אבילק

13 שאלות גולשים בנושא » אבילק


אוקטובר 26 יום שישי , 2007 5:34 pm

האיבחון הוא בקע טבורי. אני בן 64 , מבנה אטלטי וקל תנועה. סובל זה שנים ארוכות מעצירות כרונית. מסתייע בשלוש כפות אבילק בבוקר ודי הרבה מים לצורך פעילות מעיים. למרות זאת ,אני נאלץ להפעיל לא מעט מאמצים כדי להגיע להתרוקנות.
האם המשך הפעלת המאמצים הללו ,גם לאחר הניתוח לתיקון הבקע, לא יגרמו , כמעט בוודאות, לחזרתו ? מה ניתן לעשות כדי למנוע השנות הבקע, פרט לתפריט עתיר סיבים ושתיית מים מרובה?

admin
שלום אפי,
ראשית בגיל 64 למרות שאתה מתאר בעית עצירות כרונית אני ממליץ על ביצוע קולונוסקופיה. בענין הבקע ניתן לתקן אותו בעזרת רשת ושיעורי החזרה הם נמוכים גם בנוכחות עצירות כרונית.

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
מרץ 9 יום ראשון , 2008 2:23 pm

שלום רב!
לפני יומיים עברתי ניתוח חיתוך צידי של הסגר!פיסורה!
ועדיין כואב לי מאוד וסורף לי מאוד ללכת לשירותים!
אני אוכלת כמו שצריך ושותה סירופ הזה איך הוא ניקראה?ניראה לי אבילק מהשהו כזה!
כמה זמן יכולה לקחת ההחלמה!כי אני נוראה סובלת!
ומה כדאי לעשות שזה לא יכאב!?
בתודה מראש!

admin
שלום נטע,
הרבה נוגדי כאבים, אמבטיות ישיבה עם מיים פושרים 3 פעמים ביום למשך 10 דקות כל פעם, שתייה מרובה, שמן פרפין - כף פעמיים ביום.

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
מאי 1 יום חמישי , 2008 5:44 pm

שלום רב
אמי בת 70 עברה לפני כ-3 חודשים ניתוח להוצאת גידול במעי הגס ולאחר מכן ניתוח נוסף לסגירת הסטומה. כעת היא סובלת משתי בעיות עיקריות: 1. עצירות קשה מאוד -יציאה כל 4-5 ימים ורק בעזרת סירופ אבילק (יש לציין שהיא לא אוכלת אוכל עשיר בסיבים מחשש לפעילות יתר של המעיים). 2. בקע שנוצר בצלקת של הניתוח השני הגדל סמוך למועד היציאות.
כיצד ניתן להקל במצבה?
אודה מאוד על תשובתכם!

admin
שלום אורית,
לגבי עצירות - אין בעיה להתחיל בדיאטה עשירה בסיבים למרות הניתוח ואף להשתמש בתכשירי סיבים עם שתיה מרובה. לגבי הבקע צריך לבדוק אותה ולשקול פתרון ניתוחי...

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
מאי 11 יום ראשון , 2008 11:09 am

שלום רב, אני בת 32 וסובלת מעצירות קשה הרבה שנים (משהו כמו 12) שהחלה עקב דיאטות גיל הנעורים, משך השנים השתמשתי בכדורי לקסעדין בתדירות משתנה – 4 כדורים בו זמנית, שוקולד משלשל, אבקה ששכחתי שמה, אבילק ושאר עזרים. אציין שללא עזרים היציאות הן אחת לשלושה שבועות, לכן חפצתי לבדוק העניין ועשיתי לפני 6 שנים חוקן בריום במסגרתו עלה חשש לפוליפ במעי, בוצעה קולונסקופיה שבמהלכה לא נמצא הפוליפ. עברו השנים ולפני כארבעה חודשים בהיותי בהריון נתקפתי שלשולים, נעשו בדיקות, אושפזתי ושוחררתי וכל עניין השלשול נמשך כחודשיים וחלף מעצמו, בשל החשש התעקשתי לבצע שוב קולונסקופיה ואכן נעשתה פני שבוע במהלכה נמצא הכל תקין למעט סימני דלקת במעי הדק שהבנתי שנלקחו לביופסיה – אני מחכה לעדכונים. על כל פנים המצב כרגע הוא עצירות – יציאה אחת לשבועיים ושכבר יש יציאה היא מימית ומאוד רכה. אודה לתשובתכם

admin
שלום דנה,
מדובר בעצירות כרונית קשה מזה זמן רב שמקורה בבעיה תפקודית של המעי הגס. ישנם מספר בדיקות שניתן לעשות על מנת להעריך את מהות העצירות (צילום פעילות מעי גס והערכה תפקודית של אזור הרקטום). מעבר לטיפול תרופתי במקרים מסוימים ניתן להציע טיפול כירורגי.

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
יולי 14 יום שני , 2008 7:56 am

שלום רב
היאוש השתלט עלינו מכל כיוון וזאת מאחר שמאז פסח השנה עת פניתי למיון עם בני (13.5) עקב כאבי בטן חזקים בצד ימין עם חשש לדלקת תוספתן, כל הבדיקותץ היו תקינות מלמד אוטראסאונד בטן שהראה ע בלוטות לימפה נפוחות (חודש קודם היה בני מקורר מאד חזק) הומלץ לשנות תזונה ולהרבות בשתיה ולפנות לרופא המשפחה, בדיקות דם תקינות בפניה לרופא גסטרו הומלץ פגלקס ואבילק שלא עזרו כלל, כאבי הבטן המשיכו וכך גם העצירויות שטופלו ע"י חוקן יזום, גם אולטראסאונד בטן הראה שהכל תקין, ועדיין עצירות, לאחר החלטה להפסיק את החוקן וראת מה קורה ולאחר שבועיים של חוסר יציאות החליט רופא הגסטרו לנסות מהלך נוסף לפני קולונוסקופיה. חוקן רצוף 4 ימים ולאחר מכן יום כן יום לא ולהפסיק לאחר כ-8-10 ימים אם ממשיכים העצירויות נקבל הפניה לקולונוסקופיה. כ"כ בוצעה בדיקה לתפקודי בלוטת התריס שעדיין אין תשובה בגינה.
קראתי בעתון של יום א (ידיעות) מאמר של ד"ר רון גרינברג על תסמונת צאייה ואופן האיבחון שלה, האם יתכן כי גם כאן כך הוא המצב?????? נא הושיעו תודה מראש על התשובה

admin
שלום צ.ל,
לא סביר בגיל הזה. הסיבות בגיל הזה הן שונות ומומלץ להיוועץ בכירורג ילדים. במידה והעצירות קיימת מגיל ינקות צריך לברר אם אין בעיה בעיצבוב הרקטום.

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
אוגוסט 14 יום חמישי , 2008 7:52 pm

נבדקתי ע"י כירורג בקופ"ח ונאמר לי שיש לי פיסורה, עברו כבר חודשיים ולמרות שניתן לי "אבילק" ואני כבר בבקבוק החמישי או שישי אין שום שיפור אמנם אין יותר דימום אבל הכאבים לא עוברים, מעולם לא סבלתי מבעיה דומה ולא היו לי בעיות עם יציאות, האם ההמלצה היא לנסות סובין או ללכת לניתוח?ולגמור עם הכאבים האלו
תודה מראש

admin
שלום יערה,
רק אבילק? לא טופלת על ידי אחת המשחות כנגד פיסורה? מוזר.
בכול מקרה אם לא מיצית את הטיפול על ידי משחות, אמבטיות, מרככי יציאות - שווה לנסות עוד קצת.
אם ניסית הכול ועדיין את סובלת - ניתוח זה פיתרון טוב
ניתן לשקול גם הזרקה של בוטוקס על מנת לפתור את העיניין.
נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
ינואר 29 יום חמישי , 2009 10:37 am

מה יכולה להיות הסיבה לעצירות של אבי בן 85 שיש לו כוליטיס והרבה שנים השתמש בבטניזול והיום רק שמן אבילק עוזר אבל לא תמיד. פעם אחרונה שהוא עשה קולונסקופיה לפני 7 שנים התוצאות בלי ממיצאים חריגים. לציין ששמן אבילק מתיש אותו ממש עד כדי חוסר תיפקוד. בתודה מראש הבת

admin
שלום שמש רותי,
ישנן אין סוף סיבות לעצירות בגיל מבוגר.
העצירות יכולה להיות הורמונלית - כגון על רקע של תת פעילות בלוטת התריס, נירולוגית - עקב "התעייפות המעי ומחלות רקע", מכנית - עקב מעי מפותל, הדבקויות ועוד ועוד אין סוף סיבות.
השאלה שעולה אם אביך הוא במצב תפקודי שמאפשר לו לבצע בירור של גורם העצירות או שהוא רק זקוק לפיתרון "מרוקן".
אם הוא מעוניין בבירור - כדאי היה להתחלי בבדיקה פשוטה שנקראת זמן מעבר במעי - לראות האם יש "תקיעה" של הצואה לאורך מערכת העיכול.
אם הוא רק מעוניין במשלשלים - יש המון אפשריות וכדאי להתייעץ עם רופא המשפחה

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
אוקטובר 26 יום שני , 2009 10:31 am

שלום רב
האם ניתן למרוח שמן פרפין או וזלין בפי הטבעת? יש לי פיסורה כרונית…
יש לי מעין בליטה חדשה בפי הטבעת וזה חדש לי ,כשאני נוגעת למרוח שם משחה אני מרגישה בעור שבולט לי,
להקלה אני לוקחת אגיולקס הצהוב ,ולוקחת גם אבילק , ולקסטיב מורכב. ואפילו שותה את הפיטריה היוגית האם שמעתם עליה?
רציתי לדעת על איזה עוד דברים אתם ממליצים לקחת לריכוך הצואה.

admin
שלום אילנית,
ניתן למרוח וזלין או את השמן - אם כי לא צפוי כי זה יעזור. למרוח את פי הטבעת בשמן מעץ התה יכול לעזור יותר
הכאב אינו בא מבלט עור אלא מהפיסורה - הבלט פשוט יושב על הפיסורה ולכן הוא מאוד רגיש.
אני מקווה שאת גם מטפלת בפיסורה עצמה על ידי מריחת משחה המיועדת לפיסורה כגון נפדיפין או ISDN
לגבי ריכוך היציאות אבילק, אגיולקס ולקסטיב זה די והותר.

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר גרינברג.
פברואר 20 יום שבת , 2010 7:40 pm

אם לילד בן שנתיים וחצי ,מזה כבר חדשים סובל מעצירויות כרוניות לפני מספר חדשים הופנה לטיפול במיון אובחן כסובל מאבני צואה בוצע חוקן, כיום משתמש באבילק אולם ישנם שבועות שהעצירות שוב חוזרת למרות חוקנים והסירופ מה עושים בנדון?

admin
שלום אילנית יגר ויצמן,
התמחות בכירורגית ילדים היא התמחות נפרדת ואנו איננו מומחים בילדים
עלייך להפנות את העיניין לכירורג ילדים או לגסטרואנטרולוג של ילדים.

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר אביטל ודר גרינברג.
אוקטובר 6 יום רביעי , 2010 3:51 pm

אני סובלת מעצירות קשה מאז שאני זוכרת את עצמי, ישנם ימים טובים וישנם התקפות קשות שמגיעות למצב של פיסורה וזה הופך לגיהנום, ביקרתי אצל כירורג והוא אכן אישר שייש פיסורה לא המתיץ על ניתוח כי טען שאם העצירות תחזור שוב תהיה פיסורה ולניתוח יש גם השלכות שליליות כמו אי שליטה על הצרכים,
אני אוכלת כמו בספרים אוכל בריא ביותר ואני ממש מיואשת אני כרגע נעזרת במשחות לטיפול בפיסורה ולשמן "אבילק" לעזור ליציאות, ברגע שהפצע ירפא אני אעשה את הבדיקה קולונסקופיה.
נא דעתכם בנידון ואיך אני מתקדמת מפה.
תודה זהבה

admin
שלום זהבה,

לדעתי בהנחה שהקולונסקופיה תהייה תקינה יש לבצע בירור בנוגע לעצירות.
הבירור צריך לכלול ניסיון להבדיל האם מדובר במעי הפועל באופן איטי או בהפרעה במנגנון ההתרוקנות.
הוא צריך לכלול - זמן מעבר במעי ואולטרא סאונד פרינאלי או דפקוגרפיה.
לאחר מכן תהייה בידנו הערכה מה גורם לך לעצירות ואז ניתן יהיה לטפל בזה ובפיסורה.
נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר גרינברג.
ספטמבר 1 יום חמישי , 2011 1:15 pm

שלום, ביתי כיום בת 7 אבל מלידה סובלת מעצירויות, לפני פחות מחודש הושפזנו בגלל חסימה-כרגע מטופלת באבילק+מינולט(חוקן קטן)- כל יום יושבים בשירותים כ20 דקות לפעמים יוצא ללא עזרת חוקן וכשלא יוצא נעשה חוקן .. אוכלת ירקות במיוחד עגבניות+לחם שיפון +יוגורטי גרנולה..
האם תוכל ליעץ לי על עד סיבים תזונתיים ללא טעם ומרקם עדין שאוכל לשלב לה עם האוכל או שתיה.
תודה

admin
שלום ורד,

אנו מומחים בכירורגיה כללית של המבוגר - ואיננו מוסמכים בטיפול של ילדים מתחת לגיל 16
עלייך להפנות את השאלה לכירורג ילדים.
נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר גרינברג.
דצמבר 22 יום חמישי , 2011 7:37 pm

שלום
אני מתנצל על השאלות הרבות אשר אני מפנה אליכם לאחרונה. הקולונוסקופיה שעברתי לפני שבועיים לא הושלמה, עקב בקע מפשעתי דו-צדדי שעצר (אחרי שהבדיקה הגיעה כבר לחלק הרוחבי של המעי הגס) את המשך הבדיקה. כתוצאה מהמאמצים הרבים שהשקיע הבודק (קרוב לשעה) נגרם כנראה שינוי בחלק המעי הצמוד לבקע, וממצב של עצירות קלה יחסית ממנה סבלתי מזה כשנה, בלי קשר לבקע, שלא דרשה תכשירים כלשהם, עכשיו יש כנראה חסימה חלקית באיזור הבקע ועלי להעזר בלקסעדין או בסירופ אבילק. האם יש משמעות לסוגי המזון שאני אוכל? האם עדיף מזון ללא סיבים או שהסיבים כמו קוואקר יכולים לעזור? האם יש תחליף טבעי לתכשירים?
תודה על התייחסויותיכם

admin
שלום נועם,
אינני חושב שיש קשר בין המעי שאולי נמצא בבקע לבין עצירות - ונדיר שתיהייה חסימה חלקית בבקע.
לרוב אם אכן יש חסימה בבקע - זה מצב די דחוף שלעיתים מחייב ניתוח - ולא נשמע לי כי מצבך עד כדי כך גרוע.
בשלב ראשון כדאי לאכול אוכל קל ורך - ולא אוכל שגורם לעצירות.
ניתן לקבל יעוץ מתזונאית - שיקל עליך.
אבל כאמור אינני סבור כי המעי שנמצא בתוך הבקע הוא הגורם לעצירות - ובוודאי לא חל שינוי במעי שהיה בבקע שיכול לגרום להמשך של העצירות.

נשמח לעמוד לרשותכם במרפאתינו, דר גרינברג.
דצמבר 23 יום שישי , 2011 5:49 pm

לד"ר אביטל שלום והתנצלות:
ב-11.12.11 שלחתי אליך שאלה אולם התברר שלא הבנתי נכון את הסיכום של הבודק וחשבתי שמדובר בבקע נוסף בחלק הרוחבי של המעי. הוא התכוון לבקע הדו-צדדי במפשעה שאותו אמנם עבר עם המכשיר, אולם בהמשך מנע ממנו הבקע המפשעתי להמשיך מעבר למעי הרוחבי. מדובר במומחה בבדיקות אלה ובגלל "פרסטיג'ה" השקיע שעה תמימה בנסיונות להשלים את הבדיקה עד שהרים ידיים. התוצאה היא שעד ביצוע הקולונוסקופיה היתה לי עצירות קלה יחסית, ניתנת לשליטה בקלות, וכיום אני סובל מחסימה חלקית באיזור הבקע המפשעתי. כיום עלי להיעזר בתכשירים כמו לקסעדין או אבילק עליהם לא שמעתי מעולם לפני כן. הקטע שנבדק כולל גם בדיקת גסטרו היו תקינים. את ההסבר על מיקום הבעייה קבלתי מן הבודק לאחר שהבנתי כי חל שינוי רציני במצבי. שירטוט הסבר לא הסכים להשאיר בידי. אני מניח שנגרם נזק באיזור הבקע, כי שם כנראה נעצרת הפסולת. הוא ממליץ על קולונוסקופיה וירטואלית אולם רופאת הגסטרו של הקופה מעדיפה שאבצע בדיקת שיקוף RF חוקן בריום קונטרסט כפול ולא קולונוסקופיה וירטואלית מאחר שסיכון התנקבות המעי באיזור הבקע קטן יותר, לדעתה, בשיטה זו. על סמך בדיקה זו ניתן יהיה להחליט אם יש צורך בניתוח לבקע המפשעתי.
אודה מאד על חוות דעתכם לגבי השיטה העדיפה, ומה בכלל רמת הסיכון. האם יש טעם בכלל לחשוב על ניתוח כזה בגילי?

admin
שלום נועם,
הסיכון בחוקן בריום ובקולונוסקופיה וירטואלית הוא זהה וקטן מאוד גם בנוכחות בקע. כיכלל קולונוסקופיה וירטואלית מדויקת יותר ולכן עדיפה לדעתי.
אין שום מניעה לנתח בגילך..

נשמח לעמוד לרשותך במרפאתינו, דר אביטל
.


שאלות נוספות בנושא: אבילק

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים


25 נושאים אקראיים שנשאלו בהם שאלות באתר

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים