי את נושא ההקאות שלהם רופאי גסטרו לא מצאו הסבר, וכולם שללו בעיה נוירולוגית שיכולה לגרום להקאות אצלי.
בניתוח האחרון ד"ר חוסה כהן שלל סופית, בהסתמך על צילומים, כל קשר להקאות נוירולוגיות.
בדיקות דם תקינות. המוגלובין ואלבומין שמורים, ת' תריס תקינים,

admin
שלום ששון,
לפי התיאור שלך אני לא סבור שיש בעיה ראשונית של מערכת העיכול שנוכל לעזור בה. בקע סרעפתי לא אמור לגרום להקאות ואני מבין שאין עדות לרפלקס.
אני סבור שכדאי לנסות טיפול בפראמין 3 פעמים ביום (שאני מניח שניסית..). בנוסף יתכן וכדאי לברר את שאר מערכת העיכול עם ביצוע של CT אנטרוגרפיה במידה ולא ביצעת בעבר.

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
אפריל 12 יום שבת , 2008 6:21 am

בכמה צילומים שונים שעשו לי, אמרו לי שיש לי בקע סרעפתי וריפלקוס ורצו לעשות לי גסטרוסקופיה , אבל אני מפחד מהבדיקה בגלל טראומה של חנק שהייתה לי בעבר ,
איך אפשר לברר לעומק בלי הבדיקה הזאת ?
האם מצלמת הקפסולה שבולעים יעילה ?
האם יש גסטרוסקופייה וירטואלית ?
האם גם שאר הבדיקות כמו בדיקת חוזק השריר הטבעתי ורמת החומציות הן גם פולשניות ?
אני מקבל כיום זנידקס וקולוטל , יכול להיות שגם אחרי כל הבירורים זה ישאר הטיפול? והאם ייתכן שגם אחרי ניתוח זה יישאר הטיפול ?
האם חיזוק שרירי הבטן , ירידה במשקל ותזונה תשנה המצב ?
אני מבין ששריר הושט הוא שריר טבעתי, האם יש דרך לחזק אותו ובכך להימנע מניתוח ?
תודה

admin
שלום יוסף,

ראשית אני ממליץ על גסטרוסקופיה למרות חוסר הנוחות וזאת על מנת לשלול בעיות אחרות ולהעריך את עוצמת הדלקת והשינויים ברירית בוושט. גם מנומטריה (בדיקת לחצים בסוגר) וגם PH מטריה (בדיקת חומציות) כרורכות בהחדרת פרוב דרך הוושט.
במידה וכל הבדיקות יראו שמדובר ברפלקס בלבד ללא שינויים משמעותיים ברירית הושט והזנידקס מעלים את הסמפטומים ניתן להמשיך אם זנידקס ותו לא. במידה ואינך רוצה להיות תלוי בתרופות לכל החיים ניתן לבצע ניתוח שחזור הסוגר שעוזר ל אורך זמן לכ 85% מהחולים (שלא יזדקקו לטיפול תרופתי בהמשך).
אין דרך לחיזוק שרירי הסוגר כגון סוג של התעמלות או דרך שונה.
במידה ותשקול ניתוח (לםפרוסקופי) נשמח לעמוד לרשותך.
נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
אפריל 23 יום רביעי , 2008 4:28 pm

שלום רב,
אני בת שלושים וחמש, ולאחרונה אובחן אצלי בקע סרעפתי לאחר כאבים ממושכים ברום הבטן.
ניתן לי טיפול בכדור לנטון.
שאלתי היא האם ישנה חלופה לכדור? שמעתי על לוסק ואומפרודרס.
בכוונתי לשנות הרגלי אכילה. חשבתי לחזור ולהיוועץ עם מומחה היות והכאבים חוזרים.
האם ישנו צורך לבדוק אם ישנה דלקת? האם אפשר לקבל שם של מומחה בתחום?
רב תודות,
אורלי שביט.

admin
שלום אורלי שביט,
כל הכדורים שהזכרת כולל הלנטון עובדים באותה צורה ע"י הורדת הפרשת החומצה בקיבה. ללא קשר ישנם מאכלים היכולים להחמיר את הבעיה.
כדאי להיוועץ עם רופא מומחה בגסטרואנטרולוגיה. לעיתים מבצעים בירור מקיף (לחצים ורמת חומציות בוושט מעל הבקע) וניתן לשקול ניתוח לפרוסקופי לתיקון הבקע ויצירת מעין שסתום המונע חזרת חומצה לוושט . לאחר בירור כזה במידה ותעלה אופציה ניתוחית נשמח לעמוד לרשותך.
בברכה, דר אביטל ודר גרינברג.
מאי 20 יום שלישי , 2008 8:06 am

שלום לכם
עברתי בדיקת קולונסקופיה וגסטרוסקופיה, הקולונוסקופיה יצאה תקינה.
אך בגסטרוסקופיה ישנם מימצאים של: מעבר ושט-קיבה: בקע סרעפתי עם רירית תקינה. קיבה: רירית בצקתית באנטרום (הרופא לקח ביופסיה), ולסיום כתוב כי יש לי גסטריטיס.
אני יודעת שיש לי בקע, ואני לוקחת לוסק, הבעיה ששום כדור לא מפסיק לי את הצרבות, או כאבי בטן, וכאבים בחזה, כמו התקף לב (דומה), בגסטרוסקופיה הקודמת היה לי בקע קטן ודלקת בוושט, כרגע אין דלקת בוושט, אבל הבקע גדל (הבקע גודל עם הזמן??)
בכל אופן לקחתי במשך השנים, אומפרדקס וזוטון ולנטון ולוסק, אני מנסה גם לקחת כדורים נגד צרבות, אבל כלום לא עוזר, אני לא אוכלת מטוגן, ולא אוכל שומני וחריף ומשתדלת גם לא לאכול הרבה מתוק, כי שמתי לב שזה גורם לצרבות.
מה דעתכם??
ושאלה נוספת בבקשה, לאחר בדיקת הקולונוסקופיה, כל מה שאני אוכלת אני פשוט לא מצליחה לעכל, ואני פשוט רצה לשירותים, היציאות שלי רכות מאוד מאוד, שלשול.
האם זה בגלל הקולונוסקופיה, או דלקת בקיבה, או מה אתם חושבים??
הם אני צריכה לפנות לרופא עם היציאות התכופות שיש לי מאז הקולונוסקופיה . הבדיקה נערכה ביום שישי האחרון.
תודה לכם
רותי

admin
שלום רותי,
נראה לי שכבר ענינו לשאלה הזו.
בכל אופן לגבי השלשולים אחרי קולונוסקופיה יתכן וזה קשור להכנה לקולונוסקופיה.
לגבי עניין הקיבה. כדאי לברר עם הגסטרואנטרולוג האם נלקחה בדיקה להליקובקטר. במידה וחיובי כדאי לטפל בחיידק. לגבי הבקע בסרעפת והצרבות אני ממליץ לבצע בירור מלא כולל ניטור חומציות בוושט ובדיקת לחצים (מנומטריה).

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
מאי 28 יום רביעי , 2008 3:32 pm

שלום רב,

אני בן 38, סובל מזה מספר שנים מבקע סרעפתי, מטופל באומפרדקס 20 מ"ג ביום. בעל מעי רגיז, שנים אכלתי לא בריא ושתיתי המון קפה.

בשבועיים האחרונים תחושה של גוש בגרון – האוכל זורם לקיבה אך נדמה שסופו תקוע בגרון. ה"גוש" מורגש גם בעת בליעת רוק. כמו כן, תחושת מלאות ונפיחות רבה לאחר (ולעיתים גם ללא קשר) לארוחה, גזים (למעלה ולמטה), והרגשת דחיפות ליציאה.

הגוש בגרון מדאיג אותי מאוד – א.א.ג בדק – הכל תקין . הפנה אותי לגסטרו. עד שיגע התור…פעם אחרונה שעברתי גסטרוסקופיה לפני שנתיים-שלוש (אז התגלה הבקע הסרעפתי). האם ייתכן שתזונתי הגרועה הביאה למצב סרטני בושט?

אין לי ירידת משקל או איבוד תיאבון (מלבד הרגשת המלאות).
תודה…

admin
שלום אופיר,
לא נשמע סביר שמדובר בגידול... בכל אופן מומלץ לחזור על גסטרוסקופיה

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
מאי 30 יום שישי , 2008 5:44 pm

אני בן 73. לפני כ-8 שנים אותר אצלי להפתעתי בבדיקות סקר בקע סרעפתי דו-צדדי. לפני כ-4 שנים הרגשתי אי נוחות במפשעה הימנית ופניתי לכירורג. הוא אישר את המימצאים והמליץ כללית על ניתוח (שלא ביצעתי). מאז לא סבלתי והמשכתי פעילות מתונה בחדר כושר והליכות. לפני מספר שבועות התחלתי להרגיש כאב עמום (נסבל) במפשעה הימנית. פניתי לאותו כירורג וזכיתי לנזיפה על ההזנחה וכמו"כ להערה שקריאה באינטרנט מיותרת ושחבל שקיים חוק (תקנה?) שיש לתת הסבר לחולה. לשאלתי (המופנית כרגע גם אליכם) כיצד אוכל לדעת אם הבקע כלוא או בסכנת כליאה נשאלתי אם אני מאמין בנבואה. בשלב הנוכחי אני אני עובר בדיקות אורולוגיות, למרות שאיני סובל מבעייה – זאת כהכנה נפשית לניתוח בקע- וכמו"כ בדיקות דם ושתן לסוגיהן. שאלתי היא אם הכאבים (בהם ניתן בהחלט לעמוד) הם סימן לכליאה ועלי למהר לניתוח חירום או שאוכל להמתין כשבוע עד שבועיים לקבלת תוצאות הבדיקות. איני מצליח לאתר את מקום הבקע (אין כל בליטה למיטב הבנתי). על סוג הניתוח וההרדמה אתייעץ עמכם בפגישה אישית. אודה לכם מאד על ההנחייה לגבי המצב המיידי. כאמור הכאבים הנוכחיים בהחלט נסבלים ואין לי כל בעיות בהליכה או בפעילות. בתודה מראש משה

admin
שלום משה אגוזי,
ראשית אני סבור שחשוב וטוב שלחולה יהיה מקסימום מידע כולל מידע מהאינטרנט. כיכלל עד לפני מספר שנים היתה המלצה גורפת למהר ולתקן כל בקע בשל הסכנה לכליאה ובשל העובדה שבקע לא חולף עצמונית. בשנים האחרונות הופיעו מאמרים שהראו שניתן לעקוב אחרי אנשים עם בקע כל עוד הבקע אינו סמפטומטי (אינו גורם לכאבים). השכיחות לארוע של כליאה באנשים שנעקבו היה זניח. כך שלפחות לפי המידע הזה העובדה שהחלטת לא לעבור ניתוח לפני 8 שנים היא סבירה ומקובלת ואיננה "הזנחה". עם זאת יש עדיין קונצנזוס בעולם הכירורגי שכאשר בקע מתחיל לכאוב כדאי לנתח בשל אפשרות גבוהה יותר להתפתחות סיבוך של כליאה (למרות שהשיעור אינו ברור) ובשל הסבל של החולה. עצם העובדה שאתה שואל את השאלה מביתך מעידה על כך שאין מדובר בכליאה. כליאה הוא מצב חירום של כאבים עזים ובלט רגיש באזור הבקע, מצב שהיה מוביל אותך היישר לחדר מיון.
לכן אין בעיה לחכות כמה שצריך ולהשלים את הבירור.
אנו מתמחים בניתוחי בקע ומבצעים את רובם בצורה לפרוסקופית.
נשמח לעמוד לרשותך לייעוץ ולניתוח במידה ותבחר בכך.
בברכה, דר אביטל ודר גרינברג, הקבוצה לכירורגיה מתקדמת
03-6411931

יוני 1 יום ראשון , 2008 9:23 am

אני בת 33 סובלת מהתקפים שמופיעים לעיתים רחוקות כאשר אני אוכלת ארוחה מלאה ולא מפסיקה כל פעילות שהיא לאחריה. ההתקף האחרון התחיל למשל 3 שעות אחרי הארוחה האחרונה כשהפעילות שעשיתי היתה הליכה נינוחה בקניון.
התסמינים שמופיעים הם: תחושה של בחילה קשה ואוכל שתקוע מתחת לעצם החזה, בטן קשה ונפוחה ואם אני לא מפסיקה מיד כל פעילות ונחה לחלוטין-הקאות. ההתקפים האלה החלו שהייתי בת 18 וזה קורה מפעם לפעם לעיתים רחוקות מאד. הבדיקות שעשיתי עד כה לא העלו שום אבחנה ברורה. יכול להיות שמדובר בבקע סרעפתי?( אבא שלי אובחן עם בעיה כזו גם כן אבל התסמינים שלו בהתקף שונים)

admin
שלום הגר לוי,
קשה להעריך במדויק את הסיבה לתסמינים שלך. ישנן מספר סיבות אפשריות מתסמונת המעי הרגיז ועד מחלת רפלקס. לא ציינת איזה בירור עברת אבל כדאי בהחלט להתחיל בגסטרוסקופיה ולשקול גם צילום בליעה.

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
יוני 12 יום חמישי , 2008 2:04 pm

שלום הובחנתי במכון גסטרו שיש לי בקע סרעפתי של 3 ס"מ ורשום לי משהו בדף שמה שיש לי זה היאטוס הרניה משהו כזה… עכשיו השאלה שלי אני חייל סדיר בקרבי. אם עדיף לי לעשות ניתוח כי נשאר לי רק עוד 8 חודשים לשחרור או פשוט להתעלם כי הכאבים שמה עזים ואין לי את היכולות לאכול כמו שצריך בבסיס צבאי

admin
שלום אביתר,
בקע סרעפתי לעיתים גורם למעבר חומצה מהקיבה לוושט דבר הגורם לצרבות קשות ולעיתים לכאבים. במידה וזה אכן המצב ניתן על פי רוב לשלוט על הסמפטומים בכדורים המורידים את הפרשת החומצה.
ניתוח בא בחשבון במיוחד אצל צעירים אך צריך להיות משוכנעים שזו אכן הבעיה. עליך להשלים את הבירור עם עוד כמה בדיקות ואז להחליט לגבי הצורך בניתוח.

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
יולי 3 יום חמישי , 2008 9:34 pm

שלום רב,
אבי בן 58. מאז ומתמיד סבל מצרבות, בעבר סבל המון מאולקוס בעל קרע של סרטן במעי הגס אצל אביו. לפני כחמש שנים הופנה לבדיקת גסטרו שגרתית במהלכה פגעו לו בטחול ובעקבות זאת נאלצו לכרות לו את הטחול. מאז הוא במעקב שנתי בגסטרו במהלך המעקב אובחן בבארט, עבר את כל הבדיקות מנומטריה, בריום אנדוסקופיה, בעל בקע סרעפתי, רמתומציות וכו'. לפני כחודש עשה שוב אנדוסקופיה שגרתית בה גילו גידול שנקרא GRANULAR CELL TUMOR רופא המשפחה שקבל תוצאות הביופסיה קרא לנו בדחיפות והכריז על חשש לסרטן והפנה אותנו למח אונקולגיה בהדסה. מכרה שובדת באונקולוגית הראתה את כל הבדיקות לאחת המומחות שם ד"ר הוברט, והנ"ל הפנתה אותנו בדחיפות לכירורג וציינה כי יש גידול לא בטוח שהוא ממאיר והטיפול כריתה. אצל הכירורג דר אלמוגי הוכינו בתדהמה לשמוע כי הגידול הנ"ל נדיר ביותר ולאחר שבוע התייעצות עם פתולוגים וגסטרולוגים הוא הגיע למסקנה כי הגידול שפיר וכי ככל הנראה הוצא כולו באנדוסקופיה האחרונה. במקביל אמר שמאחר ואבא סובל מרפלוקס קשה מאוד יש סיכון לגידולים בוושט בעקבות החומציות בוושט והציע ניתוח בו יעטפו את הוושט עם הקיבה (אם הבנתי אותו נכון), בין הבדיקות שעבר אבי היה איזה חשש לסקלודרמה ולכן כעת הופנה לבירור על מנת לשלול מאחר והכירורג טוען שחולי סקלורדמה עלולים לסבול יתר על המידה מקושי בבליעה. שאלתי היא האם ניתוח שכזה אכן יכול לעזור? האם הוא באמת יכול למנוע גידולים עתידיים? האם הגידול הנ"ל אכן שפירי? כיצד אפשר לאמת זאת? מה אחוזי ההחלמה של ניתוח שכזה בעיקר לאור העובדה שאבי כבר נותח בבטן בהוצאת הטחול כאמור?
תודה אושרת

admin
שלום אושרת,
זה אכן גידול מאוד נדיר. ההתנהגות שלו עקרונית שפירה וכריתה אנדוסקופית היא מספקת. לכן אם הגיעו למסקנה שהגידול הוסר בגסטרוסקופיה אין צורך בטיפול נוסף. לגבי עניין הרפלקס, זה נכון שאנשים עם רפלקס לאורך זמן ובארט שאובחן בביופסיה, יש להם סיכון יתר לחלות בסרטן ממאיר של הוושט. ניתוח יצירת שסתום יתכן ומאיט ואף גורם לנסיגה של הבארט אך אין וודאות שזה אכן מוריד לחלוטין את הסיכוי לסרטן. בכל אופן כדאי לשקול ניתוח לעומת טיפולים אנדוסקופים לבארט ומעקב שנתי.

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
יולי 6 יום ראשון , 2008 2:41 pm

לד"ר אביטל וד"ר גרינברג
שלום רב
לפני 4 ימים עברתי כריתת כיס המרה עקב אבנים קטנות ומרובות, בשיטה לפרסקופית.
הכאבים של הניתוח סבירים אך התחושה שהיתה לי לפני הניתוח לאחר אכילת אוכל נשארה בעינה.
מדובר בכאבים מותניים בצורת חגורה וברום הבטן, פרט לזה היום הבחנתי שמתחת לטבור נוסף לי כתם כחול עד החלק התחתון של הבטן.
בנוסף אני סובלת מבקע סרעפתי 5 סנטימטר הייתכן שהכאבים שיש לי קשורים לבקע או שזה נורמלי להרגיש את אותם הכאבים עד שוך הניתוח??????
אגב היתה המלצה על ניתוח משולב של סרעפת ואבני מרה ואני דחיתי, האם טעיתי? תודה ריקי

admin
שלום ריקי,
זה קצת מוקדם להסיק מסקנות 4 ימים אחרי ניתוח. ממליץ לחכות כמה שבועות. הכתם הכחול יעלם. יתכן והכאבים היו קשורים לעליית חומצה לוושט בשל הבקע. בכל אופן לחכות מספר שבועות בשלב זה.

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.


שאלות נוספות בנושא: בקע סרעפתי

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים


25 נושאים אקראיים שנשאלו בהם שאלות באתר

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים